مقاوم سازی مخزن بتنی با FRP

یکی از پر کاربردترین تاسیسات مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب، مخازن بتنی آب و فاضلاب هستند. همچنین تقریبا تمامی سازه های موجود در تصفیه خانه های بزرگ آب و فاضلاب را مخازن بتنی تشکیل می‌دهند. اهمیت فراوان مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب به دلیل نقش آن­ها در انتقال و ذخیره آب و دفع و تصفیه فاضلاب سبب شده­است تا بحث مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب موضوعی حائز اهمیت باشد. انتخاب روش بهینه برای مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب در برابر آسیب­ هایی هم­چون خوردگی، سایش، فرآیند انجماد و ذوب شدن و … به منظور حفظ امنیت و کارایی آن­ها در عین اقتصادی بودن روش انتخابی مقاوم سازی مخزن بتنی آب و فاضلاب، همواره چالشی جدی برای مهندسین بوده­ است.

خسارت های وارد بر مخازن بتنی

انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب عبارتند از:

 • خوردگی آرماتور
 • خوردگی بتن
 • ترک خوردگی بتن به دلیل فرآیند مکرر انجماد و ذوب شدن
 • انقباض و جمع­ شدگی بتن و در نتیجه ایجاد ترک در مخزن بتنی

متخصصین مقاوم سازی مخزن بتنی آب و فاضلاب شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب، برای انواع آسیب و خرابی مخازن بتنی آب و فاضلاب ذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­ کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

 

مقاوم سازی مخزن بتنی ترک خورده با FRP
مقاوم سازی مخازن بتنی

 

مقاوم سازی مخزن بتنی آب و فاضلاب به کمک محصولات کامپوزیت­ پلیمری FRP

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب مقاوم سازی مخزن بتنی آب و فاضلاب در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص مقاوم سازی مخزن بتنی آب و فاضلاب باید بتواند راه­کارها و محصولاتی را ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­ های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده­ باشد.

مالکین و مجریان مخازن بتنی، چند گزینه برای تعمیر، تقویت و محافظت از مخازن بتنی در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب دارند. مقاوم سازی جزئی یا کلی یک مخزن بتنی آب و فاضلاب، زمان زیاد عدم سرویس ­دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می­کند. برخلاف دیگر مصالح، لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری دچار خوردگی نمی ­گردند و یک راه ­حل بلندمدت برای مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب محسوب می­ شوند. به کمک روش نوین و تطبیق ­پذیر لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری می­توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­های قدیمی و سنتی مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن بتنی آسیب‌دیده در اثر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب را به انجام رساند. ۲۰ سال قبل، این روش­ تحت عنوان روش تقویت و مقاوم­ سازی به کمک لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری (FRP) موردتوجه قرار گرفته­ است. در این روش از لایه­ های کامپوزیت پلیمری با الیاف شیشه (GFRP)، کربن (CFRP) و یا آرامید (AFRP) استفاده می­ شود.

 

مقاوم سازی و بهسازی مخازن بتنی با استفاده از الیاف کربن FRP
مقاوم سازی مخزن بتنی با استفاده از الیاف FRP

 

 

روش تر(Wet Layup)

در روش رایج نصب انواع لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصصی است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین ­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته می­ کنند و به سطح بیرونی مخزن بتنی چسبانده می­شود. این فن نیازمند نیروی کار ماهر در زمینه تعمیر و جلوگیری از آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب است تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ­گونه حباب هوایی در زیر این پوشش­ها وجود ندارد تا تعمیر و حفاظت در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب به درستی انجام گردد.

استفاده از محصولات پیش ­عمل ­آوری ­شده (Precured)

محصولات پیش ­عمل­آوری شده (Precured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بیشتری تولید می­شوند. تاحدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می­گردند، مقاومت و سختی بیشتری را نشان می­دهند. این ورقه­ها (Laminate) توسط اپوکسی به سطح خارجی المان موردنظر چسبانده می­شوند.

گرچه این ورقه­ا (Laminate) نسبت به روش تر Wet-layup اجرای آسان­تر و نیز مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها در مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب محدود می­ شود:

 • یک­ جهته بودن آن­ها سبب شده­ است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­ کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد ورقه­ا (Laminate) سبب­ شده ­است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­ هایی با قطر کمتر از ۷۵۰ میلی­متر درآورد.

هم­چنین روش­ها و تجهیزات کنونی این اجازه را به ما نمی­دهند تا نوارهای ورقه­ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهای در مورد نوارهای ورقه­ای (Laminate) غیرقابل چشم­پوشی می­نماید.

روش نوین مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت (SuperLaminate)

بسیاری از سازه ­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش­های حلقوی را ایجاد می­کند که به دیواره جانبی این­گونه مخازن بتنی وارد می­ شود. مقدار این تنش­ها در پایه مخزن بتنی آب و فاضلاب حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می­یابد. آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب سبب کاهش سطح مقطع المان­های تقویت­ کننده در مخازن بتنی می­شود. این امر سبب افزایش تنش­های محیطی می­شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به مقاوم سازی مخزن بتنی آب و فاضلاب انجام شود.

به طور کلی هدف از مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب با لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت  را می­توان موارد زیر برشمرد:

 • افزایش مقاومت مخزن
 • افزایش مقاومت برشی
 • کنترل ترک
 • آب بندی و عایق نمودن
 • مقاوم سازی در برابر خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب
 • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
 • افزایش عمر و دوام

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه روش‌های مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب به ویژه به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت می­باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­باشند.

 

هزینه مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب محصولات کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­های مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب و به خصوص با استفاده از لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت کافی است با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

 

 

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *