ترس مردم از زلزله، ارتعاشات زمینی نیست/فروریختن آجرهای ساختمان و حوادث پس از آن است

ترس مردم از زلزله، ارتعاشات زمینی نیست/فروریختن آجرهای ساختمان و حوادث پس از آن است
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • اخبار
  • مدت زمان خواندن مقاله: 2 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 18154
دبیر کارگروه ملی زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی گفت:تعیین حریم قانونی گسل‌ها از بی نظمی در ساخت و سازها که موجب احداث ساختمان‌های مهم
روی خط گسل شده است، جلوگیری می‌کند و مکان های امن در حریم شهرها مشخص می‌شود.
علی بیت اللهی در حاشیه سومین جلسه کارگروه تخصصی مخاطرات زلزله افزود: در سال‌های گذشته انواع بی مبالاتی‌ها و کاستی‌ها به ویژه در ساخت و ساز صورت گرفته که باعث شده زلزله‌های کوچک نیز تلفات زیاد داشته باشد.
وی اضافه کرد: با تصویب طرح تعیین حریم قانونی گسل‌ها می‌توانیم حداقل از ادامه احداث مراکز مهم روی گسل‌ها جلوگیری و غفلت ۵۰ساله را به مرور زمان جبران کنیم.
وی ادامه داد: به عنوان مثال در شهر تهران ۲هزار و ۵۰۰ساختمان بسیار مهم روی خط گسل ساخته شده است که با تدابیری می‌شود از حوادث خطرناک تر در زمان وقوع زلزله جلوگیری نمود.
بیت اللهی افزود: فشار گاز در لوله‌های گاز خانگی ۲۵/۰پی اس آی است که این میزان در پمپ‌های گاز به ۲هزار و ۵۰۰پی اس آی افزایش می‌یابد که اگر حرکت گسلی چنین مخزنی را جابه جا نماید و حادثه‌ای رخ دهد، خسارت‌های آن از زلزله بیشتر است.
وی اضافه کرد: با نصب تجهیزاتی روی خطوط لوله گاز که این تجهیزات در ایران نیز وجود دارد، می‌توان جریان گاز را هنگام زلزله قطع نمود.
وی خاطرنشان کرد: دلیل ترس مردم از زلزله، ارتعاشات زمینی نیست، بلکه از فروریختن آجرهای ساختمان و حوادث پس از آن است که می‌توان با ساخت و ساز ایمن، جلوگیری از ساخت انبار سموم شیمیایی و لوله‌های خطر روی گسل، خطرها را کاهش داد.
دبیر کارگروه ملی زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی گفت: تدوین این طرح برای شهر قم که همه ساله پذیرای جمعیت زیادی از مسافران و زائران است، می‌تواند دستاورد خوبی باشد.
وی خاطرنشان کرد: با طرح این قانون ساخت و ساز در شعاع ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری حریم گسل‌های شهر قم از جمله گسل شمال قم و قمرود جلوگیری می‌شود.
در سومین جلسه کارگروه تخصصی مخاطرات زلزله که با حضور مسئولان استانی برگزار شد، تهیه طرح حریم گسل‌های شهر قم با مسئولیت اداره کل راه و شهرسازی این استان مصوب شد تا پس از تصویب در شورای مدیریت بحران، فنی و زیربنایی و برنامه ریزی اجرایی شود.منبع: صما

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert