چسب کاشت میلگرد پلی استر و وینیل استر چه تفاوت هایی دارند؟

چسب کاشت میلگرد پلی استر و وینیل استر چه تفاوت هایی دارند؟

برای توسعه ساختارهای عمرانی نیاز به تداوم شبکه آرماتوربندی شده داریم. لذا در روش‌های متداول از اضافه کردن بخش‌های فلزی به بدنه اسکلت‌های بتنی استفاده می‌کنند. برای این منظور انواع چسب کاشت میلگرد طراحی ‌شده است. این چسب قدرت فیزیکی بسیار بالایی را مناسب کاشت میلگرد در بتن ایجاد می‌کند.
در این مقاله قصد داریم تا به تفاوت‌هایی از چسب کاشت میلگرد بر پایه پلی استر و وینیل استر اشاره کنیم. لکن تمامی اطلاعات درج شده در این مقاله سطح علمی بسیار کلی و گسترده است. لذا برای کسب هر گونه اطلاعات دقیق فنی و پیاده‌سازی برنامه‌های اجرایی از یک مهندس کاملاً آگاه به جزئیات کاشت آرماتور مشاوره بگیرید. برای این منظور می‌توانید از خدمات مشاوره تخصصی کارشناسان گروه افزیر استفاده کنید.

استفاده از انواع چسب کاشت میلگرد روش‌های کاملاً متداول در توسعه فضاهای ساختمانی است. اما گاهاً چگونگی استفاده از آنها و حتی چگونگی تهیه آن‌ها گیج‌کننده است. یک دلیل اصلی برای گیج‌کننده بودن استفاده از چسب کاشت آرماتور، نام‌گذاری متفاوت آن‌ها است. تولیدکنندگان انواع چسب کاشت آرماتور در سراسر جهان بسیار زیاد هستند که هر کدام از آن‌ها روش نام‌گذاری خاص خودشان را دارند. البته این روش‌های نام‌گذاری هیچ تأثیری در ماهیت نهایی محصول ندارد. اما باعث ایجاد ابهام در مصرف‌کنندگان نهایی محصولات می‌شود.

چالش های نام گذاری برای چسب کاشت میلگرد

در بسیاری از موارد تماماً با تغییر کد نام‌گذاری محصول مواجه هستیم که تقریباً هیچ اطلاعاتی در اختیار شما قرار نمی‌دهد. غالباً حتی نمی‌توانید از اطلاعات فنی افراد آگاه و یا جستجوهای اینترنتی برای درک ماهیت کاربردی و شیمیایی چنین محصولاتی بر پایه چسب کاشت میلگرد استفاده کنید. در عین حال گاها با تفاوت های آشکار در قیمت کاشت بولت مواجه هستید.
تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان این محصولات بدون وجود هیچ استاندارد مشخصی از نامگذاری‌های کاملاً متفاوت برای عرضه انواع چسب کاشت میلگرد استفاده می‌کنند. لذا گاهاً درک اینکه لازم است چه نوع محصول را خریداری کنید و یا چه محصولی را تهیه کرده‌اید و یا اینکه از میان محصولات هر برند کدامیک را باید بخرید، کاملاً دشوار می‌شود. قاعدتاً شما علاقه ندارید تا چنین محصول کلیدی با کاربرد استراتژیک را تحت نظراتی غیرکارشناسی تهیه نمایید.
تولیدکنندگان و حتی تأمین‌کنندگان علاقه دارند که محصولات شیمیایی خود را با برخی توصیفات از روش‌های کدگذاری شده معرفی کنند. قاعدتاً وقتی یک مهندس در حال استفاده از چنین محصولاتی مانند چسب کاشت میلگرد است، باید اطلاعات فنی دقیق آن را گزارش کرده باشد. در غیر این ‌صورت هرگز نمی‌توانیم از نوع محصول کار شده در کاشت آرماتور و یا هر فرایند دیگر مطلع شویم.
عمده‌ فروش چسب کاشت میلگرد یا بولت توسط مهندسین در پروژه‌های بزرگ صورت می‌گیرد. به ‌این ‌ترتیب عمده تولیدکنندگان علاقه ندارند تا با تغییر کد دستوری مواد شیمیایی، استفاده از آن‌ها را برای جامعه مهندسین دشوارتر سازند. چرا که در خیل بسیاری از پروژه‌ها این تولیدکنندگان و یا توزیع‌کنندگان هستند که مستقیماً با مهندسین مجری عملیات‌های عمرانی در ارتباط قرار دارند. این ارتباط برای پیشبرد مناسب فعالیت‌های پروژه اعم از طراحی نقشه‌ها و یا پیاده‌سازی طرح‌های عمرانی است. به هر صورت باید محصول انتخاب ‌شده با انتظارات پروژه‌ی طراحی‌ شده توسط مهندس و معمار همخوانی داشته باشد.
البته برخی از تولیدکنندگان علاقه دارند تا به دلایلی روش شناسایی محصولات شیمیایی خود را اندکی گیج‌کننده طراحی نمایند. به هر صورت وقتی یک مهندس و یا معمار از محصول شیمیایی راضی است، قاعدتاً علاقه دارد تا مجدداً از همان محصول در پروژه‌های بعدی خود استفاده نماید. چرا که تست عملکرد دیگر ترکیبات شیمیایی آن‌چنان سخت و زمان‌بر است که هر مهندسی ترجیح می‌دهد تا از متریال‌های معتمد خود استفاده کند. به ‌این ‌ترتیب همیشه این احتمال وجود دارد که مهندسین سال‌های سال نسبت ‌به استفاده از یک محصول شیمیایی تعصب داشته باشند. مادامیکه نتوانسته و یا نخواسته‌اند که دیگر محصولات موازی بازار از دیگر برندهای مطرح را تجربه نمایند. همچنین در ادامه برای آشنایی با مزیت کاشت شیمیایی به کاشت مکانیکی مطالعه مقاله “کاشت میلگرد با چسب از صفر تا ۱۰۰” را پیشنهاد می کنیم.

چسب کاشت - مقاوم سازی افزیر

چسب کاشت میلگرد چیست؟

در طراحی سازه‌های عمرانی با موضوع تخصصی در چگونگی متصل کردن قطعات فلزی در کنار هم مواجه هستیم. در دسته‌بندی کلی انواع اتصالات به دو شکل اتصالات مکانیکی و یا اتصالات شیمیایی هستند. اتصالات مکانیکی نوعی از ساختارهای فیزیکی مبتنی بر کاشت انبساطی هستند که مقدار استحکام کمی را تولید می‌کنند و در کل مناسب ایجاد اتصال در سطوح سبک و آسان از سازه‌های عمرانی می‌باشند.
اما برای ایجاد اتصالات قدرتمند در شرایط دائمی با مقدار استحکام زیاد از انواع اتصالات شیمیایی که سطح پایداری بسیار بالایی دارند، استفاده می‌کنند. این نوچسب کاشت میلگرد نوعی رزین پلیمری است که ساختار شیمیایی بسیار پایداری دارد. این ترکیب شیمیایی در سطح گسترده برای ایجاد اتصالات قطعات فلزی در حجم بتن کارایی دارد. روش‌های تزریقی و یا کپسولی از انواع متداول در استفاده از کاشت آرماتور به روش شیمیایی هستند.

پیشنهاد برای مطالعه

بازار جهانی محصول چسب کاشت میلگرد و بولت

انواع ترکیبات اصلی شیمیایی چسب کاشت میلگرد کدام‌اند؟

در حال ‌حاضر بیش ‌از صد نوع چسب با ترکیبات متفاوت شیمیایی در سطح بازار مهندسی عمران وجود دارند. ساختار شیمیایی همگی آن‌ها تقریباً یکسان است؛ اما تفاوت‌هایی اندک در ساختار شیمیایی و مقدار تحمل بار فیزیکی دارند.

چهار متریال اصلی برای طراحی انواع چسب کاشت میلگرد به‌ قرار زیر هستند:

  •  پلی استر
  • اپوکسی آکریلات که با عنوان وینیل استر نیز شناخته می‌شود
  •  اپوکسی خالص
  •  سیستم‌های هیبریدی

در این ‌میان انواع چسب کاشت میلگرد با ترکیبات شیمیایی پلی استر و وینیل استر از اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین ترکیبات شیمیایی مخصوص کاشت آرماتور هستند.
از آنجا که نمی‌توانیم در نگاه تخصصی از همگی ترکیبات شیمیایی انواع چسب کاشت میلگرد صحبت کنیم، در ادامه این مقاله به تشریح خصوصیات شیمیایی و تفاوت‌های کاربردی این دو نوع چسب کاشت میلگرد متمرکز می‌شویم. لذا در این مقاله به بحث کاملاً تخصصی از تقابل وینیل استر در مواجهه با رزین‌های پلی استر وارد می‌شویم.

نحوه چسب کاشت آرماتور - مقاوم سازی افزیر

پلی استر شیمیایی چیست؟

پلی استر اولین و متداول‌ترین نوع چسب کاشت میلگرد است که مسیر توسعه کاملاً مدرن شده‌ای را تجربه کرده ‌است. پلی استر نوعی سیستم دو جزئی است که از مخلوط شدن رزین پلی استر با یک حلال واکنشی تهیه می‌شود. حلال واکنشی در گونه‌های مختلف متفاوت است. اما در کل از سری مونومرهای شیمیایی است که با عنوان کاتالیزور معرفی می شوند.
برای تزریق چسب کاشت میلگرد پلی استر، نازل‌های فشاری مخصوصی طراحی شده ‌است که در حین تخلیه از نازل، ترکیبات پایه پلی استر با حلال واکنش می‌دهند و این مخلوط سریعاً در محل کاشت آرماتور تخلیه خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب فرآیند سخت سازی درست در محل تزریق کاشت میلگرد انجام می‌پذیرد.

وینیل استر شیمیایی چیست؟

وینیل استر به مانند پلی استر یک ترکیب دو جزئی است و برای تزریق آن از نازل‌های مخصوصی که قابلیت تزریق دو قسمتی را دارند، طراحی ‌شده است. وینیل استر از مخلوط شدن اپوکسی آکریلات در حلال واکنشی تهیه می‌شود. روش مخلوط شدن جزء‌ها و هم‌چنین روش تخلیه چسب کاشت میلگرد وینیل استر کاملاً شبیه به چسب پلی استر است.

چسب کاشت وینیل استر - مقاوم سازی افزیر

تفاوت میان پلی استر و وینیل استر در چیست؟

هر دوی این ترکیبات از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین انواع چسب کاشت میلگرد در بتن می‌باشند. اما در بین این دو ترکیب شیمیایی تفاوت‌های کلیدی وجود دارد که به‌ قرار زیر هستند:

  •  بارگذاری بر روی وینیل استر شرایط بهتری به نسبت از پلی استر دارد. هر دوی این ترکیبات ساختارهای شیمیایی بسیار مقاومی هستند. اما از وینیل استر می‌توانیم در محیط‌های مرطوب و یا محیط‌هایی که کاملاً در مواجهه با آب هستند، استفاده کنیم. البته وینیل استر برای نصب در زیر آب طراحی نشده است. خواص آب‌گریزی آن پس ‌از تزریق شدن به ‌مراتب بهتر از پلی استر می‌باشد.
  •  مقدار انقباض فیزیکی وینیل استر به ‌مراتب کمتر از پلی استر است.
  •  قیمت چسب کاشت میلگرد پلی استر بسیار ارزان‌تر از وینیل استر است. در عین ‌حال مسیر تهیه آن در سطح بازار ساده‌تر است.
  •  پلی استر سریع‌تر از وینیل استر عمل کرده؛ این بدان معنا است که پلی استر می‌تواند در مدت زمان کوتاه‌تری خشک ‌شده و یا اصطلاحاً گیر می‌کند.
  •  از وینیل استر می‌توانیم در محدوده دمایی کمتری به نسبت از پلی استر استفاده کنیم.

برای آشنایی بیشتر با چسب کاشت میلگرد مطالعه مقاله “چسب کاشت میلگرد و تمام آنچه که باید در مورد آن بدانید” را پیشنهاد می کنیم.

پیشنهاد برای مطالعه

تفاوت انواع چسب کاشت ‌‌میلگرد‌ بر چه اساسی است؟

نتیجه‌گیری

در نگاهی کلی هر دو نوع چسب کاشت میلگرد و بولت دارای مزایا و معایبی هستند. معمولاً در شرایط عملیاتی از ترکیب این دو نوع چسب کاشت میلگرد در بتن استفاده می‌شود. در روش عمومی از لایه سبک وینیل استر بر روی لایه‌ی عمیق‌تر پلی استر استفاده می‌شود. اما در اکثر پروژه‌ها از ترکیب عمیق‌تر وینیل استر در مقابل پلی استر استفاده می‌شود.
با این ‌وجود استفاده مناسب و رسیدن به ترکیب کاملاً تخصصی از انواع چسب کاشت میلگرد اهمیت بالایی دارد. خیلی مهم است که در هنگام خرید این ترکیبات شیمیایی اطلاعات فنی کامل و کافی از آن‌ها داشته باشید تا بهتر بتوانید نوع چسب مخصوص و مناسب پروژه‌های خود را تهیه کنید.
این مقاله فقط یک راهنمای کلی از مقایسه‌ی چسب کاشت میلگرد پلی استر و پلی وینیل بوده ‌است. قاعدتاً پروسه اجرایی و کار با چنین ترکیبات شیمیایی نیاز به درک فنی عمیق‌تری دارد. اگر در این‌باره سؤالات کاربردی خاصی دارید، توصیه می‌شود تا حتماً از نظر کارشناسی مهندسین آگاه استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید از خدمات مشاوره تخصصی کارشناسان گروه افزیر استفاده نمایید.
در نظر داشته باشید که تعداد تولیدکنندگان انواع چسب کاشت میلگرد بسیار زیاد است که هر کدام آن‌ها ترکیب شیمیایی تخصصی و متفاوتی را عرضه می‌نمایند. ترکیبات شیمیایی هر برند برای کاربردهایی خاص طراحی می‌شوند. لذا همیشه لازم است تا قابلیت‌های فیزیکی و شیمیایی آن‌ها را با شرایط اجرای پروژه‌های عمرانی خود منطبق سازید. برای خرید و یا اطلاع از قیمت کاشت میلگرد در بتن می‌توانید از خدمات مهندسی گروه افزیر استفاده کنید. در صورت نیاز و برای تحلیل فنی و قابلیت‌های کاربردی تخصصی هر نوع چسب کاشت میلگرد از برندهای مختلف و محاسبه عمق کاشت میلگرد می‌توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان افزیر بهره‌مند باشید. افزیر مجری تخصصی عملیات‌های بازسازی عمرانی است که انواع روش‌های توسعه فیزیکی ساختارهای سبک و سنگین عمرانی را با نگاهی کاملاً فنی و علمی بررسی کرده و به اجرا درمی‌آورد.

چسب کاشت شیمیایی - مقاوم سازی افزیر

5/5 - (2 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert