کاهش ایمنی سازه‌ها در برابر زلزله علی‌رغم افزایش ساختمان‌های اسکلتی

کاهش ایمنی سازه‌ها در برابر زلزله علی‌رغم افزایش ساختمان‌های اسکلتی
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • اخبار
  • مدت زمان خواندن مقاله: 2 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 18308
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن‌، راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال‌های اخیر سازه‌های اسکلتی روند رو به رشدی را داشته‌اند، گفت: ولی این امر
آسیب‌پذیری ما را در برابر مخاطرات طبیعی کاهش نداده است که نیازمند فرهنگ‌سازی بیشتر هستیم.دکتر علی بیت‌الهی در نشست خبری امروز با اشاره به جزئیات زلزله بزرگ منجیل در 28 سال گذشته،‌ افزود: در 28 سال گذشته 31 خرداد ماه زلزله رودبار با بزرگای 7.4 و در مقیاس دیگر با بزرگای 7.7 در منطقه‌ای در حوالی شهرهای رودبار، لوشان‌ و رستم‌آباد رخ داد که امتداد آن در تهران و در منطقه امیرآباد احساس شد.

وی ادامه داد: در این زلزله 500 هزار نفر بی‌خانمان و 35 هزار نفر کشته شدند. این حادثه دو سال بعد از رها شدن از جنگ تحمیلی در ایران رخ داد که ساختارهای لازم را برای مدیریت بحران نداشتیم.

وی با بیان اینکه این زلزله اثرات مثبتی در ایجاد ساختارهای مدیریت بحران در برابر زلزله و حوادث غیر مترقبه در کشور داشته است، اضافه کرد: در آن زمان 8 میلیون واحد مسکونی در این منطقه وجود داشت که اکثر این سازه‌ها فاقد اسکلت بودند.

ایمنی ساخنمان-افزیر

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن‌، راه و شهرسازی اضافه کرد: در حال حاضر از 22 میلیون واحد مسکونی در کل کشور حدود 13 میلیون واحد آن مسکونی اسکلتی و 9 میلیون آن فاقد اسکلت است.

بیت‌الهی با بیان اینکه ایجاد ساختمان‌های اسکلتی روند رو به افزایشی نیز دارد که این امر موجب ارتقای شاخص کیفی سازه‌ها می‌شود، اظهار کرد: ولی میزان ریسک و خطرپذیری سازه‌های ما کمتر نشده،‌ چرا که تعداد واحدهای مسکونی سه برابر زمان زلزله رودبار شده است، ضمن آنکه بسیاری از خطوط و شریان‌های حیاتی توسعه یافته که این امر آسیب‌پذیری ما را در برابر حوادث طبیعی افزایش می‌دهد.

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن با اشاره به اینکه در شهرهای بزرگ چون مشهد، تبریز، تهران و کرمان سازه‌ها در کنار گسل‌های فعال ساخته شده‌اند، اضافه کرد: این امر موجب آسیب‌پذیری شهرها شده است که باید نسبت به آن توجه بیشتری صورت گیرد.

وی همچنین تاکید کرد: ما علاوه بر زلزله با چالش فرونشست و فروریزش‌ها مواجه هستیم که این پدیده‌ها خطرات کمتری نسبت به زلزله ندارند.

بیت‌الهی ابراز امیدواری کرد که بتوان با فرهنگ‌سازی کیفیت مطلوبی برای سازه‌ها ایجاد کرد تا بتوانیم به توسعه پایدار دست یابیم.

منبع: ISNA

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert