راهنمای انتخاب رزین: رزین پلی استر، اپوکسی و یا پلی اورتان؟

راهنمای انتخاب رزین: رزین پلی استر، اپوکسی و یا پلی اورتان؟

رزین های بی شماری وجود دارند که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. هنگام انتخاب رزین برای پوشش و لاینینگ مخازن باید به نکاتی توجه کنیم، تا انتخاب رزین ما برای این پوشش ها درست باشد. در اینجا در ارتباط با سه رزین پلی استر، رزیناپوکسی و رزین پلی اورتان چند بررسی انجام شده است.

برای انتخاب رزین به چه نکاتی باید توجه بکینم؟

برای انتخاب رزین پوشش با ابتدا باید به چهار سوال در ارتباط با آن پاسخ بدهیم. پس از پاسخ به هر سوال می توانیم مشخص کنیم که انتخاب کدام رزین برای ما مناسب تر است.

چهار سوال مهم در ارتباط با انتخاب رزین چیست؟

رزین بر روی چه سطح و ماده ای اعمال می شود؟

برای کمک به انتخاب رزین مناسب برای اطمینان از ترمیم دائمی، دانستن اطلاعات محصول و سطحی که آن را ترمیم می کنید، بسیار مهم است. ممکن است انتخاب رزین نادرست، خود باعث آسیب بیشتر به سطح بشود.

هنگام انتخاب رزین از چه مواد تقویتی می توان در آن استفاده کرد؟

مواد تقویت کننده اصلی مورد استفاده الیاف شیشه ای (فایبر گلاس) و فیبر کربن هستند. فایبرگلاس یک الیاف رشته ای است که با تکه های خرد شده شیشه و بافت سطحی بافته شده است. و فیبر کربن در پارچه با الگوهای بافته شده مختلف عرضه می شوند.

نتخاب رزین و الیاف تقویت کننده

زمان اجرای پوشش با انتخاب رزین در ارتباط است؟

رزین ها بسته به محیط، واکنش متفاوتی از خود نشان می دهند. دما یکی از پارامترهای کلیدی است. زیرا دماهای بالاتر باعث عمل آوری سریعتر رزین ها می شود. به همین دلیل است که کار با رزین باید همیشه بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد انجام شود. زمان اجرای هر رزین به تولید آن بستگی دارد.

پوشش رزین شما در چه شرایطی کاربرد دارد؟

ارزیابی شرایط محیطی خارجی که قطعه تمام شده شما در طول عمر خود با آن مواجه خواهد شد، مهم است. به طور مثال ممکن است انتخاب رزین شما نادرست باشد و پوشش نتواند در مقابل عوامل اسیدی مقاوم باشد. عمر پوشش رزین بسته به دما و نوع رزین مورد استفاده می تواند بسیار متفاوت باشد.

اطمینان حاصل کنید که هنگام انتخاب رزین خود، دما و زمان مورد نیاز را در نظر گرفته اید. اگر شک دارید با تامین کننده خود در مورد زمان کار تماس بگیرید. در هر دو مورد، ضروری است که کاتالیزور یا سخت کننده به طور کامل مخلوط شود تا از یکنواخت شدن اطمینان حاصل شود.

پاسخ به چهار سوال اساس هنگام انتخاب رزین پلی استر

رزین پلی استر بر روی چه سطح و ماده ای اعمال می شود؟

رزین های پلی استر دارای پیوند شیمیایی قوی با سایر قطعات پلی استر و اکثر پلاستیک های ترموست هستند. این رزین می تواند به چوب و برخی فلزات بچسبد. رزین های پلی استر حاوی استایرن هستند، که می تواند مواد پلی استایرن و پلی پروپیلن را حل کند. پس باید در انتخاب رزین دقت لازم انجام بشود. اگر در حال ترمیم یک محصول پلی استر یا قطعه غیر بحرانی هستید، باید از رزین پلی استر استفاده کنید.

از چه مواد تقویتی می توان در رزین پلی استر استفاده کرد؟

به طور کلی، می توانید هر ماده تقویت کننده را با رزین پلی استر مرتبط کنید.

رزین های پلی استر با یک کاتالیزور ترکیب می شوند که منجر به پلیمریزاسیون می شود. عمر پوشش رزین های پلی استر بسته به مقدار کاتالیزور مورد استفاده قابل افزایش یا کاهش است. همیشه از خواندن برگه اطلاعات برای راهنمایی در مورد رزین های خاص اطمینان حاصل کنید. بنابراین، تغییر طول عمر پوشش رزین با تغییر مقدار کاتالیزور آسان است.

پوشش رزین پلی استر در چه شرایطی کاربرد دارد؟

برای تعمیرات اولیه سطح رزین پلی استر مناسب است. اگر قرار است قطعه در معرض محدودیت‌های شیمیایی بالا قرار گیرد بهتر از یک رزین قوی تر استفاده بکنیم.

برای عملیات استاندارد، رزین پلی استر با نیازهای شما مطابقت دارد. در شرایط سخت، رزین اپوکسی نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

انتخاب رزین برای لوله ها

پاسخ به چهار سوال اساس هنگام انتخاب رزین اپوکسی

رزین اپوکسی بر روی چه سطح و ماده ای اعمال می شود؟

رزین اپوکسی در هنگام چسباندن دو قطعه به یکدیگر پیوند قوی تری ایجاد می کند. همچنین خاصیت چسبندگی بهتری با سطوحی مانند چوب، فلز یا بتن دارد.

اگر ترمیم سطح حیاتی یا ساختاری باشد، باید استفاده و انتخاب رزین اپوکسی در نظر گرفته شود. زیرا پلی استر در این مورد عملکرد ضعیفی دارد.

از پوشش رزین اپوکسی برای چه مواردی می خواهید استفاده کنید؟

اگر کاربرد شما چسباندن، تحمل بار یا ترمیم قطعه است، پس باید با انتخاب رزین اپوکسی کار را پیش ببرید. یادتان باشد که هر سطحی که در حال ترمیم آن هستنید باید عاری از آلودگی باشد. همچنین قبل از اعمال رزین باید سطح نمره گذاری بشود.

از چه مواد تقویتی می توان در رزین اپوکسی استفاده کرد؟

اپوکسی معمولاً با کربن استفاده می شود، اما می توان از فایبرگلاس نیز استفاده کرد. اگر از الیاف فایبرگلاس با رزین اپوکسی استفاده می کنید، دقت کنید که باید به شکل پودری باشد.

رزین های اپوکسی با یک نسبت دقیق با سخت کننده ترکیب می شوند تا پلیمریزاسیون حاصل شود. اگر زمان کار طولانی تری مورد نیاز باشد، ممکن است یک کاتالیزور کندتر لازم باشد.

پوشش رزین اپوکسی در چه شرایطی کاربرد دارد؟

رزین اپوکسی بسیار قوی و مقاوم است. بنابراین، برای مواردی که محصول با شرایط شدید مانند اتومبیل های مسابقه ای، هواپیما یا خوردگی مخازن مواجه می شود، انتخاب رزین اپوکسی بهتر است. رزین اپوکسی در برابر اسمز بسیار مقاوم است، بنابراین بهترین انتخاب برای لوله های انتقال زیر آب است.

انتخاب رزین و اجرای آن

پاسخ به چهار سوال اساس هنگام انتخاب رزین پلی اورتان

رزین پلی اورتان بر روی چه سطح و ماده ای اعمال می شود؟

از رزین پلی اورتان می توان بر روی لوله ها استفاده کرد و باعث افزایش عمر آنها شد.

پوشش این رزین از نظر مقاومت قلیایی نسبت به اپوکسی کمتر است. ولی مقاومت عالی در برابر خوردگی دارد. و در برابر نفت، اسید، مواد شیمیای و گازهای صنعتی مقاوم است.

ولی با توجه به اینکه در رزین پلی اورتان، پایداری ذخیره سازی پلی ایزوسیانات ضعیف است باید برای جلوگیری از ژل شدن از محیط های مرطوب جدا بشود.

از چه مواد تقویتی می توان در رزین پلی اورتان استفاده کرد؟

رزین پلی اورتان می تواند با انواع رزین ها قابل اختلاط باشد و فرمول اختلاط را می توان برای برآورده کردن نیازهای مختلف برای استفاده تنظیم کرد.

این پوشش از خواص فیزیکی و مکانیکی خوبی برخوردار است. این پوشش، سخت، روشن، انعطاف پذیر، چسبندگی قوی، مقاوم در برابر سایش است.

پوشش رزین پلی اورتان در چه شرایطی کاربرد دارد؟

این پوشش در برابر نشت مواد شیمیایی و آب همچنین در برابر فرورفتگی، ترک خوردن و بریدگی مقاوم است.

رزین پلی اورتان را می توان بدون اعمال حرارت و در دمای اتاق یا دمای پایین تر، حتی در صفر درجه سانتیگراد عمل آوری کرد.

طول عمر این پوشش نسبت به اپوکسی بهتر است به همین دلیل قیمت پوشش پلی اورتان نسبتاً بالا است.

 

5/5 - (2 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


2 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون
    من از این متن اینطور برداشت کردم که رزین پلی اورتان بعد از خشک شدنش باز ممکنه در کنار اب ژله ای بشه!!!! با این حساب اگه کف پوش سالنی از این رزین ساخته شده باشه اونجا رو نمیشه شست
    بین این رزین ها کدوم برای کف پوش مناسبه

    1. با عرض سلام و درود، خیر کفپوش پلی اورتان قابل شستشو هست و در تماس با آب مقاومتش رو حفظ می‌کنه

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert