مش و توری نمای ساختمان چیست؟

مش و توری نمای ساختمان چیست؟

آیا تا به حال واژه‌ی مش و توری نمای ساختمان به گوشتان خورده است؟ حتما این سوال برایتان پیش آمده که مش و توری نمای ساختمان چیست؟ یا اینکه مش و نمای ساختمانی چه کاربردهایی دارند؟ با توجه به پیشرفت تکنولوژی در عرصه ساخت و ساز، استفاده از انواع مش‌ فایبرگلاس در سال های اخیر رو به افزایش می باشد. چون انواع مختلف این مش‌ها کاربرد‌ها و کارایی‌های فراوانی دارند، در اکثر مکان‌ها و ساختمان‌ها از این مش و توری‌ها استفاده می کنند. البته باید گفت که این توری‌ها و مش‌ها در جای جای ساختمان ها، پارک‌ها، انواع فروشگاه‌ها، سالن های ورزشی و حتی استخرها مورد استفاده قرار می گیرند.
یکی از رایج ترین محصولاتی که در نمای ساختمانی از آن ها استفاده می کنند، توری های فایبر گلاس هستند که در ادامه از کاربرد و ویژگی ها آن صحبت خواهیم کرد. چون کاربرد این محصول بسیار بالاست ما فقط درباره‌ی کاربرد هایی که مش فایبر گلاس در نمای ساختمان دارد، صحبت می کنیم. بخاطر تنوع بالایی که این مش ها و توری های فایبرگلاس در نمای ساختمان دارند، انتخاب را برای متقاضیان خود سخت کرده اند. در این مقاله ما تلاش داریم توضیحاتی کامل درباره‌ی انواع مش و توری نمای ساختمان، کاربرد آنها در ساختمان، مزایا و ویژگی‌های آن به شما بدهیم تا بتوانیم راهنمای خوبی در انتخاب این گونه مش ها و نماهای ساختمانی باشیم.

مش و توری نمای ساختمان چیست؟

مفهوم اولیه کلی مش، یک صفحه با ابعاد اساندارد است که دارای شبکه یا چشمه‌های مربع شکل است. در واقع مش نمای ساختمان، یک شبکه توری مربع شکل یا کششی است که شبیه به توری‌های اکسپند متال نیز می‌باشد. یکی از رایج ترین محصولاتی که در نمای انواع ساختمان ها از آن استفاده می شود، همین توری ها هستند. مش و توری نمای ساختمان با ورق های فلزی تولید می شوند. توری‌ها از الگوی دقیق مربعی یا چندضلعی پیروی می کنند. مش ها کاربرد زیادی در زمینه های مختلفی همچون پل سازی، انواع پاگردها، انواع تابلوهای فروشگاهی دارند اما در این بخش ما به کاربرد هایی که در نمای ساختمانی دارند، اشاره می کنیم. یکی از انواع پر طرفدار مش و توری ساختمان، مش فایبرگلاس است.
مش فایبر گلاس در سال های اخیر تحولات فراوانی در صنعت ساخت و ساز به وجود آورده است. جنس این مش از چندین نوع سیلیس با خواص شیمیایی مختلف می باشد که باعث ایجاد مقاومت بالا می شود. خود فایبر گلاس یک ماده مقاوم، نازک، انعطاف پذیر و با دوام است. مش هایی که از جنس فایبر گلاس تهیه شده اند مقاومت بالایی دارند و یک نوع عایق ساختمانی محسوب می شوند. مش فایبر گلاس از شیشه های معمولی و بسیار ساده که در ساخت انواع ظروف شیشه ای استفاده می شوند، درست شده اند.
وجود این همه ویژگی در مش فایبر گلاس، کار را برای انتخاب کمی دشوار و سخت می کند. اما برای نمای ساختمان باید از چه نوع مشی استفاده کنیم؟ آیا مش فایبر گلاس انواع و کارایی های متفاوتی دارد؟ برای پاسخ به تمامی این سوالات ابتدا باید از ویژگی ها و کارایی انواع مش فایبر گلاس مطلع شوید. بعد با ویژگی های بیان شده، مش فایبر گلاس خود را انتخاب نمایید.

مزایای مش و توری ساختمان کدام است؟

با توجه با ویژگیهایی که مش و توری در ساخت سازه های مختلف دارند، مزایایی بسیاری نیز ارائه می‌نمایند که به چند نمونه آن‌ها اشاره می کنیم.

 1. جا به جایی و حمل و نقل آسان: یکی از ویژگی های که مش های فایبر گلاس دارند، وزن کم و جا به جایی راحت آنهاست. این مش بخاطر وزن پایین خیلی راحت توسط افراد بدون نیاز به وسیله نقلیه در محل پروژه جابجا می‌شود.
 2. سرعت نصب مش و توری ها: یکی از مواردی که باعث شده استفاده از مش و توری‌ها نسبت به موارد دیگر برتری پیدا کند، سرعت نصب و اجرای آنهاست. سرعت نصب توری و مش نمای ساختمان باعث شده که هزینه‌ی مصرفی را در ساخت سازه‌ها تا میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 3. افزایش امنیت و ایمنی کار: یکی دیگر از عواملی که باعث شده محبوبیت استفاده از این مش افزایش پیدا کند، افزایش امنیت کار با این مش هاست. استفاده از این مش ها باعث شده سازه ها از مقاومت بیشتری برخوردار باشند و امنیت بیشتری را برای ساکن خود فراهم آورند.
 4. کاربرد فراوان آن در سازه های مختلف: چون از مش ها می توان در مکان های مختلفی استفاده کرد، طرفداران زیادی پیدا کرده است. مزیتی که استفاده از مش و توری نما ارائه می‌کند، این است که شما می توانید در هر سازه‌ای چه اداری چه تجاری یا حتی در صنایع مختلف هم از آن استفاده کنید و مهم ترین نکته ای برای استفاده از مش و توری ساختمان وجود دارد، این است که از نظر آیین‌نامه مقررات ملی و جهانی مورد تایید می باشد و دارای تمامی استاندارد های جهانی نیز هست.

چرا از مش فایبر گلاس در نمای ساختمان استفاده می کنیم؟

مش فایبر گلاس یکی از انعطاف پذیرترین و مستحکم ترین و بادوام ترین پوشش های ساختمانی است. ویژگیهای مش فایبرگلاس باعث شده تا پس از استفاده درگچکاری یا سیمان کاری نمای ساختمان جلوی آسیب های بعدی مانند ترک خوردگی را بگیرد. چون توری فایبر گلاس مقاومت بالایی دارد، می تواند در دراز مدت بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهد. توری فایبر گلاس در ساختمان ها مصارف زیادی دارد، این توری ها در انواع گچ کاری ها، عایق کاری‌ها، انواع عایق صدا و رطوبتی در ساختمان ها استفاده می شود. جنس این عایق از نخ فایبر گلاس است. تورهای فایبر گلاس هم نوع سبک دارد و هم نوع سنگین. نوع سنگین آن از مقاومت بالاتری در مقایسه با نوع سبک آن دارد.
توری فایبر گلاس به این علت خیلی مورد استفاده قرار می گیرد که یک ابزار ساده به شمار می رود. شما بدون نیاز به یک نیرو ماهر و متخصص می توانید از آن استفاده کنید. اما چرا از فایبر گلاس در نمای ساختمانی استفاده می کنند؟ توری فایبر گلاس می تواند یک عایق مناسب ساختمان در مقابل رطوبت، تغییرات دمایی و عایق مناسب برای هدر رفت انرژی باشد. بنابراین از این توری در نمای انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری استفاده می شود.
غیر از اینکه این مش‌ها ساختمان را عایق کاری می کند، نمای زیبایی به ساختمان می دهد. باعث جلوه بیشتر می شود. حتی می‌تواند یک عایق خوب در مقابل زلزله محسوب شود. توری فایبر گلاس با تمامی این کاربردها و کارایی از قیمت پایینی برخوردار است. همان گونه که یک تقویت کننده قوی می باشد، قیمت بسیار مناسبی دارد. شما با استفاده از این توری مقاوم و مستحکم و زیبا، دیگر نیازی به تعمیرات و دوره های نگهداری نمای ساختمانی ندارید.

انواع مش و توری نمای ساختمان کدام است؟

به طور کلی مش بندی ها را بر اساس یک سری ویژگی ها تقسیم و دسته بندی می کنند. ویژگی های که مش ها بر اساس آن دسته بندی می شوند، نوع مواد اولیه به کار رفته، بر حسب شکل ظاهری، از لحاظ جنس، از لحاظ وزن و ابعاد مش است. تولید کنندگان مش از طریق همین ویژگی ها دست به تولید انواع مش‌ها می زنند. قصد داریم در این قسمت انواع مش ها را از نظر وزن و ابعاد بیان نماییم.

 • از نظر وزن به دو نوع سبک و سنگین تقسیم می شوند
 1. مش سبک: مش های سبک از قطر و ضخامت کمتری برخوردار هستند. این مش ها به دلیل چگالی کمتری که در آنها به کار رفته مقاومت پایین تری نسبت به مش سنگین دارند. بیشترین کاربرد مش سبک در فرودگاه ها، ریل قطار، زیباسازی انواع نماهای ساختمانی و قطعات پیش ساخته ی بتنی است.
 2. مش سنگین: مش سنگین شامل شبکه‌ای با قطر الیاف بیشتر و همچنین ضخامت بیشتر است. مشهای سنگین به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارند، در فونداسیون‌ها و سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر از این مش‌های سنگین در ساختمان ها استفاده شود باعث بالا رفتن استحکام ساختمان می شود.
 • تقسیم بندی از لحاظ ابعاد مش

مش ها از نظر ابعاد از 100 تا 250 سانتی وجود دارند. طول این مش ها به 1تا 9 متر می رسد. ابعاد این مش ها بصورت مربعی شکل یا مستطیلی شکل بوده و بین 8 تا 40 سانتی متر هستند. یکی از علل استفاده از این نوع مش ها در ساختمان نصب آسان و وزن مناسب آن هاست. نوع دیگر آن ها در ابعاد 25/2 تا 6 و سایز 10 هستند.

ویژگی مش و توری نمای ساختمان استاندارد کدام است؟

از مش فایبر گلاس در موارد مختلفی استفاده می شود. مش‌ها ویژگی های فراوان و گوناگونی دارند که در این بخش به چند کاربرد مهم آن می پردازیم.

 1. مش و توری فایبر گلاس عایق انرژی: همان طور که مطلع هستید با افزایش جمعیت میزان استفاده از انرژی هم روز به روز در حال افزایش است. انرژی که فضاهای خانگی از آن استفاده می کنند، حدود 40 درصد از حجم کل انرژی مصرفی کشور می باشد. بنابراین عایق بندی ساختمان ها می تواند یک گزینه‌ی مناسب برای کاهش انرژی و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی را به دنبال داشته باشد. یکی از ویژگی های که انواع مش توری و نمای ساختمان بخصوص مش توری فایبر گلاس دارند، عایق بندی خوب ساختمان است. شما با استفاده از انواع این مش ها می توانید تا میزان بالایی در بهبود مصرف انرژی نقش داشته باشید.
 2. استفاده از مش فایبر گلاس جهت آب بندی سطوح مختلف: یکی دیگر از ویژگی های مش فایبر گلاس این است که یک نوع عایق پوشش در برابر آب است. چون مش فایبر گلاس نوعی تقویت کننده بر پایه اکریلیک می باشد به عنوان عایق ضد آب کاربرد بسیاری دارند. مش فایبر گلاس برای عایق کاری انواع مخازن، پشت بام ها و انواع استخر ها کاربرد زیادی دارد.
 3. استفاده از مش فایبر گلاس به عنوان نوین وال پست: همان طور که می دانید کشور ما یکی از کشور های زلزله خیز دنیاست. وال پست ها به عنوان یکی از اعضای نگهدارنده دیوارهای غیرسازه‌‌ای نقش اساسی در ساختمان سازی دارند. استفاده از این نوع مش‌ها به عنوان وال پست باعث افزایش مقاومت دیوارها در برابر زلزله می گردند. بنابراین این گونه مش‌ها می توانند عایق بسیار خوبی در برابر انواع زلزله باشند.

از مش و توری فایبر گلاس در کدام نماها استفاده می شود؟

مش توری فایبر گلاس کاربرد های فراوانی دارد و به علت ویژگی هایی که ذکر شد، در اکثر نمای های ساختمان های مختلف از آن استفاده می شود. در این بخش به دو ویژگی مهم مش و توری فایبر گلاس که عایق کاری و نمای بتنی اکسپوز است می پردازیم.

 1. دیوار خارجی با نمای عایق: یکی از کاربرد های مش و توری فایبر گلاس در نمایی عایق، تقویت سازه در برابر زلزله، سیل و انواع بادها و طوفان هاست. همچنین استفاده از فایبر گلاس در عایق بیرونی باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی و همچنین پایین آمدن وزن سازه در مقابل نمونه های قبلی است. استفاده از این نوع عایق می تواند تمامی نواقص بحرانی موجود در یک ساختمان و سازه را بپوشاند. همچنین سرعت و سهولت در نصب و دوام بالایی که این فایبر گلاس ها در سازه های بزرگ و ساختمان ها ایجاده کرده اند، باعث شده از این مش به عنوان یکی از پر طرفدارترین مش های موجود یاد شود.
 2.  نمای بتنی اکسپوز: این قطعات به رنگ طوسی، سفید و خاکستری در بازار موجود هستند. برای ساخت قطعات بتن اکسپوز از ترکیب مش و توری فایبرگلاس به همراه بتن مخصوص استفاده می شود. بکارگیری مش فایبرگلاس در بتن اکسپوز باعث می شود مقاومت این قطعات بالا رفته و در مقابل هر گونه ضربه مقاوم باشند. بتن اکسپوز در انواع نماهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها کاربرد فراوانی دارد. استفاده از توری فایبرگلاس در بتن اکسپوز، باعث بالا رفتن مقاومت سازه در برابر تغییرات آب و هوایی می‌گردند. همچنین از این قطعات بتنی در ساخت محوطه پارک‌ها، رستوران ها، سالن های ورزشی و باغ ها استفاده می کنند. یکی از ویژگی‌های که بتن اکسپوز با توری فایبرگلاس ارائه می‌‌کند، نفوذناپذیر بودن در برابر آب است.

مشاوره برای قیمت و خرید مش و توری ساختمان

از آنجایی که در سال های اخیر میزان ساخت و ساز انواع بناها، افزایش یافته است، شرکت های مختلفی در زمینه‌ی مقاوم سازی سازه‌ها فعالیت می کنند. شرکت مقاوم سازی افزیر یکی از شرکت های سرآمد در بخش مقاوم سازی است؛ که با دانش و تجربه خود توانسته جایگاه ویژه‌ای در زمینه‌ی مقاوم سازی کسب نمایید. این شرکت توانسته با بکار گیری نیروی ماهر و متخصص در فازهای مختلفی ساخت و ساز و مقاوم سازی به عنوان یک مشاور متخصص اقدام به مشاوره نماید.
شرکت مقاوم سازی افزیر در زمینه انواع سازه‌های بتنی و فولادی و همچنین مقاوم سازی انواع سازه های صنایع نظیر صنایع حمل و نقل، آب و فاضلاب، صنایع پتروشیمی و نفت و گاز فعالیت کند. این شرکت سالانه در حوزه های مختلف مقاوم سازی انواع سازه‌ها فعالیت می نماید که همین امر باعث شده تجارب زیادی در این زمینه‌ها کسب نماید. اگر قصد هر گونه مقاوم سازی و ساخت و تغییر نمای های قدیمی خود را دارید؛ می‌توانید از همکاران متبحر ما در شرکت افزیر مشاوره دریافت نمایید. همکاران ما در بخش های مختلف مقاوم سازی و دیزاین نماهای داخلی و خارجی با صبر و حوصله بهترین مشاوره را به شما می دهند. اگر می‌خواهید خیالتان از بابت مقاوم سازی سازه خود راحت باشد، یا می خواهید بهترین کار و بهترین کیفیت را در ساخت و ساز سازه خود داشته باشید، می توانید پروژه‌تان را به ما بسپارید.
شرکت مقاوم سازی افزیر دارای گواهی صلاحیت پیمانکاری و گواهی صلاحیت خدمات مشاوران از سازمان برنامه و بودجه کشور می باشد. این شرکت مفتخر است که در مقاوم سازی انواع سازه های خطوط لوله و مخازن در پروژهای مختلف همکاری کرده است.

سخن پایانی

امروزه در تمامی پروژه‌های که مبنای عمرانی و ساخت و ساز دارند، استفاده از مش و توری نمای ساختمان مهم و ضروری است. هدف اصلی استفاده از مش توری و نمای ساختمان، بالا بردن استحکام و پایداری سازه‌ی ساخته شده در برابر تمامی موارد مشکل آفرین است. در این مقاله تلاش کردیم تمامی نکاتی که مربوط به انواع مش توری و نمای ساختمان و همچنین انواع مش فایبر گلاس و کاربرد آن برایتان صحبت کنیم تا بتوانیم راهنمای خوبی در انتخاب این گونه مش ها باشیم.
اما نباید این نکته را فراموش کنید که برای استفاده از بهترین و مناسب ترین انواع مش و توری نمای ساختمان و مش های فایبر گلاس باید ابتدا عملکرد این گونه مش‌ها رو مورد ارزیابی قرار دهید. هرگاه این عملکرد‌ها را مورد ارزیابی قرار دادید، می توانید یک انتخاب درست داشته باشید و بهترین نوع مش های فایبر گلاس را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که برای بهترین انتخاب می‌توانید از همکاران ما در شرکت افزیر راهنمایی بگیرید. زیرا شرکت افزیر با ارائه راهکارهای اصولی و پیشرفته در زمینه تقویت و ترمیم انواع سازه توانسته افتخارات بسیاری را برای خود بیافریند و می توانید بهترین مشاور و راهنمای شما در بخش طراحی و نمای ساختمانی و همچنین مقاوم سازی باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert