پیش‌بینی زلزله به وسیله کابل های فیبر نوری

پیش‌بینی زلزله با کابل های فیبر نوری

اخیرا محققان در زمینه پیش‌بینی زلزله موفق شده‌اند با استفاده از کابل های “فیبر نوری” فعلی، فعالیتهای لرزه‌ای زمین را نظاره‌گر باشند؛ این موفقیت می‌تواند روشی جدید برای بررسی زلزله در مناطق وسیع باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، زلزله همواره یکی از بزرگترین کابوس‌های بشر بوده که به علت آزاد شدن ناگهانی انرژی ناشی از داخل پوسته زمین در مدتی کوتاه رخ می‌دهد.

زمین‌لرزه‌ها معمولا توسط دستگاه زلزله‌سنج یا لرزه‌نگار ثبت می‌شوند که بسته به انرژی آزاد شده از داخل پوسته زمین، مقدار بزرگی متفاوتی دارند و اغلب لرزه‌های کوچکتر از سه ریشتر غیرمحسوس به شمار می‌آیند.

اخیرا محققان موفق شده‌اند با استفاده از کابلهای فیبرنوری فعلی، فعالیتهای لرزه‌ای زمین را نظاره‌گر باشند؛ این موفقیت می‌تواند روشی جدید برای بررسی زلزله در مناطق وسیع باشد.

مطالعاتی که به رهبری فیلیپ ژوزت؛ محقق آلمانی مرکز تحقیقاتی علوم زمین انجام شده، نشان می‌دهد کابل های فیبرنوری که معمولا برای ارتباطات در مسافت زیاد یا انتقال اطلاعات با سرعت زیاد استفاده می‌شوند قابلیت تبدیل شدن به حسگرهای ثبت امواج لرزه‌ای را دارند. در روش جدیدی که برای ردیابی زمین لرزه ها توسعه داده شده، سیگنال های لیزر ویژه ای توسط این کابل ها ارسال می شود که امکان نظارت بر لرزش های خفیف کابل را فراهم می کند و در نهایت اطلاعات مورد نیاز در مورد اندازه و جهت لرزش ها را در اختیار محققان قرار می دهد.

آنها از 15کیلومتر کابل فیبر نوری که در سال 1994میلادی بین دو نیروگاه ژئوترمال در ایسلند نصب شده بود، استفاده کردند؛ یک پالس لیزری نیز برای تشخیص هرگونه اختلال در فیبرنوری استفاده شد.

در نهایت هم به این نتیجه رسیدند که این فیبرها سیگنالهای لرزه‌ای را ثبت می‌کنند و حتی می‌توانند گسلهای اطراف آن منطقه و دیگر ساختارهای زمین‌شناسی در زیر زمین را نیز بررسی کنند.

محققان دخیل در این مطالعه گفته‌اند که معیارهای اندازه‌گیری در این تحقیق، ویژگی های ساختاری در زیرزمین را با وضوح بی‌سابقه‌ای به ما نشان داده است.

این فعالان حوزه علوم زمین معتقدند شبکه کابل های فیبر نوری در سراسر جهان می‌تواند به عنوان یک «زلزله‌سنج» استفاده شود و راهی برای ارزیابی و اکتشاف خطرات زمین باشد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert