آیا بتن کف شما نیاز به سخت کننده و هاردنر بتن دارد؟

آیا بتن کف شما نیاز به سخت کننده و هاردنر بتن دارد؟
 • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
 • بتن
 • مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
 • 0 نظر
 • شناسه مقاله: 26567

لزوم استفاده از سخت کننده بتن

بتن به خودی خود سخت است، اما برای محیط‌های خاص این سختی به تنهایی کافی نیست. بتن به مرور زمان از بین می‌رود. طول عمر بتن بستگی به استفاده و نحوه نگهداری از کف بتنی شما دارد. از سخت کننده و هاردنر بتن برای جلوگیری از فرسودگی زودرس کف استفاده می‌شود. این محصولات کفپوش بتنی را با یک فرآیند یکنواخت عمل آوری و آب بندی محافظت و تقویت می‌کنند.

تاثیر سخت کننده و هاردنر بر روی بتن

سخت کننده‌های بتن یک سیلر دائمی و شفاف هستند که از بتن زیرین در برابر صدمات ناشی از مواد شیمیایی و آلاینده‌ها محافظت می‌کند. سخت کننده‌های بتن مایع هنگام اعمال بر روی بتن و نفوذ به حفره‌ها، واکنش شیمیایی ایجاد می‌کنند. سخت کننده‌های بتن به عنوان یک چسب قوی برای پوشش‌های مختلف کف و عملیات سطحی عمل می‌کنند. همچنین، آن‌ها از ناهموار شدن سطح بتن تازه ریخته شده جلوگیری می کنند، که با خم شدن لبه‌ها به سمت بالا یا پایین به شکل منحنی تبدیل می شود. سخت کننده‌های بتن روی دال‌های جدید یا موجود اعمال می‌شوند.

قبل از استفاده از هاردنر باید بدانیم

قبل از استفاده از سخت کننده بتن موارد زیادی را باید در نظر گرفت. اگر از کف بتنی در یک محیط صنعتی یا انبار استفاده می شود ، سخت کننده بتن توصیه می شود. هنگامی که کفپوش سخت کار می کند، خطر زیادی برای آسیب وجود دارد. این امر زمانی اتفاق می افتد که تجهیزات و چرخ های خودرو با کف بتنی در تماس هستند و یا تردد عابران پیاده زیاد است. سخت کننده های مختلف بتن بر اساس استفاده‌های سبک ، متوسط ​​یا سنگین تعیین می شوند.

مخلوط های بتنی همه با یک ترکیب ایجاد نمی شوند. برخی از کفپوش ها از بتن مسلح با الیاف فولادی استفاده می کنند. برخی حاوی مقادیر بیشتری سیمان هستند. سنگدانه ها از شن ، سنگ خرد شده ، ماسه، سرباره ، بتن بازیافتی و … متفاوت هستند. جایگزین‌های سیمان سازگارتر با محیط زیست هستند. با این حال، آن‌ها مقاومت کمتری در برابر خرابی سطح دارند. هر یک از عوامل به دوام بستر بتنی شما کمک می‌کند. کاملاً محتمل است که کفپوش بتنی شما پیش از تاریخ شروع فعالیت جدید شما در آن مکان باشد، در این صورت ممکن است طرح اختلاط و یا مواد استفاده شده در بتن کف موجود را ندانید. در این مثال ، یک سخت کننده بتن برای افزایش مقاومت در برابر سایش توصیه می شود.

سخت کننده شیمیایی لیتیوم سیلسکات برای بتن

سیلیکات لیتیوم یک سخت کننده و هاردنر شیمیایی است که روی سطح بتن اعمال می شود تا استحکام، دوام، طول عمر و مقاومت در برابر سایش را افزایش دهد. این افزایش مقاومت بتن به دلیل سیلیکات کلسیم است که در نتیجه واکنش لیتیوم سیلیکات با هیدروکسید کلسیم ایجاد شده است. به این ترتیب سیلیکات کلسیم در منافذ و کانال‌های بتن رسوب می‌کند و در نتیجه استحکام سطحی آن را به همراه سایر خواص تأثیرگذار افزایش می‌دهد. به طور کلی، عملیات اسپری برای اعمال سیلیکات لیتیوم بر روی سطح بتنی که تازه ریخته شده است. استفاده می‌شود.

lithium-silicate-effect-concrete-afzir-co

واکنش سخت کننده و هاردنر با بتن چگونه است؟

سیلیکات لیتیوم با هیدروکسید کلسیم، که محصول جانبی هیدراتاسیون سیمان است، در بتن واکنش می‌دهد و کلسیم سیلیکات هیدرات (C-S-H) تولید می‌کند. این کلسیم سیلیکات هیدرات تازه تولید شده عمدتا در منافذ و کانال‌های نزدیک به سطح بتن مستقر شده است. علاوه بر این، اثر آن هنگام اعمال روی بتن متخلخل چند برابر می‌شود. واکنش شیمیایی بین بتن و سیلیکات لیتیوم در طی دو هفته انجام می‌شود. همچنین کلسیم سیلیکات هیدرات همان ماده ای است که در نتیجه ترکیب آب با سیمان ایجاد می شود و مقاومت و سختی زیادی را برای بتن فراهم می‌کند. میزان نفوذپذیری سیلیکات لیتیوم در سطح بالای بتن با وزن معمولی حدود 4 میلی متر تا 5 میلی متر است.

توصیه‌هایی برای کاربردهای  لیتیوم سیلیکات

هنگامی که درجه حرارت بسیار بالا است، استفاده از سیلیکات لیتیوم نتایج مورد انتظار را ارائه نمی‌دهد زیرا مواد قبل از شروع نفوذ به بتن شروع به تبخیر می‌کنند. توصیه می‌شود از هاردنر شیمیایی لیتیوم سیلیکات در زمانی استفاده کنید که سطح بتن دارای دمای کاهش یافته با رطوبت نسبی پایین است. در نهایت، هاردنر شیمیایی لیتیوم سیلیکات باید بطور مداوم تا زمان اشباع سطح بتن اعمال شود. این به ما امکان می‌دهد از پتانسیل کامل سخت کننده بتن شیمیایی استفاده کنیم. سطوح جدید باید حداقل به مدت 14 روز عمل آوری شده باشند و باید عاری از مواد عمل آوری، خاک، گردوغبار و سایر آلاینده‌ها باشند.

محل‌های کاربرد لیتیوم سیلیکات برای بتن

از سخت کننده و هاردنر بتن می‌توان در کف کارخانه‌ها و انبارهای صنعتی، سیلوهای ذخیره سازی، کارخانه های فاضلاب، تاسیسات فرآوری مواد شیمیایی، پالایشگاه‌ها و مناطق ترافیکی سنگین عابران پیاده، مانند میادین ورزشی، استادیوم‌ها، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و موزه‌ها استفاده نمود.

hardener-concrete-industrial-floor-afzir-co

مزیت‌ها هاردنر بتن

 • سخت کننده و هاردنر بتن باعث افزایش مقاومت سطح بتن، مقاومت در برابر سایش، دوام و طول عمر می‌شود.
 • می‌توان سخت کننده و هاردنر بتن را به راحتی و به سرعت روی سطح بتن اعمال کرد.
 • متراکم کننده لیتیوم سیلیکات به میزان قابل توجهی قلیایی است و pH سطح بتن را افزایش داده و احتمال واکنش قلیا-سیلیس (ASR)را کاهش می‌دهد.
 • برای تزئین سطوح بتنی استفاده می‌شد.
 • به شرط استفاده از مقدار مناسب، هیچ باقی‌مانده ای برای تمیز کردن نمی‌ماند.
 • سیلیکات لیتیوم به دلیل گرانروی کم به راحتی در بتن نفوذ می‌کند و از این رو بتن را به طور مناسب سخت می‌کند.
 • بسیار واکنش پذیر است، بنابراین به راحتی با بتن واکنش نشان می‌دهد.
 • بهبود محافظت در برابر لک و آسیب چرخه انجماد و ذوب.
 • کاهش واکنش قلیا- سیلیس در سطح بالایی بتن

معایب هاردنر

 • هنگامی که هیدروکسید کلسیم به سطح بتن تازه جابه‌جا می‌شود، با دی اکسید کربن جو واکنش داده و کربناسیون تولید می کند که در صورت وجود سنگدانه های واکنش پذیر و رطوبت می تواند برای بتن مضر باشد.
 • شوره زدگی بتن به دلیل سخت کننده لیتیوم سیلیکات محتمل است. با این وجود، این احتمال در سیلیکات لیتیوم در مقایسه با دیگر سخت کننده‌های شیمیایی بتن بسیار کمتر است.
5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert