تست مقاومت تیر I شکل با پروفیل FRP

پروفیل FRP مصالحی کامپوزیتی می‌باشند که از الیاف کربن، الیاف شیشه ویا الیاف آرامید جایگذاری شده در یک رزین پلیمری یا رزین پلی استر بدست می‌آیند و به عنوان یک جایگزین مناسب برای محلهایی که امکان استفاده از پروفیل های فولادی به دلیل وجود خورندگی شدید و یا وجود میدانهای مغناطیسی قوی، وجود ندارد، می‌باشد. روشهای مختلفی همانند پالتروژن، پیچش الیاف و … برای ساخت پروفیلهای کامپوزیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروفیلهای پالترود شده دارای وزن مخصوص حدودا یک چهارم فولاد و یک سوم آلومنیوم می‌باشند. مصالح پروفیل مقاومت کششی بسیار خوبی نسبت به پروفیلهای فولادی دارند. خم کاری (به طریق گرما دادن) این پروفیلها بدلیل اینکه در ساخت این پروفیلها از پلیمرهای گرما سخت استفاده می‌شود، در کارگاه مجاز نبوده و در کارخانه ساخت در نظر گرفته می‌شود.

پروفیل FRP با مصالح مختلف به صورت پروفیلهای CFRP (پروفیل کربن)، GFRP (پروفیل شیشه) AFRP (پروفیل آرامید یا کولار) و به صورت مقاطع نبشی، ورق و … تولید می شوند.

ویژگی های پروفیل FRP

  • مقاومت بالا
  • وزن کم
  • مقاوم در برابر ضربه،خوردگی و محیط های اسیدی
  • ضریب انبساط حرارتی بسیار کم
  • امکان استفاده در سطوح مختلف

در این ویدیو تیر کوچکی از جنس الیاف تقویت شده ی کربن CFRP با مقطع I شکل تحت نیروی فشاری قرار می گیرد و مقاومت نهایی آن تست می شود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert