زمین‌لرزه با ریشتر پایین، هشدار برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی است

فرماندار ویژه بروجرد گفت: عمده خسارت‌های زمان زلزله در بخش مسکن مربوط به بافت‌های فرسوده شهری و روستایی است و زمین‌لرزه با ریشتر پایین، هشدار برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی است.رضا آریایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: با توجه به وقوع زلزله‌ های متعدد در طول هفته گذشته دستگاه‌های خدمات‌ رسان، امدادی و اجرایی شهرستان با تمام امکانات تا 48 ساعت آینده به حالت آماده‌ باش کامل درآمدند.

وی ادامه کرد: زلزله‌‌های اخیر اگر چه موجب آزاد شدن انرژی درونی زمین می‌شود اما به دلیل آنکه در هیچ جای دنیا امکان پیش‌بینی وقوع زلزله وجود ندارد لذا باتدبیر و برنامه‌ ریزی ستاد بحران بروجرد، نیرو‌های امدادی، دستگاه‌‌های خدمات‌ رسان و اجرایی در حالت آماده‌ باش کامل قرار گرفتند.

این مسئول با دعوت شهروندان به حفظ خونسردی در زمان وقوع حادثه بیان کرد: شهروندان باید آمادگی لازم برای رویارویی با زلزله‌‌های احتمالی را داشته باشند ولی تاکنون کسی نتوانسته است زمان دقیق وقوع زمین‌لرزه‌ها را پیش‌بینی کند.

بیشتر بخوانید:   وام نوسازی بافت فرسوده ۸۰ میلیون شود.

فرماندار بروجرد گفت: این شهرستان از مناطق زلزله‌ خیز محسوب و بر روی گسل بناشده و در سال 85 نیز شاهد زلزله بزرگ 6.1 ریشتری بود.

آریایی اضافه کرد: وقوع زمین‌لرزه‌‌ها با ریشترهای پایین یک نوع هشدار به شهروندان برای اقدام به مقاوم سازی ساختمان‌ها و واحد‌های مسکونی است.

وی تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی و دستگاه‌‌هایی ناظر بر روند ساخت‌ و ساز باید نظارت‌‌ها در این حوزه را تشدید کنند.

معاون استاندار لرستان گفت: با توجه به اینکه عمده خسارت‌‌های زمان زلزله در بخش مسکن مربوط به بافت‌های فرسوده شهری و روستایی است دولت همه ساله تسهیلات یارانه‌ دار لازم را برای مقاوم سازی این مناطق اختصاص می‌دهد.

آریایی افزود: مردم می‌توانند با پرداخت مبلغی اندک معادل چند هزار تومان ساختمان‌های خود را تا هر میزانی که بخواهند براساس قیمت ساختمان خود بیمه کنند.

وی خاطرنشان کرد: کمک‌های دولتی در بعد از زمان وقوع زمین‌ لرزه تنها بخشی از خسارت‌ها را جبران می‌کند اما بیمه کردن واحدهای مسکونی زمینه را برای پرداخت کمک بلاعوض بیمه‌ای و بازسازی سریع خسارت‌های زمین‌لرزه فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید:   مقاوم سازی سازه ها به روش های نصب سطحی با الیاف مقاوم پلیمری

فرماندار ویژه بروجرد گفت: در پنج روز اخیر زمین‌لرزه‌ های سه ریشتری و بیشتر بروجرد را لرزانده است.

منبع:ایسنا

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert