بزرگترین میز لرزه قرار گرفته در خارج از ساختمان دنیا، به منظور ارتقاء 16.3 میلیون دلار از NSF دریافت می کند

بزرگترین میز لرزه قرار گرفته در خارج از ساختمان دنیا، به منظور ارتقاء 16.3 میلیون دلار از NSF دریافت می کند
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • اخبار
  • مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 18105
بزرگترین شبیه ساز لرزه ای خارج از ساختمان دنیا، که توسط مهندسی سازه دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو بهره برداری می‌شود، برای ارتقاء امکانات به منظور افزایش قابلیت‌های تست خود، کمک هزنه ای به مبلغ 16.3 میلیون دلار از بنیاد بین المللی علوم دریافت کرد.
این کمک هزینه این امکان را برای شبیه ساز، که معمولا به نام میز لرزه شناخته می‌شود، فراهم می‌سازد تا بتواند حرکات زمین را در هنگام زلزله‌های شدید واقعه بینانه تر شبیه سازی کند. بعد از بهسازی، مجموعه شبیه سازه این امکان را خواهد داشت تا بتواند نمونه‌های آزمایشگاهی با بالاترین وزن در دنیا، از ساختمان‌های چند طبقه تا ستون‌های پل، خرک پل‌ها، توربین‌های بادی، با کاملترین دامنه ی حرکات زمین که در هنگام زمین لرزه ممکن است اتفاق بیفتد، را مورد آزمایش قرار دهد.
تا به حال، میز لرزه تنها می‌توانست در یک جهت به سمت جلو و عقب حرکت کند. ارتقاء این امکان را برای میز لرزه فراهم می‌سازد تا بتواند در تمامی جهات حرکت کند.
پروفسور Joel Conte ، از دپارتمان مهندسی سازه دانشگاه UC سن دیگو و محقق ارشد کمک هزینه ارتقاء NSF گفت: “ما قادر خواهیم بود حرکات زلزله را با بالاترین دقت نسبت به دیگر میز لرزه‌های موجود در دنیا بازسازی کنیم.”
با توجه به اینکه در هنگام لرزش، زمین فقط به صورت افقی نمی‌لرزد، توانایی بازسازی کامل حرکات زمین لرزه از اهمیت برخوردار می‌باشد. برای مثال، در طی زمین لرزه ی نورث ریج در منطقه لس آنجلس در سال 1994، ستون‌های پل به داخل عرشه فرو رفتند که این موضوع نشان دهنده ی حرکت شدید زمین در جهت عمود می‌باشد. به طور مشابه، در زلزله ی 1971 سن فرانسیسکو، ساختمان‌ها دچار پیچش و تاب خوردگی شدند که این موضوع نشان دهنده آن است که احتمال زمین چرخیده است.
بنا بر توضیحات Conte، اگر مهندسین می‌توانستند، بعد از ارتقا میز لرزه، تعداد 30 تست سازه ای و ژئو-سازه ای صورت گرفت بر روی میز لرزه از زمان افتتاح آن را دوباره تکرار کنند، آن‌ها قادر خواهند بود سطح آسیب و مدهای گسیختگی متفاوتی را شناسایی کنند.
او گفت: “این ارتقا تاثیر به سزایی بر مهندسی زلزله خواهد گذاشت. همچنین فرآیند یافتن علوم مهندسی مورد نیاز برای ساخت سازه‌های جدید (ساختمان‌ها، پل‌ها، نیروگاه‌ها، سد‌ها، بندها، برج‌های مخابراتی، توربین‌های بادی، دیوارهای حائل، تونل‌ها، و…) و مقاوم سازی سازه‌های قدیمی را سرعت خواهد بخشید. همچنین این کار تاب آوری جامعه ما را ارتقا خواهد داد.”
اولین سازه ای که بعد از ارتقا میز لرزه مورد آزمایش قرار خواهد گرفت یک ساختمان 10 طبقه ی با مقیاس کامل ساخته شده از الیاف با الوار متقاطع خواهد بود. هدف از انجام این آزمایش‌ها، به سرپرستی Shilling Pei، پرفسور مدرسه ی معدن کلورادو، جمع آوری اطلاعات اساسی به منظور طراحی سازه‌های چوبی با ارتفاع ی برابر 20 طبقه خواهد بود که در هنگام زلزله‌های شدید خرابی‌های شدیدی را متحمل نشوند. این بدین معنی است که ساکنین نه تنها می‌توانند از ساختمان‌ها بدون وارد شدن آسیب خارج شوند، بلکه آن‌ها می توانند اندکی بعد از زلزله به ساختمان‌ها برگشته و زندگی خود را ادامه بدهند.
امروزه تعداد بیشتری از شهرهای بزرگ از جمله لس آنجلس، سن فرانسیسکو و سیاتل به مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی قدیمی برای ایمنی لرزه ای می‌پردازند. این موضوع نیازمند انجام آزمایش‌های سیستم‌های مقاوم سازی با مقیاس بالا خواهد بود که تنها بر روی یک میز لرزه مشابه میز لرزه ارتقاء یافته در اینجا یعنی دانشگاه UC سن دیگو امکان پذیر است. میز لررزه توانایی تست سیستم‌های صنعتی بزرگ، مانند واحد‌های گرمایشی و تهویه هوای بیمارستان‌ها و مبدل‌های الکتریکی بزرگ برای واحدهای کارخانه‌ها، را نیز خواهد داشت.
بهره برداری و تعمیر میز لرزه دانشگاه UC سن دیگو در حال حاضر بر اساس یک کمک هزینه پنج ساله اختصاص یافته از طرف برنامه تحقیقات بلاهای طبیعی وارد بر زیرساخت‌های مهندسی پشتیبانی می‌شود.منبع: www.eurekalert.org
5/5 - (2 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert