خانهوال‌ پست‌هاوال پست با مش فایبر گلاس

وال پست‌های مش فایبرگلاس، ایده یا راهکاری نوین و به روز هستند که به منظور تامین مهاری، تغییرشکل و کنترل حرکت خارج از صفحه  دیوارهای‌ غیرسازه‌ایی به کار گرفته می‌‌شوند. پیش بینی می‌شود که به زودی وال پست‌های مش فایبرگلاس، به طور کامل جایگزین وال پست‌های سنتی شوند. مش‌های فایبرگلاس، توری‌هایی با وزن و ابعاد چشمه مختلف بوده که در ابعاد و فواصل از پیش تعیین شده، به عنوان وال پست، مورد استفاده قرار می‌گیرند. وال پست‌‌های مش فایبرگلاس را می‌توان هم به صورت نواری و هم به صورت سرتاسری، اجرا نمود. وال پست مش فایبرگلاس،  جایگزینی مقرون به صرفه برای وادارهای قائم یا وال پست‌های میانی محسوب می‌شود. با استفاده از وال پست‌های مش فایبرگلاس، دیوارهای پیرامونی و یا داخلی غیر سازه‌ایی، در برابر آسیب‌هایی ناشی از نیروهای جانبی وارده از جمله نیروی باد و نیروی زلزله، در امان خواهند بود. این دسته از وال پست، به سادگی قابل اجرا بوده و اجرای آن نیازی به نیروی کار ماهر و متخصص ندارد. جهت اجرای وال پست مش فایبرگلاس، تنها کافیست مش در جایگاه مشخص، طبق ضوابط و مندرجات نقشه طرح، در جای خود قرار گیرد و در نهایت در لایه‌ایی از پلاستر سیمانی و… مدفون شود. مش فایبرگلاس قائم مدفون شده در پلاستر، علاوه بر نقش وال پست، می‌تواند نقش یک مانع یا پوششی محافظ در برابر ترک خوردگی را ایفا نماید. با استفاده از این وال پست، پلاستر یا رویه مصرفی در دیوار، از ترک‌های انقباضی یا ناشی از جمع شدگی ملات یا پلاستر مصرفی در دیوار، جلوگیری می‌کند. در وال پست‌های مش فایبرگلاس، از نبشی‌هایی با ابعاد و فواصل از قبل تعیین شده به عنوان عامل کنترل کننده حرکت خارج از صفحه دیوار استفاده می‌‍شود. مش فایبر گلاس مصرفی در این نوع از وال پست، از مشخصات و ویژگی‌های زیر برخوردار است :

 • مقاوم در برابر محیط‌های قلیایی همچون محیط‌های سیمانی
 • مقاوم در برابر حرارت
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • سبک وزن
 • مقاومت بالا در برابر کشش
 • پایداری و دوام بالا در طولانی مدت
 • سازگار با انواع پلاستر سیمانی، گچی و…

مزایا استفاده از وال‌پست‌ مش فایبرگلاس در دیوارهای غیر سازه‌ایی

 • جلوگیری از حرکت خارج از صفحه دیوار
 • مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی مخرب
 • پایداری و دوام طولانی مدت
 • مقرون به صرفه
 • جلوگیری یا کاهش ترک‌خوردگی دیوار
 • جایگزین وادارها یا وال پست‌های میانی
 • سهولت در اجرا
 • سبک وزن
 • سازگار با انواع دیوارهای بلوکی، سفالی، آجری و…
 • عدم نیاز به مهارهای افقی از جمله میلگرد بستر، بست‌های فلزی،  ارتجاعی و…

مزیت و برتری وال پست مش فایبرگلاس نسبت به وال پست‌های سنتی

با توجه به اینکه در این نوع از وال پست‌ها، محدودیت طولی برای دیوار وجود نداشته و از استفاده پروفیل ها یا دیگر مقاطع به عنوان وادارهای قائم یا وال پست‌های میانی و همچنین مهارهای افقی مثل میلگرد بستر، بست‌های فلزی، ارتجاعی و… صرف نظر شده است، هزینه اجرای وال پست کاهش و مقرون به صرفه شده است.

توجه : وزن، ابعاد، فواصل و نحوه اجرای وال پست‌های مش فایبرگلاس، باید تمامی ضوابط مندرج در پیوست ششم استاندارد 2800 و نشریه 819 منوط بر طراحی وال پست‌ها را ارضا نمایند تا بهترین عملکرد از این نوع وال پست، حاصل شود. در ادامه ضواط طراحی و ضواط اجرایی وال پست‌های مش فایبرگلاس، ارائه شده است .

نکات مربوط به طراحی وال پست با مش فایبرگلاس

– در طراحی وال پست‌های مش فایبرگلاس، خمش دیوار، از نوع یک طرفه و به صورت قائم، می‌باشد. بدین منظور، دیوار از محدودیت طولی برخوردار نبوده و نیازی به اجرای وادارهای قائم و یا وال پست میانی نیست.

– در صورتی که نازک کاری یا پلاستر مصرفی روی دیوار، از جنس سیمان باشد، الیاف شیشه مصرفی باید باید در برابر قلیا مقاوم باشد. بدین منظور، در چنین شرایطی باید از الیاف شیشه نوع AR استفاده شود. اما در صورت استفاده از گچ به عنوان لایه نازک کاری و یا پلاستر دیوار، می‌توان از الیاف شیشه نوع E-Glass، استفاده نمود.

– در وال پست‌های مش فایبرگلاس باید از مش فایبرگلاس یا شبکه الیاف شیشه با تنش تسلیم بالاتر از 1000 مگاپاسکال، استفاده شود.

– مش فایبرگلاس مصرفی به عنوان وال پست، در حالت نواری و سرتاسری باید از وزن الیاف به ترتیب حداقل gr/m2 100 و 50  برخوردار باشد.

– ابعاد یا فاصله بین چشمه مش فایبرگلاس مصرفی به عنوان وال پست ، نباید از 5 میلی‌متر، کوچکتر باشد.

– فاصله افقی نوارهای مش فایبرگلاس با عرض 25 سانتی‌متر در وال پست‌های مش‌ فایبرگلاس نواری، عمدتا 75 سانتی متر در نظر رفته می‌شود.

ضوابط مربوط به طراحی وال پست‌ها طبق ضابطه 819 مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

روش اجرای الیاف حداقل مقدار الیاف در واحد سطح
نصب الیاف بصورت نواری  100gr/m2
نصب الیاف بصورت سرتاسری 40gr/m2

ضوابط مربوط به طراحی وال پست‌ها طبق ضابطه 819 مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

نوع نازک کاری دیوار نوع الیاف تنش تسلیم مجاز
پلاستر سیمانی AR Glass 1000Mpa
پلاستر گچی E-Glass 1000Mpa

نکات اجرایی وال پست مش فایبرگلاس طبق نشریه 819 مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پیوست ششم استاندارد 2800

– مش فایبرگلاس باید در دو طرف دیوار و به صورت موازی، نصب شود.

– نبشی کنترل کننده حرکت خارج از صفحه دیوار طوری در نظر گرفته شود که مش فایبرگلاس نواری در آن قرار گیرد و از کناره بیرون نزند و در عین حال،علاوه بر در بر گیری مصالح متراکم جداسازی، بخشی از دیوار را نیز در بگیرد.

– نبشی باید با استفاده از اتصلات پیچی نصب شود. در صورت تعبیه شدن صفحه فلزی از قبل بر روی تیر و ستون اطراف دیوار، می‌توان نبشی را با استفاده از اتصالات جوشی نیز نصب نمود.

– وال پست مش فایبرگلاس، حتما باید در دو  لبه انتهایی دیوار، اجرا شود.

– در وال پست مش فایبرگلاس، دیوار از ستون کناری باید به فاصله 1 درصد ارتفاع، جداسازی شود. جهت جداسازی دیوار از ستون، می‌توان از مصالح متراکم مثل پشم سنگ یا پلی استایرن (یونولیت) استفاده نمود.

–  در وال پست‌های مش فایبرگلاس، دیوار از زیر سقف باید به اندازه 25 میلی‌متر جداسازی شود. برای جداسازی دیوار از سقف، می‌توان از مصالح متراکم از جمله پشم سنکگ و یا پلی استایرن (یونولیت)، استفاده نمود.

– در صورت وجود 50 میلی‌متر کف‌سازی، نیازی به اجرای نبشی‌های کنترل کننده حرکت خارج از صفحه دیوار در پایین دیوار نیست. در غیر اینصورت، اجرای نبشی‌ها الزامی می‌باشد.

– جهت تثبیت مش یا شبکه فایبرگلاس در حین اجرا، بر روی بلوک دیوار، می‌توان موقتا از میخ استفاده نمود.

– به هیچ عنوان نباید نازک کاری، پلاستر و دیگر مواد رویه دیوار، بر روی نبشی به کار رود. چرا که نبشی‌های کنترل کننده حرکت خارج از صفحه، نباید به دیوار متصل باشند تا دیوار بتواند به راحتی در حین زلزله یا نیروی باد وارده، به سمت جابه جا شود.

– حداکثر اندازه سنگدانه در ملات نازکاری وال پست‌های مش فایبرگلاس، نباید از ابعاد چشمه مش، بزرگتر باشد.

جدول مربوط به مشخصات فیزیکی مش فایبرگلاس مصرفی

نام تجاری ARFM™کد‏
وزن واحد سطح (gr/m2) ‏40 الی 600‏
رنگ سفید
بافت الیاف شبکه
راستای بافت الیاف شبکه عمود بر هم
ابعاد چشمه (برحسب میلی متر) 5*5

10*10

مدارک مرتبط

بروشور و کاتالوگ فنی

دانلود

دتایل‌ و نقشه‌ها

دانلود

گالری تصاویر

page