آجر نسوز کف چیست؟

آجر نسوز کف چیست؟

آجر نسوز کف یکی از مواد و متریال‌هایی است که امروزه در ساختمان‌سازی کاربرد‌های گسترده‌ای دارد. مهم‌ترین مزیت این نوع از مصالح ساختمانی نیز مربوط به مقاوم بودن و نسوز بودن آن‌ها است. از قرن‌های پیش تاکنون از آجر‌ها برای سنگفرش کردن پیاده رو‌ها و مسیر‌ها و همچنین مکان‌های مختلف استفاده کرده‌اند. امروزه آجر‌های معمولی جای خود را به آجر‌های نسوز کف داده‌اند که مزیت‌های بسیار بیشتری نیز دارند. برای آن که بتوانید این مدل از محصولات را بشناسید، بهتر است ادامه مقاله را با ما همراه باشید.

آجر نسوز کف چست؟

پیش از بررسی مزیت‌هایی که این مدل از آجر‌ها دارند، باید بدانید که آجر نسوز کف چیست و از چه موادی تهیه شده است. فرایند پیچیده ترکیب خاک رس با دیگر مواد و همچنین پختن این مواد به دست آمده در نهایت موجب تولید آجر‌های نسوز کف می‌شود. برای تولید کردن آجر‌های نسوز کف می‌توانیم این نکته را در نظر داشته باشیم که معمولاً خاک رس و یا سنگ معدن و هم‌چنین سیلیس و آلومینیوم در ترکیبات شیمیایی آن به عنوان مواد اصلی استفاده می‌شوند که به دلیل خاصیت نسوز بودن، مقاومت لازم را در برابر شوک های حرارتی و تغییرات عوامل جوی دارند.

آجر نسوز کف در کجا استفاده می‌شود؟

این مدل از آجر‌ها را می‌توانیم در موقعیت‌ها و مکان‌های مختلف همچون پارکینگ، حیاط، پیاده رو، خیابان و… استفاده کنیم. زمانی که قرار است این مدل از آجر‌ها را خریداری کنید، حتماً به این نکته دقت داشته باشید که آجر‌ها در نهایت در چه محیطی استفاده می‌شوند. زمانی که این محصولات در کوره‌ها پخته می‌شوند، تحت گرما و همچنین فشار متفاوتی قرار می‌گیرند. هر قدر میزان گرما و فشاری که بر روی آجر‌ها وارد می‌شود بیشتر باشد، مقاومت آجر‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

 •  پارکینگ
 •  حیاط
 •  پیاده رو‌ها
 •  کارگاه‌ها
 •  کوره‌های صنعتی
 •  کارخانه‌ها
 •  مراکز تولیدی
 •  سالن‌های نمایش و تئاتر‌ها
 •  کف اتاق پذیرایی
 •  کف اتاق خواب
 •  بالکن

آجر نسوز - مقاوم سازی افزیر

مزایای چشمگیر استفاده از آجر نسوز کف چیست؟

زمانی که از انواع آجر نسوز کف استفاده می‌کنید، می‌بینید که به علت استفاده از دیرگدازها در  ساختار آن ها یک سری از مزیت‌ها را در برابر دیگر محصولات و متریال ساختمانی به دست می‌آورند. این مزیت‌ها می‌توانند به شما نشان دهند که چرا باید به جای آجر‌های معمولی و یا سرامیک و پارکت، از آجر‌های نسوز استفاده کنید.

 • تجزیه‌پذیر بودن آجر نسوز کف

در تولید کردن این مدل از آجر‌ها از هیچ ماده خارجی استفاده نشده است و صرفاً خاک رس به عنوان تنها و اصلی‌ترین متریال تولید‌کننده به شمار می‌رود. به همین خاطر نیز می‌توانیم بگوییم که این آجر‌ها تجزیه‌پذیر بوده و به محیط زیست نیز آسیب نمی‌رسانند.

 • عدم لغزندگی

مورد و نکته بعدی مربوط به عدم لغزنده بودن سطح آجر‌ها است. ضد لغزش بودن سطح آجر‌ها باعث می‌شود تا زمانی که افراد بر روی آن‌ها راه ‌می‌روند و یا زمانی که قرار است ماشین‌ها بر روی آن‌ها حرکت کنند، دچار مشکل نشوند. البته این موضوع در فصل زمستان و زمانی که سطح مورد نظر ما دچار یخ زدگی می‌شود نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و میزان لغزنده شدن سطح را بسیار کاهش خواهد داد.

 • دوام و ماندگاری بالا

نکته و مزیت بعدی که این محصولات دارند در خصوص دوام و مقاومت بالایی است که در آجر‌های نسوز کف می‌بینیم. به دلیل پروسه‌ای که برای ساخت و تولید آجر نسوز کف استفاده می‌شود، این مدل از آجر‌ها دارای دوام و ماندگاری بسیار بالایی هستند. همین نکته نیز سبب می‌شود تا هم مدت زمان استفاده از این محصولات بسیار بیشتر باشد و هم خیالتان از بابت دوام و کیفیت محصول بالاتر برود.

 • گرمای درونی آجر نسوز کف

یکی دیگر از موارد و نکاتی که جزء مزیت‌های این مدل از آجر‌ها محسوب می‌شود، مربوط گرنای ذاتی آجر‌ها است. در واقع آجر می‌تواند به خوبی گرما را به خودش جذب کرده و از یک طرف سطح به طرف دیگر انتقال دهد. این مسأله در نهایت نیز باعث می‌شود تا در فصل زمستان به راحتی بتوانید از گرم بودن کف زمین استفاده کنید و برای خانه‌هایی با سیستم گرمایش از کف زمین نیز کاربرد دارد.

 •  زیبایی ظاهری و هم‌خوانی با سبک‌های متفاوت

مورد و نکته بعدی در خصوص زیبایی و جذابیتی است که آجر‌های نسوز کف دارند. خوشبختانه کف آجری خانه و یا محل کار و… می‌تواند با انواع سبک‌های دکوراسیون و طراحی داخلی همخوانی داشته باشد. این مسأله باعث می‌شود تا اگر از این سبک استفاده کنید، به راحتی بتوانید جذابیت را به محیط خود بیاورید.

 • قیمت مناسب

داشتن قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن یکی دیگر از موارد و نکاتی است که می‌توانیم در مورد انواع آجر نسوز کف در نظر بگیریم. قیمت‌های این متریال برای کاور کردن کف یک بخش، می‌تواند از پارکت، سرامیک و… کمتر باشد. به همین دلیل نیز استفاده کردن از آجر‌ها نیز به صورت کلی مقرون به صرفه بوده و بهتر از آجر‌های معمولی می‌باشد.

 •  مقاوم در برابر مواد شیمیایی

خوشبختانه این محصولات به دلیل نحوه ساخت و همچنین متریال اولیه‌ای که دارند، در برابر مواد شیمیایی اسیدی و بازی می‌توانند مقاومت داشته باشند. این مسأله باعث می‌شود تا بتوانید از آن‌ها حتی در محیط‌های کارگاهی که با مواد شیمیایی در ارتباط هستند، نیز استفاده کنید.

 • ضد آب

نحوه ساخت و تولید این آجر‌ها به شکلی است که کاملاً ضد آب و آب گریز بوده و آب را از داخل خودشان رد نمی‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا برای مکان‌هایی که دائماً در معرض بارش باران و یخ زدگی قرار دارند، گزینه بسیار مناسبی به شمار روند.

پیشنهاد برای مطالعه

دیرگداز چیست؟

انواع آجر نسوز کف کدام است؟

انواع مختلفی از آجر‌های نسوز کف وجود دارد. معمولاً مدل‌های مختلف می‌توانند برای مکان‌های مختلفی استفاده شوند.

 •  آجر نظامی ختایی (خطایی)

اولین مدل با نام آجر نظامی شناخته می‌شوند. به دلیل نحوه تولید و همچنین خاک رس خالصی که برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود، می‌توانیم بگوییم که این مدل از محصولات دارای مقاومت بسیار بالایی هستند. از آجرهای نظامی برای مکان‌های تاریخی استفاده می‌شود.

 • آجر ماسه آهکی

این مدل از آجر نسوز کف نیز مقاومت سطحی بالایی دارد و از ترکیب شدن خاک رس، ماسه و آهک تولید می‌شود که در فضاهای پر تردد استفاده می‌شود.

 •  آجر بتنی

استفاده کردن از ملات و سیمان برای تولید این مدل از آجر‌ها وجود دارد. از سوی دیگر نیز باید بدانید که آجر بتنی معمولاً با استفاده از دستگاه تولید می‌شود و گزینه مناسبی برای پیاده رو‌ها و فضاهای عمومی می‌باشد.

انواع آجر نسوز - مقاوم سازی افزیر

قیمت هر متر مربع آجر نسوز کف چقدر است؟

زمانی که به دنبال خرید انواع آجر نسوز کف هستید، باید یک سری از نکات و موارد را نیز در نظر داشته باشید. معمولاً این نکات سبب می‌شوند تا شما هزینه‌های متفاوتی را نیز پرداخت کنید. اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید آن است که در مراکز فروش و فروشگاه‌های مختلفی که مدل‌های مختلف این آجر‌ها را عرضه می‌کنند، قیمت‌ها می‌توانند متفاوت باشند. پارامتر‌هایی که بر روی این مسأله تأثیرگذار هستند را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 •  کیفیت اولیه
 •  چگالی خاک رس اولیه
 •  درجه پخت آجر
 •  برند تولید‌کننده آجر نسوز کف

نکات کلیدی در خرید آجر نسوز کف که باید توجه کنید:

یک سری از نکات وجود دارند که اگر به آن‌ها توجه کنید، می‌توانید آجر‌های بهتر و باکیفیت‌تری را خریداری کنید. این نکات در نهایت سبب می‌شوند تا هم زمان و هم هزینه‌های کمتری را متحمل شوید.

 •  مقایسه قیمت‌ها

قیمت‌ها با توجه به یک سری از مؤلفه‌هایی که گفته شد، می‌توانند متفاوت باشند. همین مسأله سبب می‌شود تا خرید کردن از یک فروشگاه برای شما بیش از حد گران باشد و خرید از فروشگاه دیگر به صرفه شود.

 •  توجه به رنگ

حتماً رنگ آجر‌ها را با دقت در نظر داشته باشید. معمولاً رنگ آجر‌ها سبب می‌شود تا ظاهر کار شما به شکل جذاب‌تر و مناسب‌تری به نظر برسد.

 • توجه به کیفیت

نکته بعدی در خصوص توجه کردن به کیفیت آجر‌ها است. کیفیت آجر‌ها می‌تواند با توجه به متریال اولیه و همچنین پروسه پختی که پشت سر گذاشته‌اند، تعیین شود. بهتر است حتماً کیفیت آجر‌ها را در نظر داشته باشید و سپس خرید کنید.

 • کاربرد آجر‌ها

اینکه قرار است آجر نسوز کف را برای چه قسمتی مورد استفاده قرار دهید نیز بسیار مهم است. آجر‌های نسوز کف را می‌توانیم با دقت و با توجه به اینکه قرار است در فضای داخلی یا خارجی خانه استفاده کنیم، خریداری نماییم.

آجر نسوز کف چگونه اجرا می‌گردد؟

نحوه اجرا و پیاده‌سازی آجر نسوز کف نیز برای کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. برای آن که بهترین کف‌سازی را داشته باشید، حتماً سعی کنید از افراد مناسب که در این زمینه خبره بوده و توانایی‌های بالایی دارند، کمک بگیرید. این کار سبب می‌شود تا هم مواد اولیه و آجر‌های شما به هدر نرود و هم این کار به شکل کاملاً اصولی انجام شود.

 •  استفاده از چسب

روش اول برای نصب و اجرای آجر نسوز کف مربوط به زمانی می‌شود که از چسب استفاده می‌کنید. این کار چندین مزیت کلی دارد. اولین نکته آن است که هیچگونه کثیفی بر جای نمی‌گذارد. مورد بعدی سریعتر انجام شدن کار است و مورد سوم نیز مربوط به زمانی است که چسب‌ها به دلیل ساختاری که دارند، می‌توانند ارتعاشات وارد شده به آجر را جذب کنند. همین موضوع در افزایش مقاومت و دوام آجر‌ها اثر به سزایی خواهد داشت.
زمانی که قرار است از چسب‌ها برای چسباندن آجر‌های نمای کف استفاده کنید، حتماً دقت کنید که این کار بسیار ظریف است و نباید بین آجر‌ها هیچگونه فضای خالی باقی بماند. خالی نماندن فضا به این دلیل است که اگر آب باران در بین آجر‌ها یخ بزند می‌تواند سبب ترک خوردگی و شکستگی‌های آن‌ها شود.

 •  استفاده از ملات ماسه و سیمان

مورد و نکته بعدی نیز در خصوص استفاده کردن از ملات ماسه و سیمان است. این روش نسبت به چسب‌ها قدیمی‌تر است و همین موضوع باعث می‌شود تا هم اکنون نیز افراد، تمایل بیشتری به استفاده از این روش داشته باشند. برای استفاده کردن از ملات‌های ماسه سیمان حتماً این موضوع را در نظر بگیرید که به کار بردن ملات می‌تواند میزان مقاومت آجر‌ها را بیشتر کند. از طرفی اگر بین آجر‌ها فاصله‌ای وجود داشته باشد نیز به راحتی با ملات می‌توان آن را پر کرد. هم چنین استفاده از ملات نسوز به عنوان بایندر برای آجر نسوز کف که چالش مقابله با حرارت را دارند، نیز پیشنهاد می شود.

روش‌های تست آجر نسوز کف

برای آن که بتوانید آجر‌های نسوز کف را به دقت و به راحتی بررسی کنید، یک سری از روش‌ها وجود دارند. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا آجر‌ها را از جهات مختلفی مورد بررسی قرار دهید. معمولاً این نکته را نباید فراموش کنید که تست کردن آجر‌ها به چه شکلی انجام می‌شود و از چه طریقی می‌توانید این کار را به ثمر برسانید.

 •  تست سختی نمای آجر

برای آن که مطمئن شوید رنگ آجر‌ها یکدست است و در قسمت‌های مختلف دچار تغییر رنگ و افت کیفیت نمی‌شود، می‌توانید با ناخن بر روی سطح آجر بکشید. اگر آجر دچار خراشیدگی نشود، از نوع آجر‌های سخت و مقاوم بوده و نه تنها تغییر رنگ نمی‌دهند بلکه مقاومت بالایی نیز در برابر ضربات خواهد داشت.

 • تست مقاومت در برابر فشار

برای آن که بدانید آجر تا چه حد فشار را می‌تواند تحمل کند، می‌توانید به راحتی تست مقاومت فشاری را انجام دهید. معمولاً این موضوع که آجر تا چه حد فشاری را می‌تواند تحمل کند، مربوط به زمانی می‌شود که در کوره در حال پخت می‌باشد. برای تعیین کردن دقیق این میزان از مقاومت، حتماً باید در نظر داشته باشید که استفاده از دستگاه‌ها و روش‌های پیشرفته مورد نیاز است که باید از آن‌ها استفاده کنید.

 •  تست بررسی سطح

اگر سطح آجر‌ها دارای خلل و فرج و همچنین ناهماهنگی‌های زیادی باشد، لازم است که آجر‌ها را از کارخانه دیگری خریداری کنید. سطح ناهموار و غیر تراز در آجر‌ها باعث می‌شود تا در زمان اجرا، کف محیط مورد نظر نیز دارای ظاهر نامطلوبی شده و حتی یکدست نیز نباشد. به همین خاطر هم باید حتماً این نکته را در نظر بگیرید که ظاهر آجر‌ها اهمیت زیادی دارند.

 •  تست توپر بودن آجر‌ها

حتی آجر‌ها را از نظر توپر بودن نیز باید بررسی کنید. این بررسی می‌تواند به دو شکل انجام شود. دو آجر را به یکدیگر بکویید، اگر صدای زنگ داری را از آن شنیدید، نشان دهنده آن است که آجر توپر می‌باشد. در غیر این صورت آجر تو خالی است. در روش دوم برای تست توپر بودن آجر می‌توانید یک آجر را از وسط بشکنید. اگر داخل آخر فضای خالی و متخلخلی را مشاهده کردید، باید بدانید که آجر توخالی و یا پوک می‌باشد. این موضوع به دلیل انجام غیر اصولی مرحله فشرده‌سازی است.

 •  تست رنگ

برای بررسی کردن ثابت بودن رنگ نیز می‌توانید از روش شکستن آجر استفاده کنید. اگر رنگ بخش درونی آجر با رنگ بیرونی آن متفاوت باشد، کیفیت رنگ و پخت آجر مناسب نبوده است. به همین خاطر نیز باید بدانید که برای خرید باید به سراغ کارخانه دیگری بروید.

آجر نسوز برای کف سازی - مقاوم سازی افزیر

پیشنهاد برای مطالعه

سیمان نسوز چیست؟

جمع بندی

تمامی نکاتی که می‌تواند در خرید و استفاده از انواع آجر نسوز کف تأثیر داشته باشد را در طول این مطلب بیان کردیم. این موارد سبب می‌شوند تا بتوانید به راحتی این مدل از محصولات را تهیه کنید و به درستی نیز آن‌ها را در مکان مناسب اجرا و پیاده‌سازی نمایید. در نظر داشته باشید که پیش از خرید هم از تست‌های آجر استفاده کنید و هم به دقت قیمت‌های تعیین شده در فروشگاه‌ها و کارخانه‌های مختلف را با هم بررسی کنید. این کار سبب می‌شود تا بهترین قیمت‌ها را با بالاترین کیفیت‌ها خریداری نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert