چگونه سطح بتن را در برابر رطوبت، آب بندی نماییم؟

چگونه سطح بتن را در برابر رطوبت، آب بندی نماییم؟

قرار گرفتن در معرض آب می تواند بتن را در طول زمان فرسایش دهد، مگر اینکه از مواد آب بندی بتن برای محافظت از آن استفاده شود. هنگامی که بتن فرسایش می یابد و خراب می شود، ترمیم بتن می تواند بسیار گران تمام شود. به همین دلیل، استفاده از یک ماده ضد آب مناسب که بتواند از نفوذ آب به داخل بتن جلوگیری کند، منطقی است.

مصالح آب بند مایع

رایج ترین راه برای آب بند کردن بتن، استفاده از یک محصول ضد آب مایع است که به طور خاص برای این منظور طراحی شده است. ژل ضد آب مایع یک ماده ضخیم است که پس از اعمال در قسمت بیرونی دیوار بتنی به یک پوشش لاستیکی مانند تبدیل می شود. برای اجرای صحیح پروژه عایق رطوبتی، بتن باید کاملا عمل آوری شود. این تکنیک برای دیوارهای زیرزمین، فونداسیون ها یا هر سطح بتنی دیگری که کمتر از عیار باشد بسیار موثر است.
برای آب بند مایع روی سطوح، باید از غلتک مخصوص استفاده نمایید، سپس اجازه دهید تا کاملا خشک شود.

 

اجرای آب بند مایع با اسپری

ملات ترکیبی کریستالی

یکی دیگر از محصولاتی که یک روش ضدآب موثر است، استفاده از ملات ترکیبی کریستالی است. هنگامی که این مخلوط روی بتن اعمال می شود، با آب و ذرات سیمان غیر هیدراته واکنش شیمیایی می دهد. کریستال های سوزنی شکلی تشکیل می دهد که منافذ مویرگی و ریز ترک های بتن را پر می کند. نتیجه این است که کریستال های بتن تغییر یافته برای همیشه مسیرهای ورود آب و آلاینده های موجود در آب را مسدود می کنند. علاوه بر این، رطوبت وارد شده در طول عمر بتن به این پدیده کمک می‌کند و محافظت دائمی در برابر آب را تضمین می‌نماید.
محصولات مشابهی نیز در دسترس است و معمولاً به عنوان پوشش عایق رطوبتی (روکش نازکی از ملات که برای پالایش سطح بتن اعمال می شود) برای بتن پوسته شده یا کرم خورده، یا به عنوان گچ ضد آب روی دیوارهای بنایی، جایی که سطح مقاومت فشاری بالاتری مورد نیاز است، استفاده می شود.

ورق های لاستیکی

یکی دیگر از روش های آب بندی بتن، استفاده از ورقه های مربعی بزرگی است که از یک ماده لاستیکی بسیار چسبنده ساخته شده است. ورق ها در روی یک پایه دیوار بتنی قرار می گیرد که سطح آن پایین تر از کف مورد نظر است. هنگامی که ورق ها در جای خود ثابت می‌شوند، چسبندگی کافی را بدست آورده و جدا کردن آنها غیرممکن می شود. ورق های لاستیکی پوشش و ضخامت یکنواخت تری نسبت به محلول های مبتنی بر مایع ایجاد می کنند و کاربرد آنها آسان تر است. با این حال، درزهای بین ورق ها یک نقطه ورودی برای رطوبت ایجاد می کنند و اغلب صرفه کمتری نسبت به راه حل های جایگزین دارند.

آب بندی با استفاده از مصالح سیمانی

یک تکنیک بسیار کاربرپسند استفاده از مواد ضد آب سیمانی است. مصالح ضد آب سیمانی روی سطح بتن مانند یک لایه ملات اعمال می شود. این عایق رطوبتی سیمانی مخلوط شده و در یک لایه یکنواخت ضخیم روی بتن اعمال می شود. وقتی خشک می شود به سختی خود بتن است. معضلی که این روش دارد این است که این عایق رطوبتی سیمانی انعطاف پذیر نیست و در نهایت ممکن است ترک بخورد و نیاز به تعمیر داشته باشد.

ملات آب بند سیمانی

آب بندی با استفاده از ورق بنتونیت

ورقه های بنتونیت شبیه لایه های مقوایی هستند که در بین آنها عایق رطوبتی بنتونیت قرار گرفته است. ورقه‌ها به سطح بتن روی المان مورد نظر متصل می شوند. هنگامی که آب به لایه ها نفوذ می کند، باعث می شود که خاک رس تا چند برابر اندازه اصلی خود متورم شود. عیب این روش عایق رطوبتی این است که برای فعال کردن آن نیاز به آب دارد و تا زمانی که آب به مواد نفوذ نکرده باشد، تعیین اثربخشی آن دشوار است.

ترمیم نشتی‌ و ترک خوردگی

در صورتی که نشت آب رخ دهد و بتن مورد نظر از قبل در برابر رطوبت، آب بندی نشده باشد می‌بایست هر چه سریعتر جلوی نفوذ آب را گرفت. به منظور ترمیم و مرمت نشتی آب باید از مصالح و ملات ترمیم کننده بتن استفاده کرد، پس از اینکه نشت آب برطرف شد، می‌بایست با استفاده مواد آب بند سازه را در برابر نفوذ رطوبت در آینده عایق سازی نماییم تا احتمال نشت دوباره برطرف شود.
مصالح ترمیم کننده مورد استفاده جهت مرمت نشتی و نفوذ رطوبت شامل ملات ها و گروت های تعمیری است که توسط شرکت افزیر ارائه می‌گردد. این ملات‌های ترمیمی هنگامی که با آب مخلوط می شود، طوری طراحی شده است که جریان آب در بتن را متوقف کند. در عرض 2 دقیقه سخت می شود و استحکام فشاری بالایی دارد. به کمک این ویژگی ها این ملات قادر است تا جریان آب را حتی تحت فشار هیدرواستاتیک بالا متوقف نماید.

ترمیم سطح با مصالح آب بند

انتخاب ماده آب بند مناسب

انتخاب ماده آب بند مناسب به نوع سطحی که قرار است توسط ماده آب بند محافظت شود بستگی دارد البته پارامترهای دیگری نیز مانند مقدار بودجه در دسترس و شرایط جوی منطقه نیز در انتخاب نوع ماده بسیار حائز اهمیت می‌باشد.
یکی از مواد رایج و مناسب که کاربری بالایی برای سطوح بتنی دارد، استفاده از پوشش رنگ اپوکسی است، پوشش رنگ اپوکسی از رزین تهیه می شود و نام شیمیایی این رنگ پلی اپوکسید است. این ماده به عنوان یک محصول آب بند برای سقف مناسب است. از این رو رنگ های اپوکسی به رنگ های ضد رطوبت معروف هستند. استفاده از این رنگ روی سطح سقفی که در معرض رطوبت و نفوذ آب قرار دارد می تواند آن را در برابر نفوذ آب، مواد شیمیایی و حتی اسیدهای آسیب زننده به سطوح محافظت نماید. این عایق رطوبتی برای رنگ سقف دوام بیشتری دارد زیرا 5٪ ضخیم تر از سایر محلول های ضد آب و رنگ ضد آب برای سطوح بتنی است. در صورتی که هنگام کار با رنگ اپوکسی آب بند دست یا قسمتی از پوست بدنتان به آن آغشته گردید می‌توانید از محلول های آماده موجود در رنگ فروشی ها استفاده کنید و آن را روی پوست بمالید و پاک کنید.
عایق اکریلیک آب بند از انواع آب بندهای عالی است که خاصیت ضد آب بالایی ارائه می دهد و برای رنگ های آب بند برای سقف و برای سطوح بتنی، کف بالکن، و پشت بام بهترین گزینه است. استفاده از این محلول آب بند روی سطح سقف همراه با پرایمر، دوام سقف شما را تضمین می کند و مقاومت در برابر نفوذ آب را افزایش می دهد. (بدون توجه به سطح PH موجود). همچنین هنگام بارندگی، خاصیت ارتجاعی موجود در محلول عایق رطوبتی اکریلیک به رنگ اجازه انقباض و خروج آب از سطح سقف را می دهد.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert