مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی

کاربرد فولاد در صنعت نفت و گاز

فولاد را می­ توان پرکاربرد ترین مصالح برای ساخت لوله ­ها در صنایع نفت و گاز دانست. به دلیل اینکه این لوله­ ها همواره در معرض آسیب ­دیدگی­ های فراوان به دلیل وقوع مسائلی هم­چون خوردگی، کمانش، خستگی و … هستند، باید همواره برای تعمیر و تقویت لوله های فولادی نفت و گاز راه­کارهایی را مدنظر قرار داد به طوری­که علاوه بر تامین کارایی خطوط لوله فولادی نفت و گاز، طرح انتخابی برای تعمیر و تقویت لوله های فولادی نفت و گاز، از نظر اقتصادی نیز بهینه باشد. همچنین حین وقوع مخاطراتی مانند زمین لرزه، حرکات گسل می تواند به لوله های مدفون به عنوان شریان های حیاتی و خدمت رسان کشور آسیب برساند. بگونه ای که ممکن است در معرض گسیختگی قرار گیرند و زیان های اقتصادی و زیست محیطی بسیاری ایجاد کنند. یکی از روش های نوین کاهش آسیب های موضعی استفاده از ورق های کامپوزیت FRP است. بکارگیری FRP تنش های بوجود آمده در جداره لوله مدفون فولادی را کاهش می دهد. بنابراین انتخاب طرح بهینه برای تعمیر، تقویت و مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی نفت و گاز باید توسط متخصصینی که دارای دانش و تجربه کافی در زمینه تعمیر و تقویت لوله های فولادی نفت و گاز هستند انجام شود.

 

لوله فولادی نفت و گاز - مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی

لوله فولادی نفت و گاز

انواع آسیب و خوردگی لوله های فولادی نفت و گاز

از جمله انواع آسیب و خرابی لوله های فولادی نفت و گاز می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی مکانیکی
 • کمانش
 • فرورفتگی در اثر ضربه
 • خستگی
 • اتصالات ضعیف
 • خرابی شیمیایی
 • خوردگی لوله های فولادی نفت و گاز در سطح داخلی (در اثر CO2، H2S، باکتری­ ها، آب شور)
 • خوردگی لوله های فولادی نفت و گاز در سطح خارجی (استفاده از پوشش­ های نامناسب و …)
 • خرابی ناشی از خطا در ساخت و نصب
 • ضعف جوش­کاری (عمق کم جوش، ترک­ خوردگی جوش، حفره­ای شدن جوش و …)
 • آسیب­ لوله های فولادی نفت و گاز در اثر ضربه

آسیب و خوردگی لوله های فولادی آب و فاضلاب به دلیل هزینه­ های انسانی، زیست­ محیطی و اقتصادی فراوانی که دارد، تعمیر و تقویت لوله های فولادی آب و فاضلاب را به گونه­ ای که حفظ کارایی و اقتصادی بودن طرح، هم­زمان تامین بشود را نیازمند افراد متخصص در زمینه تعمیر و تقویت لوله های فولادی آب و فاضلاب نموده است. خوردگی یکی از مهم­ترین و هزینه­ برترین عوامل آسیب و خوردگی لوله های فولادی آب و فاضلاب است. برای جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی لوله های فولادی آب و فاضلاب، پیشنهاد متخصصین شرکت افزیر استفاده از محصولات کامپوزیت پلیمری FRP این شرکت است. متخصصین مقاوم سازی لوله فولادی شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر، تقویت و مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی نفت و گاز، برای انواع آسیب و خوردگی ذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­ کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه تعمیر و تقویت لوله های فولادی نفت و گاز با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

کاربرد لوله های فولادی در صنعت آب و فاضلاب

لوله های فلزی شمال لوله های فولادی گالوانیزه، آهنی گالوانیزه و نیز لوله های چدنی از انواع اصلی لوله هایی هستند که به منظور جمع­ آوری و انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می­ گیرند. لوله های فولادی گالوانیزه برای آب­رسانی و گاهی برای تخلیه فاضلاب به کار برده می شوند ولی مورد استفاده اصلی آنها برای تهویه است. جنس لوله های آهن گالوانیزه از آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه­ های درز جوش بهم جوش داده می شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می برند. این لوله ها از رنگ تیره و خاکستری­ شان شناخته می شوند. جنس لوله های چدنی نیز از چدن ریخته­ گری است و بر حسب نوع کاربرد، مقدار آلیاژ، شکل و طول لوله و نوع اتصالات با هم متفاوت است و اغلب در سیستم لوله کشی فاضلاب و برای جمع آوری آب های سطحی استفاده می­ شوند.

متخصصین شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر، تقویت و مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی آب و فاضلاب، برای انواع آسیب و خوردگی لوله های فولادی آب و فاضلاب ذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­ کنند. برای کسب جزییات بیشتر در این زمینه با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

روش ­های مقاوم سازی لوله فولادی

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص خطوط لوله فولادی باید بتواند راه­کارها و محصولاتی را برای جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی لوله های فولادی ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­ های اقتصادی طرح مورد نظر مقاوم سازی لوله های فولادی را نیز لحاظ کرده ­باشد. واحد مقاوم سازی لوله های فولادی شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­ باشد.

در روش­های سنتی مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی، قسمت آسیب­ دیده از مدار خارج شده، با جوش ­دادن ورق تقویت شده و دوباره نصب می­شود و یا اینکه درصورت نیاز به طور کامل تعویض می­ گردد. این­گونه روش­ های مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی، مشکلات متعددی از جمله لزوم قطع شبکه گاز یا آب­رسانی و یا دفع فاضلاب را به­ دنبال دارد. با توجه به وجود این مشکلات در روش‌های سنتی مقاوم سازی لوله های فولادی، از حدود 20 سال قبل، روش­ جدیدی تحت عنوان روش مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی به کمک کامپوزیت ­های پلیمری FRP موردتوجه قرار گرفته­ است. در این روش از لایه­ های کامپوزیت با الیاف شیشه (GFRP)، کربن (CFRP) و یا آرامید (AFRP) استفاده می­ شود.

ازمزایای این مواد می توان به مقاومت کششی وسختی بالا، وزن کم، مصونیت در برابر خوردگی، نصب آسان در فضاهای محدود، کاهش در هزینه های نیروی انسانی، قابلیت نصب در طول های زیاد و قابلیت نامحدود در اندازه و ابعاد و هندسه اشاره نمود. اصطلاح FRP به پلیمرهای مسلح به الیاف اطلاق می شود که از دو جزء اصلی الیاف و رزین تشکیل شده است. الیاف به عنوان بخش اصلی دارای زفتاری کاملاً الاستیک و ترد با مقاومت کششی وضریب کشسانی بسیار بالا می باشند.

برای کاربرد این مواد درمقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر، زاویه­ های الیاف و تعداد لایه­ ها با توجه به فشار، استانداردهای طراحی و مقدار و وسعت خوردگی در لوله محاسبه می­ شود. رزین مناسب نیز با توجه به شرایط شیمیایی و حرارتی محل برگزیده شده و به­ کار برده می­ شود.
لایه­ های کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر به ­صورت پارچه­ هایی تهیه شده، به رزین آغشته شده و به وسیله کارگران متخصص با زاویه­ های استاندارد، به روش پیچش روی لوله ه­ای که سطح آن از پیش آماده شده پیچیده می­ شود.

از جمله مزایای فراوان روش مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر، می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- در روش مقاوم سازی لوله های فولادی به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر، هزینه­ های مربوط به جوشکاری و قطع سیستم گاز یا آب و فاضلاب در لوله حذف می­ شود.
2- این روش قابلیت بازگرداندن لوله های آسیب‌ دیده در اثر انواع آسیب و خوردگی لوله های فولادی به وضعیت اولیه طراحی را دارا است و هم­چنین از خوردگی آنها در آینده جلوگیری می­ کند.
3- خطوط لوله به هنگام تعمیر می­  توانند در شرایط و فشار کاری معمولی خود، کار کنند و نیازی به قطع شبکه نیست. هم چنین در این روش گاز یا آب به هدر نخواهد رفت.
4- به علت وزن کم مواد کامپوزیت، نصب آن بسیار راحت است و تعمیر به وسیله دو نفر بدون نیاز به لوازم و دستگاه ­های خاصی انجام می­شود.
5- چون در این روش نیازی به قطع شبکه گاز یا آب یا فاضلاب، تکه تکه کردن لوله و جوشکاری نیست در زمان هم صرفه جویی خواهد شد.

بررسی روش­ های تعمیر و تقویت لوله های فولادی به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP

روش تر ( Wet Layup)

در روش رایج نصب انواع مصالح کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصص است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته می ­کنند و به سطح بیرونی لوله چسبانده می­ شود. این فن نیازمند نیروی کار ماهر هست تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ­ گونه حباب هوایی در زیر این پوشش ها وجود ندارد تا به خوبی بتوان مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی را انجام داد.

استفاده از محصولات پیش ­عمل ­آوری­ شده (Precured)

محصولات پیش ­عمل ­آوری شده (Pre-cured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بیشتری تولید می­ شوند. تا حدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می­ گردند، مقاومت و سختی بیشتری را نشان می­ دهند.

گرچه این نوارهای ورقه­ای (Laminate) نسبت به روش Wet-layup نصب آسان­تر و مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها محدود می­ شود:

 • یک­ جهته بودن آن­ها سبب شده­ است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­ کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد این ورقه­ا (Laminate) سبب­ شده­ است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­ هایی با قطر کمتر از 750 میلی­متر درآورد.

هم­چنین روش­ها و تجهیزات کنونی این اجازه را به ما نمی­ دهند تا ورقه­ایی (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهایی در مورد ورقه­ای (Laminate) غیرقابل چشم­ پوشی می­ نماید.

 کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت نسل جدیدی از محصولات FRP هستند که نسبت به ورقه (Laminate) های سنتی، سه مزیت مهم دارند:

 • با استفاده از فیبرهای یک یا دوجهته، کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت قادر است هم درجهت طولی و هم درجهت عرضی مقاومت لازم را تأمین کند که این مزیت مهم امکان کاربردهای جدیدی را برای کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت فراهم می­کند.
 • کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت با ضخامتی در حدود 0.66 میلی­متر، از انواع سنتی ورقه ­ها بسیار نازک­تر بوده و بنابراین به ­راحتی می­توان آن­ها را به صورت دایره­ای به قطر 300 میلی­متر یا کم­تر نیز درآورد.

اخیرا می­توان تعداد و الگوی لایه­ های انواع فیبر در کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت را تنظیم کرد تا بتوان گونه­ های مختلفی از کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت سفارشی­ سازی­ شده را تولید کرد که نتیجه آن صرفه­ جویی زیاد در زمان و هزینه تعمیر و تقویت لوله های فولادی خواهدبود.

لمینت کردن لوله فولادی - مقاوم سازی لوله فولادی

لمینت کردن لوله فولادی

روش تر (Wet layup) علی­ رغم تأمین مقاومت کافی دربرابر تنش ­های محوری و حلقوی، زمان زیادی برای اجرا می­ گیرد؛ به خصوص اگر طول یا تعداد نقاط آسیب­ دیده خط لوله زیاد باشد.

مصالح کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت نسبت به روش تر (Wet Layup) دارای چندین مزیت مهم هستند:

 • خواص مکانیکی محصولات کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت می­ تواند به صورت مستقل و پیش از اجرا در داخل لوله مورد آزمایش قرار گیرد که این امر کارفرما را قادر می­ سازد تا هرگونه محصول معیوب را رد کند.
 • به دلیل اینکه زمان­ برترین قسمت کار (یعنی آغشته­ کردن فیبرها و حذف حباب­ های هوا) در کارخانه انجام می­ شود به جای داخل لوله، اجرای کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت صرفه­ جویی زمانی زیادی را به دنبال دارد.
 • می­ توان فیبرهای مختلفی را در مصالح کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت جای داد که سبب کاهش هرچه بیشتر زمان نصب و اجرا، تعمیر و تقویت لوله های فولادی می­ گردد. به طور مثال هنگامی که لوله های فلزی در برابر خوردگی گالوانیکی نیاز به مقاوم­ سازی دارند، یک لایه فیبر شیشه قبل از نصب فیبر کربن، روی سطح لوله اجرا می­ گردد.

Flexitube®

ماهیت Flexitube®

Flexitube® یک لوله شعاعی قابل انبساط بافته­ شده است که از الیاف کربن با مقاومت و سختی بالا ساخته می ­شود. برخلاف دیگر روش­ها، Flexitube® می­ تواند قطر خود را در خم­ها و زانویی­ ها تغییر دهد و بدین­ ترتیب تماس کامل Flexitube® با لوله در همه نقاط حفظ می­ گردد.

چه لوله هایی به کمک Flexitube® قابل تعمیرند؟

روش ذکر شده می­ تواند برای هرنوع لوله از جنس فولاد یا آهن نورد شده به منظور عبور حجم بیشتر مواد به­ کار رود. این تکنیک تعمیر و تقویت لوله های فولادی هم برای لوله های آسیب ­دیده و هم برای لوله های سالم به طور یکسان جوابگوست. درهردو مورد با نصب Flexitube® این امکان فراهم می ­شود که با حفظ ایمنی کامل، لوله در فشار بالاتری عمل­ کند تا بتوان حجم بیشتری از مواد را منتقل کرد. از این مهم­تر با نصب Flexitube®می­ توان عملکرد بهتر و ایمن­ تری در سطوح عملکردی­ که طراحی برای آن صورت گرفته، از لوله انتظار داشت.

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه تعمیر، تقویت و مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی می­ باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می­ باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می باشند.

هزینه تعمیر و تقویت و مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­ های مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر کافی است با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

 

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

مقاوم‌ سازی لوله‌ فولادی
5 (100%) 1 vote