مقاوم سازی ابنیه تاریخی

مقاوم سازی ابنیه تاریخی به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP

سازه های بسیاری در ایران هم‌چون مساجد، پل‌ها، موزه‌ها و … دارای اهمیت باستانی و تاریخی و نماد هویت فرهنگی مردم می‌باشد. با توجه به اهمیت فرهنگی و هویتی این سازه ها، مرمت و مقاوم سازی ابنیه تاریخی مساله‌ای غیرقابل چشم‌پوشی است. این سازه ها به دلایلی چون فرسودگی، تغییر کاربری و … پاسخگوی نیازهای آیین‌نامه به منظور مقاومت در برابر بارهایی هم‌چون زلزله، باد و … نبوده و بنابراین نیاز به مرمت و مقاوم سازی ابنیه تاریخی کاملا محسوس است. استفاده از راهکارهایی همچون استفاده از فولاد یا بتن برای مرمت و مقاوم سازی ابنیه تاریخی به دلیل تغییر در ماهیت و منظر تاریخی آن‌ها، مطلوب نیست. از جمله روش های نوین مقاوم سازی ابنیه تاریخی می توان به استفاده از FRP، استفاده از جدا سازی پایه ای و تزریق شیمیایی (chemical injection) اشاره کرد. لایه های کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر، راهکاری پایدار به منظور احیا، مرمت و مقاوم سازی ابنیه باستانی و تاریخی محسوب می‌شوند. لایه‌های نازک FRP (عموما در حدود ۱/۳ میلی متر) روی دیوار، ستون یا تیر ابنیه اجرا می‌شوند تا مقاومت آن را افزایش دهند؛ در عین اینکه حداقل تغییر را در ظاهر بنا ایجاد کنند. این لایه‌های FRP را می‌توان به کمک پوشش‌ها یا رنگ از معرض دید خارج کرد. دیگر راهکارهای بر پایه FRP شرکت افزیر نیز مانند میلگردها و ورقه‌های کربن اجرا شده به روش NSM را می‌توان درون شکاف‌های سازه اجرا کرد تا آن‌ها را کاملا غیرقابل مشاهده کنند.

مرمت و مقاوم سازی ابنیه تاریخی به کمک کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

مرمت و مقاوم سازی ابنیه تاریخی به کمک کامپوزیت پلیمری FRP 

از جمله مزایای استفاده از الیاف کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر برای مرمت و مقاوم سازی ابنیه تاریخی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دیوارها، کف‌ها، تیرها و ستون‌ها را می‌توان با این ‌روش مقاوم سازی کرد.
  • حداقل افزایش ابعاد در اعضا سازه (عموما ۱۳ میلی‌متر)
  • تعمیرات انجام‌شده کاملا قابل پنهان کردن هستند.
  • سرعت اجرای بالا
  • صرفه اقتصادی فراوان
  • آب بند کردن ابنیه تاریخی و فرهنگی
  • افزایش و حفظ یکپارچگی ابنیه باستانی و تاریخی
  • جلوگیری از ایجاد خوردگی در دیوارها، کفها، تیرها و ستونها ابنیه تاریخی و فرهنگی

هزینه اجرای مرمت و مقاوم سازی ابنیه تاریخی به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

برای مشاوره و کسب اطلاع بیشتر درمورد هزینه اجرای مرمت و مقاوم سازی ابنیه تاریخی به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر با کارشناسان شرکت مقاوم سازی افزیر در تماس باشید.