تست PULL OFF بتن

تست PULL OFF بتن
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • ویدئوها
  • مدت زمان خواندن مقاله: 2 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 25036
آزمون pull-off یا بیرون کشیدگی، یک تست بتن کارگاهی برای ارزیابی مقدار نیروی کششی مورد نیاز برای کشیدن دیسک چسبیده به سطح بتن با رزین اپوکسی یا پلی استر مناسب که مقاومت آن از مقاومت کششی بتن بیشتر است می باشد . به این دیسک فلزی دالی نیز گفته می شود. بتن دارای  دالی به آرامی تا زمان گسیختگی تحت کشش قرار می گیرد. جهت جلوگیری از اثرات خرابی سطح بتن بر نتایج آزمایش و نیز به منظور ارزیابی چسبندگی نواحی تعمیری می‌توان از مغزه گیری جزئی در آزمایش استفاده کرد. قبل از این کار باید سطح بتن با کاغذ سمباده کاملاً صاف و تمیز شود سپس چسب در این ناحیه به سطح بتن آغشته می‌شود و دالی روی آن قرار می‌گیرد.
مرور کلی روش تست Pull off در بتن:
آزمایش Pull Off به دو روش سطحی و مغزه جزئی انجام می‌گیرد. در روش سطحی، دیسک فلزی (فولادی یا آلومینیومی) مستقیماً بر روی سطح بتن چسبانده می‌شود. در این حالت فقط سطح بتن تحت تنش قرار دارد و نتایج بدست آمده با مقاومت کل بتن رابطه ضعیفی خواهد داشت. در روش مغزه جزئی، ابتدا مغزه گیری (مغزه ای که از بتن جدا نشده است) انجام می‌شود و سپس دیسک فلزی با چسب مخصوص روی سطح مغزه چسبانده می‌شود. مزیت این روش، ایجاد سطح گسیختگی در عمق بتن است.
برای چسباندن دالی به بتن از چسب رزین اپوکسی مناسب استفاده می‌شود. دیسک فلزی (دالی) باید سطحی کاملاً صاف داشته باشد. سیستم بارگذاری به دیسک متصل می‌شود و نیروی کششی به صورت عمودی بر سطح مشترک بتن و دیسک اعمال می‌گردد.
قبل از انجام آزمایش برای ایجاد سطحی صاف و هموار، سطح بتن، ماسه پاشی شده یا با کاغذ سنباده ساییده می‌شود و سپس از آلودگی‌ها، چربی‌ها و رطوبت پاک می‌گردد. اگر سطح مرطوب باشد ممکن است بوجود آوردن پیوستگی دشوار باشد. بعد از گیرش و سخت شدن چسب، دستگاهی تحت نام داینا۱، بر روی سطح بتن قرار می گیرد و نیروی کششی به دیسک وارد می‌شود نیروی کششی اعمال شده توسط دستگاه با نرخ ۳ مگاپاسکال بر دقیقه، به آرامی افزایش می‌یابد تا زمانی که بتن درست در زیر سطح گسیخته شود. سپس مقاومت اسمی Pull Off از تقسیم نیروی گسیختگی بر سطح مقطع دیسک یا مغزه محاسبه می‌شود.
5/5 - (3 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert