زمین لرزه 5.4 ریشتری شهر خان زنیان در استان فارس

زمین لرزه 5.4 ریشتری شهر خان زنیان در استان فارس
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • اخبار
  • مدت زمان خواندن مقاله: 2 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 25101

عصر روز دوشنبه هفتم بهمن ماه زلزله ۵.۴ ریشتری در عمق ۷ کیلومتری زمین با مشخصات، ۲۹.۵۹ درجه عرض شمالی و ۵۲.۰۹ درجه طول شرقی به وقوع پیوست، نقطه کانونی این زلزله در ۱۰ کیلومتری شهر خان زنیان و چند روستای اطراف آن از توابع استان فارس بوده است. شدت لرزش در ساختمان‌های مرتفع بیشتر محسوس بود.

دکتر محمد جواد مرادیان، مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: بیشترین خرابی‌ها مربوط به دو روستای «پرشکفت» و «آرندی» بوده است.

منابع محلی اعلام کرده‌اند محل نگهداری دام در روستاهای کانون زلزله، دچار آسیب شده اند. ریزش دیوار و سقف و شیشه‌های منازل، واژگونی وسایل در منازل شهروندان و مخازن ذخیره آب از روی پشت بام‌ها و همچنین در برخی از منازل ترک خوردگی دیوارها و آسیب‌‌هایی مشاهده شده که نیازمند ارزیابی دقیق فنی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: تعدادی از ساختمان‌های شهر خان زنیان و روستاهای اطراف آن به لحاظ ناپایداری سازه‌های مسکونی بتنی و بنایی پس از زلزله دچار آسیب ١٠ تا ٣٠ درصدی شده است.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: با توجه به شدت لرزش حاصل از این حادثه، لازم است لوله‌های گاز و دودکش بخاری در مناطقی که لرزش زلزله احساس شده است، بررسی شود تا از موارد احتمالی وقوع شکستگی و ترک برداشتن لوله های گاز و تاسیسات و گازگرفتگی پیشگیری و اقدامات لازم جهت برطرف کردن مشکلات به وجود آمده صورت پذیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس خاطرنشان کرد: ارزیابان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در منطقه حضور دارند و پس از ارزیابی خسارت‌ها، تلاش خواهد شد تا تمهیدات لازم در این باره هرچه سریع تر اتخاذ شود.

منبع :سایت خبری ایرنا


بیشتر بدانید:

مقاوم سازی سازه های بنایی

 

امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert