عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس آببندی

عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس آببندی

توری فایبرگلاس آب بندی، یکی از مصالح نوین و کارآمد در عایقکاری انواع سازه‌های آبی مثل استخرها، مخازن و… یا سطوح در معرض رطوبت مثل پشت بام ساختمان‌ها،  می‌باشد. توری فایبرگلاس ، جداره را در برابر نفوذ آب، تنش‌های حرارتی ، جریانات الکتریکی و… مقاوم می‌سازد. جداره عایقکاری شده با توری فایبرگلاس آب بندی، ترک نمی‌خورد و در دراز مدت با حفظ مشخصات مکانیکی، پایدار باقی ماند. در ادامه، توری فایبرگلاس آب بندی و نحوه عایقکاری با آن، مورد بررسی قرار گرفته است.

 

عایق کاری و آب‌بندی استخر و جداره هر نوع سازه آبی اهمیت زیادی دارد. سازه‌های آبی به مانند هر ساختمان دیگری از مصالح متعارف مانند بتن ساخته می‌شوند. اما این مصالح سطح مقاومت کمی در مواجهه دائمی با آب و رطوبت دارد. قاعدتاً نمی‌توانیم بدون عایق‌کاری از چنین سازه‌هایی برای نگهداری آب و یا عبور آب استفاده کنیم. توری فایبرگلاس از بهترین متریال ها برای آب‌بندی سازه‌های آبی خصوصاً استخرها می‌باشد. عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس آببندی موضوعی است که در این مقاله بدان خواهیم پرداخت؟
عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس، باعث محافظت کامل سازه در مواجهه با حجم زیاد و مستمر آب و رطوبت می‌باشد. هرگز نمی‌توانیم به جداره سیمانی و یا بتنی استخرها حتی اگر خیلی هم مستحکم طراحی ‌شده باشند، اعتماد کنیم. این جداره‌ها به ‌سرعت تحت تأثیر فرسایش آب از هم می‌پاشند. اما در طراحی سازه های آبی نگهداشت آب اهمیت زیادی دارد. این سازه‌ها باید به شکلی ساخته ‌شده باشند که حتی قطره‌ای از آب را از خود عبور ندهند. عدم نشتی و یا عدم درز برای نفوذ آب از الزامات طراحی و ساخت سازه‌های آبی مانند استخرها است. توری فایبرگلاس آببندی ایده جذابی است که باعث می‌شود تا کل عملیات آب‌بندی و عایق کاری استخرها در شرایطی ساده، کم‌هزینه و سریع انجام پذیرد.

پیشنهاد برای مطالعه

توری فایبرگلاس چیست؟

از خانه‌های ویلایی تا فضاهای عمومی دارای استخر هستند. در عین ‌حال هر حوضچه کوچک و یا بزرگ آب در فضاهای صنعتی و باغبانی نیز فضایی شبیه به استخر می‌باشد. اگر در فضای ساختمان و یا محیط صنعتی و باغبانی از هر نوع استخر برخوردار هستید، لازم است تا جزئیات فنی در آب‌بندی و عایق کاری دقیق چنین سازه‌هایی را رعایت نمایید. برای خرید می توانید از خدمات فروش آنلاین و مشاوره های مهندسی گروه افزیر استفاده کنید.
گروه مقاوم سازی افزیر مجری مستقیم اجرا و ساخت سازه‌های آبی همراه شما است تا به شما برای عایق‌کاری انواع سازه‌های آبی خصوصاً عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس آببندی خدمات فنی و مشاوره های لازم را ارائه نماید. روش‌های گروه افزیر استفاده از برترین تکنیک‌های عایق‌کاری است. ایده استفاده از توری فایبرگلاس مدرن‌ترین و مؤثرترین روش است که حالا توسط متخصصین افزیر با رعایت تمام قواعد فنی و مهندسی شده برای انواع سازه‌های آبی اجرا می‌شود.

عایق کاری و آب‌بندی چیست؟

اعمال هر گونه عملیات عمرانی که باعث جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به لایه‌های عمیق بتن شود را اصطلاحاً آب بندی بتن می‌نامند. در نظر داشته باشید که ما با دو مقوله کاملاً متفاوت اما در امتداد هم مواجه هستیم. زیرا لازم است تا سازه‌ها را آب‌بندی و نم‌بندی نماییم. عملیات فنی نم‌بندی برای جلوگیری از رطوبت متفاوت از روش‌های آب‌بندی برای جلوگیری از نفوذ حرکت آب در بتن می‌باشد. نم‌بندی مخصوص سازه‌هایی که در مجاورت رطوبت هستند، مانند دیوار سونا استفاده می‌شود. اما آب‌بندی برای سازه‌هایی که در مجاورت دایمی جریان آب هستند، مانند جداره استخرها استفاده می‌شود.

در حال ‌حاضر بتن اصلی‌ترین متریال ساخت سازه‌های آبی مانند استخرها می‌باشد. لذا وقتی در مورد آب‌بندی استخر صحبت می‌کنیم، باید ملاحظات فنی در باب آب‌بندی بتن برای پرهیز از حرکت آب در اعماق بتن را مطرح کنیم. چالش سازه‌های آبی ساخته ‌شده با بتن در استفاده از فولاد است. چرا که برای طراحی هر بتن آرمه به مقدار قابل‌ توجه میلگردهای فولادی استفاده ‌شده است که همگی آنها کاملاً در مقابل جریان آب آسیب‌پذیر هستند.

آب بندی با مش

از طرفی بتن متریالی متخلخل است. هر اندازه در ویبره زنی بتن کوشا باشید، باز هم نمی‌توانید از حجم کاملاً متراکم آن برخوردار باشید. همواره مقداری حباب در داخل بتن باقی می‌ماند که ساختار آن را متخلخل می‌کند. در چنین شرایطی نفوذ آب ساده است و تخریب بتن آرمه سریعتر صورت می‌گیرد. یکی دیگر از دلایل کلیدی برای آب‌بندی کردن بتن جلوگیری از تخریب آن در چرخه‌های ذوب و یخبندان آب در فصل سرما و یا گرما است. بتن بدون جذب آب می‌تواند تنش‌های دمایی را تحمل کند. اما آب جمع ‌شده در بتن پس ‌از یخ زدن و ذوب شدن کاملاً ساختار نهایی سازه را تخریب می‌کند.

آب بندی بتن اعمال روش‌هایی است تا از نفوذ آب به داخل بتن جلوگیری کنیم. برای این کار از انواع ورق‌های ضدآب برای پوشاندن سطوح بتنی استفاده می‌شود. این ورق‌ها می‌توانند متریال‌های متنوعی باشند. از طرفی می‌توانیم آنها را به شکل ورق‌های آماده و یا متریال‌های مایع که قرار است بر سطح بتن خشک شوند، استفاده کنیم. در حال حاضر روش استفاده از رزین‌های پلیمری در کنار توری فایبرگلاس آببندی از بهترین ایده‌ها برای آب‌بندی کامل سطوح بتنی و آب بندی استخر است.

 

توری فایبرگلاس آببندی چیست؟

این توری ساختارهای مشبک سبک‌ وزنی هستند که تماماً از کامپوزیت فایبرگلاس ساخته شده‌اند. از این توری‌ها به شکل گسترده برای مسلح‌سازی رویه سطوح بتنی در سازه‌های متنوع عمرانی استفاده می‌شود. این ساختار مشبک شکل با وزن سبک، پایه نگهدارنده متریال‌های پوششی سطوح بتنی می‌باشد. به ‌عنوان مثال اگر بخواهید جداره استخرها را عایق‌بندی کنید، برای اعمال متریال آب بندی استخر نیاز به نصب استراکچر بر روی سطوح بتنی دارید. عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس از بهترین ایده‌ها برای اجرای آب بندی می‌باشد. در عین حال قیمت مش و توری فایبرگلاس از شرایط کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه برای اجرای عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس برخوردار است.

هر توری فایبرگلاس آببندی تماماً از رشته‌های نازک کامپوزیت الیاف شیشه تهیه شده است. کامپوزیت الیاف شیشه نیز نوعی متریال مقاوم و سبک‌ وزن است که از ترکیب الیاف شیشه‌ای با رزین پلیمری سخت شده تهیه می‌شود. در بسیاری از کاربردها از کامپوزیت الیاف شیشه‌ای به شکل صفحه‌های بزرگ و یکپارچه استفاده می‌کنند. اما برای طراحی مش فایبرگلاس از میله‌های این کامپوزیت استفاده ‌شده است تا یک ساختار مشبک شکل ایجاد شود. این ساختار سبک ‌وزن، منعطف، مقاوم و ماندگار است که می‌تواند با نصب شدن بر جداره بتنی سازه ها خصوصاً دیواره استخرها برای آب‌بندی و نصب انواع عایق مورد استفاده قرار بگیرند.

توری فایبرگلاس
ویژگی‌ها و مزایای استفاده از توری فایبرگلاس در آب بندی استخر

برای آب‌بندی دیواره استخرها و یا طراحی سازه‌های آبی روش‌های متنوعی وجود دارد. اما عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس آببندی از بهترین ایده‌ها هستند. برای اجرای چنین روش‌ی لازم است تا توری فایبرگلاس عایق کاری را بر روی یک ساختار استخر اعمال نماییم. اگر چه ایده‌های متنوعی برای طراحی این استراکچرها وجود دارد؛ اما ویژگی‌های فنی و مزایای استفاده از توری فایبرگلاس در آب بندی استخر الگوی آب‌بندی سازه‌های آبی را متحول کرده ‌است. این ویژگی‌ها و مزایا به ‌قرار زیر هستند.

 • عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس آببندی متریال ماندگاری است. طول عمر مفید این توری ها حتی از طول عمر مفید خود سازه نیز بالاتر است.
 • فایبرگلاس مقاومت شیمیایی بسیار بالایی دارد. بنابراین توری فایبرگلاس آببندی کمترین تأثیر شیمیایی را بر متریال عایق‌بندی گذاشته و حتی کمترین تأثیر را از تهاجمات شیمیایی محیط دارد.
 • فایبرگلاس متریال ضد آب و ضد رطوبت است. الیاف شیشه‌ای و رزین پلیمری کار شده در فایبرگلاس هر دو از مواد ضد آب هستند.
 • فایبرگلاس عایق الکتریکی بسیار خوبی است و استفاده از آن جداره استخرها را در مقابل عبور جریان برق محافظت می‌کند.
 • انبساط حرارتی فایبرگلاس ناچیز است. لذا تحمل تنش‌های دمایی را دارد و بدون منقبض و یا منبسط شدن باعث ترک در روکش عایق بندی جداره استخرها و دیگر سازه‌های آبی نمی‌شود.

برای کسب بهترین نتیجه از آب بندی استخر به وسیله توری فایبرگلاس، مسلما باید از مش فایبرگلاس با کیفیت استفاده نمایید. مقاله ” تست کیفیت توری فایبرگلاس ” به شما کمک می‌کند تا مش فایبرگلاس باکیفیت را از بی کیفیت تشخیص دهید.

کاربردهای توری فایبرگلاس کدام است؟

 • از این توری برای ایجاد پایه در پوشش سطوح عمرانی به شکل گسترده استفاده می‌شود. سبک بودن، منعطف بودن و فرم پذیری در کنار مقاومت شیمیایی و فیزیکی بالای این توری ها باعث شده تا کاربردی گسترده در بسیاری از فعالیت‌های عمرانی داشته باشند. عمده کاربرد توری فایبرگلاس موارد زیر است.
 •  تسلیح عایق‌های رطوبتی: از توری فایبرگلاس به‌ عنوان پایه نگهدارنده مواد عایق‌بندی بر روی سطوح بتنی نصب می‌کنند.
 •  تسلیح دیوارهای گچی و سیمانی: برای اعمال هر نوع طراحی و یا اضافه کردن لایه‌های گچی و سیمانی در دیوارها می‌توانیم از مش فایبرگلاس در عملیات سیمانکاری و گچکاری به ‌عنوان نگهدارنده متریال گچی و سیمانی و فرم پذیری نهایی شکل جدید سازه استفاده کنیم.
 •  تقویت سنگ‌های ساختمانی: از توری ها برای پوشش یک سمت سنگ‌های بزرگ و اعمال متریال مقاوم سازی برای تقویت مقاومت فیزیکی سنگ‌ها استفاده می‌شود.
 • ترمیم ترک در سطوح بتنی: برای پوشش ترک در سازه‌های بتنی روش‌ها و متریال‌های متنوعی وجود دارد. از توری فایبرگلاس آببندی برای پوشش روی ترک و اعمال متریال مقاوم به جهت یکپارچه‌سازی سطوح بتنی استفاده می‌شود.

 

عایق استخر با مش

عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس آببندی و مزایای آن

عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس از مهم‌ترین عملیات‌ها در ساخت چنین سازه‌هایی است. قاعدتا آب‌بندی با بهترین شرایط از الزامات است. در چنین سازه‌هایی نباید هیچ مقدار آبی نشت پیدا کند. با این نگرش که باشید، قطعاً اعمال بهترین روش‌های آب‌بندی جداره استخرها و دیگر سازه‌های آبی مورد توجه شما قرار می‌گیرد. در حال حاضر عایق‌کاری با فایبرگلاس از بهترین روش‌های آب‌بندی است. مزایای استفاده از فایبرگلاس به ‌قرار زیر است.

 •  فایبرگلاس ضد آب است و قاعدتاً در امتداد اهداف عایق‌کاری متریال ایده‌آلی است.
 •  توری فایبرگلاس آببندی سبک ‌وزن است. لذا باعث افزایش وزن لایه‌های عایق کاری شده نمی‌شود.
 •  توری فایبرگلاس انعطاف‌پذیر است. از آن می‌توانید برای پوشش پیچیده‌ترین نوع سطوح استفاده کنید. لذا عایق‌بندی را با بهترین شرایط انجام می‌دهد.
 • روش کار و مراحل نصب آسان است. بنابراین باعث افزایش سرعت عایق‌کاری دیواره استخرها می‌شود.
 • قیمت مش  فایبرگلاس جهت اجرای عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس در مقایسه با دیگر روش‌ها ارزان‌تر است.

آب‌بندی استخر چگونه انجام می‌شود؟

یکی از سازه‌های متداول عمرانی که نیاز جدی با دقت بالا به روش‌های آب‌بندی دارد، استخرها هستند. جداره استخرها تماماً تحت تأثیر مقدار زیاد آب می‌باشد که باید تمام سطوح آن به ‌طور کامل با کیفیت مطلوب عایق کاری شود. این عایق‌کاری با نصب پوشش‌های ضد آب بر روی دیواره استخرها انجام می‌شود. انواع روش‌های آب‌بندی استخر به‌ قرار زیر می‌باشد.

 • آب‌بندی استخر با توری و مش فایبرگلاس
 • آب‌بندی استخر کاشی‌ کاری شده
 • آب‌بندی به روش شه اندودکاری
 •  آب‌بندی استخر با مواد نانو
 •  آب‌بندی استخر با روش ژئو ممبرین
 • استفاده از روکش‌ها برای عایق‌بندی استخر

آب بندی استخر

آب بندی و عایق کاری استخر با توری فایبرگلاس

عایق‌کاری استخر با توری فایبرگلاس از بهترین روش‌های آب‌بندی  استخر است. چرا که تأثیر مثبتی در تقویت مقاومت‌های کششی و فشاری و هر نوع فشار هیدرولیکی در سازه‌های آبی دارد. از طرفی باعث پیوستگی عایق رطوبتی استخرها می‌شود. این توری‌ها از بهترین متریال ها برای پوشاندن کامل ترک در جداره استخرها هستند تا از هر گونه نشت آب جلوگیری کنند. در عین ‌حال این توری ها می‌توانند با انواع عایق رطوبتی استخر پیوند مولکولی محکم برقرار سازند. در نتیجه یک روکش مطمئن و دایمی هستند که در تنش‌های دمایی باعث ایجاد ترک عایق رطوبتی نمی‌شوند.

استفاده از توری فایبرگلاس باعث حجیم شدن لایه عایق رطوبتی نشده، در نتیجه از حجم کل استخر نمی‌کاهد. از این توری ها می‌توانیم همراه با روش‌های رنگ‌آمیزی جداره استخرها و یا پوشش لایه‌های نازک در دیواره استخرها استفاده کنیم. به ‌این ‌ترتیب در نهایت سادگی، کم ‌هزینه و با دوام بسیار زیاد و کاملاً مؤثر در آب‌بندی بر روی دیواره استخرها اعمال می‌شوند. برای خرید توری فایبرگلاس با ویژگی های کاملا تخصصی می توانید از خدمات فروش آنلاین همراه با مشاوره های کاملا تخصصی گروه افزیر استفاده کنید.

سوالات متداول

نحوه عایقکاری با توری فایبرگلاس، چگونه است؟

برای عایقکاری یا آب بندی انواع سازه‌های آبی با استفاده از توری فایبرگلاس، کافیست مش فایبرگلاس در ابعاد مورد نیاز ‏برش و در جایگاه مورد نظر با استفاده از پیچ یا میخ به صورت موقت قرار داده شود و در نهایت در ماتریس سیمانی مدفون ‏شود. پس از گیرش نهایی، آب بندی با استفاده از توری فایبرگلاس ، به پایان رسیده و سازه تقویت شده قابل بهره‌برداری ‏است. ‏

مزایای آب‌بندی استخر با مش فایبرگلاس چیست؟

آب بندی یا عایقکاری استخر با استفاده از توری فایبرگلاس، می‌تواند عمر مفید سازه استخر را به مراتب افزایش دهد. توری ‏فایبرگلاس، جداره‌های استخر را در برابر جریانات برق عایق می‌کند، زیرا مش فایبرگلاس ذاتا عایق الکتریکی قوی است. ‏توری فایبرگلاس از وقوع ترک، پوسته شدن و همچنین پیشروی آن‌ها در سطوح تقویت شده استخر جلوگیری می‌کند. ‏مش فایبرگلاس در برابر مواد شیمیایی و حملات قلیایی مقاوم بوده و در دراز مدت دچار خورده شدگی نخوهد شد. علاوه ‏بر این، انبساط حرارتی ناچیز توری فایبرگلاس، سبب شده تا جداره تقویت شده استخر با مش فایبرگلاس، بتواند تغییرات ‏دمایی و تنش‌های دمایی را بدون منقبض یا منبسط شدن تحمل کند. آب بندی استخر با استفاده از توری فایبرگلاس، ‏نسبت به دیگر روش‌ها مقرون به صرفه‌تر هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زمانی می‌باشد.‏

از چه نوع توری فایبرگلاس، می‌توان در آب‌بندی استخر استفاده نمود؟

در این روش از آب بندی استخر، باید از توری فایبرگلاس با کیفیت بالا استفاده شود. این توری باید در برابر حملات قلیایی ‏و واکنش‌های شیمیایی از مقاومت بالا برخوردار باشد تا با مواجه با آن‌ها دچار خوردگی نشود و بتواند به خوبی در دراز ‏مدت با حفظ مشخصات مکانیکی منحصر به فردش، عملکرد مفیدی را ارائه دهد. مش فایبرگلاس نوع ‏AR‏ (مقاوم در برابر ‏قلیا)، می‌تواند بهترین انتخاب برای استفاده در آب بندی استخر باشد.‏

مش فایبرگلاس آب بندی چه کاربردی را دارد؟

نفوذ آب به ساختار سازه‌های بتنی، می‌تواند علاوه بر کاهش عمر مفید سازه، بسیار خطر آفرین باشد. توری فایبرگلاس ‏مناسب آب بندی، از دسته محصولات نوین با مشخصات مکانیکی منحصر به فرد است که استفاده از آن جهت جلوگیری از ‏نفوذ آب و رطوبت در ساختار انواع سازه آبی و غیرآبی، بسیار رایج است. توری فایبرگلاس به عنوان تقویت کننده ‏موثر،علاوه بر آب بندی ساختار، می‌تواند آن را در برابر انواع آسیب ناشی از عوامل محیطی مخرب مثل پوسته شدگی ‏سطح یا ترک خوردگی مقاوم سازد.‏

توری فایبرگلاس آب‌بندی، چیست؟

توری فایبرگلاس آب‌بندی، پارچه یا الگویی مشبک تشکیل شده از الیاف شیشه و رزین است که در مقابل رطوبت، حرارت، ‏شرایط جوی مخرب، محیط قلیایی و اسیدی و... با دوام و پایدار است. بدین منظور، می‌تواند به خوبی به عنوان یک آب‌بند ‏کننده در عایقکاری انواع سازه‌های آّبی از جمله مخازن، استخرها و... به کار گرفته شود.‏

4.6/5 - (11 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert