خطر قنات‌ها و شکستگی شریان‌های حیاتی را نباید دست کم گرفت

خطر قنات‌ها و شکستگی شریان‌های حیاتی را نباید دست کم گرفت
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • اخبار
  • مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 18302
احمد صادقی در جریان حضور شهردار منطقه ۱۹ از سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران، شناخت مخاطرات در وهله نخست و سپس تهیه نقشه راه برای کاهش خطرپذیری و ارتقای توان آمادگی را از جمله راهبردهای اصلی ستادهای ۲۲ گانه مدیریت بحران مناطق دانست و گفت: تحقق مدیریت یکپارچه واحد شهری آرزوی دیرینه شهرداری به شمار می‌آید که فعلا در قالب ستاد مدیریت بحران تحقق یافته و فرصت مطلوبی برای هم افزایی مدیریت شهری است.

جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران با اشاره به گستردگی شبکه انتقال آب و گاز و عبور آن از مناطق دارای گسل و قنات‌های زیرزمینی گفت: خسارت ناشی از عدم مهار به موقع شریان های حیاتی در حوادث و سوانح بزرگ نباید نادیده گرفته شود و این موضوع به خصوص پس از حادثه شکستگی لوله انتقال گاز و آتش سوزی حاصل از آن در محله شهران مشخص شد.

وی تاکید کرد: در مجموع تاب آوری و نوسازی شریان‌های حیاتی تهران از سرفصل‌های مهم آمادگی در برابر شرایط اضطراری به ویژه زمین لرزه به شمار می‌آید.

وی ضمن تشریح تاریخچه شکل گیری ساختار مدیریت بحران در تهران گفت: کاهش ریسک و افزایش تاب آوری شهر در برابر حوادث و سوانح امری تدریجی و زمان بر است و باید با رویکرد جامعه محور و جلب مشارکت شهروندان دنبال شود.

وی همچنین وجود پایگاه‌های مدیریت بحران در مناطق را سرمایه ارزشمندی توصیف کرد که باید از سوی ستادهای مدیریت بحران به صورت فعال تر در حوزه ماموریت اصلی خود فعالیت کنند و از اختصاص به کاربری‌های متفرقه خودداری شود.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرتهران افزود: برای هر ناحیه یک پایگاه مدیریت بحران پیش بینی شده تا اهداف مدیریت بحران جامعه محور در سطح محلات از طریق این پایگاه ها هدایت و عملیاتی شود، از همین رو باید تمامی پایگاه‌ها از سوی ستادهای مدیریت بحران فعال شوند و شهرداران مناطق به عنوان روسای ستادهای مدیریت بحران بر این امر نظارت نمایند.

آسیب پذیری شریان های حیاتی-مقاوم سازی افزیر

وی همچنین اولویت‌های مدیریت بحران در سال جاری را تهیه سند کاهش خطرپذیری محلات، سازماندهی جلسات فصلی ستادها، گسترش خانه‌های دوام، اجرای مانورهای عمومی و تخصصی، پیگیری مقاوم سازی شریان های حیاتی، و کاهش مخاطرات مدارس بر اساس طرح مدرسه آماده برشمرد.

وی در پایان تاکید کرد: هر منطقه با شبیه سازی مدل مخاطرات خود می‌‌تواند به برآوردی از میزان آمادگی منطقه در برابر حوادث و سوانح دست یابد.

پیمان قربانی شهردار و رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه ۱۹ نیز پس از بازدید از بخش های مختلف این مرکز و آشنایی با سامانه‌‌های موجود در خصوص مخاطرات تهران گفت: علرغم تلاش هایی که در حوزه مدیریت بحران صورت گرفته متاسفانه در صورت بروز بحران در پایتخت نه تنها جمعیت ساکن در آن بلکه کل ایران درگیر می شوند که نیازمند اقدامی اساسی برای تهران به عنوان پایتخت کشور است.

وی گفت: ساکنان هر منطقه تهران از خصوصیات اجتماعی و رفتار متفاوتی برخوردار هستند از همین رو ۹۹ درصد جمعیت منطقه ۱۹ آذری زبان و اغلب ساکن منازل کوچک و ریزدانه‌ها هستند و از ارتباطات اجتماعی در هم تنیده و طایفه ای برخوردار هستند.

رییس ستاد مدیریت بحران منطقه ۱۹ گفت: خصوصیات حریم بودن و نفوذپذیری منطقه باعث می شود برای ارائه تسهیلات در زمان وقوع بحران با هجوم جمعیت مواجه شویم، برهمین اساس طراحی سناریوهای متفاوت برای هر منطقه با توجه به خصوصیات هر منطقه و ۳۸ معیاری که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در نظر گرفته لازم و ضروری است.

وی افزود: در برنامه سوم که در حوزه برنامه ریزی در حال تدوین است باید حتما اطلاعات هر منطقه وارد شود به طور مثال در منطقه ۱۹ با ذینفعان و گروه‌های مختلف در حال مصاحبه هستند، باید حوزه برنامه ریزی را در خصوص ایمنی شهر تهران حساس کنیم.

شهردار منطقه ۱۹ با اشاره به لزوم توجه به موضوع حمل و نقل در زمان وقوع بحران گفت: محل سکونتگاه‌های مدیران با مراکز مدیریت آن‌ها عموما فاصله زیادی دارد که این خود نیازمند طراحی سناریویی است تا مدیران و کارشناسان ارشد در کمترین زمان ممکن برای ارائه خدمات و مدیریت شرایط اضطراری در منطقه حضور یابند.

پیمان قربانی در پایان گفت: برای رسیدن به مدیریت یکپارچه شهری ابزار فعلی کافی نیست و برای رسیدن به این مهم گوش به فرمان بودن تمامی نمایندگان سازمان‌های تخصصی و عمومی عضو ستاد مدیریت بحران هر محله، ناحیه و منطقه لازم و ضروری است.

منبع: اقتصاد آنلاین

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert