از چه نوع توری فایبرگلاسی برای نمای ساختمان استفاده کنیم؟

از چه نوع توری فایبرگلاسی برای نمای ساختمان استفاده کنیم؟

فرآیند ساخت یک خانه از جمله فرآیندهای پیچیده ای است که در خلال آن ممکن است تا ده ها نفر با هم مشارکت داشته باشند و قسمت های مختلف ساخت خانه را پیش ببرند تا آن خانه تکمیل شده و قابلیت بهره برداری برای ساکنین داشته باشد.
اما این مسئله به همین جا ختم نمی شود و پس از تکمیل شدن خانه و در طی زمان بهره برداری و خدمت رسانی سازه نیز اقداماتی باید صورت پذیرد؛ البته در صورتی که سازه در مرحله ساخت با نظارت انجام شده باشد و تمام جزئیات آن توسط مراجع ذی ربط (سازمان نظام مهندسی و شهرداری) تایید شده باشد اقداماتی که پس از ساخت صورت می‌گیرد کمتر است.
در ادامه در قالب موردی به بررسی بعضی از اقداماتی که پس از ساخت سازه و در مرحله بهره برداری صورت می‌گیرد، می‌پردازیم:
در صورتی که در هنگام طراحی و ساخت نمای خانه دقت کافی مبذول نگردد یا از مصالح نامرغوب برای نماکاری ساختمان استفاده شود ممکن است شاهد فروریزش نمای ساختمان باشیم. در این مرحله باید بسراغ اقدامات پس از ساخت خانه برویم که در این مورد به خصوص، شامل مقاوم سازی نمای ساختمان می باشد.
در صورتی برای نمای ساختمان از گچ کاری استفاده شود باید دقت شود که لایه گچی باید به طریقی مقاوم سازی شود، و برای این منظور بهترین راه حل استفاده از توری فایبرگلاس مناسب گچکاری می‌باشد.
توری فایبرگلاس در زیر نمای گچی زیر کار مدفون می شود و مقاومت لایه پلاستر گچی را بالا می برد.
اما در صورتی که هنگام ساخت نما از محصول نامرغوب توری فایبرگلاس استفاد شود لایه پلاستر گچی به راحتی ترک خورده و خرد می شود. پس باید در انتخاب محصول توری فایبرگلاس مرغوب دقت کافی شود.
یک توری فایبرگلاس باکیفیت ویژگی های زیر را ارائه می‌نماید:
• برای لایه گچی به عنوان یک اسکلت عمل کرده و به گچ مقاومت کافی می بخشد.
• معمولاً گچ و دیوار نسبت به تغییرات دما و رطوبت واکنش متفاوتی نشان می دهند. مش در اینجا به عنوان نوعی بافر عمل می کند و از ترک خوردن جلوگیری می کند.
• بسیار بادوام است به همین دلیل از نما در طول سالیان به خوبی محافظت می کند.
• برتری ویژه دیگری که توری فایبرگلاس ارائه می دهد مقاومت در برابر آتش است و در واقع برای دیوار ساختمان نقش عایق را ایفا می نماید، چون توری فایبرگلاس نسوز است.

پیشنهاد برای مطالعه

کاربرد توری فایبرگلاس پشت سنگ نما چیست؟

توری فایبرگلاس نسوز

مطلبی چند پیرامون نسوز بودن و عایق گرما بودن توری فایبرگلاس

مش فایبرگلاس یکی از محبوب ترین مواد عایق مورد استفاده در ساخت و ساز خانه است. الیاف توری فایبرگلاس هزینه پایینی دارند و به راحتی می توان آن را در فضاهای بین دیوارهای داخلی و خارجی قرار داد و جلوی از دست رفتن حرارت در فصول سرد سال از طریق دیوارها را گرفت. همچنین در قایق ها، هواپیماها، پنجره ها و سقف ها استفاده می شود. با این حال، آیا ممکن است این ماده عایق دچار حریق و آتش سوزی شود و خانه شما را در معرض خطر قرار دهد؟
فایبرگلاس قابل اشتعال نیست، زیرا به گونه ای طراحی شده است که در برابر آتش گرفتن و حریق مقاوم باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که فایبرگلاس ذوب نمی شود. فایبرگلاس برای مقاومت در برابر درجه حرارتِ تا 1000 درجه فارنهایت (540 درجه سانتیگراد) طراحی و درجه بندی شده است و بعد از این دما به نقطه ذوب رسیده و بدون این که آتش بگیرد ذوب می شود.
پس در حالتی که آتش شدید باشد و دما به بیش از هزار درجه فارنهایت برسد توری فایبرگلاس دیگر مقاومتی در برابر آتش نخواهد داشت و به سوختی برای آتش تبدیل شده.

پیشنهاد برای مطالعه

عایقکاری دیوار با توری فایبرگلاس

ماهیت توری فایبرگلاس چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، ماهیت فایبرگلاس از الیاف شیشه و از رشته های بسیار ظریف (یا “الیاف” در صورت تمایل) تشکیل شده است. مواد عایق از رشته هایی تشکیل شده است که به طور نامنظم روی هم پراکنده شده اند، اما می توان این الیاف را به هم پیوند داد تا کاربردهای غیرعادی تری از فایبرگلاس ایجاد کند.
البته بسته به کاربری توری فایبرگلاس، ممکن است مواد دیگری به مخلوط اضافه شود تا استحکام و دوام محصول نهایی را تغییر دهد.
فایبرگلاس اغلب ممکن است با فیبر کربن اشتباه گرفته شود، اما این دو ماده از نظر شیمیایی هیچ شباهتی به هم ندارند. با وجود اینکه در کاربردهای خاصی ممکن است شبیه به هم به نظر برسند. فیبر کربن همانطور که از نامش پیداست از کربن ساخته شده است اما توری فایبرگلاس از شیشه، (یا دی اکسید سیلیکون) ساخته شده است و اصلاً کربن ندارد.

جهت شناخت بیشتر توری فایبرگلاس، می‌توانید مقالع جامع ” مش فایبرگلاس چیست و چه کاربردری دارد ” را مطالعه فرمایید.

ویژگی توری فایبرگلاس خوب چیست؟

مش باید با یک استاندارد خاص مطابقت داشته باشد. بنابراین، ابعاد هر چشمه از مش باید دارای اندازه‌ی کاملاً مشخصی باشند، باید دارای استحکام کششی و مقاومت بالا در برابر محیط قلیایی باشد و در برابر هر گونه تغییر شکل و کشیدگی مقاوم باشد، چون اگر توری تحت تاثیر نیروی کششی، کشیده شود، نمی تواند کارایی صددرصد خود را ارائه نماید. توجه کنید که مش فایبرگلاس ،انواع مختلفی را شامل می‌شود. بنابراین باید متناسب با هدف از کاربرد و شرایط محیطی، نوع مناسب را انتخاب و استفاده نمایید. برای مثال در محیط قلیایی مثل ماتریس سیمانی، نمی‌توان از مش فایبرگلاس معمولی (E-Glass) استفاده نمود، بلکه در چنین محیطی باید از توری فایبرگلاس مناسب سیمانکاری یا همان مش فایبرگلاس مقاوم در برابر قلیا (مش فایبرگلاس AR)، استفاده شود. بنابراین، ویژگی یک توری فایبرگلاس خوب، بسته به کاربرد هدف از آن، تعیین می‌شود.

پیشنهاد برای مطالعه

5 نکته جهت تشخیص کیفیت مش فایبرگلاس

در تلاش برای صرفه جویی در پول، کارفرمایان ممکن است توری فایبرگلاس ارزان‌تری را انتخاب کنند و این محصول ارزان قیمت ممکن است کیفیت مورد نظر را نداشته باشد و باعث بروز خرابی در نمای سازه شود. هزینه مش تقویت کننده بیش از 7٪ هزینه کل سیستم عایق نیست و تفاوت قیمت بین محصولات بی کیفیت و مرغوب حتی کمتر از این مقدار است، اما عواقب توجه نکردن به آن نه تنها در مبالغ هنگفتی برآورد می شود، بلکه ممکن است خسارات جبران ناپذیر جانی نیز بر جای بگذارد.
اما نکته مهم انتخاب نوع مناسب توری فایبرگلاس برای کاربری مورد نظر است. فروشندگان این محصول در هر جایی به دنبال صرفه‌ی اقتصادی خود هستند و در بعضی موارد با ارائه محصول توری فایبرگلاس نامرغوب باعث اختلال در بازار خرید و فروش توری فایبرگلاس می ‌شوند و ممکن است محصول توری فایبرگلاسی که به فروش می‌رسانند کارایی صددرصد خود را ارائه نکرده و در نمای سازه خرابی به بار بیاورد.

مقاوم سازی نما با توری فایبرگلاس

چگونه توری فایبرگلاس انتخاب کنیم؟

به منظور انتخاب محصول با کیفیت می‌بایست با متخصصان و شرکت مقاوم سازی مشورت گردد که یکی از مناسب ترین راهکارها است که برای تشخیص کیفیت توری مش فایبرگلاس وجود دارد. شرکتهایی مانند شرکت مقاوم سازی افزیر با در اختیار داشتن کارشناسان و مشاوران زبده در زمینه مقاوم سازی سازه بهترین محصولات و مناسب ترین روش مقاوم سازی را ارائه می‌نمایند.

سوالات متداول

نحوه تقویت نما ساختمان با مش فایبرگلاس، چگونه است؟ ‏

طریقه تقویت نما با استفاده از توری فایبرگلاس، بسته به نوع نما ساختمان متفاوت است. نماهای رایج ساختمان ، عمدتا ‏سنگی، سیمانی و گچی هستند. برای تقویت نماهای سیمانی و گچی، کافیست که توری فایبرگلاس در پلاستر گچی یا ‏سیمانی، مدفون شود. اما در نماهای سنگی، توری فایبرگلاس، پس از برش در ابعاد مورد نظر، با استفاده از رزین یا چسب ‏مخصوص مثل چسب اپوکسی به پشت سنگ نما، چسبانده شده و در نهایت سنگ در نما ساختمان با استفاده از روش‌های ‏رایج، اجرا می‌شود.‏

تقویت نما ساختمان با استفاده از توری فایبرگلاس، چه مزایایی را شامل می‌شود؟

نما ساختمان، به طور مداوم در معرض شرایط محیطی قرار دارد. بدین منظور، به شدت آسیب پذیر است. نما ساختمان ‏تقویت شده با توری فایبرگلاس، می‌تواند با قدرت بالا در برابر انواع آسیب ناشی از رطوبت، تغییرات دمایی، چرخه ذوب و ‏انجماد و... مقابله کند و بدون آسیب، بادوام و پایدار در دراز مدت باقی بماند. علاوه بر این، توری فایبرگلاس، تقویت ‏کننده‌ایی سبک وزن و نازک است. پس مش فایبرگلاس، سبب افزایش وزن نما ساختمان نمی‌شود.الگوی شبکه‌ایی مش ‏فایبرگلاس، اتصالی قوی بین سنگ نما و ملات پشت آن برقرار می‌کند که این از فررویزش یا جداشدگی سنگ نما در ‏حین جابه جایی یا ارتعاش سازه، جلوگیری می‌کند. با استفاده از توری فایبرگلاس در تقویت نما ساختمان، عمر مفید نما ‏افزایش و نیاز به دوره نگه‌داری، ترمیم و تعمیر برطرف یا کاهش می‌یابد. ‏

از چه نوع توری فایبرگلاس در تقویت نما ساختمان استفاده می‌شود؟

نما ساختمان، به طور مداوم در معرض شرایط محیطی مخرب قرار دارد، بنابراین، در طول عمر مفید خود، بارها و بارها ‏آسیب‌های ناشی از آن را تجربه می‌کند. عمده آسیب‌های نما ساختمان، به دلیل تغییرات دمایی، نفوذ رطوبت و همچنین ‏حملات قلیایی، واکنش‌های شیمایی و... رخ می‌دهد. بدین منظور تقویت کننده نما، باید خود در برابر این نوع از آسیب‌ها ‏مقاوم باشد. توری فایبرگلاس ‏AR، مش فایبرگلاس تقویت شده در برابر قلیا و خوردگی‌های ناشی از آن است که برای ‏استفاده در تقویت نما ساختمان، بهترین گزینه محسوب می‌شود. تقویت نما ساختمان با توری فابیرگلاس نوع ‏AR، می‌تواند ‏پایداری نما ساختمان را برای بلند مدت تضمین کند.‏

قیمت توری فایبرگلاس مناسب نما ساختمان، چقدر است؟

مش فایبرگلاس مناسب نما، باید از میزان گرماژ و سایز چشمه استاندارد (2 الی 5 میلی‌متر) برخوردار باشد. قیمت توری ‏فایبرگلاس نیز بسته به ابعاد چشمه، وزن، برند سازنده محصول و... متغییر است. علاوه براین، نوسانات ارزی نیز در افت و ‏خیز قیمت توری فایبرگلاس دخیل است. بدین منظور، ما در افزیر به شما پیشنهاد می‌کنیم تا جهت کسب اطلاعات بیشتر ‏یا استعلام قیمت دقیق و به روز مش فایبرگلاس مناسب نما، با کارشناسان ما، از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت ‏افزیر، تماس حاصل فرمایید.‏

5/5 - (3 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert