خسارت 180 میلیاردی زلزله به حمل و نقل کرمانشاه / بازسازی بوک های مسکن مهر سر پل ذهاب تا پایان آذر

خسارت 180 میلیاردی زلزله به حمل و نقل کرمانشاه / بازسازی بوک های مسکن مهر سر پل ذهاب تا پایان آذر
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • اخبار
  • مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 18218
یک سال از وقوع زلزله ۷ نیم ریشتری در استان کرمانشاه می‌گذرد و خانه‌های زیادی را در کرمانشاه ویران کرد علی‌رغم تلاش‌های استاندار و اداره کل راه و شهرسازی کرمانشاه وضعیت مسکن و بخش راه در مناطق آسیب‌زده همچنان بحرانی است؛ و به اعتقاد شریفی مدیرکل راه و شهرسازی اصلاح وضعیت موجود نیازمند اعتبارات و تلاش‌های متعدد است.

طراحی و نظارت 3هزار و 900 ساختمان با کمترین هزینه

در همین راستا رئیس نظام‌مهندسی استان کرمانشاه با بیان اینکه در بخش نوسازی مهندسان استان به‌ویژه مهندسان جوان همت فوق‌العاده‌ای داشتن و با ایثار و فداکاری در حدود 5900 واحدهای تخریبی که در حدود 3900 واحد در سرپل ذهاب وجود داشت با هزینه‌های اندک طراحی و نظارت کردند.گفت: سازمان نظام‌مهندسی کرمانشاه نیز همانند سایر نهادها و ادارات از ابتدا به امر امداد و نجات پرداخت و تبدیل به پایگاهی برای تجمیع کمک‌های مهندسان عضو سازمان کرمانشاه، کمک‌های مردمی و کمک‌های سایر نظام‌مهندسی‌های استان‌های کشور شد.

حسن شرفی بابیان مطلب فوق به «صما»گفت: با گذر زمان گروه‌های متعددی از مهندسان استان در قالب گروه‌های کارشناسی داوطلبانه به مناطق زلزله‌زده استان رفته و کار ارزیابی آسیب‌های وارد بر ساختمان‌ها و برآورد میزان خسارت نسبی را انجام دادند.

وی گفت: هم‌زمان نیز میزبان متخصصان، محققان و مهندسان سایر استان بوده و در بحث علل وقوع و میزان آسیب‌ها کارگروه‌های متعددی همراه با برگزاری سمینارهایی برگزار کرد.

زلزله در کرمانشاه-مقاوم سازی افزیر

وی بابیان اینکه با توجه به فوت تعدادی از مهندسان برای خانواده این عزیزان کمک‌های نقدی در نظر گرفته شد. گفت: کمک‌های رسیده از طرف مهندسان استان و سایر نقاط کشور توسط گروه‌های داوطلب مهندس در نقاط مختلف زلزله‌زده به نحو مناسب توزیع شد. و در بخش اسکان موقت نیز فعالیت‌های متعددی انجام گرفت.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان کرمانشاه درنهایت افزود: در این مسیر نیز همراه مجموعه نظام‌مهندسی استان استانداری، معاونت محترم عمرانی و همچنین سایر نهاده‌ها نظیر اداره راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و دانشگاه‌های استان تلاش شبانه‌روزی در جهت بازسازی مناطق زلزله‌زده و رفع موانع داشتنه و دارند.

تسهیلات 8 هزار و 600 میلیارد تومان به زلزله کرمانشاه

استاندار کرمانشاه بابیان اینکه درمجموع 71 هزار و 375 واحد مسکونی شهری و روستایی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه بازسازی (احداث و تعمیر) شده که از این تعداد 53 هزار و 802 واحد تعمیری و 17 هزار و 573 واحد احداثی به بهره‌برداری رسیده است. گفت: درمجموع در یک سال اخیر بیش از 8 هزار و 600 میلیارد تومان تسهیلات، هزار و 500 میلیارد تومان کمک بلاعوض، ۶۹۵ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی و ۱۶ میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای اختصاص‌یافته است.

هوشنگ بازوند بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: به‌منظور اسکان موقت زلزله‌زدگان مجموعاً 18 هزار و 800 کانکس توزیع شد که 13 هزار و 742 کانکس با استفاده از اعتبارات دولتی و 5 هزار و 58 کانکس از طریق کمک‌های مردمی تحویل مردم آسیب‌دیده شده است.

استاندار کرمانشاه گفت: طبق برآورد صورت گرفته، در بخش کشاورزی و دامی تاکنون صد میلیارد تومان تسهیلات و حدود ۴۰ میلیارد تومان بلاعوض پرداخت و همچنین 4 هزار تن علوفه در بین دامداران و کشاورزان به‌صورت رایگان و چادر، کانکس، علوفه و اقلام مصرفی نیز بین عشایر توزیع گردیده است.

وی گفت: همچنین تا امروز تعداد 8 هزار و 750 واحد احداثی و تعمیری دامی و کشاورزی و ۱۵۷ مزرعه پرورش ماهی به‌طور کامل بازسازی و تحویل‌شده و مابقی نیز در دست اقدام است.

بازوند درنهایت بابیان اینکه حدود چهارصد میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح‌های توجیهی جهت معرفی به بانک‌ها و بازسازی کامل ارائه شد گفت: تاکنون تعداد 4 هزار و 708 واحد صنفی و صنعتی بازسازی و مابقی تا خردادماه سال آینده، بازسازی فضاهای آموزشی و بهداشتی و درمانی و اماکن مذهبی آسیب‌دیده در زلزله کرمانشاه، از دیگر اقدامات انجام‌شده در این خصوص است.

هزار و 800 میلیارد ریال خسارت زیرساخت‌های حمل‌ونقل

در همین راستا مدیرکل راه و شهرسازی در خصوص اقدامات مشترک وزارت راه و شهرسازی با اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در خصوص راه گفت: در زلزله به 390 کیلومتر راه‌های حوزه استحفاظی، 190 دستگاه پل و 20 هزار مترمربع ساختمان راهدارخانه و منازل سازمانی از 10 در صد تا 100 در صد خسارت واردشده بود که بخشی از این موارد در طی یک سال اخیر بهسازی و نوسازی شده است.

مسعود شریفی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: 24 بلوک مسکن مهرشهر سرپل ذهاب سه بلوک که قابلیت بازسازی نداشتند به‌صورت کامل تخریب شدند. اکنون کار اجرایی به‌منظور بازسازی 21 بلوک باقی‌مانده از مسکن مهرهای سرپل ذهاب در حال انجام است.

وی گفت:310 نیروی کار برای بازسازی مسکن مهرهای سرپل ذهاب به‌کارگیری شده‌اند. با توجه به روند مطلوب کارهای اجرایی در مسکن مهرها 6 بلوک تا پایان آذرماه تکمیل و به مردم تحویل داده خواهد شد.

شریفی ادامه داد: کار بازسازی دیگر بلوک‌های مسکن مهر سرپل ذهاب نیز تا پایان سال به‌صورت کامل به اتمام خواهد رسید.

وی در رابطه با مسکن مهرهای شهر اسلام‌آباد غرب نیز گفت: کار ساخت و بازسازی مسکن مهرهای این شهرستان نیز اکنون در حال پیگیری است.

شریفی بابیان اینکه ابعاد فعالیت اولیه وزارت راه و شهرسازی در ابتدای زلزله بسیار وسیع بود گفت: در ساعات اولیه زلزله حدود 800 کیلومتر از محورهای مناطق زلزله‌زده و بازگشایی و ریزش برداری شدند.

مدیرکل راه و شهرسازی درنهایت گفت: مجموع خسارت واردشده به زیرساخت‌های حمل‌ونقل هزار و 800 میلیارد ریال بوده است.

منبع: صما

 

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert