فولاد از جمله مصالحی است که دارای کاربرد فراوان در ساخت مخازن نگه­داری و ذخیره آب است. کاربرد این مخازن فلزی در مرحله پس از تصفیه آب و پیش از توزیع آب در شبکه توزیع است. آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب به دلیل هزینه های انسانی و اقتصادی فراوانی که دارد، تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب را به گونه‌­ای که حفظ کارایی مخازن فولادی آب و اقتصادی بودن طرح مورد نظر، هم­‌زمان تامین بشود را نیازمند افراد متخصص در زمینه تقویت مخازن فولادی آب نموده است.

انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب

مخازن فولادی می توانند از طریق خوردگی و  پوسیدگی بدنه مخزن و یا جوش تخریب شوند. انحلال برخی مواد خورنده در آب، سایش و تغییرات دمایی، شتاب بیشتری به آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب می بخشند.

متخصصین تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب در برابر خوردگی شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب، برای انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب ذکرشده، راهکار و محصول کامپوزیت پلیمری FRPمتناسب با نیاز شما را ارائه می­‌کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب باید بتواند راهکارها و محصولاتی را برای تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­‌های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده ­باشد.

مالکین و مجریان مخازن، چند گزینه برای تعمیر، تقویت و محافظت از مخازن فولادی در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب دارند. تعمیر و تقویت جزئی یا کلی یک مخزن فولادی آب، زمان زیاد عدم سرویس دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می­‌کند. برخلاف مصالح فلزی، کامپوزیت­ها دچار خوردگی نمی‌­گردند و یک راه‌­حل بلندمدت محسوب می­‌شوند. به کمک روش نوین و تطبیق­‌پذیر مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر می‌­توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­‌های قدیمی و سنتی تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن فولادی را به انجام رساند.

از حدود 20 سال قبل، این روش­ تحت عنوان روش تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب به کمک کامپوزیت­ های پلیمری (FRP) مورد توجه قرار گرفته‌­است. در این روش از محصولات مقاوم سازی و لایه­ های کامپوزیت با الیاف شیشه (GFRP)، کربن (CFRP) و یا آرامید (AFRP) تولید شده در شرکت CTech-LLC آلمان استفاده می­شود.

الیاف (فیبر) کربن
الیاف (فیبر) کربن

واحد تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­باشد.

 • روش تر (Wet Layup)

در روش رایج اجرای انواع کامپوزیت­های پلیمری FRP که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصصی است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین ­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته ­کنند و به سطح بیرونی مخزن بچسبانند. این فن نیازمند نیروی کار ماهر هست تا اطمینان حاصل شود که فیبرهای FRP به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ­‌گونه حباب هوایی در زیر این پوشش‌­ها وجود ندارد تا حفاظت در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب به نحو احسن انجام شود.

 • استفاده از محصولات FRP پیش ­عمل ­آوری­ شده (Precured)

محصولات FRP پیش ­عمل­ آوری شده (Pre-cured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بهتری تولید می­‌شوند. تاحدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می‌­گردند، مقاومت وسختی بیشتری را نشان می‌­دهند.

گرچه این نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) نسبت به روش Wet-layup اجرای آسان­تر و مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها در تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب محدود می­‌شود:

 • یک­ جهته بودن آن­ها سبب شده ­است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­ کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد این نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) سبب­ شده ­است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­ هایی با قطر کمتر از 750 میلی­‌متر درآورد.

هم­ چنین روش­ ها و تجهیزات کنونی تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب و لاینینگ مخازن فولادی، این اجازه را به ما نمی‌­دهند تا نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهای در مورد نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) غیرقابل چشم ­پوشی می‌­نماید.

روش نوین تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

بسیاری از ساز‌ه‌­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش­های حلقوی را ایجاد می­‌کند که به دیواره جانبی این­ گونه سازه­‌ها وارد می­‌شود. مقدار این تنش­ها در پایه مخزن فولادی حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می­‌یابد. خوردگی سبب کاهش سطح مقطع المان­های تقویت­‌کننده در سازه­‌های بتنی و یا کاهش ضخامت دیواره فولادی مخزن می‌­شود. این امر سبب افزایش تنش­های محیطی می‌­شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب انجام شود.

به طور کلی هدف از تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب با مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپرلمینت شرکت افزیر را می‌­توان موارد زیر برشمرد:

 • افزایش مقاومت مخزن فلزی
 • افزایش مقاومت برشی
 • کنترل ترک
 • آب بندی و عایق نمودن
 • مقاوم سازی در برابر خوردگی
 • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
 • افزایش عمر و دوام

 

هزینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه روش های تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب  و لاینینگ با FRP به ویژه استفاده از مصالح کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت می­‌باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می‌­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­‌باشند.

5/5 - (7 امتیاز)