ترمیم ترک در دیوار با استفاده از توری فایبرگلاس ترک گیر

ترمیم ترک در دیوار با استفاده از توری فایبرگلاس ترک گیر

ترک، آسیبی خطر آفرین است که وقوع آن ساختار هر نوع سازه‌ایی را تهدید می‌کند. ترک‌ها می‌توانند ناشی از عوامل محیطی مخرب ، ضعف اجرایی و… باشند. ترک راه نفوذ آب یا مواد شمیایی مخرب را به سطح، باز می‌کند. این می‌تواند عملکرد ساختار اصلی را به مراتب تضعیف کند.توری فایبرگلاس ترک گیر، با تکیه بر مشخصات مکانیکی منحصر به فرد به خصوص استحکام کششی بسیار بالا، به عنوان یک ترمیم کننده موثر ترک، مورد استفاده قرار می‌گیرد. توری فایبرگلاس ترک گیر، علاوه بر جلوگیری از گسترش ترک، راه‌های نفوذ عوامل مخرب به ساختار را مسدود می‌کند. در ادامه توری فایبرگلاس ترک گیر به طور عمیق مورد بررسی و بحث قرار گرفته است.

یکی از راهکارها برای ترمیم ترک استفاده از توری فایبرگلاس در ساختار دیوار می‌باشد.توری فایبرگلاس ترک گیر از ایجاد دوباره ترک بر روی سطح ترمیم شده‌ی دیوار جلوگیری می نمایند. برای پیاده سازی این روش ابتدا باید گچ  را بر روی سطحی از مش فایبرگلاس اجرا نمایید. در نهایت پس از اعمال این فرایند و خشک شدن کامل، لایه سطحی گچ را بر روی پنل اجرا نمایید. این فرایند در بیشتر مواقعی که سطح دیوار دارای ترک می باشد جوابگو است و از ایجاد ترک های مجدد نیز جلوگیری می نماید.

ترک خوردگی سطح دیوار

در اغلب موارد ما بر روی سطح دیوار ترک هایی را مشاهده می کنیم. این ترک ها در اثر پدیده هایی همچون انقباض ملات ها،کنده شدن گچ و یا به دلیل نداشتن وال پست‌‌، در پی جابه جایی‌ها و ارتعاشات ناشی از زلزله به وجود آمده است. این آسیب دیدگی ها در اغلب موارد بسیار جزئی و کم اهمیت می باشد. ولی گاهی در اثر آسیب‌های وارده به بنا یا فرسودگی سازه در دیوارها، ترک های بسیار عمیقی تری را مشاهده می کنیم. رفع این ترک ها در اغلب موارد بسیار زمان بر می باشد. گاهی اوقات عرض ترک ها به قدری زیاد است که ساختار دیوار و آجرهای به کار رفته در آن کاملا قابل رویت است.بنابراین، ترک و گسترش آن می‌تواند ساختار سازه را تهدید کند.

پیشنهاد برای مطالعه

توری فایبرگلاس چیست؟

ترک های عمیق ساختاری متفاوت با ترک های سطحی دارند. این ترک ها در بعضی موارد هر دو سوی دیوار را درگیر می نمایند و به سرعت نیز پیشروی می کنند. در نتیجه کارفرمایانی که وظیفه مقاوم سازی ساختمان را بر عهده دارند باید قبل از ترمیم سازه این ترک ها را از سطح دیوار رفع نمایند. زیرا در صورت از بین نرفتن ترک بعد از فرایندهای ترمیمی مانند رنگ آمیزی دیوار این ترک ها دوباره نمایان خواهند شد. حضور وال مش به عنوان تقویت کننده دیوار، می‌تواند به طور موثر دیوار را در برابر انواع آسیب، به خصوص ترک‌های ناشی از جابه‌جایی سازه در ارتعاشات لرزه‌ایی و سایر دلایل وقوع ترک، مقاوم سازد. بنابراین، با استفاده از این روش، نیاز به نگه‌داری یا تعمیر و ترمیم متوقف یا به شدت کاهش می‌یابد.

ترمیم دیوار پلاستر گچی

توری فایبرگلاس ترک گیر  چیست؟

ساختار توری فایبرگلاس ترک گیر  به گونه‌ای است که ابتدا توری بافته می‌شود و در نهایت سطح توری با موادی که خاصیت ارتجاعی آن را افزایش می دهد پوشانده می شود.
سطح خارجی توری فایبرگلاس ترک گیر توسط مواد خاصی تقویت می شود. وجود این مواد تقویت کننده عامل اصلی مقاومت بالای توری فایبرگلاس ترک گیر  در برابر محیط‌های قلیایی می باشد. این نوع از توری فایبرگلاس در سیمانکاری بسیار کاربردی است. همچنین وجود این مواد در ساختار توری فایبرگلاس سبب تقویت و پایداری بافت اعمال شده در مش می شود. وجود این مواد تقویت کننده در ساختار مش فایبرگلاس سبب افزایش مقاومت سازه در برابر عوامل طبیعی مانند رطوبت، افزایش و یا کاهش شدید دما و همچنین مواد قلیایی موجود در محیط می شود. توجه داشته باشید که این امر زمانی که توری فایبرگلاس ترک گیر به عنوان یک عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر اهمیت پیدا می نماید.
مش فایبرگلاس در واقع یک شبکه توری آماده برای استفاده روی سطح دیوار است که دارای ساختاری نازک و در عین حال قوی و دارای انعطاف پذیری بالا می باشد. این وسیله کاربردی در صنعت ساختمان سازی به طور کلی دارای مقاومت قابل توجهی در برابر مواد قلیایی می باشد. همچنین از توری فایبرگلاس می‌توان برای ایجاد غشاهای ضد آب و عایق حرارتی در سازه ها استفاده نمود.
توری فایبرگلاس، می‌تواند در پایدارسازی دیوار با نوین وال پست مش فایبرگلاس، به کار گرفته شود. وال پست مش فایبرگلاس، از ترک خوردگی‌های ناشی از جابه‌جایی دیوار در حین ارتعاشات ناشی از زلزله، جلوگیری ‌می‌نماید.
استفاده از مش فایبرگلاس بر روی شکاف ها، در سازه های موجود در سواحل و اطراف زهکش ها می تواند سبب بهبود خاصیت ضد آب در این نوع سازه ها شود. شما به راحتی می توانید مش فایبرگلاس را با یک ابزار برش مانند کاتر و یا قیچی در ابعاد مورد نظر خود برش زده و مورد استفاده قرار دهید. برای اجرای صحیح توری فایبرگلاس، پیشنهاد می‌شود مقاله “اشتباهات رایج در اجرای مش فایبر گلاس” را مطالعه فرمایید.

ویژگی های اصلی توری فایبرگلاس ترک گیر چیست؟

اولین ویژگی قابل اهمیت در توری فایبرگلاس مقاومت بالای آنها می باشد :

به راحتی می توان کیفیت بافت مش یا توری فایبرگلاس ترک گیر را با یک آزمایش ساده سنجید. در این فرایند یک قطعه از مش فایبرگلاس را در داخل دست خود فشرده نمایید و سپس مشت خود را باز کنید. اگر توری فایبرگلاس ترک گیر دارای کیفیت مناسبی باشد بعد از رها شدن به شکل اولیه خود باز می گردد. همچنین با مشاهده‌ی ساختار مش نیز می توان کیفیت آن را بررسی نمود. به گونه‌ای که بافت های اعمال شده در مش باید کاملا با یکدیگر منطبق و به صورت دقیق باشد. این امر نشان دهنده کیفیت بالای این محصول می باشد.

پیشنهاد برای مطالعه

راه‌های تشخیص توری فایبرگلاس با کیفیت از بی کیفیت

رول مش فایبرگلاس

وجود استحکام کششی در ساختار مش برای انجام فرایندهایی مانند گچ کاری :

میزان استحکام کششی در مش فایبرگلاس به طور عمومی در یک محدوده مشخصی تعیین می شود. به گونه‌ای که این مقاومت در جهت تارهای موجود در نخ به میزان 30 نیوتن بر میلی متر و در جهت پودهای موجود در نخ به میزان 40 نیوتن بر میلی متر برآورد گردیده است. البته به طور معمول همیشه نخ هایی که در پود مش فایبرگلاس به کار میروند از نخ‌های تار ساختار مستحکم تری دارند. به همین دلیل اغلب تولید کنندگان این محصول در گواهی کیفیت آن تنها به این ویژگی محصول اشاره می نمایند. در مش و توری فایبرگلاس یک شاخص به نام مقاومت کششی وجود دارد که به تنهایی نمی تواند تصویر دقیقی از این محصول را در زمان خرید توری فایبرگلاس برای مشتری به وجود آورد. میزان این شاخص در رشته های تار مش فایبرگلاس معادل 32 نیوتن بر میلی متر و در رشته های پود چیزی معادل 44 نیوتن بر میلیمتر می باشد.

مش فایبرگلاس

توری فایبرگلاس دارای مقاومت خوبی در برابر مواد قلیایی می باشد :

از مهمترین ویژگی‌های موجود در مش فایبرگلاس  که می‌توان به آن اشاره نمود مقاومت قلیایی بالای این محصول می باشد. وجود مقاومت قلیایی در این محصول سبب افزایش مقاومت کششی توری فایبرگلاس ترک گیر در محیط های قلیایی می شود. در واقع اغلب ملات هایی که در ساختار بنا مورد استفاده قرار می گیرند مانند گچ و سیمان دارای خاصیت قلیایی می باشند. به طور معمول PH این مصالح بیشتر از عدد 11 می باشد. توجه داشته باشید که در چنین محیط هایی استحکام کششی در محصولات بی کیفیت و ارزان قیمت به شدت کاهش می یابد. در نتیجه کارشناسان ما در شرکت افزیر پیشنهاد می کنند که در زمان استفاده از مش فایبرگلاس حتما از مش فایبرگلاس نوع AR که دارای کیفیت بالایی می باشد استفاده گردد.

اجرای مش فایبرگلاس

نحوه بکارگیری توری فایبرگلاس ترک گیر برای تعمیر دیوارهای گچی

علت اصلی به وجود آمدن ترک در ساختار کلی دیوارها به دلیل ساختار شکننده ای است که گچ در برابر از دست دادن رطوبت و سخت شدن از خود نشان می دهد. شما به راحتی می توانید این ترک ها را در ساختار دیوارها از بین ببرید. اما به خاطر داشته باشید که در صورتی که در از بین بردن آنها تعلل نمایید این ترک ها در دیوار افزایش می یابند. یکی از بهترین انتخاب هایی که برای از بین بردن این درزها در ساختار دیوار وجود دارد استفاده از توری فایبرگلاس ترک گیر می باشد، برای این منظور ابتدا باید:

پیشنهاد برای مطالعه

توری فایبرگلاس در گچکاری

  • ابتدا باید سطح دیوار را با ابزار مناسب کاملا یکدست نمایید.
  • سپس از توری فایبرگلاس ترک گیر برای پوشاندن سطح ترک ها استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید که اگر در یک قسمت از سازه، شکل منحنی وجود دارد با برش مش این سطح را به طور کامل بپوشانید. هرگز سعی نکنید با کشیدن مش سطح منحنی را پوشش دهید. همچنین می توانید برای پوشش دهی کامل سازه لایه های مش را نیز بر روی یکدیگر قرار دهید.
  • سپس گچ یا هر ماده دیگری را که قصد دارید بر سطح مش فایبرگلاس اعمال نمایید را بر روی آن اجرا کنید. به خاطر داشته باشید که در نصب این محصول حتما تمامی دستورالعمل هایی را که برای آن تعیین شده است را اجرا نمایید.
  • سپس لایه نهایی گچ را با ماله بر روی سطح کار پخش نمایید.
  • در نهایت فرایندهای پایانی برای گچ کاری دیوار را به اتمام برسانید. به خاطر داشته باشید که گچ به سرعت سخت می شود در نتیجه حتما در فرایند کار خود سرعت عمل داشته باشید.

سوالات متداول

توری فایبرگلاس چگونه از وقوع ترک، جلوگیری می‌کند؟

توری فایبرگلاس، از مقاومت کششی بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین، درصورتی که از آن جهت ترمیم ترک و یا ‏پیشگیری از ترک خوردگی سطح استفاده ‌شود، تمامی اجزای تشکیل دهنده سطح را دربرگرفته و با ایجاد انسجام بین ‏آن‌ها، از ترک خوردگی‌ ناشی از تغییرات دمایی، جابه‌جایی و... در سطح، جلوگیری می‌کند.‏

نحوه ترمیم ترک با مش فایبرگلاس ، چگونه است؟

سهولت در اجرای توری فایبرگلاس، یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر رشد روز افزون کاربردهای آن می‌باشد. برای ‏ترمیم ترک با استفاده از مش فایبرگلاس، ابتدا باید سطح موردنظر یکدست و صاف شود. سپس، توری فایبرگلاس روی ‏ترک‌ها قرار داده شده و درنهایت باید پلاستر گچی یا سیمانی با استفاده از ماله، روی آن پخش شود. پس از گیرش نهایی ‏پلاستر مصرفی، توری فایبرگلاس به عنوان یک ترک گیر، ترک را ترمیم و از گسترش ترک، جلوگیری می‌کند.‏

ویژگی‌های‌ توری فایبرگلاس ترک گیر، چیست؟ ‏

توری فایبرگلاس ترک گیر، در برابر خورده‌شدگی‌های ناشی از واکنش‌های شیمیایی و یا حملات قلیایی مقاوم است. ‏همچنین، در برابر عوامل محیطی مخرب و تغییرات دمایی، مقاوم بوده و تغییر شکل نمی‌دهد. علاوه بر این، با توجه به ‏مقاومت کششی بسیار بالای مش فایبرگلاس ترک گیر، می‌توان اطمینان داشت که توری فایبرگلاس ترک گیر، می‌تواند در ‏دراز مدت با حفظ مشخصات مکانیکی، از وقوع و یا گسترش ترک، جلوگیری کند. ‏

در محیط قلیایی، چه نوع توری فایبرگلاسی مناسب است؟

مش فایبرگلاس نوع ‏AR، حاوی پوشش تقویتی است که آن را در برابر حملات قلیایی و واکنش‌های شیمیایی، مقاوم ‏ساخته است. بنابراین، در صورتی که محیط قلیایی مثل ماتریس سیمانی موجود باشد، باید از توری فایبرگلاس ‏AR‏ ‏استفاده شود. این نوع از توری، بدون کوچکترین مشکل، به صورت کاملا پایدار و با دوام ، با حفظ مشخصات مکانیکی در ‏دراز مدت به عملکرد خود ادامه می‌دهد.‏

توری فایبرگلاس ترک گیر را چگونه تهیه کنیم؟

کیفیت مش فایبرگلاس، مستقیما بر نتیجه کاربرد آن تاثیرگذار است. توری فایبرگلاس با کیفیت، از الیاف شیشه و رزین ‏مرغوب ساخته شده و با بسته‌بندی ایمن و رعایت ضوابط و استانداردها در انبار نگه‌داری می‌شود. پس توجه کنید که توری ‏فایبرگلاس ترک گیر را از فروشگاه یا مصالح فروشی‌های معتبر، تهیه فرمایید. ما در افزیر، علاوه بر مشاوره و طراحی ‏طرح‌های مقاوم سازی، در زمینه تامین محصولات مقاوم سازی از جمله انواع مش فایبرگلاس، فعال هستیم. محصولات ما از ‏معتبرترین برند‌های حاضر تامین و با رعایت ضوابط و استانداردهای مربوطه انبار و نگه‌داری می‌شوند. بنابراین، می‌توانید ‏برای تهیه توری فایبرگلاس با کیفیت یا دیگر محصولات مقاوم سازی، با کارشناسان ما در افزیر، تماس حاصل فرمایید.‏

4/5 - (4 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert