مقاوم سازی اجزای غیر سازه ای معماری در ساختمان

اجزای غیر سازه ای معماری در ساختمان در حین زلزله باعث تلفات و خسارت های زیادی می شوند.

اجزای غیر سازه ای معماری شامل پارتیشن های جدا کنند، المان های سر در ورودی، جان پناه ها، نما ساختمان ، گلدسته های مساجد و … می باشند که در زلزله های اخیر کشور ایران مانند بم ، بوشهر و زلزله سر پل ذهاب  و حتی زلزله مکزیکو سیتی شاهد خراب های زیادی در قسمت اجزای غیر سازه ای معماری بوده ایم. در برخی مواقع قرار گیری اجزای معماری سبب ضعف در عملکرد  اجزای سازه ای می شود مانند دیوار های نورگیر و قسمت سبب ایجاد ستون کوتاه می شود. و یا تمرکز اتاق ها و دیوار ها در گوشه ای از پلان ساختمان که سبب می شود مرکز جرم را تغییر دهد یا اختلاف ارتفاع در طبقات و …..
با توجه به مسائل بالا نشان می دهد اجزای معماری نقش مهمی در عملکرد سازه و میزان خسارت جانی و مالی در حین زلزله دارد.

 

در شکل های زیر نمونه های از خسارات، خرابی و مقاوم سازی اجزا غیر سازه ای معماری در اثر زلزله مشاهده می نمایید.

در شکل زیر تخریب سردر ورودی مدرسه ای در سر پل ذعاب می باشد که می تواند باعث خسارت های زیادی حتی  تلفات جانی شود، که جهت پیشگیری از خسارت می توان از پشت بند و یا اجرای وال پست استفاده کرد.

 

عکس زیر  مربوط به ریزش سقف کاذب به همراه چراغ های سقفی یکی از بیمارستان های سر پل ذهاب می باشد که با رعایت جزییات نشان داده شده می توان از وقوع تلفات جانی و خسارات مالی جلوگیری کرد.

عکس زیر مربوط به تخریب نما ساختمان یکی از بیمارستان های سر پل ذهاب می باشد که می توان با استفاده از روش اسکوپ سنگ و یا پیچ کردن سنگ نما، از وقوع تخریب اجزا غیر سازه ای نما جلوگیری کرد.

در برخی موارد دیوار نصف ارتفاع دهانه را می پوشاند مانند پنجره ها و …. که این سبب افزایش سختی ستون شده و باعث می شود نیروی بیشتری به ستون وارد شود،  د رحالی که ستون برای آن نیرو طراحی نشده است و باعث تخریب آن می شود. جهت جلوگیری از وقوع پدیده ستون کوتاه می توان از پلاستوفوم (ضخامت پلاستوفوم به ارتفاع دست انداز بستگی دارد) بین دیوار و ستون استفاده کرد.

در مواقعی که پارتیشن ها به صورت صحیح مهار نشده باشند در هنگام زلزله دیوار ها فرو ریخته و سبب آسب های مالی و تلفات جانی می شود و به خاطر فرو ریختن دیوارهای پیرامونی باعث در زمان بعد از زلزله قابل سکونت نباشد .

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert