پوشش پلاستیکی یا رابر لاینینگ و 21 سوال متداول در ارتباط با آنها

پوشش پلاستیکی یا رابر لاینینگ و 21 سوال متداول در ارتباط با آنها

پوشش پلاستیکی یا رابر لاینینگ یک روش کاربردی است که برای محافظت از انواع سیستم ها با پوشش لاستیک مقاوم در برابر خوردگی و سایش بر روی سطح یا داخل لوله ها و مخازن استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با پوشش رابرلاینینگ و نحوه اجرا آن تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه

پوشش پلاستیکی در کجا استفاده می شود؟

رابر لاینینگ یا پوشش پلاستیکی عمدتاً برای محافظت در برابر خوردگی و یا آسیب های فرسایشی استفاده می شوند. طیف گسترده ای از لاستیک ها و الاستومرها برای پوشش مخازن و لوله کشی در دسترس هستند. لاستیک ها همچنین می توانند با خواص ضد الکتریسیته ساکن ساخته شوند تا مقاومت الکتریکی سطح پایینی داشته باشند.

پوشش پلاستیکی چه کاری انجام می دهد؟

اجرای رابر لاینینگ یک مهارت بسیار مهم است که نقش پوشش ضدخوردگی را در مخازن و لوله ها ایفا می کند. پوشش پلاستیکی، داخل مخازن، شیرها، لوله‌ها و اقلام مشابه را با ورقه‌های لاستیکی می‌پوشاند تا از خوردگی سطح جلوگیری کند و خطرات آلودگی، شوک، اشتعال یا انفجار را به محتویات به حداقل برساند.

 پوشش پلاستیکی یا رابر لاینینگ برای لوله ها

چگونه یک رابر لاینینگ یا پوشش پلاستیکی را بازرسی می کنید؟

برای بازرسی مخزن با پوشش رابر، ابتدا باید مخزن را خالی کنید و کاملاً بشویید. باید به مدت 24 ساعت یا در طول شب هوا داده شود. قبل از ورود به مخزن، سطح اکسیژن را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که بخارات سمی خارج شده اند. سپس با استفاده از دوربین یا به روش مستقیم بازرسی را انجام دهید.

آیا رابرلاینینگ ها عایق هستند یا رسانا؟

اکثر مواد غیر فلزی مانند پلاستیک، چوب و لاستیک عایق هستند. با توجه به اینکه پوشش رابر نیز از جنس پلاستیک و لاستیک هست، جریان را از خود عبور نمی دهد و عایق است. همچنین برای آشنایی با انواع رابر لاینینگ مطالعه مقاله “رابرلاینینگ ، انواع آن و موارد استفاده از آن” را پیشنهاد می کنیم.

چرا لوله ها را با پوشش پلاستیکی محافظت می کنیم؟

لوله ها برای انتقال محلول های دوغاب ساینده، مواد شیمیایی خورنده و بسیاری از مایعات دیگر از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. بدون این پوشش های پلاستیکی، لوله ها خورده می شوند و باعث نشتی و اثرات مخرب می شوند.

پیشنهاد برای مطالعه

پوشش محافظ در برابر خوردگی داخلی یک لوله یا یک مخزن

چه نوع لاستیک هایی برای پوشش پلاستیکی استفاده می شود؟

طیف گسترده ای از لاستیک ها و الاستومرها برای پوشش مخازن، مقاوم سازی و تقویت مخازن و لوله کشی در دسترس هستند. لاستیک ها همچنین می توانند با خواص ضد الکتریسیته ساکن ساخته شوند تا مقاومت الکتریکی سطح پایینی داشته باشند.

پوشش پلاستیکی یا رابر لاینینگ برای مخازن

از رابر لاینینگ سخت و نرم در کجا استفاده می شود؟

لاستیک‌های سخت، فقط می‌توانند با ولکانیزه اتوکلاو اعمال شوند و بنابراین پوشش لاستیکی سخت به تجهیزات یا اجزای کوچک محدود می‌شود. پوشش های پلاستیکی سخت را فقط می توان برای سازه های سفت و سخت اعمال کرد. همچنین این پوشش ها به نوسانات زیاد دما حساس هستند.

پوشش های پلاستیکی نرم در یک محدوده دمایی زیاد الاستیک باقی می مانند و در نتیجه می توانند تغییر شکل عمده، ارتعاشات و تغییرات دما قابل توجهی را در خود جای دهند.

اجرای پوشش پلاستیکی و رابرلاینینگ به چه صورت است؟

رابر لاینینگ را می توان به دو صورت سرد و گرم اجرا کرد. در روش سرد پوشش های پلاستیکی از قبل آماده و ولکانیزه شده اند و برای اجرا در محل فقط کافی است آنها را در جای خود قرار دهید و با چسب مخصوص بچسبانید. پس از خشک شدن چسب سطح آماده بهره برداری است.

در روش گرم بعد از چیدن پوشش پلاستیکی خام بر سطح، آنها را با استفاده از حرارت ولکانیزه و عمل آوری می کنیم. در این روش پس از عمل ولکانیزاسیون باید به پوشش اجازه دهیم تا سفت شود. این زمان ممکن است بین 12 تا 36 ساعت طول بکشد.

کدام نوع لاستیک به عنوان مواد پوششی استفاده می شود؟

انواع مختلفی از لاستیک مصنوعی مانند لاستیک کلپرن، لاستیک بوتیل و لاستیک هیپالون برای ساخت این نوع رابرلاینینگ استفاده می شود.

چرا از پوشش پلاستیکی استفاده می شود؟

پوشش پلاستیکی یک ماده پلیمری الاستیک سخت است که برای پوشش سطوح بیرونی یا داخل ظروف (مانند مخازن، لوله‌ها و غیره) استفاده می‌شود. پوشش پلاستیکی برای جلوگیری از خوردگی، آلودگی مواد، اشتعال و انفجار استفاده می شود.

 اجرای پوشش پلاستیکی یا رابر لاینینگ برای لوله های دارای خوردگی

آیا پوشش پلاستیکی در مقابل اسید سولفوریک مقاوم است؟

بسیاری از رابر لاینینگ ها در برابر اسید سولفوریک مقاومت دارند تا زمانی که از محدوده دما تجاوز نکنند. با توجه به فرمولاسیون هر پوشش پلاستیکی، این پوشش ها می توانند در مقابل مواد شیمیایی از خود مقاومت نشان دهند. البته با توجه به نوع پوشش لاستیکی این مقاومت می تواند کمتر یا بیشتر باشد.

آیا رابر لاینینگ در برابر اسید مقاوم است؟

پوشش پلاستیکی در برابر اسید مقاومت متوسطی در برابر سایش و تغییر شکل دارد. این نوع رابرلاینینگ در برابر مواد شیمیایی و اکثر محصولات معدنی مانند اسیدهای معدنی، قلیاها و محلولهای اسید بسیار مقاوم است. اما برای استفاده برای لوله های انتقال روغن و حلال های هیدروکربنی توصیه نمی شود.

به طور معمول پوشش های رابر چقدر عمر می کنند؟

عمر این پوشش ها معمولا بین 7 تا 30 سال است. طول عمر مفید پوشش های پلاستیکی متناسب با مواد خورنده و شدت تنش های وارده بر پوشش ممکن است کاهش یابد.

چه عواملی بر قیمت اجرای رابر لاینینگ اثرگذار هستند؟

عوامل متنوعی بر قیمت اجرای پوشش لاینینگ مخازن اثر می گذارد. از این عوامل می توان به نوع پوشش مورد نیاز، نوع آماده سازی سطح مورد نیاز، وضعیت سطحی که قرار است پوشش داده شود، دسترسی به سایت و غیره اشاره کرد. این عوامل می توانند تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم بر قیمت گذاری داشته باشند.

پوشش پلاستیکی و رابر لاینینگ ها تا چه دمایی مقاومت حرارتی دارند؟

رابرلاینینگ طبیعی نباید در کاربردهایی با دمای مداوم بالای 85 درجه سانتیگراد استفاده شود. با این حال، درجات خاصی از رابر لاینینگ مصنوعی برای ارائه مقاومت حرارتی فوق العاده در دمای بیش از 300 درجه سانتی گراد مهندسی شده است.

پوشش پلاستیکی قابل تعمیر است؟

به طور معمول می توان با استفاده از روش های موجود یک ترمیم سریع و آسان را برای پوشش پلاستیکی انجام داد.

 اجرای پوشش پلاستیکی یا رابر لاینینگ

 

مزایای ولکانیزه کردن  رابر لاینینگ چیست؟

لاستیک از زنجیره های پلیمری بلند تشکیل شده است. این زنجیرها می توانند به طور مستقل از یکدیگر حرکت کنند و باعث اعوجاج مواد شوند. ولکانیزاسیون زنجیره ها را به هم متصل می کند و از این حرکت جلوگیری می کند. اساسا، لاستیک ولکانیزه دارای حافظه است. تحت استرس دچار اعوجاج می شود، اما پس از رفع تنش به شکل خود باز می گردد. مزایا دیگر این ولکانیزاسیون چسبندگی بهتر به بستر، استحکام و دوام بالاتر و همچنین پایداری بیشتر پوشش است.

رابر لاینینگ طبیعی است یا مصنوعی؟

پوشش پلاستیکی یک محصول طبیعی است که توسط گیاهان تولید می شود و در بسیاری از کالاهای مورد استفاده در زندگی روزمره ما وجود دارد. لاستیک نقش مهمی در تاریخ بشر، در طول توسعه تمدن بشری داشته است. اما با توجه به طیف گسترده ای از استفاده از آن، می توان با استفاده از روش های شیمیایی جدید، پوشش های پلاستیکی را به صورت مصنوعی ایجاد کرد.

پوشش لاستیکی مصنوعی به چه صورت ایجاد می شود؟

این پوشش ها، پلیمر هایی هستند که با استفاده از واکنش های شیمیایی و تکنولوژی های جدید در کارخانه ساخته می شوند. این پوشش های مصنوعی انواع مختلفی دارد که با توجه به ویژگی آنها در موارد مختلف استفاده می شوند.

پوشش لاستیکی طبیعی به چه صورت ساخته می شود؟

رابر لاینینگ طبیعی با استخراج شیره مایع به نام لاتکس از انواع خاصی از درختان ساخته می شود.

مواد افزودنی در رابر لاینینگ چیست؟

مواد افزودنی رابر لاینینگ ها شامل پرکننده‌های معدنی و تقویت کننده های مصنوعی می شود. پرکننده های مواد معدنی طبیعی شامل گچ، کائولن، بنتونیت، شونگیت، تالک و تقویت‌کننده‌های مصنوعی شامل اسید سیلیسیک کلوئیدی، اکسید منیزیم و روی، سیلیکات کلسیم و فلوراید آلومینیوم، فلوراید کلسیم  می شود. این مواد افزودنی باعث افزایش استحکام و مقاومت در برابر حرارت می شود. همچنین غیر قابل اشتعال و مقاوم در برابر خوردگی هستند.

 

پیشنهاد برای مطالعه

ترمیم مخازن ذخیره با استفاده از لاینینگ ها و پوشش FRP

5/5 - (2 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert