بلند مرتبه سازی تنها راه اسکان جمعیت شهری تهران

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه  با اشاره به مباحثی که در سومین کنفرانس بناهای بلند ایران مطرح می‌شود گفت: در این کنفرانس جایگاه ایران که به عنوان یازدهمین کشور بلند مرتبه ساز جهان مطرح است مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و همچنین با دور هم آمدن متخصصان این حوزه در کنار هم می‌توان تصمیم‌های جدی برای اجرای صحیح و ارتقا کیفیت ساختمان‌های بلند مرتبه در حال ساخت ایران گرفته شود.

حامد مظاهریان در پاسخ به خبرنگار عصر اقتصاد در خصوص سیاست‌هایی که این همایش دنبال می‌کند گفت: ما سعی داریم تا مباحث موجود در این حوزه‌ها روشن‌تر شودتا به وسیله آن همگرایی نزدیکی بین مردم و متخصصان برای افزایش آگاهی‌ها و رفتارهای خود نسبت به شهر ایجاد شود.

دبیر علمی سومین کنفرانس بناهای بلند ایران ادامه داد:این کنفرانس‌علمی یکی از کارآمد‌ترین زمینه‌هایی است که می‌تواند به بررسی همه‌جانبه موضوع شهرنشینی پرداخته و در همین قالب از آنجایی که افزایش جمعیت شهرها یک مسئله اجتناب‌ناپذیر است، همواره موضوع اسکان جمعیت افزوده و توسعه شهری متناسب با فرهنگ، بافت و جنس یک شهر، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های است که در این نوع کنفرانس‌ها می‌توان پاسخ‌های منطقی برای آن پیدا کرد..

وی کنفرانس بناهای بلند  را یکی از موفقیت ترین نمونه‌های برگزاری کنفرانس برای بحث پیرامون موضوع شهرنشینی در ایران دانست و افزود: این کنفرانس مرکز توجه خود را به بحث بناهای بلند و حیات پایدار شهری  قرار داده است که دو دوره از آن (در سال‌های 93 و 94) برگزار شده و مورد استقبال بسیار خوبی از سوی مهندسان و جامعه متخصص قرار گرفته است و توانسته مسئولان و متخصصان این حوزه را نسبت به قانون‌گذاری کارآمد و به‌روز شده، سیاست‌گذاری مناسب و فکر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده، ساخت و ساز اصولی و قانون‌مند، برنامه‌ریزی مدون و توسعه‌محور و … تشویق کند.

بیشتر بخوانید:   روند فرونشست زمین در تهران کند شد

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه  همچنین در نشست هم‌اندیشی استادان، مدیران و صاحبان حوزه صنایع ساختمان با اشاره به رشد بیش از ۷۰ درصدی جمعیت شهرنشین در ایران،‌ گفت: برگزارکنندگان سومین کنفرانس بناهای بلند، تلاش خواهند کرد تا وظایف، مسئولیت‌ها و همچنین نتایجی را که در طول زمان سمینار به دست خواهد آمد در اختیار کمیسیون بگذارند تا این کمیسیون علاوه بر آنکه به تولید محتوا می‌پردازد، بتواند ناظری بیرونی بر ساخت بناهای بلند باشد و نتایج را به دوره‌های بعدی منتقل کند.

در این نشست حامد مظاهریان با اشاره به اینکه برگزاری سومین کنفرانس بناهای بلند به مثابه یک رویداد بررسی خواهد شد که نتایج هم‌اندیشی‌ها در آن کنفرانس متبلور می‌شود، ادامه داد: نشست هم‌اندیشی با استادان، مدیران و صاحبان حوزه صنعت ساختمان امکانی را فراهم می‌کند تا بتوان از طریق‌ آخرین گفتگوها و بحث و تبادل نظر با صاحبان صنعت ساختمان، کنفرانسی موفق تر را برگزار کرد.

وی افزود: پیش‌بینی‌ها حاکی است که در این کنفرانس بیش از یکهزار نفر از فعالان صنعت ساخت و ساز کشور، متخصصان و حرفه‌مندان حضور پیدا کنند که این تعداد شرکت‌کننده متخصص می‌توانند نقشی تعیین‌کننده را در برگزاری کنفرانس و اهدافی که این کنفرانس به دنبال آن است ترسیم کنند و مسیر پیشِ‌رو را برای آیندگان آسان‌تر نمایند.

مظاهریان با اشاره به اینکه ایران در مقام یازدهمین کشور در ساخت بناهای بلند در کل دنیاست، افزود: در کنفرانس دوم و زمانیکه برای نخستین‌بار این موضوع مطرح شد همه با نگاه شک و تردید به آمار نگاه می‌کردند. هم اکنون وارد اتفاقی شده‌ایم که برایش برنامه‌ریزی مدونی نداشتیم و بناهای بلند واقعیت امروز شهرهای معاصر هستند که به دلیل استفاده حداکثری از زمین و منابع و تاسیسات به عنوان یک راهکار حل مشکلات شهری پیش روی کارشناسان و صاحبنظران و در عین‌حال، دست‌اندرکاران ارشد قرار دارد.

بیشتر بخوانید:   مدارس مشهد را مقاوم کنیم

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: هدف سومین کنفرانس بناهای بلند این است که بتواند چراغی را در این رابطه برای شهرهای امروزی روشن و جایگاه بناهای بلند را در ساخت وساز شهری تشریح کند.

مظاهریان گفت: آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهند که بیش از ۵۰ درصد جمعیت دنیا، شهرنشین هستند و این آمارها در ایران به بیش از ۷۰ درصد رسیده است. هبیتات ۳ که در ماه‌های گذشته در اکوادور با حضور وزیر راه و شهرسازی به عنوان نماینده ایران و سایر کشورهای دنیا برگزار شد، پیامدهای روشنی داشت که با بندهای مختلفی که تمامی کشورهای دنیا بر روی آن به جمع بندی رسیدند دورنمای جمعیت شهرنشین و شهرهای آینده را برای ۲۰ سال آتی ترسیم کرد و ایران نیز به آنها پایبندی نشان می‌دهد و موارد متعدد آن را در دستور کار شهرهای خود قرار خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه حوزه‌های معماری، شهرسازی، سازه و همه مسایلی که می‌توانند بناهای بلند و طراحی آنها را مورد توجه قرار دهند در سومین کنفرانس بناهای بلند مورد تحلیل و بررسی دوباره قرار خواهند گرفت، افزود: نتایج حاصل از کارگروه‌ها و جلساتی که در سومین کنفرانس بناهای بلند مطرح می‌شوند در کمیسیون بناهای بلند که تشکیل خواهد شد مورد پایش دوباره قرار می‌گیرند و این روش ضرباهنگی منظم را برای دوره‌های آتی کنفرانس ترسیم خواهد کرد.

مظاهریان گفت: برگزارکنندگان این دوره از کنفرانس تلاش خواهند کرد تا وظایف و مسئولیت‌ها و همچنین نتایجی را که در طول سمینار به دست خواهد آمد در اختیار کمیسیون بگذارند تا این کمیسیون علاوه بر آنکه به تولید محتوا می‌پردازد، بتواند ناظری بیرونی بر ساخت بناهای بلند باشد و نتایج را به دوره‌های بعدی منتقل کند.

بیشتر بخوانید:   زلزله به شدت 4.7 ریشتر حوالی خنج در استان فارس را لرزاند.

گفتنی است، سومین کنفرانس بناهای بلند به دبیر علمی حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و به ریاست سیدمحمد بهشتی و جمعی از اندیشمندان و صاحبنظران عرصه معماری، شهرسازی و ساخت و ساز کشور، ۲۸ تا ۳۰ دی ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

Rate this post
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert