پوشش گلس فلیک و ویژگی های منحصر به فرد آن

پوشش گلس فلیک و ویژگی های منحصر به فرد آن

پوشش گلس فلیک یا پوشش شیشه‌ای به هر ماده پوششی گفته می‌شود که به منظور جلوگیری از خوردگی بر روی یک ماده پایه اعمال می‌شود و دارای قطعات بسیار کوچک و نازک شیشه است. گلس فلیک می تواند بسیار نازک با ضخامت های متفاوت از 5 میکرون تا کمتر از 1 میکرون باشد.
تکه های شیشه ای دارای توانایی همپوشانی و تشکیل یک مانع شیشه ای بسیار نازک و چند لایه در پوشش هستند. این مانع شیشه ای نازک و چند لایه، یک مسیر پر پیچ و خم ایجاد می کند که باعث ایجاد مقاومت بالا در برابر نفوذ گاز و مایع داشته باشد.

چرا گلس فلیک در پوشش اضافه می‌کنیم؟

استفاده از تکه های شیشه ای بی اثر باعث می شود تداخل مواد پوشش کم بشود و مقاومت در برابر خوردگی را بهبود بخشند. نوع واقعی شیشه ای که استفاده می شود بستگی به کاربرد دارد، زیرا هر نوع شیشه دارای مجموعه ای از مزایای خاص خود است.

مزایای گلس فلیک چیست؟

گلس فلیک یا پوشش شیشه ای می تواند مزایای بسیاری نسبت به انواع دیگر پوشش ها داشته باشد. در این پوشش حفاظتی و  ضد خوردگی، ورقه های شیشه ای بسیار روی هم قرار گرفته اند. این امر باعث شده است که مقاومت در برابر نفوذ گازها و مایعات آن نسبت به انواع پوشش ها بسیار بالاتر باشد.
یکی دیگر از مزایای گلس فلیک توانایی مقاومت در برابر حملات شیمیایی است. شیشه با بسیاری از انواع مواد شیمیایی تهاجمی واکنش نشان نمی دهد.
از تکه های شیشه نیز می توان برای بهبود خواص مکانیکی یک پوشش، مانند افزایش سختی، خواص مانع و ایجاد مقداری مقاومت در برابر آتش استفاده کرد.

پوشش گلس فلیک

پیشنهاد برای مطالعه

مزایای فلیک لاینینگ

تاریخچه استفاده از پوشش گلاس فلیک

پوشش گلس فلیک یا پوشش شیشه‌ای به دلیل ویژگی های منحصر به فرد، در دسترس و مقرون به صرفه بودن مورد استفاده قرار گرفته اند. اما در اوایل قرن بیستم، استفاده از شیشه به شکل تقویت کننده برای پلیمرها کشف شد. این اکتشاف، خواص منحصر به فرد شیشه را با خواص عملکردی پلیمرها ترکیب کرد تا محصولاتی با ویژگی های عالی تولید کند. این محصولات به عنوان پلاستیک های تقویت شده با شیشه یا GRP معروف هستند.

پوشش GRP چیست و چه کاربردی دارد؟

پوشش GRP یک ماده کامپوزیتی است که از ترکیب یک رزین مصنوعی (پلیمر) تقویت شده با الیاف، و دانه یا تکه های شیشه ای ساخته شده‌است. این سه شکل اصلی از تقویت‌کننده‌های شیشه، امکان استفاده متفاوتی را فراهم می‌کنند، زیرا متناسب با خواص مواد کاربردها متفاوت می‌شوند. این حوزه های کاربردی شامل ساخت و ساز، تجهیزات انرژی های تجدیدپذیر، صنعت خودرو، محصولات تجاری، لوازم آرایشی و بسته بندی الکترونیکی می‌شود. برای آشنایی بیشتر با GRP  مطالعه مقاله ” لاینینگ و 21 سوال متداول GRP ” را پیشنهاد می کنیم.

از چه طریق گلس فلیک یا ساخته می شوند؟

امروزه تولید شیشه شامل مراحل فرآیند فرمولاسیون شیشه، تهیه مواد خام و ذوب مواد در کوره های نسوز بزرگ می‌شود کند. سپس به پیکربندی های متمایز مانند ورق ها، مهره ها، الیاف و پولک ها تبدیل می‌شوند.

چه چیزی گلس فلیک (تکه های شیشه ای) را منحصر به فرد می کند؟

پوشش گلاس فلیک (تکه های شیشه ای) به دلیل نسبت ابعاد ذرات منحصر به فرد و جهت گیری تصادفی خود در پلیمر پایه، می توانند در مقابل ضربه مقاوم باشند و همچنین از خواص مکانیکی بالایی نیز دارا باشند.
تکه های شیشه مقاومت مواد در برابر سایش، ضربه و تاب خوردگی را بهبود می بخشد. با جهت گیری تصادفی و همسانگرد خود، تقویت به طور مساوی در هر دو جهت طولی و جهت عرضی توزیع می شود و در نتیجه پایداری ابعادی بهتری دارد.

پوشش گلس فلیک

کاربرد گلاس فلیک یا تکه های شیشه ای در گذشته

در اواخر دهه 1950 و اوایل دهه 60، پره های شیشه ای در ابتدا برای تقویت پانل های نور سقفی مبتنی بر پلی استر در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفتند. افزودن تکه های شیشه پتانسیل زیادی را در پایداری ابعادی و انتقال نور ایجاد کرد. در آن زمان از الیاف شیشه عملکرد بهتری داشتند. طولی نکشید که تکه‌های شیشه در فرمول‌های پوشش‌های محافظ گنجانده شدند، که برای سال‌ها رایج‌ترین باقی ماند.

کاربرد پوشش های شیشه ای (گلس فلیک) در حال حاضر

امروزه، استفاده از ورقه های شیشه ای به طور قابل توجهی گسترش یافته و در کاربردهای صنعتی و تجاری معتبر رسیده است. از تکه های شیشه می توان به عنوان رنگدانه های جلوه در رنگ خودرو، پلاستیک و لوازم آرایشی استفاده کرد که جلوه های بصری جذابی مانند زرق و برق، درخشش، مروارید و ظاهر فلزی را نشان می دهد. به عنوان یک افزودنی کاربردی، آنها همچنین در پلاستیک استفاده می شوند. آنها استحکام و پایداری ابعادی همسانگرد را برای محصولات نهایی پلاستیکی فراهم می کنند و خطرات تاب خوردگی و گسترش ابعاد را به حداقل می رساند. علاوه بر آن، تکه‌های شیشه به عنوان یک عامل مؤثر در پوشش‌های محافظ زیرساختی باقی می‌مانند، زیرا مقاومت در برابر سایش و ویژگی‌های مانع پرپیچ و خم را ارائه می‌دهند و به عنوان پوشش و محافظ ضد خوردگی گلس فلیک استفاده می شود.

رایج ترین کاربردهای پوشش شیشه ای از گذشته تا به امروز

رایج ترین کاربرد پوشش گلس فلیک ها عبارتند از:

  • پوشش های ضد خوردگی در کارخانه های شیمیایی
  • به عنوان لاینینگ  در مخازن ذخیره آب گرم
  • انواع پوشش های مورد استفاده در محیط های آب شور
  • لاینینگ مخازن آب، بویلر، کفپوش، مخازن ماهی، سیلو
  • لاینینگ لوله و  مخازن نفت، لوله های خنک کننده دریایی

پیشنهاد برای مطالعه

اپوکسی گلس فلیک و حفاظت از مناطق پاشش آب تاسیسات دریایی

5/5 - (6 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert