آیین نامه بتن ایران (آبا)

وجود استانداردها در هر کشور نشانه رشد و توسعه آن کشور است. سالهاست که در ایران برای تهیه دستورالعمل ها و آیین نامه ها در زمینه های مختلف مهندسی کوشش شده است و آیین نامه بتن ایران که به اختصار آبا نامیده میشود یکی از این دستاوردها است. هدف اصلی از تدوین هر آیین نامه ارائه مجموعه ای از ضوابط و مقررات است که با کمک آن ها بتوان به تحلیل مسائل مربوطه پرداخت و همان طور که در ابتدای متن آیین نامه نیز آمده است هدف این آیین نامه ارائه حداقل ضوابطی است که با رعایت آن ها میزان مناسبی از ایمنی، قابلیت بهره برداری و پایایی سازه های مشمول این آیین نامه حاصل میشود.
اولین نسخه بخش اول آیین نامه بتن ایران در سال 1370 و اولین نسخه بخش دوم در سال 1374 منتشر گردید. در سال 1377 کمیته تدوین آیین نامه گسترش یافت و تعداد اعضای آن به بالغ بر 26 نفر رسید. کمیته مزبور به دو زیر گروه مصالح و مسائل اجرایی و اصول تحلیل و طراحی تقسیم شدند.

بر این اساس اولین تجدید نظر آبا در سال 1379 تصویب و از سال 1380 لازم اجرا شد، همچنین به همراه تدوین آیین‌نامه،‌ کار نگارش «واژه‌نامه بتن» و «تفسیر آیین نامه» نیز انجام گردید که تفسیر بخش اول یک‌بار نیز در سال 1379 تجدید نظر شده‌ است.

بعد از اولین بازنگری آبا که بیش از 14 سال از آن می‌گذرد و با توجه به پیشرفت‌هایی که طی سال‌های اخیر در زمینه «فناوری بتن» و «تحلیل و طراحی» حاصل شده‌ است و همچنین نیاز به اعمال برخی اصلاحات، نظام فنی و اجرایی کشور با تشکیل دبیرخانه دائمی آئین‌نامه بتن در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی،‌ کار بازنگری آن را به این مرکز واگذار نمود تا طی فرآیند نظرخواهی از کلیه صاحب‌نظران، ‌متخصصین و دست‌اندرکاران این صنعت، اقدام به تشکیل کمیته‌های دائمی، فنی-اجرایی و هماهنگی نماید و بر اساس مدیریت کارگروه‌های تخصصی، نسبت به این مهّم اقدام کند.

دانلود فایل PDF آیین نامه بتن ایران (آبا)

هدف این آیین ­نامه ارائه مقررات و ضوابطی است که با رعایت آن­ ها، سطح مناسبی از ایمنی و قابلیت­ های بهره ­برداری سازه ­های موضوع آیین ­نامه تامین می­ شود. ضوابط این آیین­ نامه طرح، اجرا، تحلیل و مشخصات مصالح سازنده سازه­ های بتنی را دربرمی­ گیرد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert