سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی چیست؟

سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی چیست؟
 • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
 • بتن
 • مدت زمان خواندن مقاله: 19 دقیقه
 • 0 نظر
 • شناسه مقاله: 29893

هاردنر بتن چیست؟

سخت کننده یا هاردنر بتن پس از اجرای سطوح کف بتنی اعمال می گرد تا از خرابی و ترک های جدی احتمالی در آینده جلوگیری کند. در صورت به کار گیری صحیح هاردنر، می توان سطح را در برابر انواع آسیب ها مقاوم ساخت. سخت کننده های سطح بتن می توانند سطوح بتنی را از طریق یک فرآیند آب بندی و عمل آوری یکنواخت،نگهداری و محافظت کنند.

هاردنر یک آب بند شفاف و دائمی است که از بتن در برابر گریس، نمک، روغن، آب و سایر آلاینده ها و مواد شیمیایی محافظت می کند. همچنین بکارگیری سخت کننده بر روی کف بتنی آن را در برابر فرسودگی، تاب خوردگی و پیچ خوردگی مقاوم می کند. علاوه بر موارد ذکر شده، افزودن پودر سخت کننده بتن به کف، سطح را برای پوشش های مختلف کف مانند رنگ، اپوکسی یا چسب آماده می کند.

سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی و انواع آن

پاسخ این پرسش را با این سوال شروع می کنیم که آیا کف بتنی شما به سخت کننده و هاردنر بتن نیاز دارد؟

بتن ماده ای سخت و محکم است، اما  این استحکام برای محیط های خاص کافی نیست و بتن ممکن است به مرور زمان فرسوده شود. همچنین طول عمر بتن بستگی به استفاده و نگهداری از کف بتنی شما دارد. از این رو برای اطمینان از حفظ کیفیت بتن در طول زمان و جلوگیری از فرسودگی زودرس بتن، سخت کننده های مایع و پودری بتن بر روی کف های بتنی اعمال می شوند.

قبل از استفاده از هاردنر سطوح بتنی موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید؛ برا مثال اگر از کف بتنی در یک محیط صنعتی یا ساختمان انبار یا حتی یک محیط خرده فروشی با رفت و آمد زیاد استفاده می کنید و یا به طور کلی محیط هایی که بار های زیادی در آن جا به جا می شوند (برای مثال بار ناشی از تجهیزات و چرخ‌های خودرو یا رفت و آمد یا ترکیبی از این دو حالت)، خطر آسیب جدیدی به کف و صدمه دیدن آن وجود دارد. به همین خاطر اعمال یک لایه هاردنر و سخت کننده بتن توصیه می شود.

انواع هاردنر بتن عبارت هستند از:

 • سخت کننده های مایع
 • سخت کننده های پودری

هاردنر یا پوشش سخت کننده مایع چیست و چگونه کار می کند؟

مایع سخت‌ کننده بتن، مایعی شفاف از سیلیکات، بر پایه ی آب و آماده برای استفاده است که با مواد واکنش ‌پذیر شیمیایی برای استحکام بخشیدن به سطح و ضد گرد و غبار کردن آن فرموله شده است.

هاردنر یا سخت کننده کف مایع یک ماده شیمیایی مایع است که به طور یکنواخت در سطح  پخش می شود و به لایه های سطح بتن نفوذ می کند. هدف آن پر کردن حفره های متخلخلی است که از تبخیر آب در طی فرآیند عمل آوری ایجاد می شود و مشابه نحوه پر کردن منافذ یک اسفنج است.

سخت کننده مایع با نفوذ به سطح بتن و اختلاط با ترکیبات بی اثر و ذرات ماسه در یک پیوند کریستالی عمل می کند. با چسباندن این مواد سست و ضعیف به یکدیگر، چگالی سطحی و مقاومت سایشی سطح بتن تا حد زیادی افزایش می دهد.

سخت‌کننده‌های مایع شیمیایی روی بتن صیقلی و غیر صیقلی استفاده می‌شوند تا گرد و غبار را کاهش دهند و سطح را در برابرنفوذ هر مایعی مقاوم سازد.

هاردنر و سخت کننده بتن-مقاوم سازی افزیر

مزایای استفاده از سخت کننده های مایع

 • عمیقاً در بتن نفوذ می کند تا سطوح را متراکم و سخت کند و از ورود رطوبت و سایر مواد خارجی جلوگیری کند.
 • ضد گرد و غبار و مقاومت در برابر مواد شیمیایی، نفتی و سایشی بوده و سطوح تحت پوشش را بهبود می بخشد.
 • درخشندگی دائمی و جذاب با امکان پولیش را فراهم می کند.
 • در برابر خراشیدگی یا پوسته شدن از بتن محافظت می کند.
 • سطح مستحکم و محافظت شده ای را ارائه می دهد که پس از زرد شدن، تغییر رنگ یا ایجاد علائم ساییدگی ناشی از عابران پیاده یا وسایل نقلیه هیچ مشکلی ایجاد نمی شود.
 • بازتاب نور را بهبود می بخشد.
 • به راحتی آماده می شود و به کار بردن آن آسان است.

در کجا از سخت کننده های کف مایع استفاده می شود؟

متداول‌ترین کاربردها شامل کف‌های صنعتی با ماله سخت، بتن صیقلی (قبل از پرداخت) و بتن تزئینی (قبل از رنگ‌آمیزی تزئینی) است. مایع سخت و براق کننده سطح بتن همچنین قبل از استفاده از مواد آب بند کننده استفاده می شوند زیرا چسبندگی و عملکرد محصول را افزایش داده و نفوذپذیری بتن را کاهش می دهند.

سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی مایع برای استفاده در هر جا که سطوح سخت شده، مقاوم در برابر گرد و غبار و مقاوم در برابر مواد شیمیایی و سایش نیاز باشد، توصیه می شود. با توجه به افزایش خرید و فروش هاردنر بتن مایع، کاربردهای بسیاری برای سخت کننده های مایع وجود دارد اما کاربرد ایده آل آن شامل کف کارخانه ها و انبارهای صنعتی، سیلوهای ذخیره سازی، کارخانه های فاضلاب، تاسیسات فرآوری شیمیایی، پالایشگاه ها و مناطق که تردد در آن سنگین است و در کف پیاده رو ها مانند مراکز مدنی، مراکز ورزشی، استادیوم ها، بیمارستان ها، فرودگاه ها و موزه ها مورد استفاده می باشد. سخت کننده های مایع را می توان به بهترین حالت همراه با سخت خشک پاش (پودری) استفاده کرد.

چرا به یک سخت کننده کف مایع نیاز است؟

فرآیند فشرده سازی و انسداد دائمی منافذ بتن در لایه بالایی آن یکی از علت ها می باشد زیرا از آنجایی که بتن بسیار متخلخل است، مستعد لکه شدن و آسیب پذیری در برابر حمله اسیدی است که ممکن است باعث خرابی در سطح شود. سایش سطح و گرد و غبار از ویژگی های طبیعی بتن است که باید در هنگام تصمیم گیری برای آب بندی بتن مورد توجه قرار گیرد. از آنجایی که بتن ضعیف است، سخت کننده مایع، مواد افزودنی و محافظ برای کمک به حل این مسائل استفاده می شود.

انواع سخت کننده های کف مایع:

سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی مایع به دو دسته محصول طبقه بندی می شوند، منیزیم، پتاسیم و سیلیکات سدیم محصولات دسته اول هستند و با هیدروکسید کلسیم موجود در بتن واکنش می دهند.

این واکنش بلافاصله شروع می شود اما به آرامی ادامه می یابد، به دلیل نزدیکی طبیعی pH بتن با این مواد، این فرآیند کاربرد سوزاننده تر داشته و کار فشرده تر است.

سخت‌کننده‌های مایع دسته دوم از هاردنر و سخت کننده بتن لیتیوم سلیکات مایع با فناوری نانو و سیلیس کلوئیدی آب از ذرات با اندازه نانو هستند. در این نوع سخت کننده ها تعلیق ذرات سیلیکات اجازه می دهد تا محلول قبل از انجام این واکنش بسیار عمیق تر نفوذ کند.

نحوه ی استفاده ی سخت کننده بتن مایع

1-آماده سازی سطح

 • در بتن تازه: بر روی بتن تازه ریخته شده، پس از ماله کشی نهایی می توان از سخت کننده های مایع کف استفاده کرد.
 • در بتن موجود (قدیمی): سطح باید تمیز و از نظر ساختاری سالم باشد و قبل از استفاده از سخت کننده های کف مایع، تمام اجزای باقیمانده، روغن ها، درزگیرها، آلاینده ها و … را حذف کنید.

2-مخلوط کردن

برای عملکرد بهینه، مخلوط کردن یا هم زدن ملایم توصیه می شود.

3-روش مصرف هاردنر بتن

 • در بتن تازه:

سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی کف مایع رقیق نشده را با حجم تقریبی 7.36 متر مربع در لیتر با استفاده از یک اسپری کم فشار یا با پخش یکنواخت با جارویی با موهای نرم استفاده کنید و اجازه ندهید که مواد بر روی سطح یک جا جمع شود همچنین در نظر داشته باشید که برای بتن تازه نیاز به مراحل بیشتری نیست.

 • در بتن موجود (قدیمی)

سطح را با سخت کننده های کف مایع رقیق نشده توسط اسپری اشباع کنید سپس سطح را با سخت کننده های کف مایع حداقل 30 دقیقه مرطوب نگه دارید. (بسته به دما و شرایط ممکن است به محدوده 30 تا 60 دقیقه نیاز باشد)

 • زمان ​​خشک شدن سخت کننده ها

به طور کلی 2-4 ساعت زمان برای خشک شدن هاردنر نیاز است. سخت کننده های مایع خیلی سریع روی بتن جدید و بکر خشک می شوند. زمان خشک شدن ممکن است بر روی بتن موجود (قدیمی) به دلیل شرایط سطح افزایش یابد. حداقل 4 ساعت بر روی سطوحی که هاردنر اعمال شده رفت و آمد نداشته باشید . هارنر های پودری 12 ساعت طول می کشد که به طور کامل خشک شوند.

هاردنر و سخت کننده بتن-مقاوم سازی افزیر

پودر سخت کننده خشک پاش برای کف های بتنی

سخت‌ کننده‌های کف سنگدانه‌های پودری معمولاً روی سطحی که به تازگی بتن ریزی شده برای بهبود مقاومت در برابر سایش و گاهی اوقات برای رنگ‌آمیزی سطح بتن جرا می‌شوند. پودر های سخت کننده با بهبود مقاومت در برابر سایش و کاهش نفوذپذیری سطح، معایب بتن مانند جذب گرد و غبار و مایعات را کاهش می دهند.

پودر سخت کننده خشک پاش چیست؟

هاردنر های پودری، مواد ترکیبی کارخانه ای حاوی چسب سیمانی، سنگدانه ها، مواد افزودنی و سایر افزودنی ها هستند. آن ها می توانند دارای رنگدانه های معدنی دست ساز باشند یا به طور طبیعی رنگ داشته باشند.

توانایی یک ماده خشک پاش برای ایجاد یک سطح مقاوم در برابر سایش، به وجود آب آزاد کافی در سطح بتن تازه بستگی دارد تا بتواند به طور کامل مرطوب شود و به صورت یکپارچه در بتن پایه اعمال گردد.

فرآیند هیدراتاسیون مواد سیمانی در فرآیند خشک پاش، آب آزاد مخلوط بتن را مصرف می کند و نسبت آب به سیمان (w/c) بالاتر بتن نزدیک به سطح را حذف می کند.

هاردنر پودری رنگی چیست؟

پودر رنگی هاردنر بتن یا هاردنر بتن رنگی با دست روی بتن تازه ریخته و سپس با شناور یا ماله روی سطح به صورت یکنواخت پخش می شوند.

بر خلاف رنگدانه هایی که کل ماتریس بتن را رنگ می کنند، سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی پودری رنگی فقط لایه سطحی بالایی را رنگ می کنند. از آنجایی که رنگ تنها در سطح متمرکز است، پوشانندگی بیشتری نسبت به رنگ یکپارچه دارد. برای دریافت قیمت هاردنر بتن رنگی، با کارشناسان ما در افزیر تماس بگیرید.

مزایای پودر سخت کننده بتن خشکه پاش سطح و ویژگی های پودر سخت کننده بتن

تمام طبقات تجاری، تولیدی و انباری به سطوحی با کیفیت بالا نیاز دارند که علاوه بر دوام و مقاومت سایشی بالا، در برابر گرد و غبار مقاوم بوده و نفوذپذیری کم و ایمنی بالایی داشته باشد. در بیشتر کاربردهای صنعتی، بکاربردن سخت کننده خشکه پاش سطح بهترین گزینه است زیرا نسبت قیمت و عملکرد آن ها در مقایسه با عملیات یا پرداخت های رایج بتن بسیار بهتر است و علارقم قیمت ارزان تر، مقاومت بیشتری ایجاد می کنند.

ویژگی ها و مزایای اصلی ارائه شده توسط هاردنر خشکه پاش عبارتند از: صرفه جویی در زمان نصب، افزایش دوام، بهبود ایمنی کشش، گزینه های زیبایی شناختی و صرفه جویی کلی که می تواند برای کارهای اجرایی بسیار مناسب باشد.

 • صرفۀ زمانی

زمانی که در حین کار، سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی خشکه پاش بر روی بتن تازه اعمال می شود، بتن ریزی سطح در یک مرحله تکمیل می شود. گیرش هاردنر بر روی سطح کف یا یک دال بتنی ساختمانی در عرض 8 تا 12 ساعت پس از بتن ریزی تکمیل می شود و سطح پس از 24 ساعت قابل رفت و آمد بوده و عملیات سبک، پس از سه تا هفت روز امکان پذیر است.

 • صرفۀ اقتصادی

سخت کننده خشکه پاش یا همان پودر سخت کننده سطح بتن یکی از راه حل های اقتصادی است چرا که نسبت قیمت به عملکرد بسیار بالایی داشته و هزینه مواد اولیه و هزینه کار در طول ساخت و ساز آن نسبتا کم است. هاردنر ها، هزینه نگهداری کمی دارند و عمر آن ها بسیار طولانی است. علاوه بر این ها، هزینه های عملیاتی را به حداقل می رساند. در مجموع، بکارگیری هاردنرهای خشکه پاش باعث صرفه جویی در هزینه کوتاه مدت و بلند مدت می شود.

 • دوام

دوام کف، اولین نشانۀ یک کفپوش صنعتی با کیفیت است و در مورد هاردنر خشکه پاش، دوام با مقاومت سایشی روکش و چسبندگی آن به بتن پایه تعیین می شود وسخت کننده سطح خشکه پاش یک پوشش مقاوم و محکم برای بتن فراهم می کند که توسط سایر عملیات ساختمانی آسیب نمی بیند.

اعمال و پرداخت مناسب هاردنر خشکه پاش، تخلخل بتن را کاهش می دهد و باعث کاهش جذب روغن، گریس و سایر مواد شیمیایی و آسیب احتمالی می شود.کفپوش های بتنی با دوام بالا، تعمیر و نگهداری، تعطیلی عملیات و هزینه های کلی تاسیسات را به حداقل می رساند. به دلیل عمر طولانی و صرفه‌جویی در نصب، کف‌های بتنی با روکش خشکه پاش، شرایط کارایی مناسبی را در محاسبات ارزیابی چرخه عمر (LCA) ارائه می‌کنند.

 • زیبایی شناسی

سخت کننده های خشکه پاش با رنگدانه های معدنی برای انواع رنگ ها، حتی سایه های رنگی بسیار روشن مانند زرد و سفید در دسترس هستند. کف های بازتابنده نور می توانند فضای کار را روشن کنند و کارایی کار را بهبود بخشند و هزینه های روشنایی را کاهش دهند و همچنین ارزش زیبایی شناختی هاردنرهای خشکه پاش باعث افزایش روند استفاده در ساختمان های عمومی و خانه های شخصی شده است.

 • ایمنی

سطح کف باید به یک محیط کار ایمن در تمام انواع عملیات، از جمله شرایط مرطوب، خشک و غنی از آلاینده کمک کند. لغزش ها و زمین خوردن ها بیشتر از آلودگی های روی زمین ناشی می شود. یک کف مقاوم در برابر لغزش به ترکیبی از ایجاد یک سطح کششی ایمن و یک روال نگهداری کارآمد بستگی دارد.

رنگ معمولی سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی خشکه پاش خاکستری بوده و برای سال‌های متمادی در زیبایی‌شناسی ساختمان‌های صنعتی اهمیتی کمی در نظر گرفته می‌شد، اما زیبایی‌شناسی به دلیل کمک به روحیه کارگران و وجهه شرکت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. سخت‌کننده‌های خشکه پاش نه تنها ویژگی‌های عملکردی بهبود یافته را ارائه می‌کنند، بلکه می‌توانند به طراحی زیبایی‌شناسانه نیز کمک کنند.

 • پایداری

سخت کننده های خشکه پاش یا هاردنر بتن سخت، ایمن و سازگارشده با محیط زیست هستند. محتوای مواد آلی فرار (VOC) موجود در آنها بسیار کم بوده که این خاصیت به ایمن شدن و کاهش اشتعال پذیری آن ها کمک می نماید. علاوه بر این، نگهداری از کف سطوح خشکه پاش آسان بوده و می توان از ماشین های معمولی استفاده نمود. مواد آب بند کننده همچنین می توانند محافظت زیادی در برابر گرد و غبار سطح ایجاد نمایند که محیط را بهداشتی و زیبا می کند.

هاردنر خشک پاش- مقاوم سازی افزیر

طبقه بندی پودر سخت کننده بتن خشکه پاش

هاردنر های خشکه پاش با توجه به نوع سنگدانه ای که دارند به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

 • سنگدانه کوارتز طبیعی
 • سنگدانه های معدنی مصنوعی (غیر فلزی)
 • سنگدانه های فلزی و آلیاژی فلزی

اجزای کل یک مخلوط خشکه پاش می تواند از 100٪ یکی از این گروه ها تا ترکیبی از برخی یا همه آن ها متغیر باشد. انعطاف پذیری در ترکیب، گزینه هایی را با توجه به ویژگی های عملکرد و رنگ دلخواه فراهم می کند. طیف گسترده ای از مواد موجود می تواند در هنگام انتخاب سخت کننده خشکه پاش مناسب، سردرگمی ایجاد کند. نوع سنگدانه تأثیر مهمی بر ظاهر کف نهایی و ویژگی‌های عملکردی دارد، اما هیچ استاندارد بین المللی قطعی که نوع یا محتوای سنگدانه را مشخص کند وجود ندارد.

تصمیم برای تعیین یک نوع خشکه پاش به عوامل مختلفی از جمله شیوه خرید و قیمت هاردنر بتن سخت، دوام، زیبایی و کیفیت بستگی دارد و برای کاربردهای صنعتی، بهترین راهنما برای سخت کننده روی کف بتنی، مقایسه خواص مقاومت در برابر سایش است.

پودر سخت کننده بتن مناسب برای کاربری های صنعتی سنگین

در کف های صنعتی تنش های وارده به کف تنها به رفت و آمد وسایل نقلیۀ سنگین ختم نمی شود. ضربه ها، تغییرات دما، نیروهای فشاری و ارتعاشات ناشی از منابع مختلف می توانند فشار سنگینی را به کف تحمیل کنند که موجب سایش قابل توجهی در کف شود. چقرمگی و توانایی کف برای مقاومت در برابر تنش های رایج، تأثیر قابل توجهی بر عمر کف دارد. چقرمگی را می توان با محاسبۀ “مساحت زیر نمودار منحنی تنش یا کرنشبدست آورد. این معیار نشان دهنده ظرفیت جذب انرژی ماده قبل از گسیختگی است. میزان مقاومت فشاری و مقاومت خمشی مواد، نشان‌دهنده خوبی از چقرمگی یک سطح است و می‌توان از آن برای مقایسه سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی خشکه پاش استفاده کرد.

زمینه های کاربردی توصیه شده برای سخت کننده خشکه پاش

 • آشیانه هواپیما
 • کارخانه های مونتاژ الکترونیکی
 • کارخانه های تولیدی
 • انبارها و مراکز توزیع
 • مناطق حمل و نقل و دریافت
 • امکانات نگهداری
 • کف های تجاری و صنعتی در معرض نمک های یخ زدا
 • جایی که کفپوش منعکس کننده نور مورد نظر است.
 • طبقاتی که در معرض ترافیک شدید یا مکرر هستند.
 • تأسیسات ذخیره نمک
 • امکانات ورزشی چند منظوره
 • امکانات تفریحی

خرید هاردنر بتن

همانطور که ذکر شد هاردنر انواع مختلفی داشته که هر کدام برای کاربری خاصی مناسب است. ازین رو، برای خرید هاردنر باید علاوه بر قیمت هاردنر بتن، به مشخصات آن نیز توجه نمایید. شرکت افزیر با فروش هاردنرهای بتن متنوع با قیمت های مناسب و  مشاوره ی تخصصی در این زمینه در خدمت شماست تا  به شما برای یافتن بهترین قیمت و خرید هاردنر بتن مناسب کمک کند.

روش‌های کاربرد هاردنر بتن خشکه پاش و میزان مصرف آن

سخت کننده و هاردنر بتن سخت خشکه پاش باید به صورت پودر بر روی سطح بتن تازه اعمال شوند،برای این کار دو روش وجود دارد؛ روش اجرای هاردنر بتن به صورت دستی و مکانیکی.اجرای پودر سخت شونده بتن به روش دستی، معمولاً پس از گیرش اولیه و شناور شدن بتن، انجام  می شود و اجرای پودر سخت شونده به روش مکانیکی معمولاً بلافاصله پس از بتن ریزی ( قبل از گیرش اولیه بتن) انجام می شود.ضخامت نهایی  هاردنر یا سخت کننده باید 2 تا 3 میلی متر باشد و مقدار مصرف هاردنر بتن برای دستیابی به این امر به چگالی ظاهری هاردنر بستگی دارد. کاربرد نهایی کف و نوع پودر سخت کتتده، مقدار مورد نیاز هاردنر را مشخص می کند و نسبت های هاردنر مختلفی را می‌توان در یک ساختمان متناسب با کاربری‌ و شرایط متفاوت مشخص کرد.

برای اجرا به روش مکانیکی، مقدار 5 کیلوگرم بر متر مربع هاردنر ایده آل است و به دلیل پتانسیل فرورفتن سنگدانه در سطح دال بتنی پلاستیکی، نسبت های کمتر توصیه نمی شود. میزان معمولاجرا به صورت دستی 4 تا 5 کیلوگرم بر متر مربع است و نسبت های بالاتر ممکن است تا 7 کیلوگرم بر متر مربع باشد، اما به شدت به شرایط محل، فرمول بتن و مقدار آب در بتن بستگی دارد. بکارگیری نسبت هارنرد بیشتر در روش دستی با استفاده از دو مرحله  پاشش صورت می گیرد.

نحوه بکار گیری سخت کننده بتن کف خشکه پاش

نکات زیر باید هنگام استفاده از سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی خشکه پاش، رعایت شود:

 • هاردنر را بر روی مخلوط های بتنی، تنها در دمای بین 16 درجه سانتیگراد و 30 درجه سانتیگراد اعمال کنید.
 • اگر شرایط غیر معمول باشد، برای مثال کف در معرض نور مستقیم خورشید، باد زیاد، رطوبت کم یا هوای سرد قرار داشته باشد، باید برای محافظت از دال بتنی در هنگام پاشش پودر سخت کننده، احتیاط های لازم انجام شود. در حالت ایده آل، دیوارهای ساختمان و سقف در دور تا دور کف ها قرار دارند و دال از پدیده های آب و هوایی نظیر باد، نور مستقیم و .. در امان است. اگر این شرایط وجود نداشت، استفاده از محافظ هایی بر روی بتن تازه باعث می شود تا بتن در برابر تبخیر و رطوبت حفاظت شود.
 • در دیتاشیت، قسمت مربوط به مقدار سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی مورد نیاز در هر متر مربع را مطالعه کنید، سپس کیسه ها را در سایت قرار دهید تا در آن روز مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع از آن جایی حائز اهمیت است که دستگاه اپلیکاتور میزان مصالح مورد نیاز را تعیین می کند. پس از آنکه شرایط فوق برآورده شد، به شیوه ای که در ادامه اشاره می شود کار را ادامه دهید.

عملیات تک مرحله ای

این روش در پروژه های سریع و فوری مورد استفاده قرار می گیرد که در آن پودرسخت کننده خشکه پاش بلافاصله پس از لکه گیری اعمال می شود.

پس از اجرای بتن به صورت دستی یا مکانیکی، از ماله استفاده کنید تا هر گونه نقص در سطح دال مرطوب برطرف شود. باید مراقب باشید که سطح بتن نگیرد. این روش به سرعت با اعمال کل مقدار کامل پودر سخت کننده توسط یک پخش کننده مکانیکی اجرا می شود. توجه داشته باشید که چه زمانی پودر سخت کننده تیره می شود؛ تیره شدن پودر سخت کننده به معنای جذب آب روی دال است. عملیات ماله کشی را تا زمانی که پودر سخت کننده کاملاً “خیس” شود به تعویق بیاندازید.

با استفاده از ماله، پودر سخت کننده باید به طور کامل بر روی دال اعمال گردد. در غیر این صورت، خطر لایه لایه شدن بتن نه تنها کم نمی شود بلکه بیشتر می شود. پس از اینکه پودر سخت کننده، اعمال شد و سخت شد، مرحلۀ نهایی ماله کشی را شروع کنید.

عملیات دو مرحله ای

بعد از اینکه بتن به صورت دستی یا به صورت مکانیکی روکش شد، از یک ماله برای تسطیح و حذف هرگونه نقص روی سطح دال مرطوب استفاده کنید. باید مراقب باشید که سطح بتن “نگیرد”. این روش سریع بوده و با استفاده از 2/3 از پودر سخت کننده از کل مقدار سخت کننده مورد نظر، اجرا میگردد. هنگامی که هاردنر پودری به دلیل جذب رطوبت کاملاً تیره شد، با ماله روی آن بکشید تا هاردنر به خوبی بر روی سطح پخش شود.

هنگامی که اعمال هاردنر بر روی دال انجام شد، بلافاصله 1/3 باقی مانده از مواد را، بر روی دال پخش کنید. فرآیند ماله کشی را ادامه دهید تا اعمال ثانویه هم به پایان برسد و در آخر پس از اینکه به دال زمان داده شد تا سفت شود، عملیات پرداخت و تکمیل نهایی می تواند آغاز شود.

عمل آوری

سخت کننده خشکه پاش را مطابق دستورالعمل شرکت سازنده یا همانطور که در دیتاشیت ذکر شده است، اجرا کنید. توصیه می شود که برای پوشش غشاء از مایع غیر مخرب که بر اساس رزین های خاص اکریلیک و فرموله شده،استفاده شود.

قیمت خرید و فروش هاردنر بتن و بازار آن

اگر به اطراف نگاه کنید، خواهید دید که بتن در همه جا وجود دارد. بتن که توسط انسان ساخته شده اغلب برای پیاده رو ها، جاده ها و کف ها و ..  استفاده می شود،همچنین بتن یک ماده ساختمانی مهم برای پل ها، لوله های تخلیه، محدودیت ها و ساختمان ها است.

اگر از بتن ریزی سطح مدت زمان کوتاهی گذشته باشد، می توان با اضافه کرد هاردنر مقاومت بتن را در برابر آسیب و شکستگی، افزایش داد و در عین حال که با ضد آب کردن بتن، به آن زیبایی دوچندان بخشید.

بازار جهانی سخت کننده و هاردنر سطوح بتنی پیش بینی کرده است که در طول دوره پیش بینی شده، بین سال های 2021 تا 2026، نرخ خرید و فروش سخت کننده بتن افزایش قابل توجهی یابد. در سال 2020، بازار به میزان قابل ملاحظه ای رشد کرده و با افزایش استراتژی های کلیدی توسط تولید کنندگان کلیدی، انتظار می رود که در بازار آن مجدد افزایش قیمت وجود داشته باشد.

 

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert