مقاوم سازی کالورت

مقاوم سازی کالورت به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP

کالورت ها سازه‌های تقاطعی هستند که برای هدایت رواناب‌های سطحی و هرزآب ها از طرف دامنه‌های بالادست به اراضی پایین‌دست و به منظور حفاظت کانال‌های آبیاری در برابر این جریانات ساخته می‌شوند. از آنجا که در اراضی دامنه‌ای، مسیر کانال به طور کلی در جهت خط تراز قرار میگیرد، از نظر اقتصادی، سازه تقاطعی در مسیل‌های طبیعی با حداقل طول طراحی می‌شود. کالورت جزو سازه‌های تقاطعی بوده و جریان‌های سطحی ناشی از رگبارها، آب‌های زهکشی، هرزآب‌های آبیاری، زه‌آب‌ها و سایر آب‌های اضافی را از زیر جاده، کانال یا سایر تأسیسات عبور داده و به مجرای روباز پیش‌بینی‌شده تخلیه می‌نماید.

لوله‌های فلزی موج‌دار و کانال‌های زیرزمینی (کالورت ها) بتنی، از اجزا اصلی بزرگراه‌ها به حساب می‌آیند. این کالورت ها به مرور زمان دچار خوردگی و فرسودگی شده که کاهش ظرفیت باربری کالورت را در پی خواهد داشت. این شرایط می‌تواند منجر به کاهش ایمنی بزرگراه شود همان‌طور که زوال المان‌های یک پل بار ترافیکی مجاز آن را کاهش می‌دهد. این وضعیت تا جایی پیش می‌رود که در برخی شرایط بحرانی، کالورت دچار فروریختگی موضعی یا کلی می‌شود. بنابراین مقاوم‌سازی کالورت بتنی از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله روش‌های نوین مقاوم‌سازی و تقویت سازه‌ها استفاده از کامپوزیت‌های FRP است که توسط کارشناسان شرکت مقاوم‌سازی افزیر ارائه می‌شود.

مقاوم سازی کالورت به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

کالورت بتنی

اجزای سازه کالورت

 1. ساختمان ورودی
 2. مجرای کالورت
 3. ساختمان خروجی

در کالورت‌ها اگر سطح آب بالادست تحت تأثیر سطح آب پایین‌دست قرار نداشته باشد، کالورت را با کنترل ورودی می‌نامند. اگر سطح آب پایین‌دست روی سطح آب بالادست تأثیرگذار باشد یا میزان جریان، تابعی از سطح آب پایین‌دست باشد،کالورت را با کنترل در خروجی می‌نامند. به طور کلی کالورت از انواع فلزی و بتنی می‌باشند که نوع بتنی آن کاربرد بیشتری دارد که برخی از کاربردهایآن در ادامه ذکر می‌گردد.

این قطعات به‌عنوان راه‌حلی ایده‌آل در پروژه‌هایی اعم از احداث زیرگذرهای جاده‌ای، به دلیل ویژگی نصب سریع و آسان با حداقل عملیات حفاری و در نتیجه به حداقل رسیدن زمان اختلال در جاده‌ها، به‌عنوان روشی سریع و اقتصادی جهت احداث تونل در زیر جاده‌ها یا مراکز مختلف با قابلیت خروج اضطراری و نیز به‌عنوان مسیرهای جایگزین در شرایط بحران، استفاده به‌عنوان مجرای آب برای محصور کردن بستر جریان آب با اجازه عبور آب از زیر جاده، راه‌آهن، یا خاکریز و… در امر پل‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر موارد فوق، کالورت ها به دلیل ساخته شدن از مواد طبیعی و غیر سمی گزینه‌ای مناسب برای استفاده در کاربردهای انتقال آب با حفظ سلامت آن محسوب می‌شوند.

حال آنکه با توجه به عمر مفید طولانی، کالورت‌ها به مرور زمان دچار خوردگی و فرسودگی شده که کاهش ظرفیت باربری کالورت را در پی خواهد داشت. این شرایط می‌تواند منجر به کاهش ایمنی بزرگراه‌ها و پل‌هایی که در ساخت آن‌ها از کالورت استفاده شده است، می‌گردند. همان‌طور که زوال المان‌های یک پل بار ترافیکی مجاز آن را کاهش می‌دهد. این وضعیت تا جایی پیش می‌رود که در برخی شرایط بحرانی، کالورت دچار فروریختگی موضعی یا کلی می‌شود. بنابراین مقاوم‌سازی کالورت بتنی از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از روش‌های نوین مقاوم‌سازی و تقویت سازه‌ها استفاده از کامپوزیت‌های FRP است که توسط کارشناسان شرکت مقاوم‌سازی افزیر برای تقویت کالورت‌ها ارائه می‌گردد.

مزایا و ویژگی ‌های استفاده از لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP در مقاوم سازی کالورت

 • عدم نیاز فرآیند مقاوم سازی کالورت به حفاری‌های زمان‌بر و پرهزینه
 • حداقل افزایش در ضخامت جداره کالورت (در حدود 5 میلیمتر)
 • گزینه ایده‌آل برای مقاوم سازی موضعی نقاط آسیب‌دیده (به عنوان مثال اتصالات)
 • قابل نصب بروی تمام مصالح مهندسی می باشد )فولاد، بتن، چوب، مصالح بنایی و …).
 • قابلیت اجرای این روش مقاوم سازی برای قسمت های موجود زیر آب.
 • مقاوم سازی بدون توقف بهره برداری از سازه
 • کاهش هرچه بیشتر زمان مقاوم سازی کالورت
 • ضخامت کم الیاف FRP  سبب نازک بودن ورق های کامپوزیت FRP (در حد میلی‌متر) شده و باعث می‌گردد آنها فضای اضافه اشغال نکند.
 • قیمت مناسب مصالح کامپوزیت پلیمری  FRP شرکت افزیر سبب فروش بالای آن در ایران و سایر کشورها، در سالهای اخیر شده است.
 • مصالح کامپوزیت پلیمری  FRP دارای وزن پایینی بوده و چگالی مصالح و ورق های FRP حاصل کم می باشد.
 • مقاومت کششی و مدول الاستیسیته بالای مصالح کامپوزیت پلیمری  FRP بالاست
 • مقاومت ضد اسیدی و خورندگی مصالح کامپوزیت پلیمری  FRP سبب کاربرد روز افزون آنها در برابر محیط اسیدی و شیمیایی شده است.
 • اتصال ورق FRP به سطوح مختلف بتن و خوب بوده و همپوشانی آن زیاد نیست. که سبب پایین آمدن قیمت مصالح کامپوزیت پلیمری  FRP می‌گردد.
 • حمل و نقل آسان بدلیل وزن پایین مصالح کامپوزیت پلیمری  FRP

در این موارد، مهندسین شرکت مقاوم سازی افزیر قادرند بسته به شرایط هر پروژه، با بهره گیری از تجربه فراوان و دانش فنی به روز خود در زمینه مقاوم سازی کالورت به کمک کامپوزیت پلیمری FRP، به صرفه‌ترین، اجرایی‌ترین و سریع‌ترین گزینه‌ها را پیش‌روی کارفرمایان محترم قرار دهند.

هزینه اجرای مقاوم سازی کالورت به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP

برای مشاوره و کسب اطلاع درمورد هزینه اجرای مقاوم سازی کالورت به کمک لایه ‌های کامپوزیت پلیمری FRP  با کارشناسان شرکت مقاوم سازی افزیر در تماس باشید.

مقاوم سازی کالورت
5 (100%) 4 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *