چرا از الیاف ‏pp‏ در بتن استفاده می کنیم؟

چرا از الیاف ‏pp‏ در بتن استفاده می کنیم؟
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • بتن
  • مدت زمان خواندن مقاله: 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 30094

الیاف پلی‌پروپیلن (PP)، یکی از انواع الیاف مسلح کننده بتن با استحکام بالا، مقاوم در برابر خوردگی و وزن سبک است. این الیاف با پلیمریزاسیون زنجیره‌ایی از مونومر پروپن ساخته می‌شود. الیاف پلی‌پروپیلن، پایدار، سخت و مقاوم در برابر حرارت هستند. با استفاده از این الیاف می‌توان رفتار و مشخصات فنی ماتریس‌های سیمانی مثل بتن را بهبود بخشید. این الیاف به نوعی الیاف تقویتی بتن محسوب می‌شوند. الیاف پلی پروپیلن اولین بار برای افزایش مقاومت در هنگام انفجار به بتن افزوده شد. بعدها استفاده از این الیاف در مصارف گوناگونی باب شد. غالبا هنگام تولید بتن ترک های ریزی در آن ایجاد می شود که الیاف پلی پروپیلن pp در بتن سبب افزایش مقاومت کششی در بتن و در نهایت منجر به کاهش این ترک ها در بتن می شود.

الیاف پلی پروپیلن چگونه ساخته می‌شود؟

تولیدکنندگان جهت تولید الیاف پلی‌پروپیلن (PP)، ابتدا با پلیمریزاسیون مناسب، پروپیلن الیافی را که پلی پروپیلن را تشکیل می‌دهد، تولید می‌کنند. سپس پلی‌پروپیلن مذاب توسط ماشین‌های ریسندگی، ریسیده می‌شوند. رشته‌های پلی‌پروپیلن در دمای 100 درجه سانتی‌گراد بالاتر از نقطه ذوب اکسترود می‌شوند. سپس در محفظه‌ایی سرد قرار گرفته و روی ماسوره‌ها جمع‌آوری می‌شوند. در نهایت رشته‌ها به صورت گرم کشیده شده و به عنوان نخ به دور ماسوره‌ها پیچیده می‌شود. این نخ‌ها بعد از تولید می‌توانند به شکل‌های مختلفی مثل الیاف پ پ خرد شده، مصرف شوند.

الیاف پلی_پروپیلن - مقاوم_سازی افزیر

علت استفاده از الیاف پلی پروپیلن pp در بتن چیست؟

الیاف پلی پروپیلن pp مجموعه ای از الیاف مصنوعی با ویژگی هایی بسیار خاص می باشد. این الیاف به صورت پیوسته و یا ناپیوسته بر روی یک شبکه متمرکز از مواد پلاستیکی چیده شده است. الیاف pp به عنوان ماده ای تقویت کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود این ویژگی‌ها در الیاف آن را به مواد افزودنی مناسبی در انواع مصالح ساختمانی به ویژه بتن تبدیل نموده است. این الیاف موادی مصنوعی هستند که در ساختمان بتن به منظور ایجاد استحکام و ممانعت از ترک خوردگی به بتن افزوده می‌شود. طریقه‌ی افزودن این الیاف در بتن به سازوکار و ابزار خاصی نیاز ندارد. این الیاف به راحتی و با روشی سهل الوصول همچنین با کمترین هزینه در جهت استحکام بتن کاربردی می باشد. از مزایای مهم استفاده از این الیاف در بتن به خاصیت گلوله نشدن آن در هنگام ترکیب با بتن می توان اشاره نمود.

این مقاله، توسط شرکت مقاوم سازی افزیر تهیه شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با هر آنچه در رابطه با استفاده از الیاف پلی پروپیلن pp  و بتن الیافی نیاز دارید، آشنا کنیم.

تاثیر الیاف پلی پروپیلن در بتن چگونه است؟

الیاف پلی پروپیلن از محبوبیت بالایی در میان صنعتگران و کارفرمایان بخش ساخت و ساز، برخوردار می‌باشد. همچنین الیاف پلی پروپیلن تقویت‌کننده‌ایی پرطرفدار و محبوب برای بتن شناخته می‌شود. از علت‌های اصلی این امر، می‌توان به مقاومت بالای این الیاف در برابر انقباض پلاستیک ناشی از خشک شدگی اشاره نمود. الیاف پلی پروپیلن، از توانایی جذب انرژی بسیار بالایی برخوردار است. الیاف با جذب انرژی، بار بتن را به طور یکنواخت‌تر و کارآمدتر توزیع می‌کنند. این امر منجر به استفاده کمتر از بتن در سازه‌ها می‌شود. علاوه بر این، در کاهش هزینه‌های نگهداری بتن نیز تاثیرگذار است. از دیگر ویژگی‌های الیاف پلی پروپیلن pp می‌توان به وزن پایین، خاصیت غیرمغناطیسی و همچنین همگن بودن آن اشاره نمود. هنگام مقایسه الیاف پلی‌پروپیلن pp با نمونه‌های فولادی و مش‌های مسی شاهد مشکلات کمتر و مقاومت بالاتر در برابر خوردگی هستیم. استفاده از الیاف در بتن سبب استحکام و پیوستگی در بتن می‌شود. این همبستگی و یکپارچگی در بتن از نفوذ آب ویا نشت آب بتن جلوگیری می‌نماید. این ویژگی استفاده از الیاف را در سازه‌هایی که به طور متناوب در تماس با آب هستند مثل سدها، لوله های آب و فاضلاب و مکان‌هایی که در تماس مستقیم با رطوبت هستند را مناسب می‌نماید.

استفاده از این نوع الیاف در بتن، زمانی که جریان مداوم آب برقرار است، باعث کاهش سرعت نفوذ آب در بتن می‌شود. علاوه بر تمامی ویژگی‌های قید شده به پایداری شیمیای و حرارتی بالای این الیاف نیز می‌توان اشاره نمود. الیاف پلی پروپیلن با چنین خواصی می‌تواند مزایای چشمگیری چون افزایش مقاومت، کاهش خطر ترک‌خوردگی بتن و یا پوسته شدگی، افزایش طول عمر سازه، بهبود مقاومت فشاری، کاهش و یا جلوگیری از نفوذ و یا نشت آب، افزایش ایمنی و پایداری سازه، افزایش مقاومت در برابر یخ‌زدگی، مقاومت در برابر تغییرات دمایی، افزایش مقاومت در برابر ضربه، افزایش مقاومت در برابر سایش و… را در بتن ایجاد کند. پس به طور کلی استفاده از این الیاف، روشی مقرون به صرفه برای دستیابی به بتن و سایر مصالح ساختمانی با مقاومت بالا می باشد. مزایای بسیار زیاد الیاف پلی پروپیلن pp ، سبب افزایش کاربردهای آن در صنایع مختلف شده است. در ادامه این مقاله،کاربردهای الیاف پلی‌پروپیلن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تاثیر-الیاف-پلی_پروپیلن-در-بتن- مقاوم‌سازی افزیر

کاربردهای رایج الیاف پلی پروپیلن pp

استفاده از الیاف پلی پروپیلن pp در بتن‌ها و یا ماتریس‌های سیمانی برای افزایش مقاومت بتن و تقویت آن، بیشتر دیده می‌شود. بتن‌های دارای الیاف ازاستحکام کششی بالایی برخوردار هستند. بنابراین، دوام بتن‌های الیافی نسبت به بتن‌های معمولی. بالاتر است. همین امر مانع ایجاد ترک خوردگی بتن‌‌های تقویت شده با الیاف پلی پروپیلن pp می‌شود. الیاف pp به طور گسترده‌ایی در بتن جاده‌ها، تونل‌ها، روسازی‌های صنعتی، در بتن‌های با کارایی بالا کاربرد دارد. البته استفاده از این الیاف تنها به این موارد محدود نمی‌شود. الیاف پلی پروپیلن pp، در طناب‌ها، کابل‌ها، مبلمان، وسایل زینتی، وسایل آزمایشگاهی و حتی قطعات خودرو نیز کاربردی می‌باشد.

پیشنهاد برای مطالعه

پاسخ به ۹ سوال مهم در ارتباط با بتن الیاف دار

طول الیاف پلی پروپیلن pp چقدر است؟

در بتن های حاوی الیاف پلی پروپیلن pp، احتمال ترک‌خوردگی در بتن، تنها زمانی رخ می‌دهد که تنش‌های کششی در بتن از مقاومت کششی الیاف بیشتر باشد. بدین منظور، هر چه طول الیاف بیشتر باشد، پیوندی قوی‌تر میان الیاف و بتن، ایجاد می‌شود. به عبارتی دیگر، الیاف با طول بلند دیرتر از الیاف با طول کوتاه از بتن جدا می‌شود. از طرفی، افزایش بیش از حد طول الیاف سبب کاهش توزیع یکنواخت الیاف و بتن خواهد شد. برای ایجاد تعادلی بهینه بین قدرت کششی الیاف و توزیع مناسب آنها معمولا الیاف را در رنج طولی متفاوتی تولید می‌گردد.

طول- الیاف-پلی-پروپیلن- مقاوم‌سازی افزیر

انتخاب الیاف پلی پروپیلن  pp با کیفیت

الیاف‌های پلی پروپیلن  pp، دارای مقاومت کششی متفاوتی هستند. همین فاکتور در تعیین میزان کیفیت الیاف نقش بسزایی را ایفا می‌کند. هر چه میزان مقاومت کششی در الیاف بیشتر باشد، الیاف در تقویت بتن و همچنین کاهش خطر ترک‌خوردکی بتن، نقش موثرتری را ایفا می‌کند. میزان مقاومت کششی الیاف، در هنگام تولید آن تعیین می‌شود. به همین دلیل، مصرف کنندگان این محصول باید تولید کننده‌ای که قادر به تامین نیازهای آنها باشد را انتخاب کنند. با توجه به اینکه استفاده از الیاف با مقاومت کششی پایین در بتن، می‌تواند بر یکپارچگی بتن تاثیرگذار باشد، لزوما انتخاب ارقام با کیفیت را پیشنهاد می‌‎نمایم. برای شناخت بیشتر در ارتباط با الیاف بتن مطالعه مقالۀ “الیاف ماکروسنتتیک، جایگزین میلگرد جهت کنترل ترک‌های بتن” را پیشنهاد می‌کنیم.

روش مصرف الیاف پلی‌پروپیلن PP چگونه است؟

برای مسلح‌سازی بتن با الیاف pp بتن، باید الیاف پ پ خرد شده به صورت دوره‌ایی و آهسته به میکسر‌های بتن با اضافه شوند. این فرآیند باید به صورت دوره‌ای و آهسته انجام گردد تا الیاف در مخلوط بتن، گلوله نشودو توزیع آن به خوبی و به طور یکنواخت در تمام بتن انجام شود. این فرآیند تا زمانی که الیاف به طور کامل بتن یا ماتریس سیمانی را مسلح کند، ادامه می‌یابد.

میزان مصرف الیاف پلی‌پروپیلن در بتن چقدر است ؟

الیاف پلی پروپیلن را می‌توان در بازه 0.6 الی 3 کیلوگرم در هر متر مکعب به منظور تقویت بتن، به کاربرد.

در هنگام انتخاب الیاف pp برای مقاوم‌سازی بتن به دنبال چه ویژگی‌هایی باشیم ؟

در استفاده از الیاف پلی پروپیلن pp برای تقویت مصالح ساختمانی حتما به طول الیاف و انتخاب مناسب میزان مصرف الیاف pp  توجه نمایید. هر چه میزان طول الیاف بیشتر باشد سبب افزایش پیوند بین الیاف و بتن می‌شود. این مساله به افزایش کارایی الیاف در مقاوم‌سازی بتن می انجامد. استفاده از الیاف کوتاه‌تر در مصالح ساختمانی سبک‌تر توصیه می‌شود. در مقابل استفاده از الیاف با طول بیشتر در پروژه‌های عظیم توصیه می‌شود. در کنار تمامی نکات قید شده توجه به انتخاب مقدار مناسب الیاف pp برای کسب نتایج بهینه امری مهم و ضروری است. زیرا، اگر میزان دوز مصرفی الیاف در بتن، به درستی انتخاب نشود، نتایج حاصله از تقویت بتن، می‌تواند کاملا برعکس هدف مورد نظر باشد. ما به عنوان یک عمده فروشی قادر به ارائه انواع الیاف تقویت کننده بتن شامل الیاف pp، الیاف فولادی، الیاف فورتا، الیاف چاپد کربن، الیاف چاپد شیشه برای شما عزیزان می‌باشیم. استفاده از الیاف پلی پروپیلن pp در پروژه‌های شما سبب بهبود عملکرد بتن در شرایط محیطی مختلف و افزایش مقاومت بتن، دربرابر آسیب دیدگی‌ها می‌شود. با انتخاب ما برای تهیه الیاف به بهترین کیفیت و میزان دقیقی از الیاف برای تکمیل موفقیت آمیز پروژه مورد نظرتان دست خواهید یافت.

پیشنهاد برای مطالعه

بتن مسلح به الیاف شیشه ای (GFRC)

قیمت الیاف پلی پروپیلن pp چقدر است؟

تولید کنندگان الیاف بتن، قیمت الیاف pp  را بر اساس طول و وزن الیاف تعیین می‌کنند. الیاف پلی پروپیلن pp، بر اساس واحد کیلو به فروش می‌رسد. ارائه یک قیمت مبنا به دلیل نوسانات موجود در بازار، امکان‌پذیر نمی‌باشد. بدین منظور، برای استعلام دقیق قیمت الیاف پلی پروپیلن pp، می‌توانید با کارشناسان ما در مقاوم سازی افزیر تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert