چگونه مش فایبرگلاس با کیفیت را شناسایی کنیم؟

چگونه مش فایبرگلاس با کیفیت را شناسایی کنیم؟

یکی از مصالح نوینی که در دهه های اخیر جایگاه خود را در صنعت ترمیم و مقاوم سازی ساختمان پیدا کرده و بسیار پر کاربرد است، مش یا توری فایبرگلاس می‌باشد.

از زمانی که انسان در صنعت ساخت وساز پیشرفت کرد و رشد چشمگیری پیدا کرد همواره در پی یافتن راهی برای افزایش طول عمر بهره وری ساختمان بود و این عمر مستلزم بررسی همه جانبه این موضوع در زمینه‌های مختلف مانند مقاوم سازی ساختمان، عایق بندی ساختمان در برابر عوامل مخرب و همچنین استفاده از مصالح با دوام و مقاوم در سازه می‌باشد.
متخصصان حوزه مقاوم سازی سازه، ایده مش الیاف فایبرگلاس را به عنوان ماده‌ای برای تقویت بافت لایه پلاستر گچی یا پلاستر سیمانی برای نمای ساختمان بسیار مناسب می‌دانند. اگر لایه گچی بدون تعبیه ماده‌ای به عنوان محافظ و مقاوم کننده‌ای اعمال شود، به زودی شروع به ترک خوردن و افتادن می کند. گچ خود قادر به مقابله با فشار اتمسفر، تغییرات ناگهانی دما، رطوبت و تقویت مضاعف دیوارها نیست، اما در صورت استفاده و تعبیه مش فایبرگلاس درون لایه گچی مقاومت این لایه را در برابر انواع تنش‌ها و عوامل مخرب تامین کرده و بعلاوه جلوی ترک خوردگی را می‌گیرد.

پیشنهاد برای مطالعه

هرآنچه باید از مش فایبرگلاس بدانید

اما نکته مهم انتخاب نوع مناسب توری فایبرگلاس برای کاربری مورد نظر است. از آنجایی که فروشندگان و واردکنندگان این محصول در هر جایی به دنبال صرفه‌ی اقتصادی خود هستند و در بعضی موارد با ارائه محصول توری فایبرگلاس نامرغوب باعث می‌شوند توری فایبرگلاس کارایی صددرصد خود را ارائه نکرده و ضعف در مقاومت و دوام لایه گچی را در پی دارد، در نتیجه می‌بایست در انتخاب محصول توری فایبرگلاس توجه کافی را مبذول داشت.

ویژگی‌های یک مش فایبرگلاس خوب چیست؟

واکنش نسبت به تغییر شکل :

برای آزمایش کیفیت بافت مش فایبرگلاس در برابر تغییر شکل به راحتی می‌توان آزمایش زیر را انجام داد: یک تکه کوچک از مش الیاف فایبرگلاس مانند یک “گلوله توپ کوچک” مچاله شده و سپس رها می‌گردد، مش به طور کامل باید شکل اصلی خود را بازیابی می کند. علاوه بر این، جهت بافت توری فایبرگلاس از نظر بصری به راحتی می‌بایست قابل مشاهده باشد که آیا جهت بافت پس از مچاله شده دوباره به حالت اول بازمی‌گردد یا خیر و همچنین ساختار و شکل کلی مش نیز نباید دچار تغییر و تحول شود.

مقاومت کششی توری فایبرگلاس در لایه گچی :

مقاومت کشی توری فیبرگلاس در حالت عادی (در هنگام تحویل به مشتری) باید حداقل 30 نیوتن بر میلی متر در جهت نخ تار و در محدوده 40 نیوتن بر میلی متر در جهت نخ پود باشد. نخ های پود تقریباً همیشه قوی تر از نخ های تار هستند. اما، هنگام آزمایش مش، برخی از واردکنندگان در گواهی کیفیت محصول تنها یک نشانگر مقاومت کششی را درج می کنند که مقدار واقعی را منعکس نمی کند و باید مقاومت کششی در دو راستا ارائه شود. استحکام کششی توری فایبر گلاس حرفه ای بیش از 32 نیوتن بر میلی متر در جهت نخ تار و بیش از 44 نیوتن بر میلی متر در جهت نخ پود است. این داده ها با استانداردهای کیفیت اروپایی مطابقت دارد!

پیشنهاد برای مطالعه

توری فایبرگلاس مناسب گچکاری چیست؟

مقاومت مش فایبر گلاس در محیطهای قلیایی :

مهمترین شاخص برای مش فایبرگلاس، مقاومت بالای آن در برابر مواد قلیایی است. مقاومت قلیایی مش توانایی آن در حفظ خواص مکانیکی مش فایبرگلاس در یک محیط قلیایی است. در واقع مش فایبرگلاس بیشتر در پلاستر و لایه‌های گچی و سیمانی به کار می‌رود و مخلوط‌های گچ و ملات‌های مبتنی بر سیمان دارای محیط قلیایی تهاجمی با ضریب PH> 11 هستند. در چنین محیطی استحکام کششی توری فایبرگلاس و به دنبال آن کارایی آن نیز کاهش می‌یابد. بدین منظور ، در محیط‌های قلیایی به خصوص ماتریس‌های سیمانی باید از توری فایبرگلاس مناسب سیمانکاری استفاده شود.

5 نکته کارآمد برای دست اندرکاران حوزه مقاوم سازی نما به منظور شناخت بهتر توری فایبرگلاس

بخش قابل توجهی از مش های تقویت کننده موجود در بازار که به خرید و فروش می رسند ممکن است منشاء و مآخذ مشخصی نداشته و از طریق نامشخصی وارد بازار شوند. آیا می توانید به همه آنها اعتماد کنید؟ واضح است که فروشندگان در تمامی زمینه محصول خود را تایید کرده. اما در واقع چنین نیست و باید راهی برای شناخت محصول با کیفیت از محصول نامرغوب ارائه شود. در زیر مواردی برای شناخت و تایید کیفیت محصول ارائه گردیده است:

گواهی کیفیت کالا

مطمئن ترین راه برای بررسی کیفیت مش فایبر گلاس تقویت کننده، بررسی کیفیت آن به مدت یک ماه در آزمایشگاه مخصوص است. واضح است که همه چنین آزمایشگاهی ندارند. اما آزمایشگاههایی به منظور تایید کیفیت محصولاتی نظیر مش فایبرگلاس وجود دارند و متخصصانی که در آنها کار می کنند گواهی انطباق صادر می کنند. اگر یک سازنده چنین گواهینامه ای را به شما بدهد، به این معنی است که مش قبلاً از نظر کیفیت بررسی شده است.

توری فایبرگلاس

تست مقاومت در برابر خم شدن

توری نما باید بسیار محکم باشد. زیرا باید PH قلیایی را در گچ خشک کن حفظ کند. ساده ترین راه برای آزمایش استحکام مش فایبرگلاس این است که آن را چندین بار در یک مکان در امتداد نخ های پیچ خورده خم کنید. اگر شروع به خرد شدن یا شکستن کند، قدرت کافی ندارد. همچنین سعی کنید با یک حرکت تند آن را خرد کنید و نتیجه را بررسی نمایید.

پیشنهاد برای مطالعه

مقاوم سازی دیوار با ماتریس سیمانی تقویت شده با توری فایبرگلاس

شناخت مش و توری فایبرگلاس از روی ظاهر

معمولا مش فایبرگلاس بی کیفیت از روی ظاهر قابل شناسایی است. اگر شاهد کجی و ناهمواری در رول مش فایبرگلاس بودید این بدان معناست که توری فایبرگلاس کیفیت پایینی دارد. سعی کنید نگاه دقیق‌تری به رول مش فایبرگلاس بیندازید (مش فایبرگلاس اغلب به صورت رول در بازار به فروش می‌رسد). با کمی اعمال فشار روی شبکه مش فایبرگلاس در جهت بافت می‌توان تشخیص داد اگر لبه‌ها تغییر شکل نداشته باشند مش فایبرگلاس کیفیت نسبتا خوبی دارد. نوع بسته بندی و درج نام و مشخصات تولیدکننده محصول نیز نشان دهنده استاندارد بودن محصول است.

تست شکنندگی

قسمت کوچکی از دیوار را به کمک مش فایبرگلاس و یک لایه رویه بپوشانید و منتظر بمانید تا مخلوط کاملا گیرایی خود را بدست آورد، پس از گیرایی کامل، با استفاده از چکش یا ابزار دیگری به سطح ضربه بزنید. در صورتی که شاهد ترک خوردگی و فروریزش لایه گچی و مش فایبرگلاس بودید مش فایبرگلاس استفاده شده کیفیت خوبی نداشته و باید تعویض گردد.
جهت آشنایی با نحوه تقویت دیوار با مش فایبرگلاس، می‌توانید مقاله جامع ” مقاوم سازی دیوار با توری فایبرگلاس ” را مطالعه فرمایید.

راهنمایی گرفتن از متخصصان

یکی از مناسب ترین راهکارها و راهکار پایانی که برای تشخیص کیفیت توری مش فایبرگلاس وجود دارد مشورت کردن و راهنمایی گرفتن از متخصصان و مشاوران حوزه مقاوم سازی ساختمان است. شرکتهایی مانند شرکت مقاوم سازی افزیر بهترین محصولات و مناسب ترین روش های مقاوم سازی را ارائه می‌نماند.

سوالات متداول

ویژگی‌های یک توری فایبرگلاس باکیفیت چیست؟

توری فایبرگلاس با کیفیت باید در برابر تغییر شکل واکنش نشان دهد برای مثال وقتی مچال‌ می‌شود به شکل اولیه خود ‏بازرگردد. علاوه براین، مش فایبرگلاس باکیفیت هم در بافت تار و هم پود از حداقل مقاومت کششی برخوردار است. ابعاد ‏چشمه مش فایبرگلاس باکیفیت، یکنواخت و فیزیک آن بدون آسیب مثل شکستگی یا پارگی است.‏

در سیمانکاری از چه نوع توری فایبرگلاس استفاده می‌شود؟

به طور کلی ماتریس سیمانی، محیطی قلیایی دارد. بنابراین، اگر از توری فایبرگلاس معمولی که در برابر قلیا و واکنش‌های ‏ناشی از آن مقاومت کافی را ندارد، در عملیات سیمانکاری استفاده شود، توری به زودی دچار خوردگی و آسیب می‌شود و ‏در پی آن عملکرد، به شدت کاهش می‌یابد. بنابراین در چنین محیطی باید از مش فایبرگلاس نوع ‏AR، که می‌توان آن را ‏نسل پرقدرت فایبرگلاس نامید، در عملیات سیمانکاری به منظور تقویت ماتریس سیمانی استفاده نمود. این نوع مش ‏فایبرگلاس علاوه بر این که خورده نمی‌شود، می‌تواند مشخصات مکانیکی برتری را در دراز مدت بدون کاهش عملکرد ارائه ‏دهد. ‏

مش فایبرگلاس، چگونه اجرا می‌شود؟

فرآیند اجرای توری فایبرگلاس، ابتدا با تعین محل نصب و آماده‌سازی سطح شروع می‌شود. سپس توری فایبرگلاس به ‏طورهموار و یکپارچه در سطح مورد نظر با استفاده از میخ یا پیچ به طور موقت قرار می‌گیرد. در نهایت، مش فایبرگلاس ‏قرار داده شده در سطح درپلاستر سیمانی یا گچی، مدفون می‌شود. پس از گیرش نهایی ماتریس مصرفی، فرآیند اجرای ‏توری فایبرگلاس، به پایان می‌رسد. در برخی از کاربردها ، ممکن است روش نصب توری فایبرگلاس متفاوت باشد. مثلا در ‏تقویت پشت سنگ نما با استفاده از توری فایبرگلاس، مش در ابعاد مورد نظر برش و با استفاده از رزین مخصوص مثل ‏رزین اپوکسی، به پشت سنگ نصب می‌شود. در نتیجه، نحوه اجرای توری فایبرگلاس، بنا بر کاربرد متفاوت است.‏

توری فایبرگلاس با کیفیت را از کجا تهیه کنیم؟

توری فایبرگلاس با کیفیت را باید از فروشگاه‌های مصالح ساختمانی یا محصولات مقاوم سازی معتبر، تهیه نمود. توری ‏فایبرگلاس با کیفیت، باید از تولید کننده‌ایی اصیل تامین شده باشد.‏

 

5/5 - (3 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


1 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام از توضیحات جامع و کامل شما سپاسگزارم .
    فقط اگر در ضمینه نحوه اجر بیشتر و مفصل تر توضیح داده شده بود بهتر بود

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert