اتصالات انعطاف‌پذیر

اتصالات انعطاف پذیر، همانطور که از نامگذاری آن معلوم است بدنه ای منعطف برای انجام کارهای خاص دارند در واقع استفاده از این نوع اتصالات تاثیر مشهودی در کم کردن نیروهای وارد شده به خط لوله بابت انقباض و انبساط هایی که رخ می دهد و همینطور هم تاثیرات خراب کنندگی محیط و حرکات ارتعاشی دستگاه هایی که اتصالات به انها متصل هستند، دارند.

هرچه این عوامل و لرزش ها بیشتر کاهش پیدا کنند تاثیر بیشتری روی عمر خط لوله ها خواهد داشت البته عمر مفید و قابل استفاده همچنین وارد شدن خسارت بر سیستم های تاسیساتی در کارخانه ها و خطوطی که برای انتقال سیال هستند را خیلی کم میکنند.

 

مقاوم سازی با اتصالات انعطاف پذیر
اتصالات انعطاف پذیر

انواع اتصالات انعطاف پذیر

اتصالات انعطاف پذیر برحسب کاربرد دارای سه دسته مختلف می باشند که عبارتند از:

  • لرزه گیرهای لاستیکی
  • لرزه گیرهای آکاردئونی
  • شلنگ های انعطاف پذیر

لرزه گیرهای لاستیکی

همچنان که میدانیم سیستم عملکرد پمپ ها، کمپرسورها، فن و غیره در یک کارخانه تولیدی برحسب حرکت دورانی هست و این سیستم عملکرد دورانی همواره همراه لرزش و ارتعاش خواهد بود. با ادامه پیدا کردن این روند یعنی این گونه لرزش ها قطعات فرسوده و مستهلک می شوند در نتیجه همواره ارتعاشات داخل سیستم رو به فزونی است و باعث این خواهد بود که اثراتی مخرب روی سیستم های لوله کشی کارخانه به وجود اید لذا این موارد باعث لزوم استفاده از لرزه گیر لاستیکی در بخش ورودی و خروجی پمپ ها با هدف جذب انواع لرزش و صدا شده است.

نکته مهم دیگر که باید توجه شود عواملی چون تغییرات دما در یک سیستم لوله کشی است که می تواند اثرات مخربی را به خصوص در محل اتصالات تاسیسات کارخانه ای به وجود اورد. تغییرات دما و انبساط و انقباض های مکرر باعث وجود تغییرات محوری، عرضی و زاویه ای شده که عدم هم راستایی خطوط در لوله ها را در پی دارد از اینرو لزوم استفاده از فلکسورهای لاستیکی اشکار است. این عوامل دست به دست هم داده تا گروهی از لرزه گیرهای لاستیکی فلکسور با توجه به محاسبات کل سیستم کارخانه ای طراحی،تولید و نصب شوند که عامل تداوم و طول عمر هرچه بیشتر سیستم های شما خواهند بود.

لرزه گیر آکاردئونی

از خصوصیات مهم لرزه گیرهای آکاردئونی با توجه به ویژگی های ساختاری انها، تحمل درجه حرارت و فشار بسیار بالا و همچنین جذب حرکت های اضافی محوری،جانبی و زاویه ای که منجر به بوجود امدن ناهمراستایی در خطوط لوله ها می شود است. همین امر عامل استفاده گسترده از این نوع محصولات در سیستم های مختلف piping و ducting برای صنایعی چون اب، نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهها، صنایع ذوب اهن و فولاد،سیستم های تهویه و غیره شده است.

در تمامی سیستم هایی که صحبت از انتقال سیالات هست یکسری حرکت هایی ناخواسته به وجود خواهد امد که در واقع منشا و عامل به وجود امدن انها تغییرات دمایی ناشی از خود سیال یا محیط اطراف، لرزش تمامی دستگاه هایی که در سیستم موجود هستند مثل پمپ، کمپرسور و غیره و یا حرکت های ناشی از عوامل خارجی مثل باد و زلزله باشد پس برای جذب و جلوگیری از این موارد از اتصالات انعطاف پذیر با نام لرزه گیر آکاردئونی استفاده می شود.

شیلنگ های انعطاف پذیر

شیلنگ های خرطومی همان شیلنگ های فلزی قابل انعطافی هستند که در صنایع استفاده می شوند. در بسیاری صنایعی که نمی توان به علت شرایط محیطی و پیچ و خم هایی که در مسیر هست و یا شیب زمین از لوله استفاده کرد از این نوع شیلنگ های انعطاف پذیر به علت انعطاف پذیری استفاده گسترده می شود.

شیلنگ های خرطومی عمدتا از جنس فولاد ضد زنگ تولید و ساخته می شوند و در موارد ذیل کاربرد دارند.

  • ایمن سازی تاسیسات مقابل زلزله به علت انعطاف پذیری
  • جلوگیری از انتقال ارتعاش از دستگاه ها به هم
  • عدم امکان استفاده از لوله
  • جایی که مداوما باز و بسته کردن اتصالات رو داشته باشیم
  • و…….

شیلنگ های انعطاف پذیر در بازار با نام های مختلفی شناخته می شوند که هرکدام از خصوصیات خاص خود مطابق با کارایی و محیط استفاده بهره مند هستند.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط