بکارگیری سخت کننده‌های بتنی در کف‌های صنعتی

بکارگیری سخت کننده‌های بتنی در کف‌های صنعتی
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • بتن
  • مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 25559
چرا باید از سخت کننده کف یا همان سخت کننده بتن استفاده کنیم؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

لزوم استفاده از سخت کننده بتن برای کف‌های صنعتی

اماکن صنعتی شامل کارگاه‌ها، کارخانه‌های مواد غذایی، پتروشیمی‌ها و غیره همواره محل تردد افراد زیادی در طول شبانه روز است. از افراد و اشخاص گرفته تا ماشین آلات سنگین در این اماکن رفت و آمد داشته و نیاز است که کف‌هایی مطمئن و مقاوم داشته باشند.کف‌های بتنی اماکن صنعتی علاوه بر داشتن استحکام و مقاومت سازه ای باید در برابر عوامل غیر سازه ای نیز مقاوم باشند.

عوامل مخرب سازه ای

کف‌های بتنی صنعتی که محل عبور و مرور و دپو وسایل و تجهیزات سنگین می‌باشند علاوه بر مقاومت فشاری ناشی از این‌ها باید در برابر سایش و ضربات دینامیکی محتمله از این بارها مقاوم باشد. در صورتی که بتن کف مقاومت و استحکام لازمه را نداشته باشد با ترک خوردن می‌تواند سبب خوردگی آرماتورهای مدفون در خود شده و زمینه نابودی کف بتنی را فراهم سازد. همچنین بتن بر اثر تغییرات دمایی دچار انبساط و انقباض شده و دچار ترک می‌شود. لذا لازم است نسبت به مستحکم سازی سطح بتن با استفاده از سخت کننده‌های بتنی اقدام کنیم.

عوامل مخرب غیر سازه ای

در محیط‌های صنعتی گوناگون بخصوص در دود کارخانجات، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها و گاها در محیط‌های کشاورزی شاهد خوردگی‌های شیمیایی مشابه در کف‌های بتنی هستیم. ضمن آنکه در پساب‌ها یا نشت مواد در کارخانجات مواد شیمیایی و غذایی و بخصوص تولید محصولات لبنی نیز با این نوع حملات شیمیایی مستقیم و غیر مستقیم ناشی از فعالیت‌های باکتریایی روی مواد پروتئینی را مشاهده می‌کنیم. اغلب اینگونه فرایندهای مخرب را می‌توان با سخت کننده‌های بتن لیتیوم سیلیکاتی افزیر مهار کرد. همچنین بتن دارای حفره‌های میکروسکپی هست که امکان نفوذ آب و سایر ترکیبات شیمیایی دیگر به درون آن محتمل است.

تاثیر گذاری سخت کننده بتنی بر عوامل مخرب کف بتنی

سخت کننده‌های بتنی نظیر سخت کننده لیتیوم سیلیکات که بصورت مایع توسط شرکت افزیر عرضه می‌شود با نفوذ در به درون بتن، منافذ و حفره‌ها را آب‌بندی می‌کند و برای ایجاد لایه معدنی سخت که مقاوم به آب، مواد شیمیایی و سایش است یک واکنش شیمیایی با نمک‌های کلسیم و منیزیم موجود در بافت مصالح بتن ایجاد می‌کند. این هاردنر جهت متراکم نمودن کف‌های صنعتی با تردد سنگین، آب بندی بتن در سطوح فشار منفی (شبیه دیوارهای حائل) و تقویت بتن ضعیف بکار برده می‌شود.

هاردنر و یا همان سخت کننده بتن افزیر پس از نفوذ در سطوح بتنی ضمن یافتن یون‌های فلزی مانند کلسیم، منیزیم و مانند آن اقدام به تشکیل کریستال‌های سیلیکات کلسیم و … می‌کنند که بلوری حجیم و نامحلول در آب است. کریستال‌های بدست آمده ضمن انسداد مجاری نفوذ آب مقاومت بتن را در برابر فشار و سایش افزایش داده و سایر مصالح سنگی و آجری را در عمق 5 الی 20 میلی متر آب بند و مقاوم در برابر فشارآب و بخار آب منفی کنند.

سخت کننده لیتیوم سیلیکاتی بتن با جذب ترکیبات اهکی و نمک‌های فعال عملا شوره و مسیر حرکت شوره را از بین برده و امکان باز تولید شوره را نیز از بین می‌برد. از این رو عملا سطح بتن با از دست دادن منافذ نفوذ و جذب خاصیت ضد گرد و غبار و آبگریزی پیدا می‌کند. هاردنر و سخت کننده سطح بتن شرکت افزیر دارای خاصیت براق کنندگی بالا بوده و جهت ایجاد درخشندگی در سطح بتنی استفاده می‌شود.

استفاده از سخت کننده کفپوش بتنی

مزایای استفاده از سخت کننده بتنی لیتیوم سیلیکاتی

مزایای استفاده از سخت کننده کف بتنی عبارت است از:

قیمت تمام شده پایین

مقاومت سایشی بالا

آنتی داست شدن سطح

تمیز شوندگی آسان سطح

مقاوم به ضربه و ضربه پذیری بالا

عدم تثیر فشار منفی و اشعه فرابنفش بر روی آن

مقاومت دمایی بالا

عدم ایجاد پوسته پوسته و طبله شدن بتن

عمر و ماندگاری بسیار بالا

 

باید به اینکه توجه کرد که در بسیاری از محیط‌های صنعتی می‌توان بجای استفاده از کفپوش های صنعتی مانند اپوکسی و پلی یورتان و انجام هزینه‌های سنگین از کفپوش بتنی سخت شده با استفاده از سخت کننده‌های بتنی استفاده کرد که بسیار کارامد تر و هزینه تمام شده پایین تری دارند.

 

 

 

 

5/5 - (4 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert