مقاوم سازی لوله بتنی

مقاوم سازی لوله بتنی به کمک محصولات کامپوزیت پلیمری FRP

لوله های بتنی  مدفون در انتقال آب، جمع آوری فاضلاب کاربرد فراوانی دارند. با توجه به اهمیت این سازه ها به عنوان شریانهای حیاتی خدمت رسانی، خسارت و آسیب وارد بر آنها دارای هزینه فراوانی خواهد بود. خوردگی و پوسیدگی دیواره های لوله مدفون بتنی بر اثر فرسوگی و مدفون بودن آنها از جمله آسیب هایی است که این سازه ها را تهدید می کند. لوله های بتنی به صورت مسلح برای خطوط آبرسانی و انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرند. اصولاً لوله های بتن مسلح را جهت انتقال آب از خارج شهر به داخل شهر به کار می برند که به شاه­ لوله موسومند. فشاری که این لوله ها به هنگام کار تحمل می نمایند 6 الی 35 اتمسفر است. امکان ساخت برای فشارهای مختلف، تولید در داخل کشور، مقاومت در مقابل بارها و نیروهای داخلی و خارجی و خوردگی از جمله مزایا و سنگینی و شکنندگی آنها در حمل و نقل و عدم سهولت نصب از معایب آنها محسوب می شود. برای حفاظت در برابر صدمات وارده ، جدار داخلی وخارجی این لوله ها را قیر­اندود می کنند ودر بعضی موارد، جهت جلوگیری از آسیب و خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب آن­ها را ضد­سولفات می­سازند. با استفاده از روش های نوین مقاوم سازی لوله بتنی مانند بکارگیری ورقه های کامپوزیت FRP بصورت تقویت از درون و تقویت از بیرون لوله از آسیب های وارد بر جداره لوله جلوگیری می شود.

 

مقاوم سازی لوله بتنی

لوله بتنی

آسیب و خوردگی لوله های بتنی

در لوله های انتقال آب و فاضلاب ساخته شده از بتن ، آهن یا فولاد، اسید سولفوریک می تواند لوله های فاضلاب را در نقاط مختلف بویژه در تاج لوله دچار خوردگی کند و یا تخریب کند . این نوع آسیب و خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب در اثر گرما و نیز در مواردی که شیب خط انتقال کم باشد تشدید شده و اثر تخریبی آن افزایش می یابد. به همین دلیل باید به مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب در برابر انواع آسیب و خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب توجه خاصی نمود.

در مورد انواع آسیب و خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوردگی المان مسلح ­کننده
 • لب­پریدگی
 • شکستگی
 • سایش
 • خوردگی بتن ( سولفات، کاویتاسیون، اسید و …)
 • تخریب ناشی از سیکل انجماد و ذوب

متخصصین شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب، برای کلیه آسیب و خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب ذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه راهکارهای مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

خوردگی را می­توان یکی از مشکل ­آفرین­ ترین و چالش­ برانگیز ترین عوامل خرابی لوله های بتنی آب و فاضلاب دانست. برخی از عوامل خوردگی عبارت است از:

 • کلرها: اگر یون­های منفی (آنیون­ها) در سطح فولاد حضور داشته باشند، حتی در بتن سالم نیز امکان از بین رفتن المان تقویت­ کننده و یا کاهش مقاومت آن وجود خواهد داشت. تنها آنیونی که چنین اثر مخربی بر لوله های بتنی آب و فاضلاب دارد، یون کلر است. شرکت افزیر راهکارهای مناسبی برای مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب در برابر خوردگی کلر ارائه می­دهد.
 • خاک­های سولفاته: خاکی را که حاوی غلظت بالایی از سولفات های کلسیم، سدیم و منیزیم باشد را خاک سولفاته می­گویند. این عامل هنگامی مخرب است که قسمتی از لوله در خاک مدفون و قسترین عوامل آسیب و خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب بوده‌است.
 • خاک­های اسیدی: این نوع خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب خیلی رخ نمی­دهد مگر در خاک­های غیرطبیعی همچون خاک­هایی که محتوی آلاینده هایی هم­چون سرباره ها و ضایعات صنعتی و معدنی باشند. برای مشاوره در مورد محصولات شرکت افزیر برای مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب در برابر خوردگی اسیدی، با متخصصین ما در تماس باشید.
 • خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب در اثر دی­ اکسید کربن (کربناسیون): دی­ اکسید کربن یا رطوبت می­تواند با ملات یا بتن واکنش داده و تولید کربنات کلسیم کند. این نوع خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب معمولا محدود به تشکیل یک لایه سطحی می­ شود که خطرساز نیست؛ ولی در برخی شرایط خاص که امکان نفوذ کربنات کلسیم ایجاد می­شود، خطر خوردگی فولاد تقویت­کننده به­وجود می­آید.

برای مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب در برابر انواع آسیب و خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب، پیشنهاد متخصصین شرکت افزیر استفاده از محصولات کامپوزیت پلیمری FRP این شرکت است.

روش های مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب باید بتواند راه­کارها و محصولاتی را ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­ های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده­ باشد.

مهم­ترین روش های مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب عبارت است از:

 • تزریق Urethan در ترک ها
 • تزریق اپوکسی
 • تعمیرات انبساطی اتصالات
 • تقویت با پوشش اپوکسی
 • پوشش­های پلیمری

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب می­باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­ باشند.

مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب به کمک محصولات کامپوزیت پلمیریFRP

روش تر (Wet Layup)

در روش رایج اجرای انواع کامپوزیت­های پلیمری FRP که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصص است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین­ (Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته کنند و به سطح بیرونی لوله بچسبانند. این فن نیازمند نیروی کار ماهر هست تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ­گونه حباب هوایی در زیر این پوشش­ها وجود ندارد.

روش های بدون نیاز به حفاری (Trenchless)

روش دوم مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب، تعمیر بدون نیاز به حفاری  (Trenchless) با استفاده از الیاف کامپوزیت پلیمری FRP می‌باشد. در این روش پس از تمیز‌کردن و آماده‌ سازی  سطح داخلی لوله آسیب‌ دیده، یک تیوب نرم و انعطاف پذیر که از جنس الیاف تقویت کننده ‌است، درون لوله آسیب دیده قرار داده‌ می‌شود. با تزریق رزین با استفاده از تجهیزات ویژه دستگاه TRM (Trenchless Repairing Machine)  و هوای فشرده در حد فاصل بین لوله آسیب ‌دیده و تیوب موردنظر و طی زمان لازم برای پخته و سفت‌ شدن رزین، لوله تقویت ‌کننده‌ای درون لوله آسیب‌­دیده ایجاد می‌شود که نقش اساسی را در عملکرد لوله ایفا می‌کند. هزینه‌ های بسیار زیاد حفاری و خاک ‌برداری و قرارداشتن بعضی از قسمتهای لوله در مناطقی که دسترسی به آنها به سادگی امکان‌پذیر نیست، از عواملی هستند که باعث بوجود آمدن این روش مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب شده‌است.
هر چند این روش برای مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب پیشنهاد و توسعه داده ‌شده ‌است ولی می‌توان از آن در پاره‌ای موارد خاص، برای خطوط لوله کم‌ فشار فولادی نیز استفاده‌ کرد. در هر حال به علت نحوه شکل‌گیری لوله داخلی، استحکام و مقاومت آن در مقایسه با دو روش دیگر مذکور بسیار پایین‌تر است.

 مراحل مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب به روش بدون حفاری  (Trenchless)

مراحل مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب به روش بدون حفاری  (Trenchless)

اجرای مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب به روش بدون حفاری  (Trenchless)

 اجرای مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب به روش بدون حفاری

استفاده از محصولات پیش ­عمل ­آوری ­شده (Precured)

محصولات پیش­ عمل ­آوری شده (Pre-cured) با کنترل کیفیت و یکنواختی دقیق­تری تولید می­شوند. تا حدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش درجا (Wet-layup) تولید می­گردند، مقاومت وسختی بیشتری را نشان می­دهند.

گرچه این نوارهای ورقه­ای (Laminate) نسبت به روش Wet-layup اجرای آسان­تر و مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها محدود می­شود:

 • یک­ جهته بودن آن­ها سبب شده­است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد این نوارهای ورقه­ای (Laminate) سبب­شده­است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­هایی با قطر کمتر از 750 میلی­متر درآورد.

هم­چنین روش­ها و تجهیزات کنونی این اجازه را به ما نمی­دهند تا ورقه­ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود این­چنین نقایص و کمبودهای در مورد ورقه­ای (Laminate) غیرقابل چشم­ پوشی می­نماید.

کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت

به مدت دو دهه جامعه مهندسین از پارچه ­(Fabric) های کامپوزیتی یا به صورت درجا (Wet layup) یا ورقه­ ها (Laminate) به منظور مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب استفاده می­نمود. این روش­ها فی­الذات دارای نقایصی هستند که سبب می­شوند مهندسین قادر به ارائه راه­کارهای باکیفیت و در عین­ حال کم ­هزینه برای تعمیر آسیب و خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب­ نباشند.

کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت نسل جدیدی از محصولات بر پایه FRP ارائه شده توسط شرکت افزیر هستند که به­ تازگی برای غلبه بر انواع آسیب و خوردگی لوله های بتنی آب و فاضلاب ذکرشده، توسعه داده­شده­اند. کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت نسبت به ورقه (Laminate) های سنتی، سه مزیت مهم دارند:

 • با استفاده از فیبرهای یک یا دوجهته، ورقه (Laminate) قادر است هم درجهت طولی و هم درجهت عرضی مقاومت لازم را تأمین کند که این مزیت مهم امکان کاربردهای جدیدی را برای ورقه (Laminate) فراهم می­کند.
 • کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت با ضخامتی در حدود 0.66 میلی­متر، از انواع سنتی ورقه­ ها بسیار نازک­تر بوده و بنابراین به­راحتی می­توان آن­ها را به صورت دایره­ای به قطر 300 میلی­متر یا کم­تر نیز درآورد.

اخیرا می­توان تعداد و الگوی لایه­های فیبر را تنظیم کرد تا بتوان گونه­ های مختلفی از محصولات سفارشی­سازی­شده را تولید کرد که نتیجه آن صرفه­جویی زیاد در زمان و هزینه خواهدبود.

تقویت لوله های قطور بتنی به کمک کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت

درصد زیادی از لوله های موجود در صنعت آب و فاضلاب به شدت آسیب­ دیده هستند و به مقاوم سازی نیاز دارند. این لوله ها معمولا تحت­ فشار هستند و خوردگی بتن و یا المان تقویت­ کننده سبب کاهش مقاومت لوله ها در برابر تنش­های حلقوی داخلی می­گردد. در صورت عدم ­رسیدگی، عواقب این آسیب­ دیدگی ­ها بسیار سنگین است و می­تواند نواحی مجاور را دچار تعطیلی شبکه آب­رسانی یا فاضلاب بکند.

روش درجا (Wet layup) علی­رغم تأمین مقاومت کافی دربرابر تنش­های محوری و حلقوی، زمان زیادی برای اجرا می­گیرد؛ به خصوص اگر طول یا تعداد نقاط آسیب­ دیده خط لوله زیاد باشد.

کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت نسبت به روش درجا (Wet Layup) دارای چندین مزیت مهم هستند:

 • خواص مکانیکی محصولات می­تواند به صورت مستقل و پیش از اجرا در داخل لوله مورد آزمایش قرار گیرد که این امر کارفرما را قادر می­سازد تا هرگونه محصول معیوب را رد کند.
 • به دلیل اینکه زمان­برترین قسمت کار (یعنی آغشته­کردن فیبرها و حذف حباب­های هوا) در کارخانه انجام می­شود به جای داخل لوله، اجرای کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت صرفه­جویی زمانی زیادی را به دنبال دارد.
 • می­توان فیبرهای مختلفی را در کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت جای داد که سبب کاهش هرچه بیشتر زمان نصب و اجرا مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب می­گردد.

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب می­باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­باشند.

هزینه مقاوم سازی لوله بتنی آب و فاضلاب به کمک کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­های مقاوم سازی لوله های بتنی آب و فاضلاب به کمک کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر کافی است با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

 

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

مقاوم سازی لوله بتنی
5 (100%) 2 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *