پارچه PVC

پارچه PVC

پارچه PVC – پارچه‌های به اصطلاح PVC عموما از الیاف مقاوم پلی استر با روکش PVC  ساخته می‌شوند. پوششPVC جهت محافظت از الیاف پارچه می باشد که سبب مقامت طولانی‌تر در برابر اشعه UV و شرایط سخت شیمیایی و محیطی می‌شود. در تولید این محصولات به دلیل پیچیدگی دانش فنی و کاربرد مختلف آنها از فن‌آوری‌های متنوعی استفاده می‌شود. شرکت Mehler آلمان معتبرترین تولید کننده انواع پارچه‌های PVC غشایی چند منظوره با تکنــولوژی روز دنیا می‌باشد که بر اساس مطالعات و مهارتهای کسب شده محصولات متنوعی را به بازار عرضه می‌نماید. شرکت افزیر با همکاری این شرکت آلمانی توانسته است، انواع پارچه‌های با مشخصات مکانیکی و روکش‌های مختلف را برای صنایع مختلف در ایران تامین کند.
نوع این پارچه‌ها با توجه به شرایط محیطی و کاربری مورد نظر انتخاب می‌شود. مقاومت پارچه بر اساس نوع I  تا V با توجه به استاندارد اروپایی و شرایط محیطی و مقاومتی مختلف موجود می‌باشند. نوع I پارچه‌های سازه‌ای  برای کاربری‌های دائم کوچک و سازه‌های بزرگ غیر دائم مناسب می‌باشند. نوع II, III & IV نیز در اکثریت پروژه‌های بزرگ که کاربری دائم دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این سیستم‌ها عملکرد سازه‌ای پارچه به میزان قابل توجه‌ای به بافت پارچه و قرارگیری تارو پود آن بستگی دارد.

پارچه PVC - سطح مقطع بافت‌های پلی استر با روکش PVC
پارچه PVC – سطح مقطع بافت‌های پلی استر با روکش PVC

موارد کاربرد پارچه‌ PVC

پارچه PVC علاوه بر کاربردشان در سازه‌های پارچه‌ای مدرن (نظیر پوشش استادیوم‌ها، سازه‌های با دهانه بسیار زیاد و …)، کاربردهای فراوانی در زمینه مخازن نگهداری مایعات خاص، حمل و نقل و سیلوهای ذخیره سازی مواد غذایی و برزنت‌های سیستم‌های مجموعه نفت و صنایع مختلف دارند.

پوشش مخازن نگهداری گاز در سیستمهای تولید بيوگاز

پارچه PVC در مقابل مواد خورنده کاملا مقاوم بوده و می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای انواع فلزات بوده و به عنوان پوشش مخازن نگهداری گاز در سیستمهای تولید بيوگاز جهت توليد انرژي الكتريكي و تامين سوخت نيروگاه‌های كوچک و مخازن نفت باشند.

موانع نفتی جهت جلوگیری از آلودگی آب ناشی از نشت نفت

پارچه PVC همچنین کاربردهای بسیار زیادی در عملیات پاکسازي و جمع آوري لکه‌ها و آلودگی‌هاي نفتی در روی سطح آب دریا دارند. حجم زیادی از آب‌های با ارزش می‌تواند در یک زمان بسیار کوتاه در اثر نشت نفت آلوده گردد. بافت‌های VALMEX ® ENVIRO با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود، مصالح بسیار مناسبی برای جلوگیری از گسترش سطحی آلودگی ناشی از نشت نفت در دریاها و آبهای در حال حرکت می‌باشد و با توجه به دوام بالای مصالح در شرایط سخت محیطی می‌تواند به عنوان بهترین گزینه مطرح گردد. با این گونه موانع نفتی حتی می‌توان برای واکنش اضطراری نشت نفت بهره بردپارچه‌های استحکام بالای پلی استر همچنین برای ذخیره سازی موقت مخازن سیستم‌های آب و فاضلاب، مخازن کود مایع و سوخت دیزل بکار می‌روند.

سایر موارد کاربرد پارچه PVC

– پوشش استادیوم‌ها، سالن‌های تفریحی، ورزشی و …
– پوشش سالن‌های نمایشگاهی و گروهی
– پوشش پارکینگ‌ها و سایبان‌های شهری
– پوشش سالن‌های با دهانه بسیار زیاد صنعتی
– ساخت دریاچه‌های مصنوعی و کانال‌های آب
– آب‌بند کردن تونل‌ها و سازه‌های مختلف
– جداسازی انواع لایه‌های خاک و عایق سازی بستر در خطوط و ایستگاه‌های مترو و …
– انواع استخرهای ذخیره آب، زیر سازی، عایق بندی و …
– موانع نفتی جهت جلوگیری از آلودگی آب ناشی از نشت نفت
– عملیات واکنش اضطراری پاکسازي و جمع آوري لکه‌ها و آلودگی‌هاي نفتی ناشی از نشت نفت در روی سطح آب دریا
– برزنت‌های سیستم‌های مجموعه صنایع نفت گاز و پتروشیمی و صنایع مختلف
– عایق ثانویه برای مخازن سوخت و مواد شیمیایی جهت جلوگیری از نشت به داخل خاک و آلودگی آن
– حوضچه‌های تبخیر مواد شیمیایی کارخانجات صنعتی
– مخازن نگهداری مایعات خاص
– پوشش مخازن نگهداری گاز در سیستمهای تولید بيوگاز جهت توليد انرژي الكتريكي و تامين سوخت نيروگاه‌های كوچک
– ساخت انواع استخرهای ذخیره آب کشاورزی، پرورش ماهی و …
– سیلوهای ذخیره سازی مواد غذایی، صنعت دامداری و …
– ذخیره سازی موقت مخازن سیستم‌های آب و فاضلاب
– برزنت‌های صنعت حمل و نقل
– انواع کاور ماشین آلات یا قطعات