نئوپرن و انواع ضربه‌گیرهای الاستومری

نئوپرن و انواع ضربه‌گیرهای الاستومری

آیا تا به حال به اینکه چرا پل‌ها و دیگر سازه‌های عظیم، با اینکه به صورت مداوم تحت بارگذاری تناوبی با شدت بالا هستند و ارتعاشات بسیار زیاد ناشی از ترافیک را شامل می‌شوند و همچنین دائما در معرض گرما، سرما و دیگر شرایط محیطی قرار دارند، اما چطور می‌توانند در برابر تمامی این استرس‌ها (تنش‌ها)، مقاومت کنند و عملکردی خوب را بدون آسیب دیدگی ساختار ارائه ‌دهند، اندیشیده‌اید؟ اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده، در پاسخ می‌توان گفت که تنها قابلیت یا ویژگی که می‌تواند یک پل را به طور ایمن نگه دارد، قابلیت بازیابی و تغییرشکل آن است. یعنی پل بتواند بعد از هر بار بارگذاری و برداشته شدن بار ، به شکل اولیه بازگردد. یا به عبارتی دیگر، پس از هر بار انقباض و یا انبساط، سازه بدون آسیب دیدگی، به حالت اولیه بازگردد. این ویژگی در سازه‌های عظیمی چون پل، می‌تواند با تعبیه تکیه‌گاه‌های پل یا ضربه‌گیرهای نئوپرن (بالشتک‌های الاستومری)، تامین شود. بدون استفاده از ضربه گیر لاستیکی نئوپرن، تکیه‌گاه پل ممکن است به علت بارهای وارده، حرکت زمین، انبساط و انقباض و… ترک بخورد و در نهایت شکسته شود که چنین پدیده‌ایی می‌تواند خطرهای جبران ناپذیری را بیافریند. در ادامه این مقاله، بالشتک ضربه گیر نئوپرن (تکیه‌گاه‌های الاستومری پل)،  انواع نئوپرن و همچنین نحوه اجرای این نوع از ضربه گیر نئوپرن و… مورد بررسی قرار گرفته است.

نئوپرن چیست ؟

نئوپرن چند لایه لاستیک روی هم قرار گرفته است که در تکیه‌گاه‌های پل به عنوان ‌بالشتک الاستومری و یا بالشتک ضربه گیر، کاربرد دارد. نئوپرن می‌تواند به اندازه یک لاستیک ماشین سفت و سنگین و یا به اندازه یک اسفنج منعطف و سبک باشد. نئوپرن‌ها می‌توانند مربعی، مستطیلی و یا دایره‌ایی شکل باشد. ضخامت نئوپرن نیز بسته به نوع پروژه و هدف از طراحی آن، متغییر است. نئوپرن‌ها، از قابلیت الاستیکی برخوردارند به طوری که وقتی به آن‌ها فشاری وارد شود و فشار برداشته شود، می‌توانند به حالت اولیه بازگردند. البته قابلیت الاستیکی نئوپرن نیز متغییر است و باید نسبت به هدف از پروژه، میزان الاستیکی لازم، برآورد گردد.

 بالشتک ضربه گیر الاستومری

انواع نئوپرن یا ضربه‌گیرهای الاستومری کدام است ؟

نئوپرن‌ با میرایی کم : این نوع از نئوپرن‌ها با استفاده از الاستومر یا لاستیک‌های طبیعی ساخته شده‌اند. بنابراین از قابلیت جذب انرژی معمولی بهره‌مند هستند. این دسته از بالشتک‌های الاستومری، نسبت به نئوپرن‌های ساخته شده از لاستیک‌های مصنوعی، از مقاومت کمتری برخوردار بوده و به همین دلیل از قیمت نسبتا کمتری بهره‌مند هستند.

نئوپرن با میرایی بالا : این نوع از نئوپرن‌ها با استفاده از الاستومر یا لاستیک‌های مصنوعی ساخته شده است که این موضوع سبب شده تا از ظرفیت جذب انرژی بالایی برخوردار باشند. این دسته از نئوپرن‌ها، مقاومت بالا را ارائه می‌دهند. نئوپرن با میرایی بالا، دوام بالایی را در طولانی مدت شامل می‌شود. ممکن است سالیان، سال بارها و بارها در معرض نیروها و ارتعاشات ناشی از موج‌های زلزله قرار بگیرند ولی کاملا بدون آسیب دیدگی باقی بمانند. این نوع از تکیه گاه‌های الاستومری، با اینکه ماهیت سختی دارند اما در هنگام زلزله، در جهت افقی انعطاف پذیری خوبی را ارائه می‌دهند.

نئوپرن‌های مسلح : به طور کلی، ظرفیت فشاری نئوپرن بالا، اما ظرفیت کششی آن ضعیف است. بدین منظور، نئوپرن عمدتا با استفاده از فولاد، مسلح شده و می‌تواند عملکردی مناسب را نیز در کشش، فراهم کند. فولاد مسلح کننده نئوپرن، عمدتا به صورت صفحه‌ایی و یکی در میان، نئوپرن را مسلح می‌سازد.

نئوپرن‌ هسته سربی : در صورتی که نیاز به نئوپرن با ظرفیت باربری بالاتری باشد، نئوپرن هسته سربی پیشنهاد می‌گردد. در واقع با استفاده از نئوپرن‌های هسته سربی، علاوه بر قابلیت بازیابی و انعطاف پذیری که نئوپرن (بالشتک لرزه‌گیر یا بالشتک الاستومری) فراهم می‌سازد، ظرفیت باربری توسط هسته سربی تعبیه شده در این نوع از ضربه گیر نئوپرن پل، تامین می‌شود.

نئوپرن تفلونی :  در واقع نئوپرن تفلونی، همان نئوپرن‌ها با میرایی بالا و یا پایین (نئوپرن‌های ساخته شده با الاستومر مصنوعی و یا طبیعی) است، با این تفاوت که این نوع از بالشتک‌های الاستومری با صفحه‌هایی از جنس تفلون، پوشش یافته‌اند. بدین منظور، این دسته از تکیه‌ گاه‌های الاستومری، اصطحکاک کمتری را ارائه می‌دهند و در برابر مواد شمیایی، تغییرات آب و هوا و دیگر عوامل مخرب مقاوم بوده و دوام بالایی را نیز در دراز مدت ارائه می‌دهند. نئوپرن‌های تفلونی (P.T.F.E)، در تغییرات دمایی، عملکردی ثابت دارند. این نوع از نئوپرن‌ها، می‌توانند به مدت‌ طولانی بدون تعمیر و نگه‌داری، باقی بمانند و به فعالیت خود ادامه دهند.

کاربرد ضربه گیر نئوپرن پل یا تکیه گاه‌ الاستومری در پل‌ها چیست ؟

بالشتک ضربه گیر الاستومری پل، درتکیه‌گاهی عمودی به نام پایه قرار گرفته و با جذب انرژی و آزاد کردن آن با استفاده از قابلیت تغییرشکل و چرخش چند جهته خود، از پدید آمدن آسیب‌های ناشی از ارتعاشات اعضای سازه‌ایی پل مثل پایه‌های آن، جلوگیری می‌کند. با استفاده از نئوپرن و یا تکیه‌گاه‌های الاستومری در پل‌ها، می‌توان پل را در برابر ترک خوردگی‌، شکست‌ و… حاصله از جمع شدگی‌ها و یا کشیده شدگی‌های ناشی از انقباض و انبساط‌ پل به دلیل تغییرات دمایی محیط، مقاوم نمود.

نحوه اجرا و نصب بالشتک‌های الاستومری

جهت نصب بالشتک‌های الاستومری، ابتدا باید سطح از هرگونه آلودگی نظیر گریس، رنگ، سیمان، گچ و…، پاکسازی شود. علاوه بر این، محل نصب ضربه‌گیر نئوپرن پل، باید صاف و هموار باشد. زیرسازی و هموارسازی سطح، با استفاده از گروت اپوکسی و یا ملات‌های ترمیمی بتن، انجام می‌شود.  تکیه‌گاه‌های الاستومری، با توجه به دستورالعمل ارائه شده از سوی سازنده، از بسته بندی خارج شده و قطعات آن روی هم نصب می‌شوند. طریقه نصب نئوپرن‌ها باید بسته به نوع آن انجام گردد. در بعضی مواقع ممکن است، نئوپرن‌‌ها یا بالشتک‌های الاستومری معمولی بدون استفاده از صفحات فولادی و بولت نصب شوند. در این دسته از تکیه‌گاه‌های الاستومری پل، بالشتک الاستومری در سطح از قبل آماده شده قرار گرفته و در نهایت با وزن وارده از پل، فیکس می‌شود. در مواردی دیگر از نئوپرن‌ها، به منظور بهره‌برداری بیشتر از ضربه‌گیر نئوپرن، ممکن است نئوپرن مصرفی شامل صفحاتی فولادی در بالا و پایین باشد که روی آن نیز حفره‌هایی به منظور اتصالات بولتی، تعبیه شده باشد. در چنین حالتی تکیه‌گاه الاستومری، با بولت‌ و چسب کاشت میلگرد در جای خود فیکس می‌شود.

نحوه اجرای ضربه گیر الاستومری

قیمت نئوپرن

نوسانات موجود در بازار، امکان ارائه یک قیمت واحد به منظور قیمت تکیه گاه‌های الاستومری (بالشتک‌های لرزه‌گیر) را فراهم نمی‌سازد. اما به طور کلی، قیمت فروش ضربه‌گیر نئوپرن با در نظرگرفتن عوامل متعددی چون ضخامت و تعداد لایه‌های مصرفی لاستیک، مصنوعی یا طبیعی بودن الاستومر تشکیل دهنده نئوپرن، نوع مسلح سازی نئوپرن و… تعیین می‌گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert