بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی در هوای سرد
 • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
 • بتن
 • مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
 • 0 نظر
 • شناسه مقاله: 26970
بتن ریزی در هوای سرد یکی از چالش‌های مهندسی عمران می باشد که نیازمند برنامه ریزی و تمهیدات ویژه می‌باشد. این به این دلیل است که حتی کوچکترین اشتباهی می‌تواند بر مقاومت، دوام و قابلیت سرویس دهی اجزای بتنی تاثیر بگذارد. در نتیجه، شناخت اشتباهات رایج در بتن ریزی در هوای سرد و اقدامات مناسب برای جلوگیری از بروز از آن‌ها بسیار مهم است.

اشتباهات رایج در هوای سرد: چگونه از آن‌ها جلوگیری کنیم؟

ریختن بتن در زمین یخ زده یا پر از یخ، نداشتن مواد پوشش مناسب و منبع خارجی، زمان‌بندی نامناسب کارهای بتن ریزی و … نمونه‌هایی از خطاهای احتمالی در بتن ریزی در هوای سرد است. داشتن ابزار مناسب در محل پروژه، مانند پتوهای حرارتی و منبع حرارتی خارجی، می تواند از تاخیرهای نامطلوب و در نتیجه‌گیرش بتن با مقاومت پایین جلوگیری کند.

در ادامه به برخی از اشتباهات رایج در بتن ریزی در هوای سرد و راهکار جلوگیری از آن خواهیم پرداخت.

1- بتن‌ریزی بر روی زمین یخ زده

ریختن بتن در زمین یخ زده یک اشتباه رایج است که پیمانکاران باید از آن آگاه باشند. این کار به این دلیل اشتباه است که یک زمین یخ زده سطح سختی را ایجاد می‌کند که بلافاصله پس از ذوب شدن‌ها نشست می‌کند. در نتیجه بتن دچار ترک خوردگی می‌شود.

علاوه بر این، فرایند هیدراتاسیون بتن نزدیک به سطح یخ زده کندتر از قسمت بالای بتن است. و این یعنی که بالای بتن سخت می شود در حالی که پایین بتن هنوز نرم است و خودش را نگرفته است. در نتیجه، افت حرارت رخ می دهد و امکان ایجاد و افزایش ترک وجود دارد.

2- فرصت دادن به بتن برای یخ زدن

انجماد بتنی که تازه بتن ریزی شده می تواند مقاومت آن بتن را به نصف کاهش دهد. علاوه بر این، خطاهایی که در محل بتن ریزی رخ می دهد و یا کاهش غیر منتظره دما ممکن است منجر به انجماد بتن شود.

حفظ دمای بتن بالاتر از 10 درجه سانتیگراد، عمل آوری مناسب بتن را تضمین می کند و از یخ زدگی جلوگیری می‌کند. برای حفظ دمای عمل آوری بتن می‌توان از روکش‌های حرارتی یا منابع خارجی گرما استفاده کرد.

3- استفاده از تجهیزات سرد

اگر تجهیزات مورد استفاده در بتن ریزی همچون پمپ‌ها و قالب‌ها بسیار سرد باشند، دمای بتن تازه ای که با آن‌ها تماس پیدا می کند کاهش پیدا می‌کند. و این باعث کاهش مقاومت بتن می‌شود.

در نتیحه، حفظ دمای قالب‌ها و پمپ بتن ریزی و سایر تجهیزات در دمای حداقل صفر درجه سلسیوس برای حفظ بستر و بتن در دمای مناسب بسیار مهم است.

4- عدم استفاده از گرم کننده یا استفاده نادرست از آن

اگر دمای محیط خیلی سرد باشد، دمای بتن را به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. از طرف دیگر، این دماهای پایین می تواند فرآیند عمل آوری بتن را حفظ کند. در این موارد، استفاده از گرم کننده برای حفظ دمای سخت شدن بتن بسیار مهم است.

پیمانکاران با دقت باید از این گرم کننده‌ها استفاده کنند. وگرنه گرمایش نامناسب می تواند باعث کاهش مقاومت بتن شود. برای مثال، هنگامی که از گرم کننده ای که به سوخت احتیاج دارد استفاده می‌شود و تهویه مناسب انجام نمی‌شود، کربناسیون سطح بتن را با گرد و غبار می‌پوشاند و سطح آن دچار آسیب می‌شود.

5- بتن‌ریزی در ساعات نامناسب روز

در فصول سرد، ساعاتی که هوا روشن است کاهش می‌یابد و به همین دلیل استفاده عاقلانه از زمان بسیار مهم است و باید بتن ریزی را در طول روز برنامه ریزی کنیم. برای مثال، اگر یک پیمانکار برنامه خود را عقب بیندازد و یا به آن عمل نکند، می تواند به سرعت زمانی از روز که هوا روشن است را جهت اتمام بتن ریزی از دست بدهد.

هوای روشن، نور کافی و دمای مناسب که در آن به راحتی بتن ریزی می شود را فراهم می‌کند. با این حال، اگر یک پیمانکار مجبور شود بتن ریزی را در شب انجام دهد، باید تجهیزات روشنایی کافی و منبع گرمایش مناسبی تهیه کند.

6- عدم استفاده از ابزارهای اندازه گیری و پایش دما

اندازه گیری و پایش دما در شرایط آب و هوای سرد برای بتن ریزی بسیار مهم می باشد. علاوه بر این، پایش دما به حفظ دمای عمل آوری بتن و حصول اطمینان از افزایش قابل قبول مقاومت بتن کمک می‌کند.

با این حال، اگر از ابزارهای اندازه گیری دما استفاده نشود، پایش دمای بتن به درستی انجام نمی‌گیرد. این ممکن است باعث یخ زدن بتن در سن کم، افزایش مقاومت به مقدار غیر قابل قبول، تغییرات سریع دما، روش عمل آوری نامناسب و محافظت ناکافی از ساختار بتن شود.

7- آب‌بندی (درزگیری) بتن وقتی که هوا خیلی سرد است

آب بندی بتن مزایای مختلفی همچون افزایش مقاومت در برابر مواد آسیب زننده را به همراه دارد. این در حالی است که آب بندی و درزگیری را باید در حالتی که دمای بتن بالای 10 درجه سانتیگراد باشد انجام داد. علاوه بر این، آب بند مورد استفاده در شرایط آب و هوایی سرد باید با شرایط آب و هوایی بسیار بد سازگار باشد.

در ادامه این مقاله به چند سوال متداول پاسخ می‌دهیم.

اشتباهات رایج در بتن ریزی در هوای سرد چه هستد؟

 • بتن ریزی بر روی زمین یخ زده
 • امکان یخ زدن بتن
 • استفاده از تجهیزات سرد
 • عدم استفاده از گرم کننده و یا استفاده نامناسب از آن
 • بتن ریزی در ساعات نامناسب روز
 • عدم استفاده از ابزار‌های اندازه گیری و پایش دما
 • آب بندی بتن وقتی هوا بسیار سرد است

اشتباهات بتن ریزی در هوای سرد چگونه بر خصوصیات بتن اثر می گذارد؟

اشتباهات بتن ریزی در هوای سرد می تواند برمقاومت، دوام و قابلیت سرویس دهی اجزای بتنی تاثیر منفی بگذارد.

برای بتن ریزی چه مقدار سرما سرمای زیادی است؟

حفظ دمای بتن بالاتر از 10 درجه سانتیگراد، عمل آوری مناسب بتن را تضمین می کند و از یخ زدگی جلوگیری می‌کند.

زمین یخ زده چگونه روی بتن اثر می گذارد؟

ریختن بتن بر روی زمین یخ زده یک اشتباه رایج است که پیمانکاران باید از آن آگاه باشند. این به این خاطر است که یک زمین یخ زده سطح سختی را ایجاد می کند که بلافاصله پس از ذوب شدن نشست می‌کند. در نتیجه بتن دچار ترک خوردگی می‌شود.

5/5 - (2 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert