راه های جلوگیری از کرمو شدگی بتن چیست؟

راه های جلوگیری از کرمو شدگی بتن چیست؟
 • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
 • بتن
 • مدت زمان خواندن مقاله: 7 دقیقه
 • 0 نظر
 • شناسه مقاله: 32244

در این مقاله قصد داریم درباره راه های جلوگیری از کرمو شدگی بتن با شما صحبت کنیم. کرمو شدگی بتن در هنگام تولید بتن اتفاق می‌افتد. این پدیده در بعضی از قسمت های ساختمان بتنی که ضعف اجرایی دارد قابل مشاهده است. این علامت خوشایندی برای بتن نیست و باعث عدم کیفیت در بتن می شود و همچنین در پایه ها و دیوارها از استحکام بنا کم می کند. برای این که بدانیم عارضه کرموشدگی چیست و چگونه می توان از بروز چنین امری پیشگیری کرد، این مقاله تهیه و تنظیم شده است. با خواندن این مقاله می توانید جلوی این پدیده را در بتن ها بگیرید یا راه حل یا ترمیم آن را در همین نوشتار بیابید.

پدیده کرمو شدگی و جلو گیری از آن

برای جلوگیری از کرمو شدگی بتن باید قبل از هر چیز این پدیده را به خوبی شناخت. کرموشدگی در بتن، سطح ناهمواری است که به خاطر پر نشدن کامل بتن در هنگام قالب ریزی به وجود می‌آید. گاهی دلیل پدیدار شدن این عارضه حفره‌های توخالی است که در بافت بتن دیده می شود. وقتی این حفره ها به خوبی پر نشوند، کرمو شدگی در بتن اتفاق می افتد. وجود سطح ناهموار در بتن یک نقص به شمار می رود و کیفیت آن را تنزل می دهد. زیرا این حفره ها می تواند بین بتن و آرماتورها شکاف و فاصله ایجاد کنند. گاهی اوقات مشاهده می شود که بتن قادر نیست به زیر آرماتور برسد. اگر این پدیده به درستی ترمیم نشود ممکن است در سلامت کل ساختار تاثیر منفی بگذارد. پس ترمیم و تعمیر بتن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که باید به آن توجه نمود.
اگر این حفره ها در سطح بتن وجود داشته باشد، به محض برداشتن قالب می توان آن را تشخیص داد. گاهی نیز ممکن است این حفره ها در جوف و قسمت میانی بتن باشد که برای آزمایش سلامت انسجام و سلامت بتن لازم است که از تست التراسونیک استفاده شود.

دیوار بتنی کرمو

پیشنهاد برای مطالعه

ملات‌ ترمیم کننده بتن چیست و چند نوع دارد؟

چرا پدیده کرم خوردگی بتن رخ می‌دهد؟

برای جلوگیری از کرمو شدگی بتن لازم است قبل از همه درباره دلایل کرموشدگی اطلاعاتی داشته باشیم. این حفره های توخالی هنگامی در بتن به وجود می آید که حفره ها و بخشی از بتن به درستی از مواد پر نشوند. این امر به این دلایل به وجود می آید:

• بهره گیری از بتنی که سفت است یا زمان آماده سازی آن به طول انجامیده،
• میزان آبی که در بتن به کار می رود، ممکن است کم یا زیاد بوده باشد. در چنین حالتی بافت بتن سست و ناپایدار می شود،
• گاهی کرموشدگی شدن بتن به این دلیل روی می دهد که در فرایند تولید، بتن به خوبی ویبره زده نشده است. کم یا زیاد بودن این موضوع می تواند در کیفیت بتن اثر نامطلوبی بگذارد،
• تراکم بیش از حد میلگرد،
• وجود بیش از حد استاندارد دانه های درشت در مخلوط بتن،
• استفاده از قالب بندی غیر اصولی و درزبندی نامناسب قالب که موجب می شود تا شیره بتن فرار کرده و سنگدانه در آن باقی بماند،
• اگر بتن از ارتفاع نامناسب و بیش از حد تعریف شده ریخته شود، احتمال کرمو شدگی بسیار است.

رعایت این نکات در جلوگیری از کرمو شدگی بتن بسیار موثر است. البته می توان دلایل دیگری نیز به این فهرست به عنوان دلایل کرموشدگی در بتن افزود. اما مهمترین دلایل همین مواردی است که ذکر شد. برای آشنایی بیشتر با پدیده کرمو شدن بتن مطالعه مقاله “کرموشدگی یا لانه‌زنبوری شدن بتن چیست و چگونه باید آن را ترمیم کرد؟” را پیشنهاد می کنیم.

کرمو شدگی بتن

آزمایش بتن به منظور تشخیص کرمو شدگی چگونه است؟

جلوگیری از کرمو شدگی بتن می تواند تاثیرات مثبتی در کیفیت آن بگذارد. به عنوان مثال پایه ، ستون، دیوار، تیرها و … که در هر بنایی از عناصر مهم آن می باشند، میبایست سالم و مستحکم ساخته شوند. اگر در این نوع سازه ها علائم کرمو شدگی دیده شود، می تواند در استحکام بنا تاثیر نامطلوبی بگذارد. معمولا کرموشدگی هایی که در کناره های بتن و با چشم قابل رویت هستند به محض برداشتن قالب به راحتی می توان آنها را تشخیص داد. کرموشدگی هایی که در جوف و میانه بافت بتنی قرار دارند، تنها با فنون پیشرفته ای مانند تست التراسونیک و غیره قابل شناسایی هستند.

انواع کرمو شدگی در بتن

در ادامه موضوع جلوگیری از کرمو شدگی بتن خوب است ، اشاره ای داشته باشیم به انواع کرموشدگی در بتن. متاسفانه انواع مختلفی در این زمینه وجود دارد که می تواند کیفیت بتن را تحت تاثیر قرار دهد. اما ما سعی می کنیم تا این انواع را به زبانی ساده و روشن برای شما شرح دهیم. انواع کرموشدگی در بتن در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ می تواند رخ دهد. در کرمو شدگی سایز کوچک، سایز حفره ها کمتر از بیست و پنج میلیمتر می باشد. در سایز متوسط نیز سایز حفره ها بیش از این عدد است. در واقع عمق این حفره ها بیشتر می شود اما از نظر شعاع تغییری در سایز آنها دیده نمی شود. در کرمو شدگی سایز بزرگ نیز سایز سوراخ های ایجاد شده در بتن می تواند از مرز بیست و پنج میلیمتری نیز بگذرد. در این نوع کرموشدگی هم عمق و هم شعاع گسترش پیدا کرده و میزان تخلخل در بتن را افزایش می دهد.

راه‌های جلوگیری از کرمو شدگی بتن چیست؟

 • برای جلوگیری از کرمو شدگی بتن نیاز است که اقداماتی انجام شود. به کار بردن نکات و اصولی که در ذیل می آید فرایند ساخت بتن را بدون تخلخل همراه می کند.
 • مطمئن شوید که مخلوط بتن از ریزدانه های کافی برخوردار است. هر چه شن ها ریزتر باشند، بهتر می توانند بافتی محکم و منسجم در اختیار شما قرار بدهند. استفاده از مخلوط ریزدانه فضای خالی بین سنگدانه های درشت را به خوبی پر می کند،
 • بتن را باید از ارتفاع صحیح داخل قالب ریخت. این بلندی نباید بیشتر از یک و نیم متر باشد،
 • به قدر کفایت بتن را فشرده کنید. البته مراقب باشید هرگز بتن بیش از حد، در معرض فشار قرار نگیرد زیرا باعث می شود ساختار بتن دچار جدا افتادگی و ایجاد ترک در سطح کار شود،
 • قالب های بتن باید به خوبی پر شوند. این امر باعث می شود تا فرایند فشرده کردن بتن راحت تر انجام شود،
 • قرار گرفتن میلگردهای فولادی نیز می تواند در عدم ایجاد کرمو شدگی تاثیر بگذارد. میلگردها را در فواصل معین و اصولی قرار دهید تا فشرده سازی در بتن به خوبی انجام پذیرد.
 • در فرایند پر کردن قالبها باید مراقب بود، این امر به گونه ای صورت گیرد که هنگام جداسازی احتمال خطر ترک خوردگی یا کرمو شدگی به حداقل برسد،
 • قالب هایی که استفاده می شوند حتما باید سفت و محکم باشند. در واقع قالب ها باید دارای چفت و بست های ضد آب بوده و آب بندی قالب ها مطمئن باشد.

جلوگیری از کرمو شدگی بتن با ترمیم و اصلاح به موقع آن

یکی از راه های جلوگیری از کرمو شدگی بتن اقدام سریع در برطرف کردن آن است. بدین شکل که در گام نخست لایه های کرموشدگی را بردارید تا سطح بتن صاف و هموار به نظر آید. بعد سعی کنید همه سنگدانه های درشت و سست را کاملا از روی بتن پاک کنید. حالا نوبت آن است که از بتن ترمیم یا بتن اصلاح شده استفاده کنید. این بتن ترمیمی با پلیمر اصلاح شده و بر مبنای اپوکسی می باشد. سرانجام پس از این که بتن ترمیم کننده را ریختید، نوبت به رنگ کردن آن می رسد. با این اقدامات می توان رنگ و بافت بتن را از هرگونه خلل و فرجی که در ظاهر آن بوجود آمده است، ترمیم و بهبود داد. شرکت مقاوم سازی افزیر با استفاده از محصولات ترمیم بتن با کیفیت به شما در جهت افزایش عمر سطوح بتنی و جلوگیری از کرمو شدگی بتن کمک می نماید. برای دریافت مشاوره در مورد روش‌های ترمیم و اصلاح بتن، قیمت خرید ملات های ترمیم کننده پلیمری دو جزئی، فروش ملات ترمیمی اپوکسی دو جزیی و دستورالعمل‌های لازم، با کارشناسان ما در افزیر در تماس باشید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

کرمو شدگی بتن چیست؟

5/5 - (3 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert