عمل آوری بتن در هوای سرد و گرم چگونه انجام می‌شود؟

دمای عمل آوری بتن

یکی از مراحل بسیار مهم در امر بتن ریزی عمل آوری بتن می‌باشد. بتن پس از ریخته شدن نیاز به عمل آوری دارد. عمل آوری بتن سبب می‌شود تا بتن قادر باشد به مقاومت مشخصه خود در کوتاه ترین زمان ممکن برسد. عواملی متفاوتی در عمل آوری بتن دخالت دارند. در این بین زمان و دمای عمل آوری بتن (یا آب و هوا) مولفه‌های مهم تری نسبت به دیگر فاکتور‌ها می‌باشند. دما نقش بسیار  کلیدی در مرحله عمل آوری بتن ایفا می‌کند به طوری که اگر تغییرات دمایی طی عمل آوری بتن مد نظر مجری پروژه قرار نگرفته باشد، ممکن است بتن هیچگاه مقاومت لازم خود را کسب نکرده و بتن ریزی مجددا صورت گیرد.

Concrete-processing-according-to-temperature-afzir-co

چرا دمای بتن برای عمل آوری یک فاکتور حیاتی می باشد؟

بتن ریخته شده برای کسب مقاومت به رطوبت درون خود نیاز دارد. هنگامی که بتن کیورینگ می‌شود، سعی بر آن است تا دما و رطوبت بتن در یک نسبت مناسبی قرار گیرند. یکی از اعمال حیاتی برای کسب مقاومت بتن، عمل هیدراسیون است که در حقیقت یک واکنش شیمیایی می‌باشد. طی این عمل، بتن مقدار قابل توجهی گرما تولید و وجود رطوبت به کاهش دما کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:   استفاده از گروت اپوکسی در صنایع نفت و گاز

عمل آوری در آب و هوای گرم

به طور کلی توصیه شده است تا در هنگام عمل آوری بتن، دمای بتن در حدور 70 درجه ی سانتی گراد باشد. در صورتی که دمای کیورینگ هنگام هیدراسیون بالاتر از حد معمول باشد، موجب کسب مقاومت بالا در روز‌های آغازین عمل آوری می‌شود که نکته ی مثبتی است اما این دمای بالا باعث می‌شود تا در مراحل بعد بتن قادر نباشد تا میزان مقاومت لازم را کسب نماید. هم چنین عمل آوری بتن در هوای بسیار گرم موجب ایجاد ترک هایی روی سطح بتن می‌شود که می توان گفت حاصل از تنش‌های حرارتی است.

عمل آوری در آب و هوای سرد

بتن ریزی در هوای سرد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. طبق آیین نامه‌های معتبر جهان، توصیه شده است که چنانچه دمای محیط هنگام بتن ریزی طی سه شبانه روز متوالی کمتر از 4 درجه سانتی گراد باشد، از بتن ریزی جلو گیری شود. تحقیقات نشان داده است که سرعت عمل آوری بتن در آب و هوای سرد بسیار کاهش یافته و حتی در مواردی صفر می‌شود. در اینصورت هیدراسیون بتن متوقف شده و بتن نمی‌تواند مقاومت لازم را کسب نماید.

Curing-of-concrete-in-cold

تاثیر دما در گیرش بتن

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، دما عمل آوری تاثیر بسیار زیادی در مقاومت بتن نهایی دارد. به طور کلی می‌توان از جدول زیر برای تخمین اولیه زمان مورد نیاز برای گیرش اولیه استفاده کرد. این جدول بر اساس آیین نامه ACI 116R ارائه شده است.

بیشتر بخوانید:   پرایمر بتن چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
زمان گیرش تقریبی
(ساعت)
دما
(c°)
1 الی 2:30 38
2 الی 2:30 32
4 27
6 21
8 16
11 10
14 4
19 1-
بتن  قابلیت گیرش ندارد. 7-

 

بتن در چه دمایی بهتر عمل آوری می‌شود؟

در پاسخ به این سوال، مقصود از “بهترین زمان”، “کاملاً دقیق” می‌باشد و نه “سریعترین”. هرچه دما بیشتر شود کیورینگ بتن سریعتر می‌شود. اما بتن در دمای بسیار بالا معمولاً به مقاومت نهایی بالایی نمی‌رسد.

پل کلیگر در بولتن تحقیقاتی انجمن سیمان پرتلند تحقیقاتی را پیرامون مقاومت بتن با توجه به دمای کیورینگ انجام داد. او در این آزمایش، بتن‌های سیمان پرتلند نوع 1 را در سنین مختلف که برای 28 روز اول در  120 درجه، 105 درجه، 90 درجه، 73 درجه، 55 درجه، 40 درجه و 25 درجه ی فارنهایت بودند را عمل آوری نمود. در ادامه او نمونه‌ها را در  73 درجه ی فارنهایت تا سن 365 روزگی عمل آوری کرد. در سن یک روزگی، بتن عمل آوری شده در  120 درجه فارنهایت بیشترین و بتن کیورینگ شده در دمای 25 درجه فارنهایت کم ترین مقاومت را دارا بودند. در سن هفت روزگی، بتن‌های عمل آوری شده در دمای بالا مقاومتی برابر با بتن عمل آوری شده در 73 درجه ی فارنهایت یا حتی کمتر داشتند. در سن 28 روزگی بتن‌های با درجه حرارت بالا ضعیف تر از بتن 73 درجه بودند. از سن 28 روزگی تا 1 سالگی، بتن عمل آوری شده در دمای 55 درجه ی فارنهایت، بطور قابل توجهی دارای مقاومت بیشتری نسبت به بتن عمل آوری شده در  73 درجه ی فارنهایت بود. از سن 90 روزگی به بعد، بتن عمل آوری شده در دمای 40 درجه فارنهایت دارای مقاومت بیشتری نسبت به عمل آوری در  73 درجه ی فارنهایت بود. هم چنین، بتن عمل آوری شده در  25 درجه ی فارنهایت، کمی از بتن عمل آوری شده در  73 درجه ی فارنهایت قوی تر بود.

بیشتر بخوانید:   تسطیح کردن سطوح: ملات ماسه سیمان در مقابل ملات خود تراز شونده

او در نهایت نتیجه گیری کرد که به شرطی که نمونه مورد نظر به طور مداوم تحت کیورینگ قرار گیرد، بتنی که در 28 روز  اول، در حدود 55 درجه ی فارنهایت عمل آوری شود، در نهایت به بالاترین مقاومت می‌رسد.

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert