تفاوت گروت های بدون انقباض با دیگر گروت ها چیست؟

تفاوت گروت های بدون انقباض با دیگر گروت ها چیست؟
  • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
  • بتن
  • مدت زمان خواندن مقاله: 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • شناسه مقاله: 31617

تا به حال سعی کرده اید تا به هنگام ترمیم بتن با گروت، گروت را روی سطح طوری اجرا کنید که هیچ خطوط ترک بر روی آن ایجاد نشود. این مشکل بسیار رایجی است که اغلب مردم با آن مواجه هستند. با استفاده از درک تفاوت های بین گروت های بدون انقباض و سایر محصولات می توان با یک انتخاب درست، از مشکلات پیش رو جلوگیری کرد. با اینکار می توان در زمان، تلاش و هزینه هایتان نیز صرفه جویی کنید.

گروت بدون انقباض چیست؟

گروت های “بدون انقباض” معمولاً برای طیف وسیعی از کاربردهای ترمیم بتن استفاده می شود. از جمله آن می توان به استفاده از آن برای کرموشدگی بتن (لانه زنبوری)، سوراخ‌های بولت، پیچ و مهره، حوادث تصادفی، شکستگی‌ها و پر کردن شکاف‌ها و حفره‌ها اشاره کرد. گروت های بدون انقباض به عنوان ملات ترمیم بتن با کیفیت خوب و با مقاومت بالا انتخاب می شوند.

کرموشدگی بتن

ملات ترمیم موضعی چیست؟

ملات ترمیم موضعی و سطحی، معمولاً مربوط به ترمیم سطحی و کازمتیک بتن و در مقیاس کوچک هستند که بدون ساخت قالب انجام می شوند. آنها به میزانی چسبنده هستند که به خوبی بر روی سطح عمودی ثابت بشوند. همچنین به قدری روان هست که بتوان با ماله آن را بر روی سطح اجرا کرد.

مهمتر از همه، آنها در برابر انقباضی که به هنگام خشک شدن رخ می دهد، مقاوم هستند. سطح در هنگام خشک شدن به سمت داخل دهانه نمی افتد یا ترک نمی خورد. برای افزایش انسجام در کاربردهای عمودی و برای افزایش مقاومت در برابر ترک، گاهی اوقات مقداری الیاف بتن نیز در آن استفاده می شود که به عنوان گروت های مسلح سیمانی تقویت شده با الیاف در مصارف مختلف به کار می رود.

پیشنهاد برای مطالعه

انواع گروت کدام است؟

آماده سازی سطح

سطوح بتنی که گروت ریزی آنها اجرا می شود باید تمیز و عاری از زباله باشد. در صورت مواجهه با بتن ناسالم، لازم است که آن را به بتن سالم برگرداند. اگر از گروت سیمانی استفاده می کنید، حتماً تمام سطوح بتنی را حداقل 24 ساعت قبل از گروت ریزی از قبل خیس کنید. در مقابل گروت اپوکسی روی سطوح خشک اعمال می شود. برای آشنایی بیشتر با گروت اپوکسی مطالعه مقاله “گروت اپوکسی چیست و چه کاربردی دارد؟” را پیشنهاد می کنیم.

هنگام شکل‌ دهی، سطح کافی بگذارید تا فضای کافی برای ریختن گروت  فراهم شود. برای جلوگیری از نشت گروت، قالب ها باید «آب بند» باشند. حتما از یک طرف بریزید تا حباب هوا ایجاد نشود. استفاده از یک ناودان گروت یا جعبه، نصب را سریعتر و آسان تر می کند.

گروت بدون انقباض

خواص و ویژگی های گروت های بدون انقباض

الف) خاصیت ترمیم و جبران انقباض

گروت های “بدون انقباض” نام خود را به این دلیل دریافت کرده اند چون حاوی مواد افزودنی بتن هستند که باعث افزایش حجم در مرحله سخت شدن برای مقابله با انقباض که هنگام از دست رفتن آب در طول خشک شدن می شوند. در نتیجه انقباض مورد نظر یک انقباض خالص نیست.

خاصیت جبران انقباض در زمان خشک شدن اهمیت زیادی دارد. این خاصیت برای گروت ریزی دقیق و تعمیرات قالبی که ملات مخلوط به آن ریخته شده یا فضای محدودی که به آن پمپ می شود، مهم است. سطح در معرض هوا ملات تازه در مقایسه با حجم آن کوچک است و بنابراین اتلاف رطوبت در طول عمل آوری به خوبی کنترل می شود. این موضوع منجر به سخت شدن گروت بدون کاهش حجم و پیدا کردن استحکام آن و در نتیجه تماس کامل با بستر می شود.

ب) جریان پذیری بالا گروت بدون انقباض

گروت های بدون انقباض برای مخلوط کردن دارای یک میزان روانی برای سیال هستند. این خاصیت امکان ریختن یا پمپاژ در گروت ریزی و پرکردن قالب را فراهم می کند. گروت باید بتواند به راحتی فضاهای خالی را پیدا و پر بکند. این پر کردن باید به گونه ای باشد که بدون گیر افتادن هوا انجام بشود. این یک ویژگی مهم است زیرا اغلب دسترسی به استفاده از ابزار برای جابجایی یا فشرده سازی مواد وجود ندارد. در مقابل، ملات های تعمیری وصله ای را می توان بدون ساخت قالب استفاده کرد.

در نتیجه، از مقایسه فوق واضح است که نحوه اعمال مواد و محیطی که در آن اعمال می شود، معیارهای مهمی برای انتخاب ملات و موفقیت پروژه هستند. مواد افزودنی برای جبران انقباض و روانی ملات، هزینه‌هایی را برای فرمولاسیون گروت‌ها اضافه می‌کنند. استفاده از گروت ها برای کاربردهایی مانند تعمیر وصله ای غیرممکن خواهد بود. در ادامه برای آشنایی بیشتر با مزایای گروت مطالعه مقاله “استفاده از گروت اپوکسی در صنایع نفت و گاز” را پیشنهاد می کنیم.

 

روانی گروت بدون انقباض

انتخاب بین گروت پایه سیمانی و گروت اپوکسی

تفاوت گروت پایه اپوکسی با گروت پایه سیمانی کدام است؟ انتخاب بین این دو نوع گروت یک تصمیم مهم در هنگام برنامه ریزی می باشد. به طور معمول، گروت بر پایه سیمان یا گروت اپوکسی، هر دو نتایج مفیدی را در یک کاربرد ارائه می دهند. نکات زیر چندین ویژگی هر یک از این محصولات را توضیح می دهد که باید هنگام انتخاب بین هر یک از گروت  ها مورد توجه قرار گیرد.

1. ملاحظات هزینه پروژه :

هنگام مقایسه حجم مساوی گروت سیمان و گروت اپوکسی، هزینه اپوکسی تا 6 برابر بیشتر است. با این حال، حجم مورد نیاز هنگام استفاده از گروت اپوکسی بسیار کمتر است. در نصب انکربولت معمولی، برای گروت سیمان سوراخی به قطر 76 استفاده می شود، در صورتی که برای استفاده از گروت اپوکسی به سوراخ 38 میلی متر نیاز است. این امر حجم را تا 75% کاهش می دهد و در نتیجه هزینه مواد را کاهش می دهد.

2. محدودیت های زمانی انجام پروژه:

گروت پایه سیمانی قبل از ادامه کار باید 24 ساعت زمان عمل آوری و 3 روز برای تراز نهایی داشته باشد. در مقایسه، عمل آوری گروت اپوکسی معمولا در کمتر از 8 ساعت است و تراز نهایی آن معمولاً در 24 ساعت انجام می شود.

3. زمان کار و مهلت استفاده از گروت:

گروت سیمان برای اجرا بین30-45  دقیقه مهلت استفاده می دهد، در حالی که برای اپوکسی بین 10 تا 15 دقیقه است. این زمان برای گروت ‌های اپوکسی 3 قسمتی که برای ریختن عمیق استفاده می‌شوند،  بین 45 تا 60 دقیقه متغیر است.

4. دمای محیطی برای اجرای کار:

هر چه درجه حرارت بالاتر باشد، گروت سریعتر پخته و سخت می شود. گروت  اپوکسی را می توان در دمای بین 45 تا 90 درجه فارنهایت اجرا کرد، با این حال، هنگام ریختن گروت زیر 60 درجه فارنهایت یا بالای 80 درجه فارنهایت باید اقدامات احتیاطی انجام شود. پس از عمل آوری گروت مبتنی بر سیمان برای دماهای بالا تا 1000 درجه فارنهایت با افت کمی در مقاومت فشاری مناسب است. گروت اپوکسی دارای حداکثر دمای 150 درجه فارنهایت است.

پیشنهاد برای مطالعه

گروت سیمانی یا گروت اپوکسی کدام انتخاب مناسب تری می‌باشد؟

سوالات متداول

به چه دلیل گروت‌های بدون انقباض به این نام معروف می‌باشند؟

گروت های “بدون انقباض” نام خود را به این دلیل دریافت کرده اند چون حاوی مواد افزودنی بتن هستند که باعث افزایش حجم در مرحله سخت شدن برای مقابله با انقباض که هنگام از دست رفتن آب در طول خشک شدن می شوند. در نتیجه انقباض مورد نظر یک انقباض خالص نیست.

کاربرد گروت بدون انقباض چه می‌باشد؟

گروت های “بدون انقباض” معمولاً برای طیف وسیعی از کاربردهای ترمیم بتن استفاده می شود. از جمله آن می توان به استفاده از آن برای کرموشدگی بتن (لانه زنبوری)، سوراخ‌های بولت، پیچ و مهره، حوادث تصادفی، شکستگی‌ها و پر کردن شکاف‌ها و حفره‌ها اشاره کرد. گروت های بدون انقباض به عنوان ملات ترمیم بتن با کیفیت خوب و با مقاومت بالا انتخاب می شوند.

ملات ترمیم موضعی و سطحی برای چه سطوحی استفاده می‌شود؟

معمولاً مربوط به ترمیم سطحی و کازمتیک بتن و در مقیاس کوچک هستند که بدون ساخت قالب انجام می شوند. آنها به میزانی چسبنده هستند که به خوبی بر روی سطح عمودی ثابت بشوند. هم‌چنین به قدری روان هست که بتوان با ماله آن را بر روی سطح اجرا کرد.

گروت های بدون انقباض چگونه مانع انقباض و ترک خوردگی می‌شوند؟

آن‌ها در برابر انقباضی که به هنگام خشک شدن رخ می دهد، مقاوم هستند. سطح در هنگام خشک شدن به سمت داخل دهانه نمی افتد یا ترک نمی‌خورد. برای افزایش انسجام در کاربردهای عمودی و برای افزایش مقاومت در برابر ترک، گاهی اوقات مقداری الیاف بتن نیز در آن استفاده می‌شود.

تفاوت آماده سازی سطح برای کار با گروت بر پایه سیمان و گروت بر پایه اپوکسی چیست؟

اگر از گروت سیمانی استفاده می‌کنید، حتماً تمام سطوح بتنی را حداقل ۲۴ ساعت قبل از گروت ریزی از قبل خیس کنید. در مقابل گروت اپوکسی روی سطوح خشک اعمال می‌شود.

5/5 - (3 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert