وال مش چیست؟ (طراحی، اجرا و قیمت وال مش)

وال مش چیست؟ (طراحی، اجرا و قیمت وال مش)

وال پست، نوعی کلاف است که انواع مختلفی دارد. وال مش، یکی از انواع وال پست و جدیدترین انواع این نگهدارنده است که سبب مهار و کنترل دیوارهای غیر سازه ای می شود. با توجه به ویژگی ها و مزایایی که این نگهدارنده از خود، نشان داده، پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک، وال پست های مش فایبرگلاس، کاملا جایگزین وال پست های مرسوم و قدیمی شوند. حال اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در مورد وال مش و وال پست افزایش دهید می توانید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

وال پست (wall post) و نقش آن در ساختمان

وال پست، نوعی کلاف یا نگهدارنده دیوار است که آن را به نام وادار هم می شناسند. به طور کلی، هدف از استفاده این نگهدارنده غیر سازه ای، یکپارچه سازی، مهار و همبستگی دیوار با اسکلت سازه ای است که در نهایت سبب افزایش استحکام دیوار می شود. از طرف دیگر، به کارگیری این نگهدارنده در طول های مشخص سبب می شود دیوار بتواند نیروهای ناشی از وزن خود را مهار و تحمل کند.

به زبان ساده تر می توان گفت، وال پست، نوعی کمک کننده به دیوار سازه است تا بتواند فشار و ضربه های ناشی از وزن خود، زلزله، باد، طوفان و … را تحمل کند. این عنصر غیر سازه ای، با انتقال نیرو از دیوار به سمت چارچوب سازه یا فریم، مانع از تخریب و آسیب دیدگی دیوار می شود. معمولا وال پست ها در انتهای فریم یا چارچوب به صورت لوبیایی، متصل می شوند اما شکل نصب آن در زمان فونداسیون به صورت مفصل می باشد.

وال پست ها را در کارگاه و از قوطی یا همان نبشی، تولید می کنند. این ابزار، دارای طول های مشخصی می باشد اما بیشترین طول آن برابر 40 برابر ضخامت دیوار سازه است. این مقدار، تقریبا کمتر از 6 متر می باشد. از دیگر ویژگی های این دیوار غیر سازه ای می توان به ارتفاع آن اشاره کرد که برابر5/3 متر است.

با توجه به این ویژگی ها از انواع وال پست‌های رایج در اغلب ساختمان ها و سازه های بتنی و فولادی استفاده می شود. به این صورت که از نظر شکل به دو صورت افقی و عمودی، از لحاظ مصالح به دو نوع فلزی و بتنی و از نظر اجرایی به دسته های مختلفی مثل استفاده از انکربولت، تسمه دور ستون، تعبیه میلگرد در داخل ستون و … تقسیم می شود.

وال مش چیست؟

وال مش نوعی وال پست یا نگهدارنده است که به مهار و کنترل دیوار در برابر زلزله و ضربه کمک می کند. در حال حاضر، وال پست با مش فایبرگلاس به عنوان جدیدترین راهکار برای افزایش استحکام سازه ها معرفی می شود. چرا که از ویژگی هایی برخوردارند که در وال پست های قدیمی وجود ندارد. وال مش ها به صورت توری هایی می باشند که وزن، ابعاد چشمه و فواصل متفاوت و از پیش تعیین شده ای دارند.

این نگهدارنده به دو صورت نواری و سراسری قابل اجرا و نصب می باشد. مقرون به صرفه بودن از مهمترین قابلیت های آن است. علاوه بر این، این نگهدارنده، بهترین گزینه برای وال پست یا همان وادارهای عمودی و میانی است. چرا که سبب محافظت و افزایش استحکام دیوارهای داخلی و اطراف غیر سازه ای در برابر نیروی باد و زلزله می شود. وال مش، احتمال آسیب و تخریب این دیوارها در برابر عوامل محیطی را به شدت، کاهش می یابد.

وال مش - مقاوم سازی افزیر

ویژگی دیگر وال مش که سبب شد به سرعت جایگزین وال پست شود نحوه نصب و اجرای ساده آن است. به گونه ای که بدون نیاز به نیروهای متخصص و حرفه ای می توان آن را نصب نمود. تنها فاکتور مهم در زمان نصب وال پست مش فایبرگلاس این است که، طبق ضوابط و نقشه، در جایگاه مشخص خود قرار گیرد و سپس، با پلاسترهای سیمانی یا گچی، پوشانده شود.

پیشنهاد برای مطالعه

هرآنچه باید از مش فایبرگلاس بدانید

اگر این وادار را به صورت عمود یا قائم در پلاستر، دفن کنید نه تنها می تواند نقش یک وال پست را اجرا کند بلکه می تواند به عنوان یک پوشش یا محافظ از دیوار در برابر ترک خوردگی محافظت کند. قابلیتی که در وال پست های مرسوم، دیده نمی شود.

مزایای وال مش چیست؟

مزایا و ویژگی های وال مش سبب شد استفاده از وال پست های قدیمی و مرسوم، کم کم کنار بروند. از جمله ویژگی های وال مش می توان به نحوه نصب آسان تر نسبت به وال پست، جلوگیری از ترک خوردگی دیوار، جلوگیری از جمع شدگی ملات روی دیوار، مقاوم بودن در برابر حرارت و خوردگی، برخورداری از مقاومت بالا در محیط های قلیایی مثل محیط های سیمانی، با دوام بودن در بازه زمانی طولانی، داشتن مقاومت زیاد در برابر کشش و سازگاری با پلاسترهای گچی و سیمانی اشاره کرد.
طبیعتا برخورداری از چنین ویژگی هایی سبب می شود استفاده از این نگهدارنده برای ساختمان و سازه ها، مزایای زیادی به همراه داشته باشد. از جمله مزایای استفاده از وال مش عبارتند از:

 • از حرکت کردن خارج از صفحه دیوار، جلوگیری می کند.
 • از ساختمان و سازه ها در برابر عوامل محیطی مخرب، محافظت می کند.
 • قیمت مناسبی دارد. به گونه ای که 40 تا 60 درصد هزینه ها را در مقایسه با روش های سنتی، کاهش می دهد.
 • بهترین جایگزین برای نگهدارنده یا وال پست های میانی است.
 • با این نوع نگهدارنده، تمام وادارهای قائم، حذف می شوند.
 • به هشتی گیرهای تقاطع دیوارها، نیاز ندارد.
 • عملکرد آن در تست های لرزه ای در مقایسه با نمونه های سنتی، بسیار بهتر بود. به همین دلیل، یا کلا از ترک خوردگی دیوار جلوگیری می کند و یا به شدت، آن را کاهش می دهد.
 • سبک وزن است و نحوه نصب و اجرای ساده ای دارد. به همین دلیل، سرعت اجرایی آن در مقایسه با مدل های سنتی، بالاتر است.
 • با انواع سازه های آجری، بلوکی، سیمانی، گچی و … سازگار است.
 • در زمان نصب و اجرا به مهارهای افقی نظیر میلگرد بستر یا بست های فلزی و … نیاز ندارد.

پیشنهاد برای مطالعه

اهمیت اجرای وال پست در صنعت ساختمان سازی چیست ؟

وال پست در مقررات ملی ساختمان

همانطور که اشاره نمودیم وال پست با همبستگی دیوار و اسکلت، مقاومت و استحکام سازه را در برابر عوامل محیطی، افزایش می یابد. با توجه اهمیت محافظت از ساختمان، در مقررات ملی ساختمان و همچنین آیین نامه طراحی ساختمان در برابر زلزله، به صورت کامل، ضوابط و مشخصات نحوه استفاده از وال پست، توضیح داده شده است.

بر اساس این مقررات، طول مجاز دیوارهای غیر سازه ای یا همان تیغه های بین دو پشت بند نباید بیشتر از 40 برابر ضخامت دیوارهای سازه باشد. این میزان، کمتر از 6 متر، تخمین زده شده است. به عبارت دیگر، در صورتی که طول دیوارها 6 متر، بود نیازی به استفاده از وال پست نیست. اما اگر متراژ آنها بیشتر از این مقدار بود، به ازای هر 6 متر دیوار، یک وال پست، لازم است.

وال مش فایبرگلاس - مقاوم سازی افزیر

از دیگر مقررات ملی ساختمان در زمان نصب وال پست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمام دیوارهای وال پست، از هر طرف باید دارای بازو باشند.
 • بسته شدن لبه های عمودی تیغه های وال پست، اجباری است و هیچ لبه قائمی نباید آزاد باشد. به همین دلیل، این لبه ها را به یک تیغه دیگر یا یکی از ستون های فولادی وال پست یا یک دیوار عمود دیگر، وصل می کنند.
 • جنس تیغه های وال پست باید فولادی باشد و در صورت نیاز، حتما به هم متصل شوند.
 • تیغه ها یا دیوارهای غیر سازه ای دارای ارتفاع مجاز هستند. حداکثر مقدار این ارتفاع بر اساس مقررات ملی ساختمان، 5/3 متر است. در صورتی که ارتفاع تیغه ها از حداکثر مجاز، بیشتر بود باید توسط وال پست، مهار شود.
 • حداقل عرض تیغه ها یا دیوار غیر سازه ای باید 30/11 ارتفاع برسد. البته، به غیر از دیوارهای آجری. چرا که در این دیوارها باید ضخامت دیوار و عرض دیوار، برابر باشند.

تفاوت وال مش با وال پست مرسوم چیست؟

با توجه به مطالب بالا می توان نتیجه گرفت، هر دو نوع وادار، سبب افزایش مقاومت ساختمان و دیوارهای سازه در برابر عوامل محیطی می شوند. اما چه تفاوتی بین این دو نگهدارنده وجود دارد که سبب شده وال مش، پرطرفدارتر از وال پست شود؟

یکی از مهمترین تفاوت های وال مش و وال پست، هزینه نصب است. از آنجایی که در وال مش ها، وادارهای عمودی و افقی، مهارهای افقی مثل میلگرد بستر، بست های فلزی و … حذف شده اند هزینه نصب و اجرای وال پست مش فایبرگلاس، نسبت به وال پست های مرسوم، کمتر می باشد. از طرف دیگر، حذف این فاکتورها سبب شد نصب و اجرای وال مش، در مقایسه با وال پست، آسان تر باشد و حتما به نیروهای متخصص برای نصب، نیاز نباشد.

پیشنهاد برای مطالعهنقش میلگرد بستر در وال پست سنتی چیست ؟

وال پست مش فیبر کربن و مش فایبر گلاس، از دسته وال پست‌های نوین رایج در پایدار سازی دیوار هستند که اتصالات راحت تری نسبت به نسخه های قدیمی دارند. از دیگر تفاوت های این دو نوع نگهدارنده این است که وال پست های مش، محدودیت طولی ندارند و وادارهای قائم آنها حذف شده اند. یکی از قابلیت های مهم این نگهدارنده که در وال پست های قدیمی وجود ندارد نبشی‌ های کنترل کننده برای حرکت خارج از صفحه دیوار است که سبب می شود دیوارها و ساختمان در مواقع زلزله یا سایر عوامل محیطی، بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

محاسبه گر آنلاین وال مش

محاسبه گر نوین وال پست FRP، ابزاری تنظیم شده از شرکت مقاوم سازی افزیر است که امکان محاسبه  مقدار مش و پلاستر یا مقدار الیاف FRP و رزین مصرفی را برای مشتریان و مصرف کنندگان این دسته از وال پست‌ها، فراهم می‌سازد. با استفاده از این محاسبه‌گر، می‌توان بهینه‌ترین مقدار متریال مورد نیاز برای اجرای انواع وال پست‌های نوین را سنجید و متناسب با آن، متریال مصرفی را خریداری نمود. برای استفاده از این ابزار، کافیست روی آیکون زیر کلیک و به صفحه محاسبه‌گر آنلاین نوین وال پست FRP، وارد شوید و طبق راهنما، عمل کنید.

محاسبه گر نوین وال پست - مقاوم سازی افزیر
محاسبه گر نوین وال پست FRP

مش فایبرگلاس چیست؟

در حال حاضر، یکی از پرمصرف ترین متریال های مورد استفاده در ساختمان سازی و عمران، انواع کامپوزیت های الیافی هستند. با توجه به اینکه این متریال، قابلیت پوشش دهی مقاومی دارد از آن برای تقویت اعضا سازه و کامل کردن ساختار نهایی سازه استفاده می شود. مش یا توری فایبرگلاس یکی از این کامپوزیت ها است که از الیاف شیشه ای، تولید می شود. این مش، جزء ساختار کامپوزیت FRP می باشد.

با توجه به ویژگی های این مش یا توری فایبرگلاس، از آن برای افزایش مقاومت ساختمان و بناها، تولید کاشی و سرامیک، افزایش مقاومت ساختارهای بتنی، بازسازی استخرها و … استفاده می کنند. یکی از مهمترین قابلیت های مش فایبرگلاس، تولید ساختارهای سبک، مستحکم با وزن کم است. این ویژگی ها سبب شدند این کامپوزیت کاربردهای متنوعی داشته باشد که وال پست با مش فایبرگلاس یکی از جدیدترین آن ها است.

مش فایبرگلاس چیست؟ - مقاوم سازی افزیر

وال پست با مش فایبرگلاس یکی از جدیدترین ایده های عمرانی برای مهار و کنترل دیوار در برابر عوامل محیطی است. توری های این نگهدارنده، ساختار مشبکی دارند که از کامپوزیت فایبرگلاس، تولید شده اند. این توری ها به عنوان یک پایه نگهدارنده عمل می کنند که سبب افزایش استحکام و مسلح سازی ساختارهای گچی، سیمانی یا بتنی می شوند.

از دیگر ویژگی های توری یا مش فایبرگلاس می توان به مسلح سازی سطوح، داشتن ساختاری سبک وزن و مقاوم، ایجاد پوشش های مضاعف، قابلیت تحمل فشارهای هیدرولیکی بالا، طول عمر بالا، برخورداری از مقاومت خمشی و کششی بالا و انعطاف پذیری مناسب اشاره کرد.

کاربردهای مش فایبرگلاس کدام است؟

این مش از نظر ظاهری به شکل شبکه های مربع شکلی است که هر کدام از این مربع ها را یک مش، می نامند. ابعاد و اندازه مش در هر نوع مش فایبرگلاس، متفاوت است. در حال حاضر، مهمترین کاربرد این توری ها برای افزایش مقاوم سازی ساختمان ها است. لذا هر کاربری که قصد دارد از عایق ها یا ملات های مقاوم سازی در ساختمان استفاده کن از این توری به عنوان نگهدارنده استفاده می کند. از دیگر کاربردهای مش فایبرگلاس عبارتند از:

پیشنهاد برای مطالعه

نحوه ترک گیری با توری فایبرگلاس چگونه است؟

پلاستر ویژه وال مش چیست؟

همان طور که اشاره نمودیم نحوه نصب آسان وال مش، یکی از مهمترین قابلیت های آن در مقایسه با وال پست است. چرا که تنها کافی است آن را در یک پلاستر ویژه وال مش، مدفون کرد. اما پلاستر ویژه وال مش چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پلاستر سیمانی یکی از بهترین متریال ها برای نصب وال مش است. این نوع پلاستر، یک لایه پوششی از جنس سیمان است که از دوام و کیفیت بالایی برخوردار می باشد. مهمترین کاربرد این محصول، برای نصب وال پست های جدیدی مثل مش فایبرگلاس است. اما از آن برای پوشش سطوح بتنی، دیوارهای آجری، بلوکی و … نیز استفاده می شود.

از این متریال هم برای سطوح داخلی و هم خارجی استفاده شده و مانع نفوذ رطوبت و سایر عوامل محیطی به داخل سازمان می گردد. پس از اینکه، دیوارها کروم بندی شد از این پلاستر به صورت پاششی یا پرتابی بر روی سطوح یا دیوارهای مش بندی شده با مش فایبرگلاس، استفاده می شود.

مهمترین مزیت استفاده از پلاستر این است که دیوارهای پلاستر شده در برابر عوامل محیطی، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند. همچنین تعمیر آن ها راحت تر از سایر دیوارها می باشد.

پلاسر گچی، نوع دیگری از پلاسترهای مورد استفاده در وال مش ها هستند که به عنوان یک پوشش محافظتی از رشد قارچ و باکتری در سطوح، جلوگیری می کند. در حال حاضر، از پلاسترها، چه از نوع گچی و چه سیمانی، برای اندود کردن مش ها استفاده می کنند.

مراحل اجرای وال مش چگونه است؟

مراحل اجرای وال پست مش به گونه ای است که هر نیروی نیمه حرفه ای هم می تواند آن را نصب کند. بطور کلی اجرا این نگهدارنده به چهار قسمت تقسیم می شود که عبارتند از:

 • نصب ناودانی یا نبشی منقطع: ابتدا این نبشی را به فضایی که قرار است دیوار، چیده شود، نصب می کنند. البته در زمان نصب این نبشی باید دقت کرد ساق های نبشی کاملا با دیوار، وصل نشوند تا دیوار، عملکرد آزادانه داشته باشد. نصب نبشی با استفاده از اتصالات جوشی یا پیچی، میخ، چاشنی و یا چسب های اپوکسی دو جزئی انجام می گیرد.
 • دیوار چینی: در مرحله بعدی، دیوار چینی شروع می شود که به صورت متعارف، انجام می گیرد. البته برای اینکه این دیوار، در باربری جانبی، مشارکت نکند از مصالح جداکننده ای مثل پشم سنگ ‏یا پلی استایرن یا یونولیت استفاده می شود. این مصالح سبب می شوند دیوار از قاب، تیرها و ستون جدا شود.
 • اجرای نوار وال مش: نوارهای وال مش، که دارای عرض های از پیش تعیین شده ای هستند به صورت عمودی بر روی دیوار، قرار می گیرند. برای راحتی کار، در حین دیوارچینی، این نوارها که معمولا الیاف های شیشه ای هستند را با استفاده میخ، به صورت موقت روی دیوار، نصب می شوند.

روش اجرای وال مش - مقاوم سازی افزیر

 • اجرای پلاسترهای ویژه وال مش: در مرحله نهایی، این الیاف های توری شیشه ای یا همان وال پست مش فایبرگلاس، از طریق پلاسترهای گچی یا سیمانی، پوشیده می شود.

پیشنهاد برای مطالعه

اشتباهات رایج در اجرای توری فایبرگلاس

هزینه اجرای وال مش چقدر است؟

هزینه اجرای وال پست مش فایبرگلاس به مانند سایر محصولات ساختمانی با توجه به فاکتورهایی، متفاوت است. از جمله عوامل تعیین کننده قیمت وال مش می توان به ابعاد چشمه، میزان الیاف بکار رفته در هر متر مربع و کیفیت وال مش های تولید شده اشاره کرد. در حال حاضر، شرکت های مختلفی، اقدام به تولید این محصول نموده اند که هر کدام از آنها این نگهدارنده را با کیفیت و قیمت های متنوعی به بازار، عرضه می کنند. شرکت مقاوم سازی افزیر یکی از معتبرترین این شرکت ها است که وال مش را با بالاترین کیفیت و نازلترین قیمت به بازار عرضه می کند. وب سایت افزیر به صورت تخصصی در زمینه مقاوم سازی سازه فعالیت می کند. البته از آنجایی که نوسانات موجود در بازار، بر روی قیمت این محصول نیز تاثیر می گذارد برای اطلاع از قیمت بروز اجرای وال پست مش می توانید به وب سایت افزیر مراجعه نمایید.

برای اطمینان از کیفیت توری فایبرگلاس، می‌توانید مقاله جامع ” نحوه تشخیص توری فایبرگلاس با کیفیت از بی کیفیت” را مطالعه فرمایید.

جمع بندی

ما در این مطلب در مورد یکی از بهترین و بروزترین مصالح مقاوم سازی ساختمان یعنی وال مش، صحبت نمودیم. ویژگی ها و نحوه اجرای وال مش را شرح داده و عوامل موثر بر قیمت وال مش را معرفی کردیم. وال مش یکی از انواع وال پست هایی است که در دیوار ساختمان ها و سازه های بتنی و فولادی، بکار می رود تا از آن در برابر عوامل محیطی مثل زلزله، محافظت نماید. البته وال پست های مرسوم، نمی توانند مانع از ترک خوردگی دیوار شوند اما وال مش های جدید که از جنس فایبرگلاس یا الیاف شیشه ای هستند از ترک خوردگی دیوارها هم جلوگیری می کند. از دیگر مزایای این نگهدارنده می توان به سبک وزن بودن، نصب و اجرای ساده، مقرون به صرفه بودن، مقاوم بودن در برابر فشار، خمش و کشش، جلوگیری از حرکت کردن دیوار، عدم نیاز به هشتی گیر، وادارهای عمودی و افقی، سازگاری با انواع سازه ها و … اشاره نمود. این ویژگی ها سبب شدند این محصول به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی تبدیل شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این محصول و استعلام قیمت وال مش (هزینه اجرا و مصالح) می توانید با کارشناسان شرکت افریز تماس بگیرید.

سوالات متداول

وال مش دیوار چیست و به طور کلی چه کاربردی دارد؟

وال مش دیوار یکی از جدیدترین اشکال وال پست ها می باشد که از آن در ساخت بناها استفاده می نمایند. از این نوع مش ها در ساختار های غیر سازه ای دیوارها برای کنترل نیروهای خارجی وارده بر سازه استفاده می نمایند.

مزایای کاربردی وال مش ها نسبت به وال پست های سنتی در چیست؟

همچنین مهمترین مزیتی که می توان در کاربرد این نوع جدید از وال پست ها یافت کاهش قابل توجه در هزینه های اجرایی در سازه می باشد. به شکلی که بررسی ها نشان می دهد به طور معمول کاربرد وال پست مش می تواند تا میزان 40 تا 60 درصد هزینه های ساخت بنا را کاهش دهد. همچنین استفاده از وال پست مش در سازه می تواند سرعت اجرای پروژه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. همچنین با استفاده از وال مش دیوار می توان مانند میلگردهای بستر و وادارهای قائم در ساختمان را حذف نمود

نحوه اجرای وال پست مش در ساختمان به چه صورتی می باشد؟

به طور خلاصه می توان گفت مراحل اجرای وال پست مش عبارتند از: آماده سازی سطح دیوار اجرای نبشی یا ناودانی اجرای یونولیت یا پشم سنگ جداکننده دیوار از قاب اجرای مش فایبرگلاس با استفاده از پلاستر

پلاستر مخصوص برای سیستم وال مش ها چیست؟

پیمانکاران ساختمان برای پوشش سطحی و نازک کاری در زمان ااجرای وال مش دیواراز پلاسترهای مخصوص برای پوشش مش فایبرگلاس استفاده می کنند. پلاسترهای مورد استفاده در سیستم وال پست مش دیوار از دو نوع پلاستر سیمانی و پلاستر گچی می باشد.

قیمت وال مش چه مقدار می باشد؟

قیمت وال مش ها به عوامل گوناگونی وابسته می باشد. یکی از این عواملی که می تواند در اجرای وال پست مش تاثیر گذار باشد وزن و ابعاد چشمه مش فایبرگلاس به کار رفته در این سیستم می باشد. همچنین نوع پلاستر مصرفی و همچنین تعداد نیروی کار و دستمزد آنان بر قیمت وال مش تاثیرگذار می باشد

4.6/5 - (11 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


1 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. 19 بهمن 1401 قربانعلی قلیزاده پاسخ

  با سلام به نظر من وال مش بهترین جایگزین برای نبش کشی و دیگر روشهای مهار دیوارها است.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert