عدم توجه به کیفیت ساخت و ساز یکی از مشکلات کشور است

عدم توجه به کیفیت ساخت و ساز یکی از مشکلات کشور است
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • اخبار
  • مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 3591

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از سازمان مدیریت بحران کشور؛ اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: برداشت‌های بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی سبب فرونشست زمین شده است و خشکسالی‌ها و گرد و غبار اقتصاد و سلامت مردم را تحت تأثیر خود قرار داده است.
وی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران تاکنون در بخش مدیریت بحران تلاش‌های زیادی انجام داده اما با ساخت و سازها گاهی مشکلات زیادی در هنگام بروز حوادث طبیعی رخ می‌دهد به عنوان مثال اگر زلزله در استان تهران رخ دهد امنیت ملی هم به مخاطره می‌افتد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: یکی از مباحثی که باید به آن توجه کنیم این است که با به‌کارگیری علم، دانش و اندیشه خود را در برابر حوادث ایمن کنیم به عنوان مثال کشور ژاپن با وجود زلزله شدید تلفات جانی زیادی ندارد اما در زلزله بم که تنها 12 ثانیه بود جان افراد زیادی را گرفت.
نجار گفت: باید ساختمان‌های قوی و مستحکم ساخته شود تا در برابر حوادث خطری جان مردم را تهدید نکند زیرا گاهی عدم توجه به کیفیت ساخت و ساز سبب بروز مشکلات می‌شود.
وی افزود: ائمه جماعات، روحانیون و طلاب باید در استان‌های کشور در زمینه ساخت و ساز ایمن نکات لازم را از طریق تریبون‌ها به مردم گوشزد کنند زیرا مردم حرف‌های نمایندگان ولی فقیه و روحانیون را به خوبی قبول می‌کنند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه باید به دکوراسیون ساختمان‌ها توجه شود، اظهار داشت: به نمای ساختمان هم باید توجه زیادی داشته باشیم چرا که اگر در ساخت و ساز دقت کافی نداشته باشیم ساختمان‌های دولتی و غیر دولتی را در حوادث از دست می‌دهیم.
نجار بیان کرد: ایران کشوری حادثه‌خیز است و استان خراسان جنوبی در 50 سال گذشته حوادث تلخی از قبیل زلزله‌های بالای 5 ریشتر، خشکسالی‌های متعدد را تجربه کرده که این‌ها به دلیل تغییر اقلیم کشور و جزو پیامدهای گرم شدن زمین است و نتیجه خشکسال‌ها کاهش پوشش گیاهی، افزایش بیابان‌زایی، فرونشست‌های زمین و گرد و غبار است.
انسان‌ها در بروز 98 درصد اتفاقات دخیل هستند‌.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی نیز در این دیدار با بیان اینکه مهمترین جرم انسان‌ها عمل نکردن به آنچه که می‌دانند است گفت: انسان‌ها در بروز 98 درصد از اتفاقات که رخ می‌دهد دخیل هستند و تنها در دو درصد حوادث و اتفاقات انسان‌ها نقشی ندارند.
آیت‌الله سیدعلیرضا عبادی اظهار داشت: آنچه که در سرنوشت مادی معنوی بشر به وجود می‌آید چه در انواع موضوعات طبیعی و چه در دیگر موضوعات اجتماعی به خود انسان برمی‌گردد.
وی افزود: موضوعات اجتماعی، سیاسی، نظامی، بیماری‌ها، مرگ و میر و رشد و غیره موضوعاتی پژوهشی است که باید روی آن‌ها کار شود اما اگر 2 درصد خارج از حطیه کار ما باشد 98 درصد دیگر بشر در بروز آنها نقش دارد و بسیاری از موضوعات اقتصادی هم به خود ما بر می‌گردد.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: فرایندهای طبیعی، گرما، سرما گاهی از دست ما در برابر آن‌ها کاری ساخته نیست اما به معنای بی‌علاجی نیست و اگر خدواند دردی به ما می‌دهد در برابر هر نارحتی به ما پاداشی هم می‌دهد.
وی با بیان اینکه همه چیز عالم را خداوند برای آسایش و آرامش انسان قرار داده است اظهار داشت: انسان در برابر این جهان و هر چه در آن است مسئول است و خداوند به ما آگاهی، علم دانش، تحقیق، تزکیه و تعهد داده ‌که اگر به آنها عمل کنیم می‌توانیم خود را بسازیم که تمامی موضوعات گاهی به مسائل فرهنگی ما برگشت می‌کند.
عبادی با بیان اینکه سالانه 19 هزار نفر در تصافات کشته می‌شوند اما باز هم در رانندگی از هم سبقت می‌گیریم و سرعت مجاز را رعایت نمی‌کنیم افزود: مشکل اساسی ما این است که آنچه نمی‌دانیم را باید بدانیم و به آنچه که می‌دانیم عمل نمی‌کنیم و این جرم مضاعفی برای ما است.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: وظیفه داریم نسبت به اتفاقات اطراف خود آگاهی لازم را کسب کنیم و همه ما باید بکوشیم تا برای نسل‌های آینده راه را هموار کنیم و بسیاری از آموزه‌های که باید به آنها عمل کنیم در تعلیمات انبیاء است اما متأسفانه خواسته یا ناخواسته مسائل اصلی را فراموش می‌کنیم.

1.5/5 - (2 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert