وال پست و اهمیت اجرای آن در صنعت ساختمان سازی

وال پست - مقاوم سازی افزیر

وال‌پست (Wall Post) به معنی نگهدارنده (Post) دیوار (Wall) در برابر نیروهای وارد بر آن می‌باشد. درواقع هدف اصلی در اجرای وال پست، جلوگیری از تغییر شکل خارج از صفحه دیوارهای غیرسازه‌ای بوده و وال‌پست هیچ نقشی در تحمل بارهای جانبی ناشی از زلزله ندارد. وال پست یک سازه اصلی عمودی یا افقی شبیه به ستون یا تیر اما با عملکرد متفاوت می باشد که برای اتصال دیوارها به ستون ها، تیرها و دال ها و  هم ‌چنین ایمن سازی آن‌ها از واژگونی استفاده می شود. در واقع وال پست یک آیتم سازه ای است که در طراحی و ساخت دیوارهای بنایی برای افزایش پایداری دیوارهای جانبی و محافظت از آن‌ها در برابر آسیب نیروی باد، بارهای سنگین یا جانپناه استفاده می‌شود. وال پست‌ها معمولاً فولاد ملایم (کم کربن) ساخته می‌شوند.

انواع وال پست عبارتند از:

در دیوارهای حفره ای، وال پست معمولاً با اتصالات و بست‌های تخصصی در فواصل معین در طول آن، در تیغه‌‌‌های داخلی و خارجی دیوار ثابت می‌شود. این اجزا در امتداد دیوارهای ساختمان در فواصل معینی که مهندس محاسبه می‌کند و متناسب با بارهای مورد نیاز است، قرار می‌گیرد.

 

اتصالات وال پست - مقاوم سازی افزیر

 

تهیه وال پست ها، از جمله فرآیند طراحی، اغلب به زمان چهار تا پنج هفته نیاز دارد. طول و وزن وال پست ها، مانور دادن آن‌ها را در موقعیت‌ها وفضاهای محدود دشوار می‌کند. هنگامی که به عنوان بخشی از دیوار داخلی نصب می شود، خطرات بهداشتی و ایمنی قابل توجهی برای نصب کنندگان در بلند کردن آیتم سازه ای به صورت عمودی وجود دارد. هیچ روش بلند کردن مکانیکی شناخته شده ای برای نصب ایمن وال پست ها وجود ندارد.

وال پست ها برای پشتیبانی جانبی پانل‌های بنایی استفاده می‌شوند که ممکن است اثبات ساختاری آن دشوار باشد و در غیر این صورت نیاز به معرفی ستون‌های اضافی یا افزایش ضخامت دیوار دارد. به طور کلی از فولاد ضد زنگ درجه 304 ساخته می‌شوند، اما می‌توانند در سایر گریدهای فولاد ضد زنگ و نرم نیز عرضه شوند.

 

راهنمای طراحی وال پست

وال پست به طور موثر یک تیر با تکیه گاه ساده است که در معرض عملکرد توزیع یکنواختی است که روی آن اعمال می شود. با این حال، گاهی اوقات ممکن است نیاز به مدل سازی به عنوان یک کنسول نگهدارنده با پایه دارای اتصال لحظه ای داشته باشد که معمولاً برای کاهش اندازه آن در نظر گرفته شده است، اما منجر به سخت شدن اتصال پایه نسبت به یک اتصال ساده می‌‌شود.

بیشتر بخوانید:   چگونگی مقابله با خطرات شدید زلزله در جهت کاهش خسارات احتمالی

هندسه و شکل یک وال پست به هندسه دیواری که آن را پشتیبانی می‌کند و هم‌چنین به بزرگی آن بستگی دارد و به عنوان آخرین راه حل نصب می شوند، زیرا معمولاً قیمت وال پست گران است و نصب آن‌ها دشوار است. با این حال، در جاهایی که پایه‌ها و عناصر عمودی سازه اولیه به دلیل محدودیت‌های فضا نمی‌توانند به‌عنوان یک نقطه مهار استفاده شوند و دیوار دارای دهانه‌های بزرگ باشد، وال پست تنها راه‌حل مناسب است.

به طور معمول، وال پست ها به دلیل اتصال بین ستون و دیواری که از طریق اتصالات دیواری پشتیبانی می شود، کاملاً به صورت جانبی مهار می شوند. این امر طراحی را به طور قابل توجهی ساده می کند، زیرا معمولاً نیازی به در نظر گرفتن کمانش نیست. تنها استثنا در این مورد زمانی است که از یک زاویه به عنوان یک وال پست نصب شده خارجی استفاده می شود. در این حالت، طرف دیگر مستعد کمانش است زیرا مهار نشده است.

اتصال بالا اجازه می دهد تا انقباض یا حرکت عمودی قاب انجام شود. نوع تثبیت به ماهیت قاب بستگی دارد و پیچ‌های انبساط معمولاً برای قاب‌های بتنی و پیچ‌های تنظیمی برای قاب‌های فولادی عرضه می‌شوند.

 

انواع وال پست

وال پست از نظر نوع اتصال به دو صورت قائم (عمودی) و افقی دسته بندی می‌گردد.

وال پست قائم که به وادار نیز معروف می باشد به صورت موازی با ستون و اعضای قائم اجرا می‌شود. این پروفیل معمولا به شکل H است که ساخت آن با استفاده از دو ناودانی یا چهار نبشی صورت می‌گیرد.

تیرک یا وال پست افقی با مقطع فولادی یا بتنی می‌باشد که ارتفاع آزاد دیوارهای بیشتر از ۳.۵ متر را کاهش می‌دهد.

انواع وال پست - مقاوم سازی افزیر

نقش و اهمیت اجرای وال پست 

همانطور که ذکر شد نقش وال پست، انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به فریم است که این عمل از خرابی دیوار جلوگیری می کند.

وال پست از اجزای غیرسازه ای است و اجرای صحیح آن منجر به کاهش خرابی دیوارها می شود. اگر چه اجرای وال پست در سازه های شهری از اهمیت بالایی برخوردار است اما اجرای آن با نقطه ضعف هایی همراه است و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:   ﭘﺎﯾﺪاری سازه‌های ﺑﻨﺎﯾﯽ غیرمسلح در ﺑﺮاﺑﺮ زﻟﺰﻟﻪ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از کامپوزیت‌های ﭘﺎﯾﻪ ﭘﻠﯿﻤﺮی (FRP )

تا پیش از زلزله های اخیر به خصوص زلزله کرمانشاه  تصور بر این بود که در هنگام وقوع زلزله سالم ماندن اجزای اصلی ضامن عملکرد مناسب سازه است و میزان خسارت کم خواهد بود. اما در مواقعی که سازه پایدار می باشد و به اجزای اصلی آسیبی نرسد، با آسیب دیدن اجزای غیر سازه ای نیز عملکرد سازه با مشکل مواجه می‌شود و نه تنها آسیب مالی بلکه آسیب جانی جبران ناپذیری به همراه دارد.

اهمیت اجرای وال پست - مقاوم سازی افزیر

ویژگی وال پست

 • خود مراقبتی بین اعضای قاب سازه ای
 • مقاومت در برابر آب و هوا
 • عایق حرارتی و صوتی
 • مقاومت در برابر آتش
 • داری دهانه های کافی برای تهویه طبیعی
 • انجام حرکات نسبی بین وال پست و فریم دیوار

تفاوت بین وادار و ستون

وادار و ستون دو عضو عمودی سازه محسوب می‌‌گردند  با این تفاوت که وادار در واقع یک المان غیر باربر می‌باشد که بار وارد شده بر آن نباید از 1300 نیوتون بیشتر گردد.

وادارها بارهای ساختاری عمودی را تحمل می‌کنند و غیر باربر می‌باشند، مانند دیوارهای جداکننده که فقط فضاها را از هم جدا می‌کنند. در واقع پنجره‌ها، درها، روکش داخلی، روکش یا نمای بیرونی، عایق‌ها و وسایل برقی را در جای خود نگه می‌دارند و به شکل گیری ساختمان کمک می‌کنند.

 

 نحوه اتصال وال پست به قاب

با توجه به اینکه وال پست افقی یا قائم می‌باشد، می‌توان از اتصالات کشویی، تلسکوپی، بست انعطاف‌پذیر یا شاخک انتهایی استفاده کرد. اتصالات در واقع آزادی عمل لازم برای حرکت جانبی دیوار و وادار را فراهم می‌کنند. به غیر از این اتصالات استفاده از روش‌های دیگر اتصال نظیر جوش یا پیچ مجاز می‌باشد.

 

 اجرای وال پست

نحوه اجرای وال پست در اسکلت بتنی

در ابتدا محل اجرای وال پست ها مشخص می‌شود . صفحات فلزی که در بین طبقات قرار دارند، باید کاملا از هم جدا شوند و در بالا و پایین دیوار با کمک رول بولت نصب گردد. جای دقیق وال پست برای نصب توسط مجری مشخص می‌گردد. در زمان چیدن بلوک ها بین هر دو ردیف از بست استفاده می‌شود. پس از اتمام ساخت دیوار، از چهار میلگرد استفاده کرده و آن‌ها را به ورق های اجرا شده در کف و سقف جوش می‌دهیم. سپس با استفاده از سیم آرماتور بندی نسبت به اتصال میلگردها به بست ها اقدام کرده و دو طرف دیوار را قالب می بندیم. در مرحله نهایی داخل قالب ها بتن می‌ریزیم و در پایان پس از باز کردن قالب ها وال پست منطبق بر ضخامت دیوار به دست می‌آید.

بیشتر بخوانید:   ارزیابی و تحلیل ستون بتنی مسلح تو خالی محصور با FRP

وال پست در اسکلت بتنی - مقاوم سازی افزیر

اجرای وال پست در اسکلت فلزی

اجرای وال پست در اسکلت فلزی بسیار ساده تر از اسکلت بتنی است. به این دلیل که  وال پست ها از طریق جوشکاری به اسکلت فلزی جوش می‌دهند و به تیر و ستون متصل می‌کنند. در ساختمان‌های  اسکلت فلزی حتماً باید از وال پست های فلزی استفاده شود.

وال پست در اسکلت فلزی - مقاوم سازی افزیر

روش‌های مختلف اجرای وال پست ساختمانی

 • اتصال به ستون های ساختمان با استفاده از میلگرد
 • مهار کردن دیوار با قرار دادن میلگرد داخل کف ساختمان
 • تسمه دور ستون
 • مهار دیوار با گذاشتن میلگرد در ستون‌های کناری
 • با استفاده از انکر بولت و نبشی کشی
 • وال پست برای جان پناه بام ساختمان
 • مهار کردن دیوار به دیوار برشی به واسطه رد کردن میلگرد در سوراخ قاب ها

 

ضوابط آیین نامه ای وال پست

وال پست عمودی زمانی استفاده می‌شود که دهانه دیوار بزرگ باشد و از روی تیر کف به تیر سقف ثابت شود. بر اساس آیین نامه 2800، حداکثر طول دیوارهای غیر باربر 40 برابر ضخامت دیوار یا 6 متر هر کدام کمتر باشد و حداکثر ارتفاع مجاز دیوار غیر باربر 3.5 متر است.

اگر دیوار در این پارامترها قرار گیرد، نیازی به نصب وال پست نمی‌باشد. انتهای پارتیشن ها نباید آزاد باشند و در صورت آزاد بودن باید به پارتیشن یا دیوار دیگر یا عناصر سازه ای یا وال پست متصل شود. اگر طول پارتیشن کمتر از 1.5 متر باشد، یک انتهای آن می تواند آزاد باشد.

حداقل نسبت ضخامت به دیوار غیر باربر نباید کمتر از 1.30 باشد.

وال پست ها نیز می‌توانند از  فولاد بتن مسلح باشند. وال پست فولادی معمولاً از پروفیل‌های زاویه دار، پروفیل‌های U یا پروفیل‌های جعبه ای هستند. هر دو انتهای این وال پست‌ها باید به درستی روی کف و سقف محکم شوند.

هدف وال پست در ساختمان انتقال بار باد و لرزه ای به قاب‌های سازه و ایمن سازی دیوار از ریزش می باشد.

 

 

4.9/5 - (8 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert