خانهسیستم های مقاوم سازیسیستم FRP لاینینگ ™W-Tank

FRP لاینینگ ™W-Tank چیست؟

سیستم پوشش حفاظتی لاینینگ FRP با نام تجاری ™W-Tank شرکت افزیر یک سیستم پوشش GRP است که برای لاینیگ داخل مخازن و مناطق محصور نصب و اجرا می‌شود و موجب افزایش عمر مفید این سازه‌ها در محیط‌های با خوردگی بالا می‌گردد. سیستم لاینیگ ™W-Tank کاربردهای مختلفی از جمله مقاومت خوردگی، مقاوم سازی سازه و آب بندی بتن و فولاد دارد که در تمام مخازن ذخیره آب، مخازن فاضلاب، مخازن نگهداری مواد شیمیایی، پوشش سقف مخازن، محافظ، چاه‌های فاضلاب، برج های خنک کننده، سکوهای شیمیایی، شبکه های آتش نشانی، شبکه‌های لوله و لوله های انتقال و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. پوشش لاینینگ GRP همچنین چسبندگی بسیار عالی بر روی سطوح مختلف دارد و محدود به فلز، بتن آجر، چوب و سطوح شیشه‌ای نیست.
با استفاده از رزین‌های ویژه برای دستیابی به خواصی که به پوشش لاینینگ GRP امکان مقاومت در برابر قارچ ها، جلبک‌ها، اسیدهای شیمیایی قوی را می دهد، سیستم پوشش حفاظتی ™W-Tank یک راهکار مفید برای جلوگیری از خرابی یا متحمل شدن هزینه میلیونی کارخانه‌ها برای تعمیر یا جایگزینی نواحی محصور بحرانی و مخازن و استخرها می‌باشد.

نگهداری از مواد شیمیایی  به ویژه اسید هایی نظیر اسید سولفوریک، اسید فسفریک و … نیازمند پوششی بسیار مقاوم در برابر حملات بسیار خورنده این مواد شیمیایی می باشد. مواد شیمیایی به مرور زمان سبب خوردگی لوله ها و مخازن نگهداری، متعاقبا ایجاد حفره و نشتی در آن ها می شوند. شرایط محیطی خورنده نیز عامل خارجی آسیب رساندن به این قبیل سازه و تجهیزات است. این امر علاوه بر آلودگی محیط زیست، هزینه اضافی جهت تعمیر و تعویض آن ها به بار می آورد. بهترین روش برای صرفه جویی در هزینه و زمان، استفاده از سیستم لاینینگ با  FRP است تا سازه از عوامل خورنده ی داخلی و خارجی حفظ شود.

با توجه به حساس بودن این مخازن و تاسیسات، باید در انتخاب نوع پوشش و لاینینگ با توجه به معیارهای مختلف حداکثر دقت مورد توجه قرار گیرد. افزیر ارائه دهنده طیف گسترده ای از  لاینینگ FRP و GFRP لاینینگ و پوشش های مقاوم در برابر محیط‌های شیمیایی است که با توجه به معیارهایی نظیر جنس، موارد کاربرد و نوع ماده شیمیایی استانداردترین و مقرون به صرفه ترین محصول را مطابق با استانداردهای جهانی عرضه و با بهترین کیفت اجرا می کند. سیستم‌های پوششی و FRP لاینینگ ارائه شده مقاومت بسیار بالا و غیر قابل نفوذ در مقابل مواد شیمیایی با مولکول های ریز نظیر هیدروکلریک اسید، آمونیاک و … می باشند که با افزایش دما اثر خورندگی شدید بوجود آمده را کنترل می‌کند.

از جمله این پوشش های محافظتی می‌توان به پوشش های الاستومری اشاره کرد. الاستومرها به دو دسته تقسیم می‌شوند ترموست الاستومرها که در نتیجه حرارت سخت شده و دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند و ترموپلاستیک الاستومرها که با حرارت حالت ارتجاعی پیدا می‌کنند و ضریب پواسون آنها به 0.5 بسیار نزدیک است و بنابراین می‌توان آنها را تراکم‌ناپذیر فرض کرد. پوششهای ترموست نیز برای اجرای membrane های مقاوم در مقابل مواد شیمیایی خورنده، پوشش های ضد خوردگی و یا لایه های بازدارنده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در سیستم های پوششی ترموست از دو گروه از رزین ها استفاده می‌گردد که عبارتند از رزین‌های ترموست سخت یا Rigid مانند رزین های اپوکسی، فوران، فنولیک، پلی استر غیر اشباع و وینیل استر و رزین‌های ترموست نرم، انعطاف پذیر و یا الاستومر (Elastomer) مانند رزین های پلی اورتان و تار اپوکسی ها. رزین های ترموست بوسیله واکنش های شیمیایی (Chemical Reaction or Curing Reaction) بین رزین های پایه و یک عامل شروع کننده واکنش سخت میگردند. رزین اپوکسی ضد اسیدی فراوانی که پوشش های ضد خوردگی در سیستم های FRP lining و GFRP لاینینگ استفاده می‌شود، می‌تواند به صورت اسپری و یا از طریق آغشته سازی الیاف FRP پلیمری کربن و شیشه باشند. این اپوکسی های بسیار مقاوم توسط دستگاه های ویژه ای بر سطوح مورد نظر اجرا می گردند. این محصول برای پوشش دهی مخازن ذخیره مواد شیمیایی، تاسیسات، دیوار ها، سقف ها و کف ها بسیار مناسب می باشد. این اپوکسی های بسیار مقاوم دارای تنوع رنگ بالایی نیز هستند.

لاینینگ کف بتنی

مزایای لاینینگ FRP

  • مقاومت زیاد در برابر خوردگی
  • مقاومت مکانیکی و کششی بسیار بالا
  • بسیار کم هزینه تر نسبت به فولاد ضد زنگ
  • 5 تا 10 برابر طول عمر بیشتر نسبت به فولاد ضد زنگ
  • ضرفه جویی در زمان
  • و…

مراحل اجرای لاینینگ FRP

برای اجرای سیستم لاینینگ FRP و GFRP لاینینگ لازم است تا مراحل زیر به صورت آورده شده و به ترتیب انجام شود. لازم به ذکر است لازمه‌ی دستیابی به یک سیستم با مقاومت مکانیکی و خوردگی بالا اجرای دقیق این مراحل است.

  • آماده سازی سطح
  • اعمال آستر یا پرایمر
  • ترمیم ترک ها
  • پوشش با FRP و رزین
اجرای لاینینگ

آماده سازی سطح

پیش از اعمال هر نوع پوشش GFRP لاینینگ باید سطح ما عاری از هرگونه مواد زائد مثل آلودگی ها، چربی ها و به طور کلی هرگونه ماده ی خارجی باشد. آماده سازی سطوح با استفاده از روش های مختلف مکانیکی، دستی و شیمیایی بسته به نوع مواد زائدی که در سطح وجود دارد قابل اجرا می باشد.

اعمال آستر یا پرایمر

اعمال لایه پرایمر، به عنوان اولین مرحله پس از آماده سازی سطح بتن انجام می گیرد. این مرحله عموما با سیلر اپوکسی که ماده ای دو جزئی است انجام میگیرد که خاصیت نفوذپذیری و چسبندگی فوق العاده ای داشته که خلل و فرج موجود را پر میکند و سطح را صاف و ضد گرد و غبار میکند.

ترمیم ترک ها

پیش از اعمال لایه رزین و الیاف بایستی ترک های موجود بر روی سطح و درزهای انبساط و هر گونه ناهمواری روی سطح برطرف شود. عموما این پر کردن با استفاده از گروت اپوکسی انجام می شود و میزان مصرف آن وابسته به حجم نقاط ترمیم است.

پوشش با FRP و رزین

لایه الیاف بر روی سطح چسبانده می شود. خواص مکانیکی قابل توجه FRP از این لایه ناشی می شود. انواع الیاف رایج درسیستم های FRP عبارتند از:

در این مرحله مناسب ترین رزین انتخاب شده، بر روی لایه الیاف اعمال می گردد تا آن را کاملا اشباع کند. تعداد لایه های الیاف و رزین، بنا بر نوع کاربرد و خواص مورد انتظار می تواند متفاوت باشد. شرایط انبارداری رزین،
شرایط محیطی مناسب جهت اعمال و زمان لازم برای اعمال لایه بعد وابسته به نوع رزین انتخابی است.

مطالعه بیشتر

ویژگی‌های سیستم ™W-Tank

کاربری مختلف

سیستم ترمیمی انعطاف پذیر و متناسب با دماهای مختلف و قالب‌های سفارشی متناسب با هر سطح و هر شکل

حفاظت نیرویی

سیستمی با مقاومت خمشی و فشاری بالا برای بهسازی و اندودسازی مخازن و کمترین نیاز به نگهداری

فناوری نوین

افزایش طول عمر مخازن موجود، فراتر از عمر متعارفشان با نصب پوشش درون مخزن

نصب آسان و سریع

اتمام نصب و راه اندازی پوشش روی مخازن بزرگ ظرف چند هفته کوتاه و در مخازن کوچک طی چند روز

مقرون به صرفه

به طور متوسط تقریبا 10% هزینه جابه جایی مخزن  (یا صرفه جویی موثر 90%)

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری عالی، پایداری و مقاومت فوق العاده در برابر آسیب های ناشی از ضربه

مقاوم در برابر خوردگی

ایجاد مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی خورنده و عدم خرابی در اثر تهاجم شیمیایی و مناسب جهت تجهیزات فاضلاب

از چه محصولاتی استفاده می شود؟

آیین‌نامه‌ها و مراجع

کاتالوگ‌های سیستم

جهت دریافت کاتالوگ‌ها، بروشورها، یادداشت‌های فنی (Technical Note)، دتایلهای اجرایی و گواهینامه‌های اختصاصی و تفضیلی این سیستم، برای صنایع مختلف، لطفاً فرم درخواست مربوطه را تکمیل و ارسال نمایید.

درخواست ارسال

سوالات متداول

سیستم FRP لاینینگ W-Tank چه نوع سیستمی است؟

سیستم پوشش حفاظتی لاینینگ FRP با نام تجاری ™W-Tank شرکت افزیر یک سیستم پوشش GRP است که داخل مخازن و مناطق محصور نصب و اجرا می‌شود و موجب افزایش عمر مفید این سازه‌ها در محیط‌های با خوردگی بالا می‌گردد.

در چه نوع مخازنی از سیستم لاینینگ W_Tank، FRP بهره گرفته می شود؟

سیستم لاینیگ ™W-Tank کاربردهای مختلفی از جمله مقاومت خوردگی، مقاوم سازی سازه و آب بندی بتن و فولاد دارد که در تمام مخازن ذخیره آب، مخازن فاضلاب، مخازن نگهداری مواد شیمیایی، پوشش سقف مخازن، محافظ، چاه‌های فاضلاب، برج های خنک کننده، سکوهای شیمیایی، شبکه های آتش نشانی، شبکه‌های لوله و لوله های انتقال و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

فلسفه ی بکارگیری لاینینگ برای مخازن خاص در چیست؟

بسیاری از مخازن برای ذخیره و نگهداری مواد شیمیایی مانند اسید سولفوریک، اسید فسفریک و ... نیازمند پوششی بسیار مقاوم در برابر حملات بسیار خورنده این مواد شیمیایی می باشد. مواد شیمیایی به مرور زمان سبب خوردگی لوله ها و مخازن نگهداری، متعاقبا ایجاد حفره و نشتی در آن ها می شوند. شرایط محیطی خورنده نیز عامل خارجی آسیب رساندن به این قبیل سازه و تجهیزات است. این امر علاوه بر آلودگی محیط زیست، هزینه اضافی جهت تعمیر و تعویض آن ها به بار می آورد. بهترین روش برای صرفه جویی در هزینه و زمان، استفاده از سیستم لاینینگ با FRP است تا سازه از عوامل خورنده ی داخلی و خارجی حفظ شود.

برتری سیستم های لاینینگ FRP در چیست؟

سیستم‌های پوششی و GFRP لاینینگ تاب آوری بسیار بالا و غیر قابل نفوذ نسبت به مواد شیمیایی با مولکول های ریز نظیر هیدروکلریک اسید، آمونیاک و … دارند که با افزایش دما خورندگی شدید بوجود آمده را کنترل می‌کند.

5/5 - (10 امتیاز)