پرایمر زینک ریچ اپوکسی چیست؟

پرایمر زینک ریچ اپوکسی چیست؟
 • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
 • بتن
 • مدت زمان خواندن مقاله: 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • شناسه مقاله: 29822

مشکل خوردگی در محیط‌های صنعتی یکی از نگرانی های اصلی کارفرمایان هست. محصول پرایمر زینک ریچ اپوکسی یکی از مواد موثر برای حفاظت سطوح در برابر خوردگی می‌باشد. ویژگی اصلی پرایمر محافظت از نوع آندی و در زمانی که پرایمر بر روی سطوح زده می شود محافظت از نوع کاتدی می‌باشد. عملکرد اصلی پرایمر، خوردگی لایۀ ابتدایی برای حفاظت از سطوح زیرین می‌باشد.

اصول اولیه ی پرایمر زینک ریچ اپوکسی

پرایمر زینک ریچ اپوکسی مطابق با sspc paint 20 طبقه بندی می شود. پوشش حاوی روی براساس میزان گرد و غبار روی برحسب وزن موجود در غشا خشک شده عبارتند از:

 1. برابر یا بیشتر از 85 درصد
 2. برابر یا بیشتر از 77 درصد و کمتر از 85 درصد
 3. برابر یا بیشتر از 65 درصد و کمتر از 77 درصد

سازه های فولادی و لوله کشی‌ها بسیار تحت تاثیر محیط‌های خوردگی قرار می‌گیرند. از پرایمر اپوکسی برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 

پرایمر زینک ریچ اپوکسی و روی ارگانیک و غیر ارگانیک

پوشش پرایمر زينك ريچ اپوكسی غنی از روی از نوع ارگانیک می‌باشد. برای استفاده از این نوع پرایمر در کارهای سنگین نیاز به پوشش بالایی از پرایمر اپوکسی می‌باشد. برای استفاده از این پرایمر می‌توان از ابزاری مانند اسپری هوا، اسپری بدون هوا، غلطک و برس استفاده کرد. یکی از مزایای این پرایمر کاربرد آسان و مقاومت بالا در برابر تعمیر و نگهداری می‌باشد. پرایمر‌های ارگانیک در صورت استفادۀ بیش از حد امکان دارد که دچار ترک خوردگی شوند. بیشتر گوشه ها و محل جوش فلز دچار خوردگی می شوند. از سوی دیگر رنگ‌ زینک ریچ یا غنی از روی نیازی به پوشش بالا ندارند. به همین جهت می توان از سیلیکات به عنوان بایندر استفاده کرد. از این نوع پرایمر نمی‌ توان در محل اجرای عملیات استفاده کرد زیرا مراحل آماده سازی سطوح بسیار مشکل می‌باشد.

زینک ریچ اپوکسی-مقاوم سازی افزیراعمال پرایمر اپوکسی با اسپری

تفاوت‌های روی ارگانیک و غیرارگانیک در پرایمر زينك ريچ اپوکسی

چهار تفاوت عمده روی آلی و معدنی در پرایمر زینک ریچ اپوکسی عبارتند از:

 1. ترکیبات روی آلی از رزین های اپوکسی، یورتان و سایر مواد آلی تشکیل شده است اما روی معدنی از چسب سیلیکات تشکیل شده است
 2. روی معدنی تا دمای 400 درجه ی سانتی گراد نیز عمل می کند اما روی آلی باید در دماهای پایین تر از 120 درجه ی سانتی گراد قرار گیرد.
 3. دوام و عمر روی معنی از روی آلی بیشتر می‌باشد.
 4. روی معدنی مقاومت بالاتری در برابر سایش، نور خورشید و حلال‌ها دارد.

زینک ریچ اپوکسی-مقاوم سازی افزیرعملکرد پرایمر اپوکسی

مکانیسم حفاظتی ضد‌زنگ زینک ریچ

مکانیسم حفاظتی ضد زنگ اپوکسی از نوع حفاظت فداکارانه می‌باشد. زمانی که پرایمر زینک ریچ اپوکسی بر روی سطوح قرار می‌گیرد .پرایمر مانند یک لایه محافظ بین خورندگی و سطح فلز نقش خود را ایفا می کند. عملیات حفاظت فداکارانه ی پرایمر با نقص کوچکی آغاز می‌شود. پوشش روی اولیه اکسید می‌شود و این پودر اکسید از خوردگی فلز زیرین جلوگیری می‌کند. میزان حفاظت روی به عواملی از قبیل: خلوص گرد و غبار روی، وجود رطوبت و هدایت الکتریکی بین لایه‌های زیرین و ذرات روی. زمانی که ذرات روی به اکسید تبدیل می‌شود عملیات فداکارانه پایان می‌گیرد.

زینک ریچ اپوکسی-مقاوم سازی افزیر

زینک ریچ ضد زنگ

هزینۀ پنهان خوردگی سازه

ساختمان‌ها و سازه‌هایی که ازفلز و  بتن اکسپوز استفاده می‌کنند در معرض خوردگی قرار دارند. ماهیت خوردگی بر اساس نوع و محل سازه متفاوت است. در سطح بین المللی حوادث ناشی از خوردگی بیشتر مربوط به فروریختن پل ها می‌شود. برخی از پل‌ها به دلیل خوردگی شکسته می‌شوند و اغلب تلفات جانی دارند. به عنوان مثال می‌توان به پل رودخانه میانوس (کانکتیکات، ایالات متحده آمریکا، 1983)، پل رودخانه می سی سی پی I35 (مینیاپولیس، مینه سوتا، ایالات متحده آمریکا، 2007)، و پونته موراندی (ژنو، ایتالیا، 2018) اشاره کرد. تاثیرات خوردگی فقط مربوط به پل ها نمی شود. ساختمان ها نیز در معرض خوردگی قرار می گیرند.

زینک ریچ اپوکسی-مقاوم سازی افزیرهزینه ی پنهان ناشی از خوردگی

میزان آسیب پذیری به سازه‌ها

فرآیند خوردگی بدون استثنا همه سازه‌های ساختمانی و عمرانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی از این سازه‌ها عبارتند از: هتل‌ها، بوتیک‌ها، بیمارستان‌ها و … . میزان هزینۀ خوردگی به دستۀ هزینه‌های قبل از آسیب و پس از آسیب تقسیم می‌شود. هزینه‌های قبل از آسیب برای اقدامات پیشگیرانه است. به عنوان مثال اگر ساختمان ما نیازمند ترمیم ناشی ازخوردگی باشد،هزینۀ آن جز هزینه‌های قبل از آسیب محسوب می‌شود. هزینه‌های پس از آسیب، شامل هزینه‌های فرایند هیدراتاسیون، هزینه‌های تعمیر و نگهداری و … است.

جلوگیری از خوردگی در سازه‌های فولادی

خوردگی پدیده ای چند وجهی است که از طریق اکسیداسیون، فلزات را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث خراب شدن آن‌ها می‌شود. میلیون‌ها دلار ضرر در صنعت فلزات به علت خوردگی فلز می‌باشد. حفاظت از خوردگی فولاد سازه‌ای مقرون به صرفه می‌باشد. سازه‌های فولادی بسیاری وجود دارند که حتی در شرایط نامساعد، سال‌ها به طور مطلوب به کار خود ادامه می‌دهند. امروزه، پوشش‌های محافظ بادوام و مدرنی وجود دارد که در صورت استفاده مناسب، سبب نگهداری مطلوب از سازه‌های فلزی می‌شود. برای شناخت خوردگی باید به محیط قرار‌گیری سازه‌های فولادی توجه کنید. زمانی که فولاد در محیطی قرار گیرد که گرم یا خشک باشد میزان خطر خوردگی بسیار ناچیز خواهد بود. در این صورت نیازی به محلول‌های ضد‌خورندگی نداریم اما اگر یک سازه فولادی در معرض یک محیط تهاجمی قرار گیرد باید از مواد محافظ با عملکرد بالا استفاده شود.

کاربرد اپوکسی زینک ریچ در سازه‌های فولادی

رنگ آستری زینک ریچ اپوکسی به طور گسترده برای حفاظت از لوله‌های فولادی و اعضای ساختاری در محیط‌های خورنده به کار می‌رود. پرایمر اپوکسی اصولا در محیط‌های به شدت خورند با رطوبت بالا، شوری بالا و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محیط‌ها عبارتند از: نیروگاه‌های برق، پل ها، پالایشگاه‌ها، ماشین آلات معدنی. رنگ زینک ریچ اپوکسی برای تعمیر پوشش‌های سیلیکات روی آسیب دیده و سطوح گالوانیزه نیز مناسب هستند. پوشش زینک ریچ را می‌توان بر روی فولاد تمیز اجرا کرد. آستری زینک ریچ اپوکسی برای طیف گسترده ای از مکان ها مانند فروشگاه‌ها، پل ها، استادیوم ورزشی و … قابل استفاده است.

 

زینک ریچ اپوکسی-مقاوم سازی افزیرحفاظت فولاد از خوردگی

اجرای پوشش زینک ریچ اپوکسی

استفاده از پرایمر زینک ریچ اپوکسی در فولاد ساختمانی نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد. چنان چه پرایمر اپوکسی به درستی بر روی فلزات اجرا شود قدم اول برای یک پوشش طولانی مدت برداشته می‌شود. برای اجرای زینک ریچ باید سطوح آماده شود، از این رو سطوح فولادی را از هرگونه گرد و غباری تمیز می‌کنند. همچنین سطوح فولادی باید خشک عاری از هرگونه انفجار و آلودگی باشند چنانچه نقص یا عیوبی در سطوح وجود داشته باشد آن عیب باید به طور کامل برطرف شود برای تمیز کردن سطح فلز می‌توان از گریس و روغن استفاده کرد. همچنین می‌توان از سازندۀ پلاست برای تمیز کردن سطوح فلزی استفاده کرد آسیب وارد بر روی فلزات باید به طور کامل رفع شود. پرایمر را باید مطابق دستورالعمل سازنده در دو ظرف جداگانه بریزند تا یک پوشش یکنواختی بدست آید.

حفاظت از میلگرد در برابر خوردگی توسط پرایمر زینک ریچ اپوکسی

محافظت از فلزات با اپوکسی زینک ریچ چگونه صورت می‌گیرد؟ ضدزنگ اپوكسي زينك ريچ به منظور تقویت میلگردهای بتن مورد استفاده قرار می گیرند. بتن مسلح به بتنی اطلاق می‌شود که به علت نداشتن مقاومت و شکل پذیری مناسب به آن میلگرد افزوده می‌شود. به منظور افزایش مقاومت بتن میلگرد با آرماتور بندی مناسب داخل بتن قرار می‌گیرد. تکنیک‌های تقویت کنندۀ بتن به منظور مقاومت بتن در برابر تنش‌های کششی، خوردگی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. با مهاجرت یون‌های کلرید به مواد بتن خوردگی در میلگرد ها آغاز می‌شود. سازه‌های بتن آرمه توسط سازه‌های نگهدارندۀ فولاد تقویت می‌‎شوند. به منظور حفاظت کامل از میلگردها در برابر خوردگی باید از محصولات مقاوم در برابر خوردگی استفاده کرد. این نوع از محصولات از ترک‌خوردگی و خراب‌شدن سایر قسمت‌های میلگرد جلوگیری می‌کند.

نکاتی در رابطه با میلگرد با روکش پرایمر زینک ریچ اپوکسی

 1. پرایمر اپوكسی زینک ریچ از میلگرد در برابر خوردگی محافظت می کند. میلگردهای ساده موجب افزایش مقاومت بتن می‌شوند اما این میلگردها به مرور زمان دچار خوردگی می‌شوند همچنین میلگرد‌های بیرونی زنگ می‌زنند در نتیجه دال بتنی دچار ترک خوردگی می‌شود. روی موجود در پرایمر از خوردگی میلگرد جلوگیری می‌کند.
 2. پوشش اپوکسی برای نتایج بهینه باید بدون آسیب باقی بماند. اثر بخشی میلگردها با پوشش اپوکسی به یکپارچگی لایۀ اپوکسی بستگی دارد. چنان چه پوشش اپوکسی آسیبی ببیند خوردگی راه نفوذ خود به لایه ی زیرین را پیدا می‌کند.
 3. پیمانکاران می‌توانند لایۀ اپوکسی آسیب دیده را ترمیم کنند. میلگردها قبل از قرارگیری در محفظه ی خود باید توسط کارگران بررسی شود. ممکن است این عملیات زمان بر باشد اما نکته ی مثبت آن این است که در صورت مشاهده ی آسیب پیمانکاران می توانند آن را برطرف کنند. متداول ترین روش تعمیر میلگرد آسیب دیده این است که کارگران ابتدا خوردگی میلگرد را رفع کنند سپس پوشش اپوکسی دو قسمتی را بر روی میلگرد رنگ کنند.

میلگرد با روکش اپوکسی چه کاربردهایی دارد?

هنگا‌‌می‌که میلگرد با روکش اپوکسی به درستی نصب شود می‌توان از آن برای طیف گسترده‌ای از پروژه‌های مختلف بتنی استفاده کرد.کاربرد میلگردهای مقاوم در برابر خوردگی برای سازه‌‌های واقع در محیط‌‌های دریایی و همچنین سازه‌‌هایی که در معرض نمک‌‌های یخ زدا قراردارند مفید ‌‌می‌باشند. به عنوان مثال، در ورودی پارکینگ‌‌ها هر ساله به علت یخ زدایی نمک‌‌ها حدود 600 میلیون دلار خسارت ‌‌می‌بینند. استفاده از میلگرد با پوشش اپوکسی غنی از روی در چنین سازه‌‌هایی ‌‌می‌تواند هزینه تعمیرات را در آینده تا حد زیادی کاهش دهد.

دستور العمل حفاظت از میلگرد با پرایمر زینک ریچ اپوکسی

مراحل آماده سازی میلگرد با پرایمر اپوکسی زینک ریچ عبارتند از:

 •  آماده سازی سطح: میلگردها را باید از بتن ضعیف، مواد چرب و … تمیز کرد. چنانچه زنگ زدگی عمیق باشد ‌‌می‌توان از سند بلاست استفاده کرد. حتی ‌‌می‌توان آرماتور بندی را برس سفت تمیز کرد.
 • مخلوط کردن: پرایمر از دو جزء جداگانه تشکیل شده است اجزای A و B را جداگانه هم بزنید. سپس جزء B را در جزء A بریزید. و با استفاده از مته ای که سرعت 300-200 دور در دقیقه دارد کاملا مخلوط کنید. کناره‌‌های ظرف را بتراشید و مخلوط کنید تا یک مخلوط همگن بدون گلوله ایجاد شود.
 •  کاربرد: مخلوط بدست آمده را باید با قلمو بر روی میلگرد بزنید. ملات‌‌های تعمیری بتن به محض خشک شدن پرایمر قابل استفاده ‌‌می‌باشد. برای این که عملکرد پرایمر به خوبی صورت گیرد لازم است که پوشش پرایمر به صورت مرحله ای زده شود.

عملکرد اپوکسی‌‌های غنی از روی

رنگ اپوکسی زینک ریچ دارای معایبی ‌‌می‌باشد که عبارتند از:

 • پرایمر زینک ریچ اپوکسی زمانی که در محیط‌‌های دریایی خورنده قرار ‌‌می‌گیرد. ماده ی نامحلول خوردگی تولید ‌‌می‌کند که باید قبل از این که تمام قسمت‌‌های سطح را بپوشاند سطوح را از این محلول پاک کرد.
 • زمانی که سطح فولاد از پرایمر پوشانده ‌‌می‌شود میزان جوش پذیری فولاد کاهش پیدا ‌‌می‌کند.
 • پرایمرهای سیلیکات غنی از روی در مقایسه با اپوکسی غنی از روی دارای مقاومت سایشی، شیمیایی، حرارتی پایین تری ‌‌می‌باشد.

علل خرابی پوشش زینک ریچ

پرایمر زینک ریچ اپوکسی گاهی اوقات به خوبی عمل نکرده و از سطوح محافظت نمی‌کند؛ از علل این موضوع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •     کیفیت پرایمر به علت وجود مقدار فیلر زیاد و یا رزین کم مناسب نمی باشد.
 •     اجرای زینک ریچ با ضخامت کم
 •     استفاده از شن و ماسه دریا حاوی کلرید در عملیات سند بلاست زیرا کلرید بر سطوح تاثیرات منفی ‌‌می‌گذارد.
 •     اگر به اندازۀ کافی سطح زبر نباشد، چسبندگی لازم ایجاد نمی‌شود.

قیمت آستر اپوکسی زینک ریچ

برای خرید آستر اپوکسی زینک ریچ ‌‌می‌توانید به شرکت های معتبر فروش ضد زنگ اپوکسی نظیر شرکت افزیر و وب سایت‌‌های اینترنتی مراجعه کنید. رنگ زینک ریچ اپوکسی در رنگ‌‌های مختلفی در بازار موجود ‌‌می‌باشد عوامل گوناگونی بر روی قیمت پرایمر اپوکسی تاثیر ‌‌می‌گذارد. یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت زینک ریچ اپوکسی نوسان قیمت ارز ‌‌می‌باشد زیرا بخشی از مواد تشکیل دهنده ی آن از خارج کشور تهیه ‌‌می‌شود. برای دریافت لیست قیمت رنگ زینک ریچ اپوکسی و خرید اینترنتی رنگ اپوکسی به قیمت عمده با کارشناسان ما در افزیر تماس بگیرید.

 

5/5 - (6 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert