وال مش (wallmesh) چیست؟ (طراحی، اجرا و قیمت وال مش) + فیلم

وال مش (wallmesh) چیست؟ (طراحی، اجرا و قیمت وال مش) + فیلم

وال پست، نوعی کلاف است که انواع مختلفی دارد. وال مش، یکی از انواع وال پست و جدیدترین انواع این نگهدارنده است که سبب مهار و کنترل دیوارهای غیر سازه ای می شود. با توجه به ویژگی ها و مزایایی که این نگهدارنده از خود، نشان داده، پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک، وال پست های مش فایبرگلاس، کاملا جایگزین وال پست های مرسوم و قدیمی شوند. حال اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در مورد وال مش (wallmesh) و وال پست افزایش دهید می توانید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.


ارتعاشات ناشی از زلزله می توانند خطرات جانی بسیار زیادی را به همراه داشته باشند. متاسفانه، در گذشته توجهی چندانی به اصول ساختمان سازی نمی شد و فقط هدف ساخت یک ساختمان با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن بود. البته دلیل مقاومت پایین سازه ها، عدم وجود امکانات مختلف برای افزایش مقاومت نیز بوده است. وال مش یک ابزار جدید و جایگزینی خوب برای وال پست های قدیمی است. در حال حاضر به دلیل مزایای به کار رفتن وال مش در سازه های جدید، در اکثر موارد از این مصالح استفاده می شود.
درک مزایای استفاده از وال مش و اهمیت جایگزینی آن با وال پست های قدیمی و فلزی موجود در بازار از یک طرف و توجه به جنبه اقتصادی آن نیز از یک طرف دیگر مهم است. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با وال مش (wallmesh) و مزایای استفاده از آن در سازه های مختلف آشنا کنیم. بنابراین، اگر در حوزه ساختمان سازی فعالیت دارید، حتما با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

وال پست (wall post) و نقش آن در ساختمان

وال پست، نوعی کلاف یا نگهدارنده دیوار است که آن را به نام وادار هم می شناسند. به طور کلی، هدف از استفاده این نگهدارنده غیر سازه ای، یکپارچه سازی، مهار و همبستگی دیوار با اسکلت سازه ای است که در نهایت سبب افزایش استحکام دیوار می شود. از طرف دیگر، به کارگیری این نگهدارنده در طول های مشخص سبب می شود دیوار بتواند نیروهای ناشی از وزن خود را مهار و تحمل کند.

به زبان ساده تر می توان گفت، وال پست، نوعی کمک کننده به دیوار سازه است تا بتواند فشار و ضربه های ناشی از وزن خود، زلزله، باد، طوفان و … را تحمل کند. این عنصر غیر سازه ای، با انتقال نیرو از دیوار به سمت چارچوب سازه یا فریم، مانع از تخریب و آسیب دیدگی دیوار می شود. معمولا وال پست ها در انتهای فریم یا چارچوب به صورت لوبیایی، متصل می شوند اما شکل نصب آن در زمان فونداسیون به صورت مفصل می باشد.

وال پست ها را در کارگاه و از قوطی یا همان نبشی، تولید می کنند. این ابزار، دارای طول های مشخصی می باشد اما بیشترین طول آن برابر 40 برابر ضخامت دیوار سازه است. این مقدار، تقریبا کمتر از 6 متر می باشد. از دیگر ویژگی های این دیوار غیر سازه ای می توان به ارتفاع آن اشاره کرد که برابر5/3 متر است.

با توجه به این ویژگی ها از انواع وال پست‌های رایج در اغلب ساختمان ها و سازه های بتنی و فولادی استفاده می شود. به این صورت که از نظر شکل به دو صورت افقی و عمودی، از لحاظ مصالح به دو نوع فلزی و بتنی و از نظر اجرایی به دسته های مختلفی مثل استفاده از انکربولت، تسمه دور ستون، تعبیه میلگرد در داخل ستون و … تقسیم می شود.

دیتیل وال مش دیوار پیرامونی-افزیر

وال مش چیست؟

وال مش یا wallmesh یکی از انواع وال پست است که می تواند برای افزایش مقاومت بخش های غیر سازه ای ساختمان مانند دیوارها مورد استفاده قرار گیرد. وال مش ها از توری های فایبرگلاس ساخته شده اند که با قطر چشمه و گرماژ مختلف می توانند در دیوار به صورت عمودی نصب شوند. این محصولات جایگزینی خوبی برای انواع وال پست های سنگین موجود هستند؛ چون هم به راحتی می توانند مقاومت یک سازه را افزایش دهند، هم توجیه اقتصادی بسیار زیادی دارند.

وال مش به دلیل داشتن خصوصیات عالی و مقاومت مکانیکی خوب، جزء بهترین روش ها برای ساختمان سازی محسوب می شود. از وال مش ها برای افزایش مقاومت دیوارها استفاده می شود. نصب وال مش ها روی دیوار بسیار ساده است. در ابتدا می بایست یک سری نوارهای فایبرگلاس روی دیوار قرار داده شوند. سپس روی آن ها با پلاسترهای گچی و سیمانی پوشانده خواهد شد.

ترکیب پلاستر گچی و سیمانی با توری فایبرگلاس در دیوار، می تواند تاثیر بسیار زیادی روی افزایش مقاومت سازه داشته باشد. به ویژه اگر در هنگام انتخاب فایبرگلاس به کیفیت و مقاومت آن توجه گردد. مزایای وال مش باعث شده تا در حال حاضر این روش اجرای وال پست ساختمان توسط بسیاری از مهندسین ساختمان سازی و افراد متخصص مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی توجیه اقتصادی این روش در کنار تایید آیین نامه های طراحی ساختمان، باعث شده تا این روش بتواند به یکی از بهترین روش های مهار دیوار در ساختمان های بزرگ و برج های مسکونی و تجاری تبدیل شود.

وال مش (wallmesh) به دو صورت نواری و سراسری قابل اجرا و نصب می باشد. مقرون به صرفه بودن از مهمترین قابلیت های آن است. علاوه بر این، این نگهدارنده، بهترین گزینه برای وال پست یا همان وادارهای عمودی و میانی است. چرا که سبب محافظت و افزایش استحکام دیوارهای داخلی و اطراف غیر سازه ای در برابر نیروی باد و زلزله می شود. وال مش، احتمال آسیب و تخریب این دیوارها در برابر عوامل محیطی را به شدت، کاهش می یابد.

ویژگی دیگر وال مش که سبب شد به سرعت جایگزین وال پست شود نحوه نصب و اجرای ساده آن است. به گونه ای که بدون نیاز به نیروهای متخصص و حرفه ای می توان آن را نصب نمود. تنها فاکتور مهم در زمان نصب وال پست مش فایبرگلاس این است که، طبق ضوابط و نقشه، در جایگاه مشخص خود قرار گیرد و سپس، با پلاسترهای سیمانی یا گچی، پوشانده شود.اگر این وادار را به صورت عمود یا قائم در پلاستر، دفن کنید نه تنها می تواند نقش یک وال پست را اجرا کند بلکه می تواند به عنوان یک پوشش یا محافظ از دیوار در برابر ترک خوردگی محافظت کند. قابلیتی که در وال پست های مرسوم، دیده نمی شود.

مزایای وال مش چیست؟

مزایا و ویژگی های وال مش سبب شد استفاده از وال پست های قدیمی و مرسوم، کم کم کنار بروند. از جمله ویژگی های وال مش می توان به نحوه نصب آسان تر نسبت به وال پست، جلوگیری از ترک خوردگی دیوار، جلوگیری از جمع شدگی ملات روی دیوار، مقاوم بودن در برابر حرارت و خوردگی، برخورداری از مقاومت بالا در محیط های قلیایی مثل محیط های سیمانی، با دوام بودن در بازه زمانی طولانی، داشتن مقاومت زیاد در برابر کشش و سازگاری با پلاسترهای گچی و سیمانی اشاره کرد.
طبیعتا برخورداری از چنین ویژگی هایی سبب می شود استفاده از این نگهدارنده برای ساختمان و سازه ها، مزایای زیادی به همراه داشته باشد. از جمله مزایای استفاده از وال مش عبارتند از:

 • از حرکت کردن خارج از صفحه دیوار، جلوگیری می کند.
 • از ساختمان و سازه ها در برابر عوامل محیطی مخرب، محافظت می کند.
 • قیمت مناسبی دارد. به گونه ای که 40 تا 60 درصد هزینه ها را در مقایسه با روش های سنتی، کاهش می دهد.
 • بهترین جایگزین برای نگهدارنده یا وال پست های میانی است.
 • با این نوع نگهدارنده، تمام وادارهای قائم، حذف می شوند.
 • به هشتی گیرهای تقاطع دیوارها، نیاز ندارد.
 • امکان اجرا در دیوارهای بدون وال پست
 • عملکرد آن در تست های لرزه ای در مقایسه با نمونه های سنتی، بسیار بهتر بود. به همین دلیل، یا کلا از ترک خوردگی دیوار جلوگیری می کند و یا به شدت، آن را کاهش می دهد.
 • سبک وزن است و نحوه نصب و اجرای ساده ای دارد. به همین دلیل، سرعت اجرایی آن در مقایسه با مدل های سنتی، بالاتر است.
 • با انواع سازه های آجری، بلوکی، سیمانی، گچی و … سازگار است.
 • در زمان نصب و اجرا به مهارهای افقی نظیر میلگرد بستر یا بست های فلزی و … نیاز ندارد.

معایب وال مش چیست؟

شاید بتوان گفت وال مش بعنوان یکی روش نوین مهار دیوار در ساختمان دارای معایب نمی باشد ولی بدلیل نوین بودن این روش دارای نواقصی در طراحی و اجرا می باشد. معایب وال مش به طور کلی عبارتند از:

 • عدم وجود دیتیل های اجرایی کافی وال مش
 • عدم اجرای پلاستر کشی به ضخامت حداقل 1 سانتی متر در دو طرف مش فایبرگلاس
 • عدم اجرای پلاستر کشی به عنوان اندود رویین و زیرین بر روی دیوار
 • استفاده از مش الیاف غیر استاندارد در اجرای وال مش
 • استفاده از پلاستر سیمانی با مقاومت پایین بهنگام پلاسترکشی
 • اجرای نبشی در اطراف دیوار
 • تکنیک مجزا اجرای وال مش برای دیوار درز انقطاع همسایه
 • چالش اجرا وال مش در مناطق بادخیز

پیشنهاد برای مطالعه

اهمیت اجرای وال پست در صنعت ساختمان سازی چیست؟

ضوابط آیین نامه ای و نکات مهم اجرای وال مش

در بخش قبل نکات مرتبط با اجرای وال مش به صورت کلی مورد بررسی قرار گرفت. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله “راهنمای اجرای وال مش در انواع ساختمان بتنی و فولادی” را مطالعه کنید. در ادامه و در این بخش به ضوابط آیین نامه ای و نکات مهم اجرای وال مش خواهیم پرداخت.

 • در حالت تسلیح دیوار با ملات مسلح شده با مش الیاف در راستاي قائم با توجه به افزایش ظرفیت خمشی در را ستاي قائم نیازي به توزیع بار عمود بر صفحه در دو راستا نمی باشد و همچنین نیازي به اجراي والپست یا مهار دیوار در
  مجاورت ستون ها با بست یا نبشی نیست.
 • توجه شود که به علت رفت و برگشتی بودن بار باد و زلزله، تسلیح دیوار با ملات مسلح شده با مش الیاف باید در دو سمت دیوار انجام شود.
 • در وال پست های مرسوم و فلزی صورتی که طول دیوار از مقادیر مجاز براساس طراحی (حداکثر 4 متر) بیشتر شود، از عضو قائم با مقطع فولادي یا بتنی (وادار) به عنوان تکیه گاه جهت مهار خارج از صفحه دیوار و اجزاي مسلح کننده آن استفاده می شود. در حالیکه در روش وال مش خمش دیوار، یک طرفه و در راستاي قائم می باشد بنابراین دیوار نیازي به وادار ندارد و محدودیتی در طول دیوار نیز وجود ندارد.
 • در سیستم وال مش نبشی مهار خارج صفحه دیوار باید در بالا و پایین دیوار اجرا گردد. در صورت وجود حداقل 50 میلی متر کف سازي که پایین دیوار در داخل آن قرار گیرد نیازي به اجراي نبشی پایینی نمی باشد.
 • در این روش، درصورتی که پلاستر اجرا شده بر روي دیوار از جنس سیمان انتخاب شده باشد، الیاف شیشه مقاوم به قلیا (AR-Glass) با مقاومت تسلیم بیش از 1000MPa می بایست اجرا گردد.
 • در این روش، درصورتی که پلاستر اجرا شده بر روي دیوار از جنس گچ انتخاب شده باشد، الیاف شیشه (E-Glass) با مقاومت تسلیم بیش از 1000MPa مجاز می باشد.
 • مقدار الیاف مورد نیاز با توجه به مشخصات آنها در حالت استفاده به صورت نواري حداقل 100 گرم بر متر مربع و در حالت استفاده به صورت سرتاسري 50 گرم بر متر مربع (در هر سمت دیوار) می باشد.
 • فاصله بین چشمه ها (یک نخ تا نخ مجاور) در ساختار توری فایبرگلاس بنا به طراحی می تواند متفاوت باشد. اما این فاصله نباید از 5 میلی متر کمتر باشد.
 •  حداکثر اندازه سنگدانه مورد استفاده در پلاستر، براي اتصال توری و مش فایبرگلاس باید از نصف فاصله باز بین چشمه ها بیشتر نباشد.
 • لازم به ذکر است الیاف شیشه مورد استفاده در محیط سیمانی حتماً باید از الیاف شیشه مقاوم به قلیا بوده و داراي حداقل 16 درصد زیرکونیا باشد.
 • لبه الیاف در بالای دیوار، باید از داخل روی بلوک برگردد ولی پایین دیوار باید روی کف برگردد و همچنین در پایین دیوار روی کف با تسمه و پیچ و پلاک ثبیت می گردد.
 • برای تثبیت الیاف روی بلوک در حین اجرا، می توان از میخ استفاده کرد، اما ثبیت نهایی توسط پلاستر انجام می گیرد.
 • در محل تقاطع دو دیوار براي جلوگیري از ایجاد ترك در نازكکاري از یک لایه مش الیاف به صورت ال شکل استفاده میشود و بر روي آن پلاستر اجرا می گردد.
 • به جاي استفاده از وادار میتوان در کنارهاي باز شو از مش الیاف به همراه پلاستر سیمانی از بیرون و پلاستر گچی از داخل ساختمان استفاده نمود. در این حالت در صورت اجراي قاب پنجره، نیازي به اجراي نعل درگاه نیز نمیباشد و میتوان دیوار را در بالا و پایین بازشو نیز با مش الیاف مسلح نمود.
 • جهت مسلح نمودن و پایدار سازي دیوار جانپناه الیاف باید در دو طرف به کمک تسمه به دال سقف و وجه بیرونی تیر مهار شوند. در این حالت عرض تسمه اتصال حداقل باید 100 میلیمتر بیش تر از عرض الیاف باشد.

وال مش بهترین جایگزین وال پست فلزی و سنتی در ساختمان

متاسفانه یکی از دلایلی که باعث می شود زلزله و فرو ریختن ساختمان خسارات جانی به همراه داشته باشد، مقاومت پایین بخش های غیر سازه ای ساختمان است. در گذشته برای برخی از ساختمان ها از هیچ وال پستی استفاده نمی شد. این موضوع دلیلی برای فرو ریختن دیوارهای غیر سازه ای در هنگام زلزله بود. اما پس از اینکه مشخص شد بسیاری از خسارات ناشی از زلزله به دلیل ریختن دیوارهای غیر سازه ای بود، از وال پست ها برای افزایش مقاومت دیوارها استفاده می شد.

اگرچه وال پست ها می توانستند مزایای زیادی را به همراه داشته باشند؛ اما بی عیب و نقص نیز نبودند. مهم ترین معایب وال پست های فلزی و سنتی موجود در ساختمان ها، وزن بالای آن ها، نصب بسیار سخت و زمان بر و همچنین ایمن نبودن تا حد قابل قبول بود. با این وجود حذف وال پست نیز می تواند ضررهای جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. به همین خاطر، بهترین راه جایگزین کردن وال پست ها با یک محصول دیگر برای مهار لرزه های ایجاد شده در دیوار در هنگام زلزله است.

با وجود مش فایبرگلاس و کیفیت بالای آن در سازه، دیگر نیازی به وال پست فلزی و سنتی در ساختمان نیست. دلیل این موضوع را می توان در فاکتورها و عوامل مختلفی جستجو کرد. برای اجرای وال پست های فلزی نیاز است که از نیروهای ماهر و متخصص استفاده شود. برای اجرای آن ها نیز باید زمان زیادی صرف گردد تا در نهایت بتوان وال پست را به صورت تخصصی روی دیوار نصب کرد. اما برای اجرای وال مش نیازی به نیروی متخصص نیست. مراحل اجرا بسیار ساده هستند و حتی می توان در زمان کوتاهی این مراحل را انجام داد.

از هر نظر که به وال مش هایی که جایگزین وال پست فلزی و سنتی می شوند، نگاه کنید متوجه می شوید که اجرای آن ها می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. تنها یک مزیت بزرگ وال مش ها، کاهش هزینه های ساختمان سازی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی روی هزینه های پروژه داشته باشد. همین موضوع باعث شده تا بتوانیم وال مش ها را به مهندسین و طراحان ساختمان سازی برای اجرا در بخش های مختلف ساختمان پیشنهاد کنیم.

دیتیل مهار وال مش-افزیر

وال مش مورد تایید آیین نامه های طراحی و سازمان نظام مهندسی ساختمان

یکی از مهم ترین قوانین در آیین نامه های طراحی و سازمان نظام مهندسی ساختمان، قوانین مربوط به مهارساختمان ها در برابر زلزله هستند. بر اساس این قوانین، طرح ها و تبصره های مختلفی در آیین نامه های ساختمان سازی قرار داده شده اند. یکی از این طرح ها، استفاده از وال پست برای مهار دیوار است. البته به دلیل چالش های پیش رو، ترجیح سازمان نظام مهندسی ساختمان استفاده از وال مش به جای وال پست های ساختمانی است.

ناگفته نماند که طبق مندرجات پیوست ششم استاندارد 2800 و نشریه 819، اجرای وال مش مورد تایید سازمان نظام مهندسی ساختمان است. بنابراین، لازم است که بر اساس این آیین نامه حتما مهندسین اقدام به اجرای وال پست مش به جای وال پست فلزی کنند.

بر اساس مقررات سازمان نظام مهندسی ساختمان، حداکثر طول مجاز دیوارهای غیر سازه ای باید 40 برابر ضخامت دیوارهای سازه باشد. بر اساس ضخامت استاندارد دیوارهای سازه، معمولا طول مجاز دیوارهای غیر سازه کمتر از 6 متر است. بنابراین، اگر طول دیوارها 6 متر بود، دیگر نیازی به استفاده از وال پست نمی باشد. اما در صورتی که طول دیوار بیش از 6 متر است، باید به ازای هر 6 متر از یک وال پست استفاده شود.

اگرچه در آیین نامه های سازمان نظام ساختمان، اجباری به استفاده از وال مش نیست؛ اما خوشبختانه در این سازمان استفاده از وال مش (wallmesh) تایید شده است. بنابراین، می توان بر اساس قوانین وال پست سازمان، اقدام به اجرای وال مش کرد. قوانین دیگری نیز در مورد وال مش در آیین نامه های ساختمان سازی وجود دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

از دیگر مقررات ملی ساختمان در زمان نصب وال پست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمام دیوارهای وال پست، از هر طرف باید دارای بازو باشند.
 • بسته شدن لبه های عمودی تیغه های وال پست، اجباری است و هیچ لبه قائمی نباید آزاد باشد. به همین دلیل، این لبه ها را به یک تیغه دیگر یا یکی از ستون های فولادی وال پست یا یک دیوار عمود دیگر، وصل می کنند.
 • جنس تیغه های وال پست باید فولادی باشد و در صورت نیاز، حتما به هم متصل شوند.
 • تیغه ها یا دیوارهای غیر سازه ای دارای ارتفاع مجاز هستند. حداکثر مقدار این ارتفاع بر اساس مقررات ملی ساختمان، 5/3 متر است. در صورتی که ارتفاع تیغه ها از حداکثر مجاز، بیشتر بود باید توسط وال پست، مهار شود.
 • حداقل عرض تیغه ها یا دیوار غیر سازه ای باید 30/11 ارتفاع برسد. البته، به غیر از دیوارهای آجری. چرا که در این دیوارها باید ضخامت دیوار و عرض دیوار، برابر باشند.

دیتیل وال مش ساختمان-افزیر

تفاوت وال مش با وال پست مرسوم چیست؟

با توجه به مطالب بالا می توان نتیجه گرفت، هر دو نوع وادار، سبب افزایش مقاومت ساختمان و دیوارهای سازه در برابر عوامل محیطی می شوند. اما چه تفاوتی بین این دو نگهدارنده وجود دارد که سبب شده وال مش، پرطرفدارتر از وال پست شود؟

یکی از مهمترین تفاوت های وال مش و وال پست، هزینه نصب است. از آنجایی که در وال مش ها، وادارهای عمودی و افقی، مهارهای افقی مثل میلگرد بستر، بست های فلزی و … حذف شده اند هزینه نصب و اجرای وال پست مش فایبرگلاس، نسبت به وال پست های مرسوم، کمتر می باشد. از طرف دیگر، حذف این فاکتورها سبب شد نصب و اجرای وال مش، در مقایسه با وال پست، آسان تر باشد و حتما به نیروهای متخصص برای نصب، نیاز نباشد.

وال پست مش فیبر کربن و مش فایبر گلاس، از دسته وال پست‌های نوین رایج در پایدار سازی دیوار هستند که اتصالات راحت تری نسبت به نسخه های قدیمی دارند. از دیگر تفاوت های این دو نوع نگهدارنده این است که وال پست های مش، محدودیت طولی ندارند و وادارهای قائم آنها حذف شده اند. یکی از قابلیت های مهم این نگهدارنده که در وال پست های قدیمی وجود ندارد نبشی‌ های کنترل کننده برای حرکت خارج از صفحه دیوار است که سبب می شود دیوارها و ساختمان در مواقع زلزله یا سایر عوامل محیطی، بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

پیشنهاد برای مطالعه

هرآنچه باید از مش فایبرگلاس بدانید

محاسبه گر آنلاین وال مش

محاسبه گر نوین وال پست FRP، ابزاری تنظیم شده از شرکت مقاوم سازی افزیر است که امکان محاسبه  مقدار مش و پلاستر یا مقدار الیاف FRP و رزین مصرفی را برای مشتریان و مصرف کنندگان این دسته از وال پست‌ها، فراهم می‌سازد. با استفاده از این محاسبه‌گر، می‌توان بهینه‌ترین مقدار متریال مورد نیاز برای اجرای انواع وال پست‌های نوین را سنجید و متناسب با آن، متریال مصرفی را خریداری نمود. برای استفاده از این ابزار، کافیست روی آیکون زیر کلیک و به صفحه محاسبه‌گر آنلاین نوین وال پست FRP، وارد شوید و طبق راهنما، عمل کنید.

مش فایبرگلاس چیست؟

در حال حاضر، یکی از پرمصرف ترین متریال های مورد استفاده در ساختمان سازی و عمران، انواع کامپوزیت های الیافی هستند. با توجه به اینکه این متریال، قابلیت پوشش دهی مقاومی دارد از آن برای تقویت اعضا سازه و کامل کردن ساختار نهایی سازه استفاده می شود. مش یا توری فایبرگلاس یکی از این کامپوزیت ها است که از الیاف شیشه ای، تولید می شود. این مش، جزء ساختار کامپوزیت FRP می باشد.

با توجه به ویژگی های این مش یا توری فایبرگلاس، از آن برای افزایش مقاومت ساختمان و بناها، تولید کاشی و سرامیک، افزایش مقاومت ساختارهای بتنی، بازسازی استخرها و … استفاده می کنند. یکی از مهمترین قابلیت های مش فایبرگلاس، تولید ساختارهای سبک، مستحکم با وزن کم است. این ویژگی ها سبب شدند این کامپوزیت کاربردهای متنوعی داشته باشد که وال پست با مش فایبرگلاس یکی از جدیدترین آن ها است.

وال پست با مش فایبرگلاس یکی از جدیدترین ایده های عمرانی برای مهار و کنترل دیوار در برابر عوامل محیطی است. توری های این نگهدارنده، ساختار مشبکی دارند که از کامپوزیت فایبرگلاس، تولید شده اند. این توری ها به عنوان یک پایه نگهدارنده عمل می کنند که سبب افزایش استحکام و مسلح سازی ساختارهای گچی، سیمانی یا بتنی می شوند.

از دیگر ویژگی های توری یا مش فایبرگلاس می توان به مسلح سازی سطوح، داشتن ساختاری سبک وزن و مقاوم، ایجاد پوشش های مضاعف، قابلیت تحمل فشارهای هیدرولیکی بالا، طول عمر بالا، برخورداری از مقاومت خمشی و کششی بالا و انعطاف پذیری مناسب اشاره کرد.

برای اطمینان از کیفیت توری فایبرگلاس، می‌توانید مقاله جامع ” نحوه تشخیص توری فایبرگلاس با کیفیت از بی کیفیت” را مطالعه فرمایید.

کاربردهای مش فایبرگلاس کدام است؟

این مش از نظر ظاهری به شکل شبکه های مربع شکلی است که هر کدام از این مربع ها را یک مش، می نامند. ابعاد و اندازه مش در هر نوع مش فایبرگلاس، متفاوت است. در حال حاضر، مهمترین کاربرد این توری ها برای افزایش مقاوم سازی ساختمان ها است. لذا هر کاربری که قصد دارد از عایق ها یا ملات های مقاوم سازی در ساختمان استفاده کن از این توری به عنوان نگهدارنده استفاده می کند. از دیگر کاربردهای مش فایبرگلاس عبارتند از:

  • گچکاری دیوار با استفاده از مش فایبرگلاس
  • در عایق کاری محیط های مرطوب مثل حمام، سرویس بهداشتی، استخر و …
  • تقویت پشت سنگ با توری فایبرگلاس
  • به عنوان ترک گیر و ترمیم ترک
  • وال پست و مقاوم سازی ساختمان
  • تقویت سیمانکاری با مش فایبر گلاس

پلاستر ویژه وال مش چیست؟

همان طور که اشاره نمودیم نحوه نصب آسان وال مش، یکی از مهمترین قابلیت های آن در مقایسه با وال پست است. چرا که تنها کافی است آن را در یک پلاستر ویژه وال مش، مدفون کرد. اما پلاستر ویژه وال مش چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پلاستر سیمانی یکی از بهترین متریال ها برای نصب وال مش است. این نوع پلاستر، یک لایه پوششی از جنس سیمان است که از دوام و کیفیت بالایی برخوردار می باشد. مهمترین کاربرد این محصول، برای نصب وال پست های جدیدی مثل مش فایبرگلاس است. اما از آن برای پوشش سطوح بتنی، دیوارهای آجری، بلوکی و … نیز استفاده می شود.

از این متریال هم برای سطوح داخلی و هم خارجی استفاده شده و مانع نفوذ رطوبت و سایر عوامل محیطی به داخل سازمان می گردد. پس از اینکه، دیوارها کروم بندی شد از این پلاستر به صورت پاششی یا پرتابی بر روی سطوح یا دیوارهای مش بندی شده با مش فایبرگلاس، استفاده می شود.

مهمترین مزیت استفاده از پلاستر این است که دیوارهای پلاستر شده در برابر عوامل محیطی، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند. همچنین تعمیر آن ها راحت تر از سایر دیوارها می باشد.

پلاستر گچی، نوع دیگری از پلاسترهای مورد استفاده در وال مش ها هستند که به عنوان یک پوشش محافظتی از رشد قارچ و باکتری در سطوح، جلوگیری می کند. در حال حاضر، از پلاسترها، چه از نوع گچی و چه سیمانی، برای اندود کردن مش ها استفاده می کنند.

مراحل اجرای وال مش چگونه است؟

مراحل اجرای وال پست مش به گونه ای است که هر نیروی نیمه حرفه ای هم می تواند آن را نصب کند. بطور کلی اجرا این نگهدارنده به چهار قسمت تقسیم می شود که عبارتند از:

 • نصب ناودانی یا نبشی منقطع: ابتدا این نبشی را به فضایی که قرار است دیوار، چیده شود، نصب می کنند. البته در زمان نصب این نبشی باید دقت کرد ساق های نبشی کاملا با دیوار، وصل نشوند تا دیوار، عملکرد آزادانه داشته باشد. نصب نبشی با استفاده از اتصالات جوشی یا پیچی، میخ، چاشنی و یا چسب های اپوکسی دو جزئی انجام می گیرد.
 • دیوار چینی: در مرحله بعدی، دیوار چینی شروع می شود که به صورت متعارف، انجام می گیرد. البته برای اینکه این دیوار، در باربری جانبی، مشارکت نکند از مصالح جداکننده ای مثل پشم سنگ ‏یا پلی استایرن یا یونولیت استفاده می شود. این مصالح سبب می شوند دیوار از قاب، تیرها و ستون جدا شود.
 • اجرای نوار وال مش: نوارهای وال مش، که دارای عرض های از پیش تعیین شده ای هستند به صورت عمودی بر روی دیوار، قرار می گیرند. برای راحتی کار، در حین دیوارچینی، این نوارها که معمولا الیاف های شیشه ای هستند را با استفاده میخ، به صورت موقت روی دیوار، نصب می شوند.
 • اجرای پلاسترهای ویژه وال مش: در مرحله نهایی، این الیاف های توری شیشه ای یا همان وال پست مش فایبرگلاس، از طریق پلاسترهای گچی یا سیمانی، پوشیده می شود.

روش اجرای وال مش - مقاوم سازی افزیر

پیشنهاد برای مطالعه

اشتباهات رایج در اجرای توری فایبرگلاس

هزینه اجرای وال مش چقدر است؟

هزینه اجرای وال مش (wallmesh) به مانند سایر محصولات ساختمانی با توجه به فاکتورهایی، متفاوت است. از جمله عوامل تعیین کننده قیمت وال مش می توان به ابعاد چشمه، میزان الیاف بکار رفته در هر متر مربع و کیفیت وال مش های تولید شده اشاره کرد. در حال حاضر، شرکت های مختلفی، اقدام به تولید این محصول نموده اند که هر کدام از آنها این نگهدارنده را با کیفیت و قیمت های متنوعی به بازار، عرضه می کنند.

شرکت مقاوم سازی افزیر یکی از معتبرترین این شرکت ها است که وال مش را با بالاترین کیفیت و نازلترین قیمت به بازار عرضه می کند. وب سایت افزیر به صورت تخصصی در زمینه مقاوم سازی سازه فعالیت می کند. البته از آنجایی که نوسانات موجود در بازار، بر روی قیمت این محصول نیز تاثیر می گذارد برای اطلاع از قیمت بروز اجرای وال پست مش می توانید با کارشناسان فروش مقاوم سازی افزیر تماس بگیرید. همچنین جهت آگاهی از عوامل موثر بر قیمت وال مش پیشنهاد می کنیم مقاله “قیمت وال مش (wallmesh) چقدر است؟” را مطالعه کنید.

اجرای وال مش در ساختمان های بدون وال پست

با توجه به مزایای اجرای وال پست برای ساختمان ها، توصیه اکید می شود که همه آن ها به این نوع مصالح ساختمانی تجهیز شوند. اما یکی از دغدغه های اصلی افراد این است که پس از ساخت ساختمان به فکر اجرای وال پست برای مقاوم سازی می افتند. این موضوع می تواند محدودیت های زیادی را برای اجرای وال پست فلزی به وجود آورد. برای ساختمان هایی که دیوار از قبل اجرا شده است و هیچ وال پستی در آن قرار نگرفته است، به هیچ وجه امکان اجرای وال پست فلزی وجود ندارد. چرا که برای اجرای این وال پست ها، باید حتما در حین ساخت اقدامات لازم در دیوار انجام شود. این موضوع یک محدودیت بزرگ برای اجرای وال پست های فلزی است.

خوشبختانه با وجود وال مش ها این محدودیت نیز برطرف شده است. حتی اگر ساختمان و دیوار آن به طور کامل اجرا شده باشد، باز هم امکان اجرای وال مش وجود دارد. فقط کافیست که توری های فایبرگلاس با کیفیت بالا و گرماژ و چشمه مناسب خریداری شوند. سپس می توان در کوتاه ترین زمان ممکن از آن ها برای افزایش امنیت و مقاومت سازه استفاده کرد.

کاهش چشمگیر قیمت و هزینه اجرای وال پست به روش وال مش

قطعا یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید در هنگام ساخت ساختمان به آن توجه داشت، قیمت و هزینه است. با توجه به بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی، در حال حاضر بسیاری از مهندسین ساختمان سازی و افراد متخصص به دنبال این هستند تا بتوانند قیمت و هزینه اجرای وال پست را پایین بیاورند. خوشبختانه با روش وال مش این امکان برای مهندسین فراهم شده است. با توجه به اینکه اجرای این روش از وال پست می تواند بسیار در هزینه ها صرفه جویی کند، توصیه اکید ما این است که برای ساختمان های مدرن از این روش استفاده کرد.

البته زمانی که در مورد کاهش هزینه و قیمت اجرای وال پست به روش وال مش صحبت می کنیم، فقط منظورمان خرید توری فایبرگلاس و قیمت مناسب آن نیست. مجموعه ای از عوامل کنار هم قرار می گیرند و اجرای وال مش را به یک راه حل اقتصادی تبدیل می کنند. به طور مثال به دلیل اینکه می توان مراحل اجرای وال مش را با کمک نیروی کار کمتری انجام داد، میزان دستمزد کارگرها کاهش پیدا می کند. از طرفی مدت زمان اجرای این نوع وال پست بسیار کاهش پیدا خواهد کرد که این موضوع به نوبه خودش روی قیمت نهایی پروژه تاثیر خواهد گذاشت.

همه عواملی که وال مش را به یک راه حل اقتصادی تبدیل کرده اند، می توانند هزینه های اجرای وال پست را تا 60 درصد کاهش دهند. این کاهش هزینه نه تنها برای پروژه های بزرگ، بلکه برای پروژه های کوچک ساختمان سازی نیز بسیار مطلوب است.

افزایش سرعت اجرای وال پست در سیستم وال مش

یکی از مهم ترین دغدغه های ساختمان سازی، کاهش زمان اجراست. متاسفانه در کشور ایران به دلیل کند بودن مراحل ساختمان سازی، یک خانه یا مرکز تجاری کوچک مدت ها طول می کشد تا ساخته شود. این موضوع هم برای کارفرما دغدغه زیادی ایجاد می کند و هم می تواند باعث هزینه بر شدن مراحل اجرای پروژه شود. چرا که هر روز به قیمت مصالح ساختمانی افزوده خواهد شد. به دلیل نوسانات قیمت دلار در بازار، هر چقدر کار ساخت ساختمان زودتر تمام شود، برای کارفرما به صرفه تر است.

وال مش یک سیستم عالی برای اجرای وال پست است که می تواند در زمان صرفه جویی کند. سرعت اجرای وال پست در سیستم وال مش بسیار بالا است. حتی می توان با کمترین کارگر و نیروی کار، مراحل اجرای این نوع وال پست را انجام داد. این موضوع در افزایش سرعت اجرای کل پروژه بسیار موثر می باشد.

دیتیل وال مش عمود بر تیرچه-افزیر

امکان حذف تیرک‌های افقی و وادارهای قائم در وال مش

یکی از اقداماتی که باید برای اجرای وال پست فلزی انجام می شد، اجرای تیرک ها، وادارها و میلگردهای بستر بود. این مصالح فلزی و غیر فلزی برای اجرا نیاز به صرف هزینه بسیار زیادی داشتند. از طرفی برای اجرای آن ها نیز نیاز به نیروی متخصص و صرف زمان بسیار زیادی بوده که باعث کند شدن سرعت پروژه می شود. اگرچه ارزش اجرای وال پست حتی با وجود نیاز به اجرای تیرک های افقی و وادارهای قائم بسیار زیاد است. اما اگر بتوان روشی را جایگزین کرد که نیاز به این مصالح نداشته باشد، بسیار عالی است.

برای اجرای وال مش نیازی به استفاده از تیرک های افقی و وادارهای قائم نیست. می توان بدون نیاز به نصب این تیرک و وادارها، مراحل اجرای وال پست را با توری فایبرگلاس انجام داد. به همین خاطر است که مرحله دیوارچینی با این روش، با سرعت بسیار بیشتری قابل انجام است.

امکان حذف میلگرد بستر در وال مش

در سال های اخیر به دلیل بالا رفتن قیمت فولاد، شاهد افزایش قیمت میلگرد در بازار کشور ایران بوده ایم. این موضوع هزینه های اجرای پروژه های ساختمانی را بسیار بالا برده و دغدغه های زیادی را برای کارفرمایان ایجاد کرده است. هر چقدر بتوان با حفظ استحکام سازه، تعداد میلگردهای مورد نیاز را کاهش داد، می توان در هزینه های نهایی پروژه نیز صرفه جویی کرد.

برای اجرای وال پست فلزی، حتما نیاز به استفاده از میلگرد بستر است. اما برای اجرای وال مش (wallmesh)، نیازی به میلگرد بستر نیست و می توان آن ها را حذف کرد. این موضوع به شدت در هزینه های پروژه موثر است. از طرفی به دلیل اینکه نیازی به اجرای میلگرد بستر نیست، باز هم زمان اجرای پروژه کاهش پیدا می کند. می توان از تعداد نیروی کار کمتری نیز برای ساختمان سازی استفاده کرد. بنابراین، وال مش نه تنها نیازی به تیرک های افقی و وادارهای قائم ندارد، امکان حذف میلگرد بستر را نیز فراهم می کند.

اجرای وال مش بدون نیاز به نیروی تخصصی و ماهر

یکی از دغدغه های کارفرمایان برای اجرای وال پست، استخدام نیروهای تخصصی و ماهر است. اگر وال پست های فلزی به درستی توسط این نیروها اجرا نشوند، هیچ تاثیری روی مقاومت سازه نخواهند داشت. از طرفی استخدام نیروهای متخصص نیاز به صرف هزینه بسیار زیادی دارد. این موضوع توجیه اقتصادی برای اجرای وال پست های فلزی ندارد.

وال مش ها به دلیل نصب سریع و آسانی که دارند، می توانند بدون نیاز به نیروی تخصصی و ماهر در ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین، هم هزینه کار به دلیل عدم استخدام نیروهای جدید، کاهش پیدا می کند. هم اینکه می توان مراحل اجرای وال مش را سریع تر انجام داد. هر نیروی کاری که در محل پروژه حضور دارد، می توان با کمک توری های فایبرگلاس این نوع وال پست ها را روی دیوار اجرا کند.

کاهش بار وارد بر ساختمان در سیستم وال مش در مقایسه با وال پست فلزی

هدف اصلی آیین نامه و مقررات جدید سازمان نظام ساختمان، کاهش بار وارده در ساختمان است. هر چقدر وزن سازه کمتر باشد، احتمال خرابی و به بار آمدن خسارات جانی در شرایط سخت مانند زلزله کاهش پیدا می کند. کارخانه های تولید کننده مصالح ساختمانی نیز روی به تولید مصالح ساختمانی سبک آورده اند تا بار وارد به ساختمان ها را کاهش دهند. اگرچه سیستم وال پست فلزی می توانست تا حدی باعث افزایش مقاومت سازه شود، ولی خود به دلیل سنگین بودن معایب زیادی را به همراه داشت.

وال پست های فلزی از جنس فولاد هستند و وزن آن ها نیز بر اساس میزان فولاد به کار رفته در آن ها محاسبه می شود. سنگینی وال پست های سنتی و مرسوم، می تواند تاثیر بسیار بدی روی ساختمان داشته باشد. این در حالی است که وال مش ها وزن بسیار سبکی دارند.  وال مش (wallmesh) با وزن سبک خود اجازه وارد شدن بار بسیار زیاد به ساختمان را نمی دهد. این در شرایطی است که مقاومت توری های فایبرگلاس که به عنوان وال پست استفاده می شوند، بسیار بیشتر از وال پست های فلزی است. بنابراین، شاید وزن سازه با استفاده از وال مش کاهش پیدا کند. اما این موضوع دلیلی بر بی کیفیت بودن وال مش ها نسبت به وال پست های فلزی نیست.

مثلث کنترل کیفیت وال مش چیست؟

به منظور اطمینان از عملکرد صحیح روش وال مش در مهار لرزه ای دیوار های غیر باربر، کنترل کیفیت یا QC وال مش به‌طور معمول در سه مرحله انجام می‌شود. بر این اساس طراحی وال مش، تامین مصالح وال مش و اجرای وال مش اضلاع مثلث کنترل کیفیت وال مش می باشند که در ادامه به هرکدام از آن ها خواهیم پرداخت.

 • طراحی وال مش

طراحی وال مش ضلع اول از مثلث کنترل کیفیت روش وال مش می باشد. در این مرحله طراحان وال مش مطابق آیین نامه ها و استاندارد های موجود روش وال مش را طراحی نموده در ادامه طرح ارائه شده می بایست توسط کنترل طراحی مورد بازبینی و تایید نهایی قرار گیرد.

 • تامین مصالح وال مش

تامین مصالح وال مش ضلع دوم از اضلاع سه گانه مثلث کنترل کیفیت وال مش می باشد. استفاده از مصالح با کیفیت وال مش یکی از دیگر از پیشنیازهای عملکرد صحیح این روش در ساختمان می باشد. در این مرحله با انجام کنترل های لازم در هنگام تولید و ارسال مصالح ، عملکرد هرکدام از آن ها به عنوان بخشی از سیستم وال مش تایید می گردد.

 • اجرای وال مش

اجرای وال مش ضلع نهایی از مثلث کنترل کیفیت روش وال مش می باشد. کنترل اجرای صحیح وال مش مطابق نقشه های طراحی شده از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مرحله کارشناسان کنترل کیفی از اجرای صحیح وال مش اطمینان حاصل می کنند.

خارج شدن هر یک از سه عامل مذکور از حدود تعیین شده، می‌تواند به انجام پروژه‌اي ناموفق و غیراقتصادي منجر شود. به همین منظور اجرای مثلث کنترل کیفیت وال مش در تمامی پروژه ها الزامی می باشد.

جمع بندی

ما در این مطلب در مورد یکی از بهترین و بروزترین روش های اجرای وال پست ساختمان یعنی وال مش، صحبت نمودیم.وال مش نوعی وال پست یا نگهدارنده است که به مهار و کنترل دیوار در برابر زلزله و ضربه کمک می کند. در حال حاضر، وال پست با مش فایبرگلاس به عنوان جدیدترین راهکار برای افزایش استحکام سازه ها معرفی می شود. چرا که از ویژگی هایی برخوردارند که در وال پست های قدیمی وجود ندارد.

وال مش ها به صورت توری هایی می باشند که وزن، ابعاد چشمه و فواصل متفاوت و از پیش تعیین شده ای دارند. ویژگی ها و نحوه اجرای وال مش را شرح داده و عوامل موثر بر قیمت وال مش را معرفی کردیم. وال مش یکی از انواع وال پست هایی است که در دیوار ساختمان ها و سازه های بتنی و فولادی، بکار می رود تا از آن در برابر عوامل محیطی مثل زلزله، محافظت نماید. همانطور که اشاره نمودیم وال پست با همبستگی دیوار و اسکلت، مقاومت و استحکام سازه را در برابر عوامل محیطی، افزایش می یابد. با توجه اهمیت محافظت از ساختمان، در مقررات ملی ساختمان و همچنین آیین نامه طراحی ساختمان در برابر زلزله، به صورت کامل، ضوابط و مشخصات نحوه استفاده از وال پست، توضیح داده شده است.

بر اساس این مقررات، طول مجاز دیوارهای غیر سازه ای یا همان تیغه های بین دو پشت بند نباید بیشتر از 40 برابر ضخامت دیوارهای سازه باشد. این میزان، کمتر از 6 متر، تخمین زده شده است. به عبارت دیگر، در صورتی که طول دیوارها 6 متر، بود نیازی به استفاده از وال پست نیست. اما اگر متراژ آنها بیشتر از این مقدار بود، به ازای هر 6 متر دیوار، یک وال پست، لازم است. البته وال پست های مرسوم، نمی توانند مانع از ترک خوردگی دیوار شوند اما وال مش های جدید که از جنس فایبرگلاس یا الیاف شیشه ای هستند از ترک خوردگی دیوارها هم جلوگیری می کند.

از دیگر مزایای این نگهدارنده می توان به سبک وزن بودن، نصب و اجرای ساده، مقرون به صرفه بودن، مقاوم بودن در برابر فشار، خمش و کشش، جلوگیری از حرکت کردن دیوار، عدم نیاز به هشتی گیر، وادارهای عمودی و افقی، سازگاری با انواع سازه ها و … اشاره نمود. این ویژگی ها سبب شدند این محصول به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی تبدیل شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این محصول و استعلام قیمت وال مش (هزینه اجرا و مصالح) می توانید با کارشناسان شرکت افریز تماس بگیرید.

سوالات متداول

وال مش دیوار چیست و به طور کلی چه کاربردی دارد؟

وال مش دیوار یکی از جدیدترین اشکال وال پست ها می باشد که از آن در ساخت بناها استفاده می نمایند. از این نوع مش ها در ساختار های غیر سازه ای دیوارها برای کنترل نیروهای خارجی وارده بر سازه استفاده می نمایند.

مزایای کاربردی وال مش ها نسبت به وال پست های سنتی در چیست؟

همچنین مهمترین مزیتی که می توان در کاربرد این نوع جدید از وال پست ها یافت کاهش قابل توجه در هزینه های اجرایی در سازه می باشد. به شکلی که بررسی ها نشان می دهد به طور معمول کاربرد وال پست مش می تواند تا میزان 40 تا 60 درصد هزینه های ساخت بنا را کاهش دهد. همچنین استفاده از وال پست مش در سازه می تواند سرعت اجرای پروژه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. همچنین با استفاده از وال مش دیوار می توان مانند میلگردهای بستر و وادارهای قائم در ساختمان را حذف نمود

نحوه اجرای وال پست مش در ساختمان به چه صورتی می باشد؟

به طور خلاصه می توان گفت مراحل اجرای وال پست مش عبارتند از: آماده سازی سطح دیوار اجرای نبشی یا ناودانی اجرای یونولیت یا پشم سنگ جداکننده دیوار از قاب اجرای مش فایبرگلاس با استفاده از پلاستر

پلاستر مخصوص برای سیستم وال مش ها چیست؟

پیمانکاران ساختمان برای پوشش سطحی و نازک کاری در زمان ااجرای وال مش دیواراز پلاسترهای مخصوص برای پوشش مش فایبرگلاس استفاده می کنند. پلاسترهای مورد استفاده در سیستم وال پست مش دیوار از دو نوع پلاستر سیمانی و پلاستر گچی می باشد.

قیمت وال مش چه مقدار می باشد؟

قیمت وال مش ها به عوامل گوناگونی وابسته می باشد. یکی از این عواملی که می تواند در اجرای وال پست مش تاثیر گذار باشد وزن و ابعاد چشمه مش فایبرگلاس به کار رفته در این سیستم می باشد. همچنین نوع پلاستر مصرفی و همچنین تعداد نیروی کار و دستمزد آنان بر قیمت وال مش تاثیرگذار می باشد

4.7/5 - (20 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


49 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مرسی از مقاله مفید و کاربردی شما. روش وال مش که شما به عنوان وال پست نوین معرفی کردید هیچ جای آیین نامه نیومده. من هرچقدر عبارت وال مش سرچ کردم داخل پیوست 6 آیین نامه 2800 نبود.

  1. سلام و عرض ادب
   عبارت “وال مش” یک نام تجاری است. در آیین نامه با عبارت “مسلح کردن دیوار با شبکه الیاف” به آن اشاره شده است.

 2. سلام
  با سلام چرا نوارهای وال مش باید در هر دو طرف دیوار اجرا گردد؟

  1. سلام و عرض ادب
   براساس ضوابط پیوست شش استاندارد 2800 با توجه رفت و برگشتی بودن بار باد و زلزله، تسلیح دیوار به روش وال مش باید در دو سمت دیوار انجام شود.

 3. سلام خسته نباشید
  من برای پروژه ساختمانی از وال مش عنوان جایگزین وال پست استفاده کرده ام. ناظر ساختمان درخواست تست قلیای توری فایبرگلاس خریداری شده را داده. راهنمایی بفرمایید برگه تست قلیا توری فایبرگلاس چیست؟

  1. سلام و عرض ادب
   طبق ضوابط آیین نامه در صورتی که در بخشی از ساختمان جهت اجرای وال مش از پلاستر سیمانی استفاده می کنید باید از مش فایبرگلاس AR یا مش فایبرگلاس مقاوم به قلیا استفاده کنید. توری و مش شیشه مقاوم به قلیا باید داراي حداقل 16 درصد زیرکونیا باشد. تعیین درصد زیرکونیا در الیاف و آزمون مقاومت به قلیا از جمله آزمونهاي ضروري براي شناخت ویژگیهاي الیاف شیشه میباشند. ناظر پروژه شما جهت اطمینان از مقاوم به قلیا بودن مش فایبرگلاس خریداری شده در خواست نتایج آزمون مقاومت به قلیا را از شما کرده است. شما تنتها کاری که باید بکنید درخواست نتایج این تست از فروشنده توری و مش فایبرگلاس می باشد.

 4. سلام.‌برای یک دیوار هفت متری چقدر وال مش باید سفارش بدم؟

  1. سلام مهندس ابراهیم پوریان
   مقدار وال مش مورد نیاز برای یک دهانه به عوامل مختلفی همچون نوع بلوک دیواری، طبقه ساختمان، محل احداث ساختما و…. وابسته می باشد. صرفا با دانستن طول دهانه دیوار نمی توان وال مش را طراحی نمود. پیشنهاد می کنیم با ارسال نقشه و معماری سازه ساختمان در اسرع وقت طرح وال مش را بهمراه آنالیز قیمت تمام شده وال مش و مقدار متریال مصرفی شمامل توری فایبرگلاس، پلاستر و نبشی دریافت نمایید.

 5. سلام.‌مقدار وال مش برای دیوار بلوک سفالی بیشتر است یا بلوک هبلکس؟

  1. سلام مهندس رضاییان عزیز
   به طور کلی مقدار مصالح مورد نیاز برای اجرای وال مش به عوامل مختلفی وابسته می باشد که نوع بلوک دیواری یکی از آن است. شما می توانید باارسال نقشه معماری و سازه ساختمان خودتون طرح وال مش را به همراه مقدار متیال مصرفی در یافت کنید.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert