راهنمای اجرای کاشت میلگرد

در مواردی برای تقویت و مقاوم‌ سازی سازه های بتنی نیاز به کاشت میلگرد در بتن است. یکی از مهمترین تحولات در ساخت و ساز سازه های بتنی قابلیت اتصال بتن جدید به قدیم و اتصال اجزا و سازه های فولادی به سازه های بتنی موجود با استفاده از روش کاشت آرماتور و بولت می‌باشد. اتصال و چسب کاشت تعبیه شده بین دو المان، می‌بایست جوابگوی نیروهای وارده به دو المان را از هر لحاظ دارا باشد. در مجموع روش کاشت بولت و آرماتور یکی از کاربردی ترین و اقتصادی ترین روش‌های تقویت سازه می‌باشد که امکان اصلاح نواقص اجرائی و اعمال تغییرات نقشه‌های اجرائی و یا در طرح های مقاوم سازی ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. داشتن دانش کافی طراحی و اجرای کاشت میلگرد و آرماتور در بتن از اهمیت بالائی برخوردار است. در این میان انتخاب نوع چسب کاشت میلگرد نیز جهت ایجاد اتصال هرچه بهتر بین بتن و آرماتور از اهمیت بسزائی برخوردار است. در بیشتر موارد همچنین اجرای سیستم کاشت باید به صورتی انجام پذیرد که مقاومت کششی بیشتر از مقاومت کششی میلگرد داشته باشد.

اجرای کاشت میلگرد و بولت در بتن

نیاز به کاشت بولت در بتن به دلایل مختلفی به موجود می آید.

 1. تغییر مشخصات سازه
 2. نقایص اجرا
 3. شرایط بهره برداری
 4. تغییرات در نقشه اجرایی
 5. راحتی اجرا و …

امروز انواع مختلفی از چسب سازه ای و کاشت در بتن توسط شرکت های تولید کننده گوناگون ارائه می شود. این چسب های کاشت بولت دارای ترکیبات شیمیایی و مشخصات مقاومتی و شیمیایی مختلفی می باشند. چسب های کاشت بولت از نظر بسته بندی نیز دارای دو نوع می باشد. چسب های کاشت بولت با بسته بندی تزریق به روش گان و چسب های کاشت بولت با بسته بندی حجمی و کیلوگرمی. کاشت بولت در بتن دارای مراحل مختلفی می باشد.

عملیات کاشت بولت در بتن مسلح به ترتیب شامل :

 1. سوراخ کاری بتن به وسیله دستگاه کرگیری یا گرد بر بتن به عمق و قطر مناسب و لازم
 2. شستشو و تمیزکاری داخل سوراخ به وسیله دستگاه دمنده و مکنده
 3. تزریق و اعمال چسب به وسیله گان  یا به صورت شره ای ( با توجه به نوع بسته بندی )
 4. نصب بولت

عمده بولتهای کاشت شده به این روش بسته به نوع چسب ، پس از گذشت 48 ساعت از زمان اجرا قابل بهره برداری می باشند. از جمله نکات حائز اهمیت در عملیات کاشت بولت در بتن تمیز کاری مناسب سوراخ ایجاد شده می باشد.

 

کنترل کیفی

عملیات کاشت بولت اجرایی از طریق آزمایش کشش بولت کاشته شده قابلیت کنترل کیفی را دارد. نتیجه مثبت در این آزمایش بریدگی بولت می باشد. لازم به ذکر است قلوه شدن بولت و یا خارج شدن بولت در تست عملیات کاشت بولت گزینه های محتمل ممکن می باشند. در صورت بروز این دو نتیجه این امر نشان از مشکلات اجرایی و یا محاسباتی در عملیات کاشت بولت در بتن دارد.

 

روش انجام کنترل کیفیت عملیات کاشت آرماتور ( میلگرد ) در بتن :

بهترین روش برای تست کیفیت کاشت آرماتور انجام آزمایش مقاومت کششی آرماتور در بتن (گیرداری آرماتور در بتن) می باشد. این آزمایش با عنوان Pull Off شناخته می شود. عملکرد آرماتور در هنگام کشش بیانگر صحت اجرا می باشد.  نتیجه این تست می تواند منجر به جاری شدن آرماتور یا میلگرد ، برآمدن آرماتور و یا قلوه کن شدن بتن گردد. بدیهی است بهترین نتیجه گزینه نخست یعنی جاری شدن میلگرد می باشد.

الزامات آیین نامه بتن ایران در خصوص کاشت میلگرد

فولاد های مورد استفاده در بحث کاشت شامل میلگرد، انکر مکانیکی و راد تمام رزوه با پوشش های محافظ یا بدون پوشش می باشند. میلگرد عمدتا در دو نوع صاف و آجدار تولید می شوند، به علت درگیری و چسبندگی بهتر میلگرد های آجدار با انکر اپوکسی آیین نامه های بتن استفاده از میلگرد آجدار را برای کاشت توصیه می کنند

از لحاظ مشخصات مکانیکی میلگردهای مورد استفاده در کاشت میلگرد طبق استاندارد سه نوع  A1 , A2 , A3 می باشند، باید توجه داشت هر سه نوع این فولاد از نوع نورد گرم هستند.میلگرد تهیه شده برای کاشت میلگرد باید مورد آزمایش قرار گیرد تا مقاومت آن برای کاشت میلگرد مناسب باشد. حداقل تغیر شکل میلگرد انتخاب شده برای کاشت میلگرد نسبت به حالت اولیه در زمان گسیختگی میلگرد باید از 8 درصد بیشتر باشد.

نمودارهای تنش – کرنش فولادهای مختلف برای کاشت میلگرد در منابع مختلف قابل دسترسی است.

به منظور ایجاد فضای لازم بین میلگردهای کاشت شده برای درگیری بهتر آرماتور با انکر اپوکسی و جلوگیری از ایجاد حفره های هوا در زمان تزریق انکر اپوکسی حداقل فاصله بین دو کاشت میلگرد نباید از قطر میلگرد کمتر باشد. در صورتی که کاشت میلگردمربوط به قطر کمتر از  25 میلی متر باشد حداقل فاصله بین دو کاشت  25 میلی متر در نظر گرفته می شود.

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و یون های مهاجم به میلگرد های کاشت شده و انکر اپوکسی تزریق شده و محافظت در مقابل حریق می بایست پوششی از سنگدانه های بتن به عنوان محافظ روی آرماتورهای کاشت شده وجود داشته باشد که به آن پوشش بتنی یا کاور گفته می شود.

پوشش بتن روی میلگردهای کاشت شده نباید در هیچ حالت کمتر از مقادیر زیر باشد:

الف) قطر میلگرد کاشت شده

ب) بزرگترین اندازه اسمی سنگدانه ها

در صورتی که هدف از کاشت میلگرد ادامه دادن مقطع ستون باشد و کاشت میلگرد روی مقطع ستون موجود صورت گیرد باید توجه داشت نسبت سطح مقطع میلگردهای کاشت شده به سطح مقطع ستون موجود بین  0.8 تا 8 درصد باشد. حداقل این مقدار بخاطر جلوگیری از شکست ناگهانی مقطع بعد از کاشت میلگرد می باشد و حداکثر آن به خاطر مسایل اجرایی کاشت میلگرد مثل جابجایی در صورت برخورد سوراخ به میلگرد و عدم نشت انکر اپوکسی می باشد همچنین باید توجه داشت حداقل تعداد میلگردهای کاشت شده در اعضای فشاری برای میلگردهای داخل خاموت مستطیلی برابر 4 عدد می باشد.

به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه برای “راهنمای اجرای کاشت میلگرد

 1. امین گفته:

  ضمن سلام و خسته نباشیدبه تمام کارکنان شرکت افزیر
  در کاشت اگر تراکم میلگردهای اصلی ستون زیاد باشد و در هنگام سوراخ کردن مته به میلگردهای اصلی برخورد کند راهکار پیشنهادی شما چیست؟

  • jalayi گفته:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   در این مواقع راهکار جایگزین کرگیری است که خیلی هم راهکار مناسبی نیست چرا که موجب منقطع شدن آرماتور ها میشود و نیاز به طرحی برای از بین بردن این ضعف به وجود آمده میباشد.

 2. امین گفته:

  در روش کاشت برای تقویت یک دیوار برشی که بین دو ستون قرار دارد ابعاد مش بندی لازم و نمره میلگرد لازم چگونه تعیین می شود؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   تعیین ابعاد میلگرد لازم برای تقویت دیوار برشی نیاز به طراحی دارد و با توجه به طراحی و کمبود مقاومت تعیین میشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert