ارزیابی عملکرد و کاربرد ضربه گیر نئوپرن مسلح شده

ارزیابی عملکرد و کاربرد ضربه گیر نئوپرن مسلح شده

ارتعاشات ناشی از بارهای دینامیکی و چرخه‌ایی بودن این نیروها، هربار ضربه‌ایی را به سازه وارد می‌کند. اگر سازه در برابر ضربات حاصل از نیروهای دینامیکی، مقاوم نباشد، سازه با هر بار ضربه، به شکست و فروپاشی نزدیک و نزدیک تر می‌شود. پل‌ها، در دسته سازه‌هایی هستند که به طور دائمی در معرض نیروهایی با شدت کوچک تا بزرگ به صورت تناوبی قرار می‌گیرند. ارتعاشات ناشی از حرکت ماشین‌ها از روی پل و یا نیروی شدید وارد شده به پل به علت خارج شدن قطاری از ریل، می‌تواند شوکی قوی را به سازه اعمال کند و تکیه گاه یا پایه پل را، جابه جا کند. حرکت و یا جابه جایی پایه‌های پل، در نهایت می‌تواند سبب شکست یا فروپاشی پل شود. بدین منظور، برای جلوگیری از آسیب دیدگی‌هایی از این قبیل، پل یا دیگر سازه‌ها، باید برای چنین شرایطی از قبل آماده شوند. بالشتک ضربه گیر نئوپرن مسلح شده با ورق‌های فولادی، می‌تواند از وقوع چنین آسیب‌هایی، جلوگیری کند. بالشتک ضربه گیر نئوپرن مسلح شده با ورق‌های فولادی به منظور استفاده در ساخت و ساز پل و ساختمان‌ها طراحی شده تا پل و یا ساختمان را در برابر ارتعاشات ناشی از بارهای دینامیکی و نیروهای جانبی از جمله زلزله، مقاوم سازد. ما در ادامه بالشتک ضربه گیر نئوپرن مسلح شده به صفحات فولادی را به طور عمیق مورد بحث قرار داده‌ایم.

بالشتک الاستومری مسلح به ورق‌ فولادی چیست ؟

این نوع از ضربه گیر پل و ساختمان، از دسته انواع ضربه گیر یا تکیه گاه پل است که از ترکیب لایه به لایه بالشتک الاستومری نئوپرن و صفحات فولادی، ساخته می‌شوندکه این صفحات فولادی و لایه‌های لاستیکی روی هم چسبانده شده و سپس به هم ولکانیزه می‌شوند تا یک بالشتک ضربه گیر الاستومری  چند لایه محکم و با ظرفیت باربری بالا تشکیل دهند. بالشتک الاستومری مسلح به ورق فولادی، در مقایسه با بالشتک ضربه گیر معمولی، از استحکام عمودی نسبتا بیشتری برخوردار است. بنابراین ظرفیت باربری بیشتری را ارائه می‌دهد. علاوه بر این می‌تواند تمامی بارهای وارده از جمله بارهای متمرکز و بارهای ضربه‌ایی ناشی از حرکت خودروها و… را به خوبی به پایه و در نهایت از طریق پایه به زمین انتقال ‌دهد. بالشتک الاستومری مسلح به ورق فولادی، علاوه بر قابلیت ارتجاعی خوب، از ظرفیت تغییر شکل برشی زیادی نیز برخوردار است که در پی آن می‌تواند جا به جایی افقی رو بنا را فراهم سازد. بالشتک زیرسری پل مسلح شده به ورق‌های فولادی، در انواع اشکال مستطیلی، مربعی و دایره‌ایی در بازار موجود هستند که بسته به نوع کاربری مورد هدف، به کار گرفته می‌شوند.

پیشنهاد برای مطالعه

نئوپرن چیست و چگونه اجرا می شود؟

بالشتک ضربه گیر نئوپرن مسلح شده

مزایا بالشتک الاستومری مسلح به صفحات فولادی چیست؟

 • انعطاف پذیری خوب
 • قابلیت تغییر شکل برشی بزرگ که جا به جایی‌های افقی روبنا را برآورد می‌کند.
 • سختی عمودی بالا که توانایی تحمل بارهای عمودی و نیروهای خارجی را فراهم می‌سازد.
 • جداگر لرزه‌ایی عالی که می‌تواند نیروهای ضربه‌ایی ناشی از بار زنده و نیروهای جانبی از جمله زلزله را کاهش دهد.
 • قابلیت انتقال عالی بار از رو بنا به زیر سازه
 • دوام و طول عمر بالا
 • دوره نگه‌داری و تعمیرات طولانی
 • سهولت در نصب یا اجرا
 • عدم خورده شدگی در فولاد به منظور مدفون شدن در لاستیک نئوپرن
 • مقرون به صرفه
 • قابلیت ارتجاعی عالی

پیشنهاد برای مطالعه

استفاده از نئوپرن ضربه گیر هسته سربی، چه مزیتی دارد؟

ضربه گیر لاستیکی نئوپرن مسلح شده به ورق‌های فولادی، چه کاربردهایی را شامل می‌شوند ؟

کاربرد این دسته از بالشتک الاستومری مسلح شده به ورق‌های فولادی، عمدتا در تکیه‌گاه‌ها و یا پایه‌های پل‌ها و همچنین در ساختمان‌ها، قابل مشاهده است. در واقع بالشتک ضربه گیر نئوپرن مسلح شده با ورق فولادی، به منظور افزایش و بهبود عملکرد ساختمان‌ها و پل‌ها در برابر انواع نیروهای ضربه‌ایی از جمله نیروهای ناشی از بار زنده و نیروهای جانبی همچون زلزله و جابه‌جایی‌های افقی و چرخش‌های ناشی از این دسته نیروها، طراحی شده‌اند. وظیفه اصلی بالشتک الاستومری مسلح به فولاد، توزیع بارهای رو بنایی به زیرسازه و همچنین تامین حرکت و تغییر شکل سازه در شرایط لازم است که این می‌تواند، از فروپاشی سازه جلوگیری کند. جلوگیری از فروپاشی سازه، تنها عملکرد یک ضربه گیر الاستومری نئوپرن مسلح نیست. این دسته بالشتک‌ ضربه گیر الاستومری، با کاهش سایش و پارگی در مواد تشکیل دهنده سازه، عمر مفید آن را افزایش می‌دهد. ضربه گیر نئوپرن مسلح و همچنین دیگر تکیه‌گاه‌ های الاستومری، تعمیر، نگه‌داری و یا تخریب و از نوسازی انواع سازه‌ها، به خصوص پل‌ها را به تاخیر می‌اندازد که این می‌تواند یک مزیت مقرون ‌به صرفه برای دولت‌ها، پدید آورد تا دولت‌ها بتوانند با افزایش عمر مفید سازه‌هایی چون پل‌ها، در هزینه‌های کلی، صرفه جویی نمایند.

بالشتک ضربه گیر لغزشی، یکی از انواع تکیه گاه‌های لغزشی است که برای کنترل لرزش‌ها و ارتعاشات زیاد و در تغییر مکان‌هایی با سرعت بالا ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با این دسته از تکیه گاه‌ها، می‌توانید به صفحه ” بالشتک لغزشی ‌‌‌” مراجعه نمایید.

مکانیزم عملکرد بالشتک الاستومری مسلح به ورق‌ فولادی چگونه است ؟

نئوپرن پل مسلح شده به صفحات فولادی، به منظور ارائه عملکرد در سه حرکت عمودی، برشی (افقی) و چرخشی طراحی شده‌اند.حرکت عمودی بالشتک الاستومری مسلح، به منظور تحمل بارهای عمودی و همچنین انتقال بار از روبنا به زیرسازه، حرکت افقی، به منظور کنترل جابه‌جایی های ناشی از نیروهای جانبی و غیر جانبی و همچنین حرکت چرخشی، به منظور مهار سازه، در برابر چرخش‌های ناشی از انحراف سازه تحت بار اعمال شده، تعبیه شده است. در واقع، ضربه گیر نئوپرن مسلح شده به ورق‌های فولادی، می‌تواند حرکت در هرجهت و حرکت چرخشی هر محور را با تغییر شکل الاستیک در خود جای دهد. نئوپرن پل مسلح شده به صفحات فولادی، با استفاده از قابلیت‌های حرکتی خود، در جهت نیروهای وارده حرکت کرده و با تغییر شکل خود از میزان قدرت آنها می‌کاهد. در نهایت با انتقال نیروها از روبنا به زیر سازه، آن ها را دفع کرده و از ترک‌خوردگی، شکست و فروپاشی سازه، جلوگیری می‌کند.

پیشنهاد برای مطالعه

نئوپرن تفلونی و کاربردی آن

نحوه اجرای ضربه گیر نئوپرن مسلح شده به صفحات فولادی چگونه است ؟

بالشتک الاستومری نئوپرن مسلح، به سه حالت قابل نصب است. در هر حالت باید سطح و یا محل نصب این ضربه گیر با استفاده از برس سیمی و یا دیگر ابزار از هرگونه آلودگی نظیر گریس، رنگ، پلاستر و… پاکسازی شود. علاوه بر این سطح باید هموار و تراز باشد. در حالت اول، بالشتک الاستومری نئوپرن مسلح را می‌توان در مکان مشخص شده از قبل، قرار داد و سپس با قرار گرفتن قسمت بالایی سازه، در جای خود فیکس می‌شود. در حالت دوم، به منظور جلوگیری از حرکت ضربه گیر نئوپرن مسلح، از رزین ویا چسب‌های مخصوص نظیر چسب اپوکسی استفاده می‌شود. در این حالت بعد از آماده سازی سطح، چسب مورد نظر به سطح اعمال و بالشتک الاستومری نئوپرن مسلح، در جای خود قرار می‌گیرد. در حالت سوم، بالشتک الاستومری نئوپرن مسلح، به صفحات فلزی در بالا و پایین مجهز شده و در نهایت با استفاده از اتصالات بولتی، در جای خود نصب می‌شود. در تمامی حالات، بالشتک ضربه گیر نئوپرن مسلح، باید در جای خود به صورت تراز شده قرار بگیرد.

برای آشنایی با روش تعویض بالشتک‌های ضربه گیر الاستومری نئوپرن آسیب دیده، می‌توانید مقاله جامع ” راهنمای تعویض نئوپرن ضربه گیر آسیب دیده ” را مطالعه فرمایید.

قیمت بالشتک ضربه گیر نئوپرن مسلح شده با ورق‌های فولادی، چقدر است ؟

قیمت خرید بالشتک نئوپرن ضربه گیر، بسته به ضخامت، تعداد ورق‌های فولادی تقویتی، ابعاد، تعداد لایه‌های لاستیک نئوپرن مصرفی، تعیین می‌گردد. نوسانات موجود در بازار، امکان ارائه یک قیمت واحد به منظور قیمت فروش ضربه گیر نئوپرن را فراهم نمی‌سازد. بدین منظور، جهت استعلام دقیق از قیمت خرید نئوپرن و یا جهت برطرف نمودن ابهامات و دریافت راهنمایی در این زمینه، می‌تواندی با کارشناسان ما در افزیر، تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert