ساخت قطعات و پانل بتنی پیش ساخته با مش فایبرگلاس

ساخت قطعات و پانل بتنی پیش ساخته با مش فایبرگلاس

مش فایبرگلاس دارای استحکام بالا، چسبندگی خوب و خاصیت ضد قلیایی است. بنابراین جزو مصالح ساختمانی ایده آل برای تولید قطعات پیش ساخته است که به طور گسترده برای تقویت سازه استفاده می شود. وال مش‌های فایبرگلاس عمدتاً از نخ الیاف شیشه C/E (سیلیکات) و از طریق تکنیک بافندگی خاص تولید می شوند. سپس به عامل ضد قلیایی و تقویت کننده (لاتکس مقاوم در برابر قلیایی) آغشته می‌شوند تا مقاوم در محیط های قلیایی باشند.

مش فایبرگلاس در واقع یک ماده مهندسی ایده آل در صنعت ساخت و ساز به خصوص در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی است. مش‌های فایبرگلاس نیز مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند. به دلیل استحکام تار و پود بالا و همچنین مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی، از ترک‌ها جلوگیری می شود. اگر از این نوع مش در دیوار استفاده کنید، اعوجاج‌های با ضربه زیاد در سیستم به حداقل می رسد زیرا تنش به طور مساوی در جهات مختلف توزیع می شود. مش فایبر گلاس با استحکام بالا می تواند دیوارهای پیش ساخته را تقویت و محافظت کند. با این نوع مش استحکام و ساختار متعادل به راحتی روی دیوارهای پیش ساخته اعمال می شود.

در صنعت ساختمان می‌توان مشاهده کرد که مش‌ها در سطوح مختلف، به منظور مقاوم سازی دیوارها و نمای ساختمان به کار گرفته می‌شوند. البته امروزه در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی بیشترین کاربرد را دارند. آنها به عنوان وال مش یا همان نگهدارنده کاربرد وسیعی را ارائه می دهند.

قطعات پیش ساخته بتنی چیست؟

قطعاتی هستند که در کارخانه و به شکل مهندسی شده تولید می شوند و آماده نصبِ مستقیم در محل می باشند. قطعات بتنی پیش ساخته‌ای که در قالب بتنی به دست می‌آید از طریق کنترل‌های کیفی سخت‌گیرانه‌ای انجام می‌شوند که بیشترین کیفیت را از فرآیندهای ساخت ‌و ساز تضمین می‌کنند.
قطعات پیش ساخته بتنی یک راه حل صنعتی برای ساخت هر نوع ساختمان عمرانی یا عناصر سازه ای مانند دیوار، سقف، پله و غیره است. علاوه بر این، این سیستم راه ایمن، سودآور و کارآمد را برای افزایش قابل توجه بهره وری فرآیند ساخت و ساز تضمین می کند. معمولاً بیشترین تمرکز در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی کیفیت است. بنابراین امروزه از مصالح مختلف مانند مش فایبرگلاس در این کار استفاده می شود. کاربری مش فایبرگلاس در قطعات پیش ساخته بتنی ایجاد مقاومت در برابر انبساط و جلوگیری از ایجاد شکاف یا ترک در حین و پس از فرآیند گیرش است.
توری فایبرگلاس مقاومت بالایی در برابر کشش مکانیکی و کشیدگی دارد. توری فایبرگلاس با یک رزین با کیفیت بالا آغشته شده اند که از آن در برابر PH قلیایی محافظت می کند و در عین حال به عنوان یک تقویت کننده چسبندگی عمل می کند و در طول زمان دچار آسیب نخواهد شد و در برابر آتش نیز مقاوم هستند.
بیشترین تولید قطعات پیش ساخته بتنی به دیوارها مربوط می شود. وال مش های فایبرگلاس می توانند مقاومت قابل قبولی در برابر زلزله داشته باشند.

مزیت قطعات پیش ساخته بتنی چیست؟

استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی از نظر سرعت در اجرای کارها، هزینه کمتر برای کارگران، حداکثر کیفیت قطعات و اثرات زیست محیطی کمتر می تواند یک مزیت بزرگ باشد. از طرفی با استفاده از مش فایبرگلاس می توان مزیت‌های قطعات پیش ساخته بتنی را نسبت به قبل بیشتر کرد، برای مثال:

 1. مقاومت در برابر ضربه بیشتر
 2. از ایجاد ترک در لایه سیمان باز لاستیک جلوگیری می کند و دیوارهای یکپارچه ایجاد می کند
 3. انعطاف پذیر است و به راحتی می توان آن را جابجا نمود

مش فایبرگلاس دارای طیف گسترده‌ای از خواص است تا قطعات پیش ساخته بتنی شما را با ثبات، دوام، مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت در برابر آتش و انعطاف پذیری بالا ارائه دهد. هدف از همه اینها مقاومت در برابر انبساط‌های ناشی از تغییرات ناگهانی دما، نشست‌های ساختاری و جلوگیری از ظهور شکاف یا ترک در سازه‌های پیش ساخته است.

 • به طور کلی مزایای قطعات پیش ساخته بتنی را می توان اینگونه بیان کرد:
  مزایای زیست محیطی: قطعات بتنی پیش ساخته هزینه انرژی، آب و مصالح ساختمانی را کاهش می دهند.
 • خطر آسیب کمتر در هنگام زلزله: المان‌های پیش‌ساخته با کیفیتی ساخته می شوند که قادر به مقاومت در برابر حرکات لرزه ای هستند.
 • مزیت های اقتصادی: هنگامی که با عناصر پیش ساخته سازه خود را می سازید، در زمان، هزینه و مقدار مواد صرفه جویی می کنید. قیمت نهایی پروژه‌ها کمتر شده و دوره ساخت کوتاه تر می شود.
 • دقت و صحت: در کارخانه صنعتی، کنترل‌های کیفی جامع و ثابت هستند و بالاترین کیفیت قطعات را تضمین می‌کنند.
 • حفاظت و امنیت بیشتر: خواص مش فایبرگلاس محافظت تضمین شده در برابر شرایط آب و هوایی نامطلوب را ارائه می دهد، از جمله اثرات احتمالی ناشی از طوفان و سیل.
 • حداقل تولید نخاله: از آنجایی که آنها با استفاده از قالب در محل تولید نمی شوند، نسبت به پروژه‌های سنتی نخاله کمتری تولید می‌کنند و نصب آنها به همان اندازه پر سر و صدا نیست.
 • مصرف انرژی: ساختمان‌های مجهز به عناصر بتنی پیش ساخته دارای رفتار عالی به عنوان عایق حرارتی هستند که منجر به صرف انرژی کمتر می شود.

مش فایبرگلاس همچنین مزایای دیگری نیز دارد، مانند چسبندگی بیشتر، مقاومت در برابر خوردگی، سطح نهایی عالی و مقاومت مکانیکی.

چرا از مش فایبرگلاس در تولید قطعات پیش ساخته بتنی استفاده می کنیم؟

فایبرگلاس ماده‌ای متشکل از رشته‌های سرامیکی بر پایه دی اکسید سیلیکون بسیار ریز (SiO2) است که ماده‌ای پرکاربرد و همه کاره در صنعت است. همچنین از فایبرگلاس برای تولید این توری‌ها استفاده می‌شود زیرا ماده اولیه‌ای با مشخصات مکانیکی خوب دارد، مقرون به صرفه بوده، عایق الکتریسیته است و خاصیت ارتجاعی بالایی دارد. الیاف شیشه به راحتی تولید می شوند و مواد اولیه ساخت آنها همواره در دسترس است. علاوه بر این، نسبت به الیاف کربن منعطف‌تر بوده، بنابراین مقاومت بیشتری در برابر ضربه ایجاد می کند. این ویژگی ها به ما اجازه می دهد تا درک بهتری داشته باشیم که چرا از فایبرگلاس برای ساخت مش استفاده می شود و در صنعت ساخت و ساز ترجیح داده می شود.

اجرای آنها بسیار آسان است، زیرا ترکیب آنها شبیه به تور است، که آنها را انعطاف پذیر و سبک می کند. یکی از شناخته شده ترین شرایط آن، توانایی جذب انبساط هایی است که با تغییرات ناگهانی دما ظاهر می شوند، در تماس با مواد قوی مانند سیمان اکسید نمی شوند و آسیب نمی بینند. بنابراین مش فایبرگلاس می تواند بهترین گزینه برای تولید قطعات پیش ساخته بتنی باشد. مش های ساخته شده با فایبر گلاس که با زیرکونیوم پردازش می شود، مقاومت بالایی در برابر مواد قلیایی ارائه می نماید.

کاربرد مش فایبرگلاس
کاربرد مش فایبرگلاس در پانل پیش ساخته بتنی چیست؟

کار با مش فایبرگلاس پیچیده نیست، در واقع بسته به اندازه های دیوار یا کفی که در آن قرار گیرد با قیچی به راحتی برش داده می شود. علاوه بر این، هم در داخل و هم در فضای باز می تواند به خوبی کار کند، زیرا زنگ نمی‌زند و همانطور که اشاره کردیم در برابر تغییرات دما مقاومت می کند.

انواع مش فایبرگلاس بر اساس وزن و ابعاد چشمه کدام است؟

مش فایبرگلاس معمولاً در ابعاد۱۰۰×۳۰ سانتی متری به فروش می رسد. البته در ابعاد بزرگ تر نیز می توانید آنها را خریداری کنید، به عنوان مثال آنها را در عرض های ۱، 2/1، 8/1 ، ۲، 5/2 و 3 و حتی بیشتر می توانید سفارش دهید.
ابعاد چشمه این نوع توری نیز می تواند متداول باشد. منظور از ابعاد چشمه همان شبکه بندی مش است. ابعاد چشمه می تواند ریز بافت و یا درشت بافت باشد. متداول ترین آن با چشمه های ۴×۴ میلی متر عرضه می شود. سایر چشمه ها عبارتند از 5/2، 8/2 و ۵ میلی متر.
آنها را همچنین می توانید در گرماژ ۴۵، ۷۵ ،۶۰، ۱۱۰، ۱۴۵، ۱۶۰، ۱۷۵ و ۲۰۰ تهیه کنید. جدا از تطبیق پذیری آن و تنوع زیاد آن در اندازه های مختلف، مش فایبرگلاس ویژگی بزرگ دیگری نیز دارد:
می توان آن را روی هر سطحی (تا زمانی که پایه مرطوب در نظر گرفته شده باشد) اعمال کرد: گچ، بنایی، سیمان، بتن و حتی چوب. خیلی راحت با قیچی یا چاقو بریده می شود و مانند شبکه توری فلزی لبه های تیز ندارد. علاوه بر این، می توان از آن در سازه های در معرض رطوبت استفاده کرد، زیرا زنگ نمی زند و تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار نمی گیرد.
همچنین می توانید مش فایبرگلاس را با هر اندازه‌ای از تولید سفارش دهید و در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی استفاده کنید. البته توجه کنید که مش های با چشمه های پهن تر در ابعاد ۱۰ میلی متر در ۱۰ میلی متر استحکام کششی بالایی دارند و برای این منظور توصیه می شود. در گچ کاری‌های ریز از کوچکترین شبکه های مشبک در ابعاد ۲.۵ میلی متر در ۲.۵ میلی متر استفاده کنید.

مزایای مش و توری فایبرگلاس قطعات پیش ساخته بتنی چیست؟

 • مش های تقویتی ساخته شده از فایبر گلاس که مش الیافی نیز نامیده می شود، در ساخت و ساز برای تقویت دیوارها، کف ها یا سقف ها با پوشش های سیمانی یا گچ استفاده می شود، زیرا مقاومت خوبی در برابر ضربه دارند.
 • استفاده از آن برای افزایش مقاومت در برابر ضربه مواد، جلوگیری از ترک در قطعات پیش ساخته بتنی و بهبود یکپارچگی گچ ها و تکمیل دیوارها مناسب است.
 • هنگامی که از مش فایبرگلاس استفاده می شود، از ایجاد ترک در پوشش های پیش ساخته بتنی، که عموماً با سیمان یا آهک ساخته شده اند، جلوگیری می کند.
 • این مش ها مشابه توری ها انعطاف پذیر و سبک هستند که می توانید خیلی راحت با آنها کار کنید.
 • یکی از شناخته شده ترین ویژگی های آن توانایی جذب انبساط هایی است که با تغییرات ناگهانی دما ظاهر می شوند، به همین دلیل است که در تماس با مواد قوی مانند سیمان زنگ نمی زنند و آسیب نمی بینند.
 • استفاده از آنها در یک محیط صنعتی روشی موفق برای توزیع بارهای مکانیکی بر روی سطوحی است که در آن قرار می گیرند، که به جلوگیری از ظاهر شدن ترک کمک می کند.
 • این توری‌ها که الیاف تقویت شده شیشه می باشند، اتصال پوشش‌ها را آسان‌تر می‌کنند، به خصوص برای صفحات زبر و سخت.
 • نکته مهم مش فایبرگلاس این است که مقاومت در برابر ضربه آنها به اندازه آنها بستگی دارد. زمانی که نازک هستند در حالت ایده آل باید برای تقویت مخلوط های ضد آب و پروژه های مربوط به همجوشی شیشه استفاده شوند. از طرفی وقتی بزرگتر هستند می توان از آنها در قطعات پیش ساخته بتنی طبقات استفاده کرد.
رول مش فایبرگلاس
مش فایبرگلاس به راحتی برش می‌خورد

مشخصات مش فایبرگلاس ساخت قطعات بتن پیش ساخته

مش فایبرگلاس با مقاومت بالا از تنش‌های تا ۲۶۵ نیوتن پشتیبانی می‌کند، زیرا با یک رزین مقاوم در برابر قلیایی پوشانده شده است که یک توری با گرماژ کم و ضخامت کم است که برای تقویت لایه مواد اعمال شده بر روی پانل های عایق قبل از اتمام ضروری است. وزن متداول آن ۹۰ گرم در هر متر مربع (m2) و دهانه شبکه‌های آن ۵ میلی متر در ۵ میلی متر است. از خواص آنها می‌توان به مقاومت قلیایی، مقاوم در برابر آتش، الاستیک، غیر لغزنده، آسان برای برش و دسته، ضد زنگ اشاره کرد.
متداول ترین رنگ در بازار، سفید است، البته این نوع مش ها را می‌توان در رنگ های دیگر نیز سفارش داد. مش تقویت کننده می تواند به عنوان اسکلت در هنگام پر کردن شکاف بین ورق ها و بلوک‌ها در مصالح ساختمانی استفاده شود. مش فایبرگلاس معمولاً از شیشه آلومینیوم بوروسیلیکات با رشته های ریز برای تا شدن راحت تر تشکیل شده است. سطح این ماده به گونه ای طراحی شده است که مقاومت بیشتری داشته باشد. برای انجام چنین حفاظتی، الیاف با یک ترکیب پراکندگی پلی اکریلات آغشته می شوند، که به شبکه اجازه می دهد تا برای مدت طولانی در یک محیط قلیایی بدون مشکل باقی بماند تا عملکرد بالاتری داشته باشد.
مش فایبرگلاس متناسب با استانداردهای موجود در انواع مختلفی تولید می شود که قابلیت ترکیب با انواع رزین های مصنوعی و همچنین مواد معدنی خاص مانند سیمان را دارند. یکی دیگر از خصوصیات عالی که دارد این است که به مرور زمان فرسوده نمی شود. در واقع در برابر حشرات، جوندگان و غیره مقاوم است.

کاربرد قطعات پیش ساخته بتنی چیست؟

بتن پیش ساخته این ویژگی را دارد که می توان از آن در تنوع جالبی از اشیاء برای اهداف مختلف استفاده کرد که فرآیند قالب بندی آنها مستقیماً به سازه در حال ساخت بستگی دارد. از این حیث می‌توان به برخی از پرکاربردترین کاربردها اشاره کرد مانند:

 • ساختمان های مدولار.
 • سازه های خطی مانند ستون ها، تیرها و قاب ها.
 • سنگفرش.
 • سازه های دال بتنی مانند طاق، تیرچه، پیش دال و غیره.
 • کانال‌ها و لوله‌ها.
 • سنگ مصنوعی و عناصر برای مصارف شهری.
 • کارهای عمرانی مانند سگمنت ها، پل ها، تراورس ها، دیوارهای حائل و قاب ها.
 • ساخت انبارها، تیرهای برق و غیره.
 • ساخت دیوار، سقف، پله و غیره.

کاربردهایی که از این نوع مواد می شود انتظار داشت بسیار متنوع است، به همین دلیل است که تقاضای فعلی آن همچنان بالاست، به ویژه به این دلیل که بسیار مفید است و زمان ساخت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
محصولات بتن پیش ساخته بسیار تطبیق پذیر هستند و با هر نوع پروژه ای مانند ساختمان‌ها، کارهای صنعتی، پل‌ها، سدها، تونل‌ها و جاده‌ها سازگاری دارند.

قیمت توری فایبرگلاس ساخت قطعات بتن پیش ساخته چقدر است؟

فاکتورهای تاثیر گذار زیادی وجود دارد که می تواند قیمت مش فایبرگلاس مورد استفاده برای قطعات بتن پیش ساخته را تحت تاثیر قرار دهد. اصلی ترین عامل تاثیر گذار را باید وزن و ابعاد مش دانست. البته کیفیت و میان مقاومت مش نیز می تواند تاثیر زیادی بر قیمت داشته باشد. در واقع هر اندازه قابلیت های مش مورد نظر شما بیشتر باشد می تواند با افزایش قیمت نیز روبرو شود. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت مش فایبرگلاس می توان به سازنده و تولیدکننده آن اشاره کرد. معمولاً مش های ساخت داخل نسبت به مش های خارجی ارزان تر هستند، زیرا از هزینه گمرک و هزینه حمل و نقل طولانی مستثنی هستند.
البته قیمت های آن می تواند از یک تولید کننده به به تولید کننده دیگر متفاوت باشد، اما در کل نسبت هزینه به کیفیت خوبی دارند.
توری با بهترین کیفیت و تضمین شده توسط استانداردهای بین المللی، می تواند قیمت‌های بالاتر از حد متوسط داشته باشد. با این حال، این ماده‌‌ای است که به دلیل مقاومت و دوام، می تواند صرفه خوبی برای صنایع ایجاد کند. نوع خرید نیز می تواند بر قیمت مش فایبرگلاس تاثیر بگذارد، خرید مستقیم از تولید کننده مش بهترین راه حل برای کاهش هزینه ها می تواند باشد.
شما می توانید با کارشناسان ما صحبت کنید تا برای خرید ارزان قیمت مش فایبرگلاس شما را راهنمایی کنند و تمامی اطلاعات مربوط به مش ها را در اختیار شما قرار دهند.

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert